Katowice. Teatralna Scena Miasta Ogrodów

«Kultowym spektaklem "Moskwa - Pietuszki", opartym na poemacie Wieniedikta Jerofiejewa, 18 stycznia w Katowicach zainauguruje swą działalność Teatralna Scena Miasta Ogrodów. Inicjatywa Instytucji Kultury Miasto Ogrodów, wyrosłej na gruncie starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ma na celu przybliżenie śląskiej publiczności najciekawszych kameralnych spektakli polskich teatrów. To szansa na wypełnić niszę, w dotychczasowej działalności "Miasta Ogrodów", bowiem pośród wielu akcji związanych z muzyką, designem, czy sztukami wizualny i filmem, często o zasięgu międzynarodowym, wyraźnie brakowało wątków teatralnych.

Pierwszym działaniem "Sceny" była współpraca przy wystawieniu spektaklu "Elżbieta Bam, czyli interdyscyplinarny kabaret ponurego żartu" katowickiego Teatru Rawa w październiku i grudniu 2012 roku. Niedawno na zamówienie tej instytucji Ingmar Villquist napisał inspirowaną życiem i twórczością malarza Andrzeja Urbanowicza jednoaktówkę- "Echnaton i Eris", która swą prapremierę czytaną miała 5 listopada w dawnej pracowni artysty przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach.

Spektakl "Moskwa - Pietuszki" to przejmujący monodram w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, wyreżyserowany przez Zygmunta Duczyńskiego, twórcę i dyrektora szczecińskiego Teatru Kana, od premiery w maju 1989 roku nieprzerwanie gości na scenach krajowych i zagranicznych. Mi(s)tyczna eskapada pijacka Wienii staje się podróżą w głąb cierpienia i bólu, podróżą w tę "otchłań", na której ufundowana jest nasza ludzka kondycja. "Zygmunt Duczyński z powieści Jerofiejewa wyciągnął czystą, metafizyczną prawdę o człowieku, o jego słabościach, wzlotach i upadkach" - pisała w roku 1993 Ewa Adamczyk-Stepan na łamach "Teatru".

Spektakl "Moskwa - Pietuszki" zobaczymy w piątek 18 stycznia o godz.19 na deskach Teatru Korez w Katowicach. Kolejne propozycje - co miesiąc (z wakacyjną przerwą).»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego