Finansowanie kultury w 2009 roku

17-11-2008
09-12-2010
Łódź. Inwentaryzacja kultury
W Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Biurze Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego trwają prace nad przygotowaniem ''Diagnozy do programu rozwoju kultury województwa łódzkiego''.
15-05-2010
Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Polityka bez kultury
Czy nieprawidłowości finansowe w zarządzaniu Festiwalem Dialogu Czterech Kultur są warte tego, by doprowadzić do jego likwidacji? Czy warto dla nominacji "swojego człowieka" niszczyć wizerunek miasta, w którym w kulturze dzieje się dużo dobrego? Apelujemy o opamiętanie i kompromis - piszą Jędrzej Słodkowski i Jakub Wiewiórski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
10-03-2010
Łódź. Koniec Festiwalu Dialogu Czterech Kultur?
Mimo że miasto daje 1,5 mln zł rocznie na Festiwal Dialogu Czterech Kultur, jego ubiegłoroczna edycja może być ostatnią.
12-01-2010
2009 był bardzo dorym rokiem w polskiej kulturze
- W 2009 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowy na inwestycje w kulturze na kwotę ponad dwóch miliardów złotych. Jest to rekordowa kontraktacja. Dzięki temu staliśmy się - nie tylko w Polsce, ale i w Europie - liderem w absorpcji środków europejskich. To rzeczywiście będzie rzutować na kondycję polskich instytucji artystycznych, jak również uczelni i szkół - z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Paweł Lickiewicz z Super Expressu.
21-12-2009
Kraków nie wierzy w młodych ludzi?
Krakowscy urzędnicy myślą: damy młodym palec, to wezmą całą rękę, damy im miejsce, to przyjdą, żeby to miejsce utrzymać. A potem przyjdą, żeby budować im repertuar - mówi dyrektor Teatru Nowego
07-12-2009
Gorąca zima kultury
Mobilizacja po Kongresie Kultury Polskiej: kolejne środowiska twórcze zawiązują komitety i radzą nad reformą - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
16-11-2009
Archiwizja bez misji
Bez premier filmów. Teatrów Telewizji. Nowych seriali. Dokumentów. Programów dla dzieci. To najbliższa przyszłość telewizji publicznej. Ocaleją tanie i zyskowne seriale jak "M jak miłość" - piszą Agnieszka Kublik i sub w Gazecie Wyborczej.
16-11-2009
Łódź. Ponad 3 mld zł na inwestycje kulturalne
Ponad 3 mld zł zostanie wydanych w ciągu trzech najbliższych lat na realizację inwestycji kulturalnych; ponad 2 mld zł pochodzić będzie z Unii Europejskiej - poinformował dziś w Łodzi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
14-10-2009
Kraków. Będzie dotacja unijna dla Łaźni Nowej?
Wojewoda małopolski Jerzy Miller zakwestionował decyzję urzędników departamentu funduszy europejskich urzędu marszałkowskiego, którzy odrzucili wniosek Łaźni Nowej z konkursu o dotacje unijne. Dzięki decyzji wojewody Łaźnia Nowa ma szanse na 4 mln. zł. z unijnej kasy.
09-10-2009
List: Co dalej z finansowaniem kultury?
Jeśli w roku 2010 nie będziemy mogli sobie pozwolić na kolejny znaczny krok w zwiększeniu budżetu na działania kultury, to być może będziemy musieli się z tym pogodzić. Ale broń nas Boże przed składaniem "Kryzysowi" w ofierze kultury - pisze radny PiS-u Jakub Bator w Gazecie wyborczej - Kraków.
29-09-2009
Zostawcie kulturę państwu
- Dziś w każdym wydarzeniu sportowym zawodnicy mają na koszulkach napisaną nazwę sponsora i telewizja to pokazuje, ponieważ nikogo to nie razi. Ale, gdyby ktoś chciałby to samo zrobić przy koncercie Placido Domingo od razu pojawi się zarzut, że promuje prywatną firmę - mówi Marek Szyjko, dyrektor Teatru Wielkiego, po krakowskim Kongresie Kultury Polskiej.
28-09-2009
Kraków. Zagrożony Festiwal Boska Komedia
Przyszłość organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe imprez wisi na włosku. Jeśli do 15 października prezydent Jacek Majchrowski nie przeprowadzi przez Radę Miasta Krakowa stosownych zmian w uchwale budżetowej, odwołane zostaną m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia oraz sylwester.
23-09-2009
Warszawa. Ministerstwo Kultury postuluje nowy podatek
Wielki plan Ministerstwa Kultury: mamy zapłacić za cyfrowe utrwalenie dziedzictwa narodowego, czyli archiwalnych programów telewizyjnych, radiowych i filmów. Koszt: 150 mln zł rocznie. Większość wyłożyliby producenci elektroniki.
18-09-2009
Szczecin. Drożeją bilety do Pleciugi
Szczeciński Teatr Lalek podniósł z nowym sezonem ceny biletów o dwa złote.
17-09-2009
Łódź. Debata o raporcie Hausnera przed Kongresem Kultury Polskiej
W przyszłym tygodniu, między 23 a 25 września, w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Polskiej. Największe emocje wzbudza przygotowany na jego potrzeby przez zespół prof. Jerzego Hausnera "Raport o finansowaniu i zarządzaniu instytucjami kultury". Łódzkie Muzeum Sztuki wczoraj przeprowadziło debatę wokół tego raportu.
16-09-2009
Kraków. Nie będzie pieniędzy dla Łaźni Nowej
Teatr Łaźnia Nowa został wykluczony z konkursu o dotacje europejskie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Urzędnicy stwierdzili, że instytucja kultury nie pasuje do programu rewitalizacji.
14-09-2009
Kraków. Łaźnia Nowa w niełasce urzędników
Nowohucki teatr Łaźnia Nowa ubiega się o dotacje z funduszy unijnych. Projekt teatru zdobył najwyższe noty, jednak tuż przed rozstrzygnięciem konkursu został odrzucony, bo "Łaźnia Nowa to tylko instytucja kulturalna" - twierdzą urzędnicy.
14-09-2009
Warszawa. ZAiKS nie zbankrutuje, zwycięstwo nad fiskusem
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS odniosło sukces w walce z organami podatkowymi. W środę, 9 września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wydział zam. w Radomiu) uchylił decyzję wymiarową z października 2007 r. nakazującą stowarzyszeniu zapłatę zaległości z tytułu VAT.
09-09-2009
Bydgoszcz. Dawna siedziba Teatru Kameralnego na sprzedaż
Ratusz będzie szukał kupca na dawną siedzibę Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej. Zysk z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na odtworzenie zachodniej pierzei Starego Rynku.
09-09-2009
Kraków. Zmniejszanie dotacji dla instytucji kultury
Druki z prośbą o zmniejszenie dotacji musieli złożyć, choć nie chcieli, dyrektorzy krakowskich instytucji kultury podległych Urzędowi Miasta. Wszystkie te niechciane prośby znajdują się w magistracie i dziś podczas posiedzenia Rady Miasta zostaną przedstawione radnym.
09-09-2009
Wrocław. Opera nie podda się kryzysowi
Siedem premier, w tym jedną superprodukcję planuje Opera Wrocławska na najbliższy sezon 2009/2010 r. - pisze Małgorzata Matuszewska w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
03-09-2009
Toruń. Baj zdobył 200 tys. euro z UE
W niedzielę zaczyna się nowy sezon teatralny w Baju Pomorskim. Teatr szykuje pięć premierowych spektakli i rusza z dwoma programami artystycznymi. Budżet jednego z nich wynosi prawie 400 tys. euro.
21-08-2009
Czy dyrektorzy krakowskich teatrów za dużo zarabiają?
Radny Marek Stelmachowski ma pomysł, aby obniżyć pensje dyrektorów teatrów oraz zmniejszyć dotację z gminy dla prowadzonych przez nich placówek. Miesięczne wynagrodzenie dyrektorów teatrów dotowanych przez gminę wynosiło w ubiegłym roku od ok. 14 tys. do ok. 8 tys. zł miesięcznie. Pomysł radnego komentują szefowie miejskich teatrów - czytamy w Dzienniku Polskim.
19-08-2009
Kraków. Radny PiS chce obniżyć pensje dyrektorom teatrów
Szef Bagateli zarabia miesięcznie ok. 14 tys. zł, a dyrektor Teatru KTO prawie 10 tys. zł. Dla porównania - prezydent Krakowa - 12 tys. miesięcznie.
12-08-2009
Bydgoszcz. Nikt nie chce budynku Teatru Kameralnego
Miasto chce sprzedać kompleks Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. Teatr pójdzie pod młotek, jeśli minister kultury wykreśli tę instytucję ze swojej listy.
11-08-2009
Lublin. Miliony na remont Centrum Kultury
Dawny klasztorny kompleks "powizytkowski" przy ul. Peowiaków [na zdjęciu], gdzie mieści się obecnie siedziba Centrum Kultury, radykalnie zmieni wygląd. Za nieco ponad dwa lata ma się przekształcić w nowoczesne Centrum Działań Artystycznych.
11-08-2009
Olsztyn. Tynk już nie spadnie widzom teatru na głowy
Takich kwot nasi artyści na co dzień nie oglądają - mówił Janusz Kijowski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza przed podpisaniem umowy na sfinansowanie remontu tej placówki.
10-08-2009
Olsztyn. 42 mln zł na remont Jaracza
42 mln złotych kosztować ma modernizacja i rozbudowa Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Będzie to pierwszy generalny remont placówki od czasu jej powstania w 1925 roku.
07-08-2009
Olsztyn. Remont po latach, czyli wielka naprawa Jaracza
Olsztyński teatr czeka przebudowa. - To pierwsze na taką skalę roboty od ponad 80 lat - podkreśla dyrektor placówki. Aktorzy na dwa lata zostaną bez własnej sceny, bo tyle zamknięty będzie budynek przy ul. 1 Maja
06-08-2009
Olsztyn. Umowa o rewitalizacji Teatru im. Jaracza
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie pozyskał środki europejskie na rewitalizację swojego budynku. Jest to pierwszy generalny remont po 84 latach funkcjonowania Instytucji.
04-08-2009
Misja za burtą!
- Obecnie panuje w telewizji przekonanie, że z okrętu, który przecieka, należy wyrzucić rzeczy niepotrzebne do przetrwania. Na pełnym morzu kultura nie jest potrzebna... Środowiska kulturalne zaczynają się dystansować do polityki rządu, bo z racji uprawianej profesji potrafią dostrzec druzgocące skutki, jakie dla naszej przyszłości ma antykulturalny wariant doktryny liberalnej - mówi Krzysztof Koehler, były kierownik TVP Kultura w Tygodniku Powszechnym.
01-08-2009
Lublin. Fundusze unijne dla Starego i Gardzienic
Udało się! Teatr Stary [na zdjęciu], Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice i zabytkowy Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie są na liście podstawowej programu Infrastruktura i Środowisko. Mają więc otwartą drogę po unijne miliony.
30-07-2009
Supraśl. Marszałek przejmie budynek Wierszalina
Zarząd woj. podlaskiego postanowił, że rozpocznie starania o przejęcie od władz Supraśla zabytkowego drewnianego budynku, który od lat jest siedzibą wojewódzkiej instytucji kultury - Teatru Wierszalin.
20-07-2009
Warszawa. Minister Zdrojewski rezygnuje z urlopu
Minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] potwierdza informacje "Dziennika" - rezygnuje z wakacyjnego urlopu i pracuje nad rozwiązaniami korzystnymi dla radia i telewizji. Chodzi między innymi o ochronę archiwów mediów publicznych, a także poszukiwanie dodatkowych pieniędzy na programy kulturalne i edukacyjne.
20-07-2009
Warszawa. Zakończyła się VIII "Gaude Polonia"
40 twórców: 27 Ukraińców, 11 Białorusinów, jeden Rosjanin i jeden Ormianin uczestniczyło w VIII edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Gaude Polonia". W poniedziałek odebrali oni z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego pamiątkowe dyplomy.
15-07-2009
Lublin. Marne wsparcie teatru
Remont Teatru Starego [na zdjęciu] uzyskał ponad 120 głosów poparcia. Opinie mają pomóc w rywalizacji o unijne dotacje. To niedużo, ale w skali kraju to wynik powyżej średniej.
10-07-2009
Kraków. Wnioski na stypendia twórcze dla młodych
Do końca lipca można składać wnioski o Stypendia Twórcze Miasta Krakowa. Nowym wymaganiem w tegorocznej edycji konkursu jest przedstawienie konkretnego planu na wykorzystanie stypendium.
10-07-2009
Łódź. 2 mln zł na budowę Camerimage Łódź Center
2 mln zł planuje przekazać w tym roku marszałek województwa łódzkiego na budowę Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center. W przyszłym roku w budżecie województwa mają się znaleźć także dodatkowe środki na wykonanie projektów budowlanych Centrum.
09-07-2009
Katowice. Minister obiecał miliardy na kulturę
- Dzięki środkom europejskim wydatki w dziedzinie kultury w ciągu trzech-pięciu lat przekroczą 2 mld zł - powiedział w czwartek w Katowicach minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu], przedstawiając lokalnemu środowisku kulturalnemu filozofię wydatkowania tych funduszy.
07-07-2009
Kraków. Jeszcze ponad milion na usterki w Operze
Radni małopolscy zgodzili się wczoraj przekazać 1 min 73 tys. zł na usuwanie usterek w operze. Dzięki temu po wakacjach nowy budynek Opery Krakowskiej ma być nadal otwarty.
06-07-2009
Kraków. Awantura o pieniądze na Cricotekę
Części małopolskich radnych nie podoba się budowa siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka. - To sztuka przeciętna, za 20 lat pies z kulawą nogą tam nie zajrzy - mówił na piątkowej sesji jeden z nich.
03-07-2009
Olsztyn. Ministerialna dotacja na remont Teatru Jaracza
Wawel, zespół pałacowo-ogrociowy w Wilanowie, a obok nich Teatr Jaracza w Olsztynie - to placówki, którym Ministerstwo Kultury przyznało kilkadziesiąt milionów złotych m.in. na gruntowne remonty. - Tak odnowiony teatr będzie służył całemu regionowi przez najbliższe 50 lat - mówi dyrektor Janusz Kijowski.
02-07-2009
Jelenia Góra. Teatr wciąż bez wsparcia z Wrocławia
Po raz kolejny z porządku obrad rady miejskiej został wycofany punkt dotyczący współpracy i współfinansowania Teatru im. Norwida przez Wojewódzki Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.
01-07-2009
Śląsk. Prawie 30 mln zł na inwestycje w instytucjach kultury
Prawie 30 mln zł przeznaczył w tym roku na inwestycje w instytucjach kultury samorząd woj. śląskiego. Unowocześnione zostaną m.in. sale i zaplecze teatrów w Katowicach i Chorzowie, opery w Bytomiu i katowickiej filharmonii. Samorządowe środki wspomogą też filmowców, zespół "Śląsk" i chorzowski skansen.
01-07-2009
Warszawa. Resort kultury podpisał 15 umów na wykorzystanie środków UE
15 umów o dofinansowanie polskich projektów ze środków UE podpisał do tej pory resort kultury; pieniądze przeznaczono m.in. na konserwację pięciu baraków dawnego KLAuschwitz-Birkenau, budowę Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i utworzenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.
01-07-2009
Wrocław. Inne zasady współpracy ministra z instytucjami kultury
Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wypowiedział umowę o współprowadzeniu Filharmonii Wrocławskiej. To znaczy, że od przyszłego roku przestaje nią zarządzać razem z marszałkiem i miastem.
30-06-2009
Białystok. Brakuje ponad 40 milionów na Operę
Umowę na ponad 100 milionów złotych unijnej dotacji podpisały wczoraj z ministrem kultury samorządowe władze województwa. By zamknąć budżet budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej, wciąż jednak brakuje ponad 40 milionów. Będziemy dalej szukać - zapowiada marszałek.
29-06-2009
Białystok. 100,6 mln zł z UE na budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej
100,6 mln zł z UE zostanie przeznaczonych na dokończenie budowy gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (na zdjęciu). Marszałek województwa Jarosław Dworzański i minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisali dziś w Warszawie umowę w tej sprawie.
24-06-2009
Poznań. List intencyjny ministra na początek XIX Malty
Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA ma na trzy lata zapewnione bezpieczeństwo finansowe. List intencyjny w sprawie finansowania festiwalu podpisał we wtorek w Poznaniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
23-06-2009
Białystok. Marszałek rozdał pieniądze na kulturę
Ułani pod okienkiem, jubileusz aktorów i jednego scenografa, pokaz filmu "Katyń pod gołym niebem, Dzień Śledzia, a do tego urodziny Ducha Puszczy. W najbliższych miesiącach szykuje się nam kulturalne mydło i powidło, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zarząd województwa rozdał właśnie pieniądze na imprezy kulturalne.
23-06-2009
Dolny Śląsk. 200 mln zł na kulturę
Będą pieniądze na remonty, budowy i festiwale. Minister chwali projekty unijne Dolnoślązaków.
22-06-2009
Kraków. Cięcia w kulturze
Widmo kryzysu zawisło nad krakowskimi instytucjami kulturalnymi. Wszystko dlatego, że do kasy miejskiej wpłynęło za mało pieniędzy z podatków. Prezydent Jacek Majchrowski szuka więc 350 mln zł oszczędności. Zaczął od kultury. Podjął decyzję, żeby o 10 proc. obciąć dotacje na nią. Oznacza to brak premier teatralnych w nowym sezonie i imprez takich jak sylwester.
20-06-2009
Kraków. Instytucje kultury tną wydatki
Zawieszono prace nad Sacrum Profanum, Festiwalem im. Josepha Conrada, Unsoundem i Boską Komedią. Sylwester na Rynku Głównym nie odbędzie się. W terminie nie ruszy też muzeum w Fabryce Schindlera ani muzeum w podziemiach Rynku.
01-06-2009
Łódź. Kolejny grant dla Powszechnego
W tym sezonie już trzeci projekt Teatru Powszechnego został pozytywnie rozpatrzony i uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
26-05-2009
Kraków. Opera do zamknięcia?
Znowu trzeba dołożyć pieniędzy na pechową budowę. Jeśli do końca sierpnia nie zostaną usunięte usterki wskazane przez strażaków, otwarty kilka miesięcy temu budynek Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz trzeba będzie... zamknąć.
25-05-2009
Łódź. Wspólne projekty uczelni artystycznych
Uroczyste podpisanie listów intencyjnych gwarantujących trzem łódzkim uczelniom, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej i Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej środki na trzy projekty było jednym z punktów sobotniej konferencji rektorów uczelni artystycznych.
23-05-2009
Łódź. 100 mln zł dla uczelni artystycznych
Prawie 100 mln zł dofinansowania ze środków europejskich otrzymają trzy łódzkie uczelnie artystyczne na realizację inwestycji dydaktycznych. Dwa listy intencyjne i umowę w tej sprawie podpisano w sobotę w Łodzi.
21-05-2009
Kryzys kulturze niestraszny?
Gdyby wierzyć ekspertom, kryzys ekonomiczny każdy z nas powinien już dawno odczuć na własnej skórze. Wiadomo jednak, że cięcie wydatków rozpoczyna się od rzeczy najmniej niezbędnych, czyli od rozrywek. Czy szczecińskiej kulturze grozi zatem nagłe finansowe tąpnięcie? - sprawdzała Katarzyna Stróżyk w Kurierze Szczecińskm.
20-05-2009
Łódź. Stypendia artystyczne dla młodych
Urząd Marszałkowski w Łodzi przeznaczył ponad 50 tys. zł na stypendia artystyczne dla szczególnie uzdolnionych uczniów i studentów. Nagrodzono 12 osób, przede wszystkim muzyków.
19-05-2009
Wrocław. Powstanie nowoczesne teatralne centrum kultury
Za dwa lata Wrocławiowi przybędzie centrum kulturalne. Rektorat, dziekanaty, sale ćwiczeń, Centrum Teatrów Jednego Aktora, biblioteka, studio nagrań i trzy nowoczesne sale teatralne - tak będzie wyglądać siedziba wrocławskiej PWST przy ul. Braniborskiej.
19-05-2009
Wrocław. PWST do remontu
Ponad 42 mln zł zdobyła Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna we Wrocławiu na długo wyczekiwany remont. Rozbudowa budynku przy Braniborskiej rozpocznie się latem i potrwa do wiosny 2011 roku.
27-04-2009
Kalisz. Zmodernizują teatr, ale w przyszłym roku
Ok. 2,5 mln zł potrzeba do zakończenia modernizacji Teatru im. W. Bogusławskiego. W ciągu najbliższego roku kaliska scena może liczyć co najwyżej na połowę tej kwoty - tak, aby można było wykonać najważniejsze prace przed przyszłorocznym jubileuszem 50-tej edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych
23-04-2009
Toruń. Kryzysowy Kontakt
Festiwal teatralny Kontakt odczuł zapaść na światowych rynkach finansowych i słaby kurs złotówki. W tegorocznej edycji dominują kameralne przedstawienia. W maju widzowie zobaczą 14 spektakli z dziewięciu krajów - piszą Grzegorz Giedrys i Marceli Sulecki w Gazecie Wyborczej - Toruń.
18-04-2009
Kraków. Rewitalizacja Nowej Huty najlepsza
Odnowiony Teatr Ludowy i Łaźnia Nowa [na zdjęciu]? Zmodernizowany pl. Centralny? Będą pieniądze! Strategia opracowana dla "starej" Nowej Huty ma pierwsze miejsce na unijnej liście lokalnych programów rewitalizacji.
16-04-2009
Łódź. 1 mln dla Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Stała dotacja dla Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, współtworzenie z Fundacją Tumult Marka Żydowicza centrum festiwalowego oraz utworzenie spółki Miejska Arena Sztuki i Sportu, organizującej imprezy kulturalne, sportowe i rekreacyjne i zarządzającej obiektami sportowymi, stanęły na wczorajszej sesji Rady Miasta Łodzi.
15-04-2009
Wałbrzych. Prezydent dodał na kulturę
Po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert prezydent Wałbrzycha, Piotr Kruczkowski dokonał podziału środków dla organizacji i podmiotów działających w obszarze kultury na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Zawarcie umów z instytucjami nastąpi po dokonaniu zmian w budżecie Gminy Wałbrzych na 2009 rok.
03-04-2009
Podlaskie. Marszałkowie wsparli kulturę
Ponad 200 tys. zł z budżetu województwa na różne przedsięwzięcia kulturalne przeznaczył zarząd woj. podlaskiego.
02-04-2009
Śląsk. Pieniądze na kulturę z MKiDN
Samorząd województwa śląskiego powtórnie wysłał wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć kulturalnych objętych mecenatem państwa w 2009 r. Pierwsze wnioski zaginęły w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szef resortu rozpatrzył je dopiero teraz.
28-03-2009
Kultura na kryzys
- Koszty utrzymania instytucji kultury w Polsce należą do najwyższych w Europie. Przeciętnie pochłania to 80 proc. budżetu, na działalność artystyczną zostaje zaledwie kilkanaście - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
20-03-2009
Poznań. Ekstra pieniądze dla instytucji miejskich
Niebieskie teczki odebrali wczoraj z rąk zastępcy prezydenta Poznania Macieja Frankiewicza szefowie samorządowych instytucji kulturalnych. W środku znaleźli powody do radości - decyzje o przyznaniu funduszy na projekty kulturalne, wspierające starania miasta o Europejską Stolicę Kultury.
20-03-2009
Czy kryzys zagościł w kulturze?
Gdańskie instytucje kultury w tym roku w sumie nie powinny narzekać - mają dostać od miasta ponad 43 mln zł dofinansowania. Ale z powodu kryzysu, nie wiadomo czy ta suma nie będzie "obcięta". Już teraz niekorzystny kurs walut i wycofywanie się sponsorów powoduje, że część imprez będzie miało skromniejszą oprawę niż w poprzednich latach - pisze Katarzyna Moritz w portalu Trójmiasto.pl.
19-03-2009
Kraków. Unia dołoży do smoków
200 tysięcy złotych ma otrzymać od gminy Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska, a prawie 562 tys. Capella Cracoviensis.
18-03-2009
Łódź. Strefa Sztuki bez dofinansowania
Miasto nie otrzymało w tym roku od ministra kultury dofinansowania na Specjalną Strefę Sztuki na terenie EC1 i nic w tej sprawie nie robi. A urzędnicy i osoby zaangażowane w projekt przekonują, że nawet lepiej, iż tak się stało.
18-03-2009
Okrutnie wiele festiwali
Kraków pęcznieje od festiwali. Bałagan w planowaniu cyklicznych imprez jest ogromny, a miejscy urzędnicy nie panują nad festiwalowym żywiołem. Nowe miejskie festiwale często zabierają publiczność i sponsorów starym krakowskim imprezom, stają się konkurentami innych miejskich wydarzeń. Organizatorzy nierzadko jeszcze na dwa miesiące przed rozpoczęciem imprez nie mają podpisanych z miastem umów na dofinansowanie, a swoje budżety opierają jedynie na urzędniczych deklaracjach - piszą Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, Łukasz Gazur, Paweł Gzyl, Rafał Stanowski, Marcin Wilk w Dzienniku Polskim.
18-03-2009
Tajemniczy zespół sterujący dotacje rozdzielający
Ministerstwo kultury rozdzieliło nie tylko, o czym pisaliśmy, dotacje ze środków europejskich, ale i własnych, które trafiły do wnioskodawców w ramach m.in. programu "Wydarzenia artystyczne". Wśród instytucji, których wnioski rozpatrzono pozytywnie, wiele pochodzi z Krakowa i Małopolski. Są i takie, które zlekceważono. Oszczędność jakże osobliwa, bo szło raptem o 25 tys. zł, dotknęła Krakowski Salon Poezji - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
17-03-2009
Mecenat kultury potrzebuje reformy
Władze miasta ogłosiły właśnie wynik konkursu ofert na mecenat kulturalny. Na 33 projekty przeznaczyły 4,3 mln zł. Dużo czy mało? Czy mecenat jest formą wsparcia motywującą organizatorów imprez? - pisze Tomasz Handzlik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
17-03-2009
Warszawa. Miliony z Unii na nowe inwestycje
Ponad 20 projektów uzupełni listę inwestycji kluczowych dla naszego województwa. Dzięki temu ich beneficjenci unikną konieczności stawania do konkursu na środki z Brukseli. W ten sposób Teatr Polski dostanie prawie 20 mln zł na renowację mechanicznych części sceny.
17-03-2009
Wrocław. Kryzys w Operze Wrocławskiej
Dyrektorka Ewa Michnik odwołała kilka premier, zapowiada zwolnienia pracowników. Marszałek województwa i minister kultury mówią jasno: więcej pieniędzy nie będzie.
17-03-2009
Wrocław. Światowy kryzys dopadł kulturę
Ze zmniejszonymi dotacjami muszą radzić sobie niemal wszystkie wrocławskie instytucje kultury. Oszczędności szukają, gdzie się tylko da.
14-03-2009
Rzecznik prześwietli dotacje na kulturę
- System rozdzielanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji jest nieprzejrzysty - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Po artykule "Gazety" skontroluje listę zwycięskich projektów z programu "Wydarzenia artystyczne".
12-03-2009
Koszalin. Pół miliona dla BTD
We wtorek [10 marca] w Szczecinie na sesji sejmiku zebrali się radni województwa zachodniopomorskiego. Wśród uchwał była m.in. dotycząca udzielenia pomocy finansowej dla Koszalina.
05-03-2009
Łódź. Konkursy na dotacje
Wydział kultury ogłosił dwa konkursy. Jeden na dofinansowanie imprez, warsztatów i koncertów. Drugi dotyczy wydawania pism o problemach lub dziedzictwie miasta. W sumie do podziału jest ponad 800 tys. zł.
05-03-2009
Nie rezygnują z widowisk historycznych
Pomysły na promocję Krakowa przez wielkie widowiska historyczne to nie tylko pomysł jednego radnego Pawła Bystrowskiego z PO. W tegorocznym budżecie miasta na wypracowanie takiego programu zarezerwowano - po poprawce firmowanej przez cały klub Platformy - 300 tys. zł - pisze Magdalena Kursa w Gazecie wyborczej - Kraków.
05-03-2009
Radny powinien to wiedzieć
"Wydamy w tym roku 30 mln złotych na realizacje pasji muzycznych pełnomocnika ds. kultury na imprezy, które odwiedzi kilka tysięcy osób" - napisał Radny Bystrowski [list "Czy wykorzystujemy komercyjny potencjał naszej historii" ukazał się w "Gazecie" 3 marca]. Z całą stanowczością stwierdzam: Radny Bystrowski kłamie - pisze Filip Berkowicz w Gazecie wyborczej - Kraków.
04-03-2009
Czy wykorzystujemy potencjał naszej historii?
Po przeczytaniu artykułu wraz z komentarzami szanownych radnych, Pana pełnomocnika oraz redaktora Ryszarda Kozika, pragnę sprostować szereg nieporozumień - pisze radny Paweł Bystrowski.
04-03-2009
Niech fachowcy ocenią projekt radnego
Niech fachowcy ocenią, czy jest w projekcie "Złoty Wiek - Wielkie Wydarzenia", autorstwa radnego Bystrowskiego, tkwi potencjał - uważa Katarzyna Gądek, szefowa Biura Marketingu Turystycznego Urzędu Miasta Krakowa.
03-03-2009
Częstochowa. Marszałek daje na kulturę
Dwa miliony złotych dla całego województwa, w tym 220 tys. zł dla Częstochowy i regionu. Zarząd województwa śląskiego rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie projektów w dziedzinie kultury.
03-03-2009
Radni są od oceniania, a nie wymyślania
- Gdy radny przychodzi ze swoim pomysłem i żąda środków publicznych na jego realizację, to można to uznać za próbę wymuszenia - mówi poseł PO Jerzy Fedorowicz, komentując nasz poniedziałkowy tekst o nowym pomyśle promocyjnym radnego PO Pawła Bystrowskiego - pisze Ryszard Kozik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
02-03-2009
Królowie i rycerze mają walczyć o turystów
Radny PO Paweł Bystrowski chce, aby Kraków walczył o turystów wielkimi inscenizacjami historyczno-kulturalnymi w rodzaju ubiegłorocznej Victorii Wiedeńskiej, która kosztowała prawie 3 mln zł i nic nie dała. Pomysł nie zachwycił pełnomocnika prezydenta Krakowa do spraw kultury. - Myślałem, że gdzieś są granice ośmieszania miasta, ale muszę przyznać, że radny Bystrowski po raz kolejny nas zakoczył - westchnął tylko na wieść o pomyśle Filip Berkowicz - pisze Tomasz Handzlik w Gazecie wyborczej - Kraków.
02-03-2009
Nasze Drogie Teatry
Dopłacanie do teatrów publicznych utrudnia rozwój scen prywatnych. Dotacje pozbawiają sceny państwowe motywacji do walki o widza. Tymczasem małe sceny teatrów komercyjnych sięgają po współczesny repertuar, ceniony przez publiczność i krytyków. - pisze Monika Odrobińska w Idziemy.
27-02-2009
Gardzienice. Powstaje nowa scena
Pierwsze przedstawienia w nowej sali mogą odbyć się już latem. W Ośrodku Praktyk Teatralnych powstaje nowa scena. Artyści nie rezygnują też z renowacji całego kompleksu pałacowego.
27-02-2009
Katowice. Zginął wniosek na 2 miliony złotych
Trwają gorączkowe poszukiwania wniosku o dwa miliony złotych dofinansowania, który śląski Urząd Marszałkowski wysłał do Ministerstwa Kultury. Poczta twierdzi, że przesyłkę dostarczyła.
26-02-2009
Kultura w cenie - tej samej
Okazuje się, że obawy o to, iż kryzys gospodarczy odciśnie wyraźne piętno na kulturze, a dostęp do rozrywki na wyższym poziomie stanie się dużo droższy, były przedwczesne. - Myślę, że nie ma na razie powodów do niepokoju. Nie widzę, żeby specjalnie podrożał dostęp do kultury. Wszyscy zdają sobie sprawę, że bilety do kina czy płyty z muzyką wciąż uchodzą w Polsce za towar luksusowy. Podniesienie cen mogłoby oznaczać dobicie rynku - mówi Mariusz Cieślak, specjalista ds. promocji kultury w dzienniku Polskim.
19-02-2009
Może dostrzegą nas i w ministerstwie?
Niestety, odnoszę wrażenie, że MKiDN nie wiele wie o wydarzeniach kulturalnych w Krakowie i całym kraju. Argument MKiDN, że krakowskie festiwale mają bezpieczeństwo finansowe, "bo są organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe - instytucję samorządową", brzmi kuriozalnie. Dlatego musimy chyba rozpocząć mocniejszą promocję naszych festiwali w Warszawie - mówi Filip Berkowicz, pełnomocnik prezydenta do spraw kultury i promocji miasta, w Gazecie Wyborczej - Kraków.
18-02-2009
Kielce. Ministerialne cięcia w kulturze
Minister kultury oszczędza na instytucjach, które jeszcze niedawno obiecał wspierać finansowo. Cierpią świętokrzyskie placówki, w tym przede wszystkim Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, które zamiast spodziewanego pół miliona dostanie na działalność 150 tys. zł. - Jestem zdruzgotany - przyznaje marszałek województwa.
18-02-2009
Kraków. Mniej ministerialnych pieniędzy na festiwale
Ministerstwo Kultury po raz kolejny nie doceniło kulturalnych wydarzeń w Krakowie. - Wasze największe imprezy mogą liczyć na dofinansowanie z budżetu miasta - twierdzą urzędnicy resortu.
18-02-2009
Warszawa. Najważniejsze inwestycje kulturalne 2009
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił dziś posłom z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu najważniejsze inwestycje realizowane obecnie przez jego resort. - Staraliśmy się o sprawiedliwy podział środków pomiędzy regionami - zapewnił Zdrojewski.
16-02-2009
Bydgoszcz-Toruń. Zabraknie pieniędzy na festiwale?
Zarząd naszego województwa proponuje wydać półtora miliona złotych na dofinansowanie sztandarowych dla regionu festiwali.
15-02-2009
Oszczędności kulturalne
Kolejne instytucje kultury rezygnują z imprez, koncertów i wystaw i szykują programy oszczędnościowe. Pierwszą ofiarą recesji może stać się Instytut Adama Mickiewicza i jego zagraniczna działalność promocyjna - piszą Marta Strzelecka i Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-02-2009
Legnica. Minister wspiera Teatr Modrzejewskiej
Ponad 600 tys. zł otrzyma w tym roku od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego legnicki Teatr im. Modrzejewskiej.
11-02-2009
Czekając na nowy Capitol
Wrocławski Capitol liczy równo 80 lat. Dziś ten dawny kinoteatr ma szansę stać się najnowocześniejszą sceną teatru muzycznego w Polsce, po tym jak projekt jego rozbudowy wygrał 80 mln zł w ministerialnym konkursie na dotacje - pisze Agata Saraczyńska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
11-02-2009
Pokarpacie. Ministerialne pieniądze na kulturę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki pierwszego naboru wniosków do programu "Wydarzenie artystyczne 2009". Co ministerstwo uznało za wydarzenie artystyczne roku na Podkarpaciu?
10-02-2009
Łódź. Strefa Sztuki bez środków z UE
Łódź nie dostała środków unijnych, którymi rozporządzał minister kultury, na Specjalną Strefę Sztuki na terenie nowego centrum miasta EC1. Projekt znalazł się na liście rezerwowej, bez określonej daty realizacji i wyznaczonych środków.
10-02-2009
Capitol ma kapitał
- Niezwykle nam pomocna determinacja prezydenta Rafała Dutkiewicza wynika zapewne z przeświadczenia, że szansa na tak olbrzymie wsparcie instytucji kulturalnych z kiesy Unii prawdopodobnie szybko się nie powtórzy. Program, z którego korzystamy, został rozpisany na lata 2007-2013. Nie wiadomo, czy później powstanie podobny - dyrektor Konrad Imiela o unijnych środkach na kulturę i przebudowę Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, w rozmowie z Małgorzatą Matuszewską z Polski Gazety Wroclawskiej.
10-02-2009
Legnica. Minister dołoży do budżetu Modrzejewskiej
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku dołoży do budżetu legnickiego teatru 600 tysięcy złotych. Teatr Modrzejewskiej [na zdjęciu] znalazł się w elitarnym gronie instytucji, które załapały się na wieloletnie wparcie.
10-02-2009
Olsztyn. Kryzys dopada teatr, ale teatr się nie daje
Że wydatki na kulturę pierwsze idą pod nóż w domowych budżetach, odczułem już po sylwestrowej premierze - mówi Janusz Kijowski, dyrektor olsztyńskiego Jaracza. - Wcześniej na rozrywkowe spektakle mieliśmy pełną salę przez ponad miesiąc, tym razem sprzedaż biletów szła wyraźnie słabiej.
07-02-2009
Szczecin. Opera również dofinansowana przez ministra
Opera na Zamku otrzyma dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (łącznie w wysokości 305000 zł) na realizację projektów w ramach programów operacyjnych.
07-02-2009
Wrocław. Powstanie Narodowe Forum Muzyki i Letnia Scena Opery
Główna sala Narodowego Forum Muzyki na widowni pomieści 1800 osób. Nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim akustyka mają być supernowoczesne.
06-02-2009
Radom. Na co nie dostaliśmy od ministra kultury
Wnioski złożone przez radomskie instytucje i organizacje do programów operacyjnych ministra kultury przepadły z kretesem.
06-02-2009
Szczecin. Dotacje dla 14 projektów
Dziewięć szczecińskich instytucji kulturalnych i organizacji pozarządowych dostało dofinansowanie z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W konkursach, które resort rozstrzygnął 31 stycznia, spośród 33 wniosków ze Szczecina aż 14 przyznano pieniądze.
06-02-2009
Zniechęcam do porywania się z motyką na słońce
- Moim zadaniem jest pomagać, zabezpieczać, szukać alternatywnych rozwiązań. Dziś widać, iż dobrze zaplanowana i wykonana praca w ubiegłym roku przyniosła efekt w postaci świetnie i błyskawicznie przeprowadzonego konkursu na środki europejskie (...) Dziś mam dużo pracy, ale wiem, że w jej efekcie znajdę i większe środki dla polskich artystów, i... dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie - z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Marta Strzelecka w Gazecie Wyborczej.
05-02-2009
Dolny Śląsk. 200 mln zł na kulturę
05-02-2009
Gdańsk-Sopot. Miliony z UE na teatr i operę
W tym roku ruszą w Trójmieście dwie wielkie i długo oczekiwane inwestycje: budowa Teatru Szekspirowskiego i modernizacja Opery Leśnej.
05-02-2009
Lublin. 16 mln zł na remont Centrum Kultury
Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił, że Lublin otrzyma ponad 16 milionów złotych na renowację klasztoru powizytkowskiego. Dzięki temu wreszcie możliwy będzie remont opuszczonego budynku i powiększenie Centrum Kultury [na zdjęciu].
05-02-2009
Podlaskie. Kultura z Wigier w Dowspudzie?
Robimy wszystko, by Dom Pracy Twórczej mieszczący się obecnie w Wigrach nie zniknął z naszego województwa. Bo jest tu niezbędny - mówi wojewoda podlaski Maciej Żywno. Jednym z miejsc, do których mogłaby się przenieść znana w całym kraju placówka, jest Dowspuda.
05-02-2009
Warszawa. Rząd tnie, stolica traci
Mniejsze dotacje dla instytucji kultury. To stołeczne konsekwencje kryzysowych oszczędności rządu.
05-02-2009
Wrocław. Minister kultury bardzo hojny dla miasta
Ponad połowa z 490 mln złotych dofinansowania ze środków europejskich trafi na Dolny Śląsk. W środę ogłoszone zostały wyniki konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
04-02-2009
Wrocław. Środki z UE na przebudowę Capitolu
Przebudowa Teatru Muzycznego Capitol znalazła się wśród wniosków, które zostaną dofinansowane. Projekt otrzymał kwotę 80 mln zł.
04-02-2009
Warszawa. UE dofinansuje 28 projektów kulturalnych
28 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w wysokości 690 mln złotych z Unii Europejskiej w tym roku - poinformował w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu).
03-02-2009
Białystok. Nowe grupy teatralne dofinansowane przez prezydenta
Niezależnym teatralnym grupom działającym w Białymstoku kolejne depczą po piętach. Młodzi aktorzy i reżyserzy łączą się w kolejne kompanie, chcą wystawiać spektakle, sami je przygotowują, piszą wnioski o dotacje do różnych instytucji.
31-01-2009
Białystok. Kasa na kulturę od prezydenta
Będzie cykl koncertów klezmerskich w Białymstoku, kilka ciekawych przedsięwzięć teatralnych i przede wszystkim więcej pieniędzy niż zwykle na zakup dzieł artystów współczesnych do kolekcji podlaskiej Zachęty. Prezydent sypnął groszem na działania kulturalne.
28-01-2009
Warszawa. Stypendia dla laureatów Programu "Młoda Polska"
26-01-2009
Kryzys - i bardzo dobrze!
- Lata 2008 i 2009 w kulturze są dobrze zaprojektowane, także z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego. Bardzo mi zależy, aby w 2009 roku kultura była w Polsce liderem absorpcji środków europejskich - minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski optymistycznie mówi o sytuacji w kulturze.
22-01-2009
Kielce. Miliony do wzięcia z Funduszu Wymiany Kulturalnej
Ponad 6,5 mln zł na organizację imprez kulturalnych jest do wzięcia z Funduszu Wymiany Kulturalnej. Rok temu żadna instytucja z regionu nawet nie próbowała sięgnąć po te pieniądze. Teraz jest kilku chętnych, ale niewiele robią, by je dostać.
19-01-2009
Szczecin. Kasa kultury w 2009
- Moją ambicją jest, by nakłady na kulturę w regionie stale rosły. Cieszę się, że znajduje to poparcie zarządu województwa i radnych sejmiku - mówił Witold Jabłoński. Wicemarszałek przedstawił wczoraj w Książnicy Pomorskiej założenia budżetu kultury na 2009 rok.
13-01-2009
Jaki będzie rok 2009 w kulturze?
Nie wszystkie nowe inicjatywy zakończyły się co prawda spektakularnymi sukcesami, ale niewątpliwie w minionym roku krakowska kultura bardzo przyspieszyła. Utrzymać to tempo w roku 2009 nie będzie łatwo. Daleki jestem od wieszczenia, że program "Sześć Zmysłów" wywróci się pod własnym ciężarem, a ambicje twórców okażą się gwoździem do jego trumny. Jeżeli bowiem w ubiegłym roku potrafili zorganizować z biegu tak wiele imprez, to dlaczego w tym - po rocznych przygotowaniach - nie mieliby znowu dać rady?- pyta Ryszard Kozik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
06-01-2009
Kraków. Nowe sale i oświetlenie dla Teatru STU
Krakowski Teatr STU czeka remont i modernizacja. Prawie 2,5 mln złotych zostanie wydanych na ten cel. Aktorzy zyskają sale do prób, a scena i sprzęt będą unowocześnione. Co najważniejsze prowadzony głównie w wakacje remont nie zakłóci pracy scenicznej.
03-01-2009
Legnica. Będą pieniądze na remont teatru?
Jacek Głomb [na zdjęciu], dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej liczy, że w przyszłym roku uda mu się załatwić pieniądze na kolejne remonty.
31-12-2008
Legnica. Marszałek przejmuje Teatr Modrzejewskiej
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy [na zdjęciu] jeszcze przez miesiąc będzie sceną miejską. Mimo wcześniejszych obietnic, na wtorkowej sesji sejmiku wojewódzkiego nie podjęto decyzji o przejęciu teatru przez marszałka.
31-12-2008
Lublin. Więcej na kulturę w nowym budżecie
Więcej pieniędzy na oświatę i kulturę, budowa lotniska w Świdniku - to główne założenia uchwalonego w poniedziałek przyszłorocznego budżetu województwa.
30-12-2008
Białystok. Mrożek w esperanto w budżecie województwa
Przy 19 głosach za, 8 przeciw i jednym wstrzymującym się sejmik przyjął w poniedziałek wieczorem budżet województwa na przyszły rok.
30-12-2008
Toruń. Województwo daje pieniądze na kulturę
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczy 1,2 mln zł na dofinansowanie przedsięwzięć artystycznych w regionie. Animatorzy kultury tylko do 6 stycznia 2009 r. mają czas na złożenie odpowiednich wniosków w Urzędzie Marszałkowskim.
20-12-2008
Melepety robią sztukę
Krakowscy radni PO nie zaprzestają ataków na miejskie instytucje kultury. Tym razem oberwało Krakowskie Biuro Festiwalowe, które - o paradoksie - jest najwyżej cenionym organizatorem imprez w Polsce! - pisze Tomasz Handzlik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
17-12-2008
Kraków. Konwent dla kultury
Po nagonce kilku radnych PO na krakowskie instytucje kultury władze miasta przygotowują się do stworzenia programu strategii rozwoju kultury na lata 2010-15. Ma on zapewnić długoterminowe finansowanie i spokojny byt organizatorom wydarzeń kulturalnych. Na początek prezydent Krakowa ma powołać specjalny konwent, który zajmie się przygotowaniem projektu.
17-12-2008
Poznań. Radny Szynkowski przeprasza Ósemki
Radny PiS Szymon Szynkowski vel Sęk nie chce już obcięcia o 100 tys. zł dotacji dla Teatru Ósmego Dnia. - Pomyliłem się, więc swoją poprawkę do budżetu wycofuję - tłumaczy.
13-12-2008
Poznań. Radny Szynkowski zadzwoni do Ósemek
Radni z komisji finansów zakończyli opiniowanie poprawek do przyszłorocznego budżetu. Poległy prawie wszystkie poprawki złożone przez radnych PiS, w tym wszystkie Szymona Szynkowskiego.
12-12-2008
Lublin. O budżecie dla kultury
11-12-2008
Kraków. Radni PO chcą oszczędzać na kulturze
Grupa radnych PO chce likwidować krakowskie instytucje kultury. Liczą, że budżet miasta zaoszczędzi w ten sposób kilka mln zł.
11-12-2008
Młodzi gniewni na kulturę
Najpierw chcieli kontrolować, gdy to się nie udało, postanowili likwidować - takie pomysły na działalność krakowskich instytucji kultury mają radni Platformy Obywatelskiej. Jaki jest powód polowania radnych na krakowskie instytucje kultury? Być może faktycznie chodzi im o oszczędniejsze gospodarowanie miejskimi pieniędzmi. O innych powodach mówi się już nieoficjalnie. Grupa radnych PO jest ponoć obrażona na Łaźnię Nową, bo jednego z jej członków wyproszono z teatru, kiedy spóźnił się na spektakl ponad pół godziny. Za zniewagę radnego teatr płaci co roku. Planowane i obiecywane dotacje na niezbędne remonty i działalność utrącają jej ciągle właśnie radni PO - pisze Tomasz Handzlik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
27-11-2008
Szczecin. Coraz mniej na kulturę
Postulatem, by przesunąć dwa miliony złotych z budżetu Szczecińskiej Agencji Artystycznej na rzecz zwiększenia dotacji dla filharmonii, teatru "Pleciuga" i organizacji samorządowych, zakończyło się wczorajsze posiedzenie komisji kultury szczecińskiej Rady Miasta.
27-11-2008
Szczecin. O kulturze z prezydentem miasta
Prezydent: Szczecin ma potencjał, by znaleźć się w czołówce polskich miast. Artyści: Żeby chociaż było tak, jak w Białymstoku. Komisja kultury: Postawmy na naszych twórców.
26-11-2008
Szczecin. Pleciuga nie ma na premiery
Pleciuga będzie miała w przyszłym roku nowy budynek teatru i ani złotówki na przygotowanie premierowego przedstawienia. A zainteresowanie spektaklami Pleciugi jest ogromne, teraz przyjmowane są rezerwacje biletów na maj!
20-11-2008
Kraków. Obcięty budżet na kulturę w 2009 r.
Prezydencki projekt budżetu na 2009 rok oznacza nie tylko ograniczenie ważnych dla miasta inwestycji. Pod wielkim znakiem zapytania stanął właśnie uruchomiony w tym roku projekt kulturalny Sześć Zmysłów.
20-11-2008
Szczecin. Miasto kontra kultura
Wrze wśród szczecińskich artystów. Są oburzeni, że magistrat stawia ich w pozycji proszących o jałmużnę. Miejskie instytucje kultury obawiają się o swoje przyszłoroczne budżety.
18-11-2008
Gdańsk. Setki milionów na kulturę
Budowa Teatru Szekspirowskiego, rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście, projekt "Galeria Zewnętrzna Miasta" - to tylko niektóre przedsięwzięcia kulturalne zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska na lata 2009-2013.
17-11-2008
Warszawa. 45 mln zł na inwestycje w w teatry
Miasto wyda w 2009 r. na inwestycje w w teatry - 45 mln zł (głównie na zakup budynku dla Nowego Teatru od MPO).