Gdynia. Radni przyjęli budżet

Dokończenie rozbudowy parku naukowo-technologicznego i Teatru Muzycznego, otwarcie lotniska, wdrożenie systemu kierowania ruchem TRISTAR - to najważniejsze inwestycje w przyszłym roku w Gdyni. W środę rada miasta przyjęła budżet na 2013 r.

«Gdyńscy radni na środowej sesji przyjęli uchwałę o budżecie na przyszły rok.

- Utrzymywany będzie poziom wydatków bieżących, choć trend prooszczędnościowy, szczególnie w zakresie nowych zadań kreowanych przez miasto, jest już wyraźny - podkreśla Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu.

Co ciekawe, po raz pierwszy projekt budżetu - poza radnymi z rządzącego Gdynią klubu Samorządność - poparli także radni PiS. Przeciwko zagłosowali tylko radni Platformy.

Budżet Gdyni na 2013 r. został zrównoważony na poziomie 1,3 mld. Dochody miasta mają wynieść 1,2 mld, a 108 mln pochodzić będzie z kredytów i pożyczek. Przyszłoroczna rezerwa budżetowa na nieprzewidziane wydatki wyniesie ponad 36 mln.

Co trzecia złotówka z gdyńskiego budżetu trafi do szkół i placówek wychowawczych. Co czwarta - na transport. W tym dziale najpoważniejszą inwestycją będzie system inteligentnego sterowania ruchem TRISTAR, który pochłonie 44 mln zł. Oprócz tego miasto planuje także nowe ścieżki rowerowe i dalszą przebudowę ul. Chwarznieńskiej.

Wśród przyszłorocznych inwestycji największa to lotnisko Gdynia-Kosakowo (ma być otwarte w drugiej połowie 2013 r.), dokończenie rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Redłowie (otwarcie w pierwszym kwartale przyszłego roku) i Teatru Muzycznego (inauguracja rozbudowanej Dużej Sceny planowana jest we wrześniu).

W dziale Kultura duże wydatki to także adaptacja Dworca Morskiego dla potrzeb Muzeum Emigracji oraz rozbudowa Szkoły Muzycznej. W sumie wydatki inwestycyjne mają pochłonąć 270 mln zł.

Na zdjęciu: projekt Teatru Muzycznego po remoncie»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego