powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Zadara, Strzępka, Janda, czyli początek roku w Łaźni Nowej

W Nowym Roku 2013 Teatr Łaźnia Nowa nie zwalnia tempa: "Danuta W", "W imię Jakuba S." "Niewierni" i "Wejście Smoka" - to tylko wybrane propozycje!

Pozostając w kręgu emocji, jakich dostarczyła widzom ostatnia edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, Teatr Łaźnia Nowa proponuje możliwość obejrzenia wybranych spektakli tej edycji: "Jezus Chrystus Zbawiciel" oraz "Niewierni":

JEZUS CHRYSTUS ZBAWICIEL [na zdjęciu]

po raz pierwszy w Polsce skandalizujący monodram Klausa Kinskiego o Mesjaszu - buntowniku.

Reżyser Michał Zadara zinscenizował, niewystawiany dotąd w Polsce kontrowersyjny monodram Klausa Kinskiego. Aktorka Barbara Wysocka, perkusista Leszek Lorent i gitarzysta Bartek Tyciński przypominają widzom, dlaczego ustatkowane społeczeństwo tak bardzo nie mogło znieść Jezusa i wolało go zabić, niż konfrontować się z jego słowami.

W 1971 roku Klaus Kinski, jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najwybitniejszych aktorów niemieckich, przez długie lata współpracownik Wernera Herzoga- dwukrotnie wygłosił własną wersję życia Jezusa Chrystusa. Scenariusz był zwieńczeniem jego wieloletniego zainteresowania Ewangeliami. Kinski wyrwał figurę Jezusa instytucjom władzy i przywrócił go kontrkulturze, przypominając nam, że Jezus nie chciał nigdy być sojusznikiem jakiejkolwiek władzy i przeciwstawiał się wszystkim stosunkom, w których człowiek jest poniżany, kategoryzowany, instrumentalizowany czy wykorzystywany.

10-13 stycznia 2013, godz. 19.00

NIEWIERNI

"Jeden z najlepszych spektakli Ratajczaka. Błyskotliwy i śmieszny"/ Łukasz Drewniak Dziennik Polski

Apostazja to jawne i formalne odrzucenie wiary chrześcijańskiej, skutkujące odłączeniem się od wspólnoty kościoła. Przede wszystkim jednak to akt symboliczny, podkreślający, że dla Kościoła rzymskokatolickiego"przestaje się istnieć". Apostatów, wedle szacunków samych zainteresowanych, jest w Polsce już pół miliona. Projekt Piotra Ratajczaka to rodzaj zbiorowej wypowiedzi artystycznej aktorów, odtwarzających prawdziwe świadectwa apostazji, oparte na osobistych relacjach i materiałach reportażowych. Dlaczego ludzie wychowani i żyjący we wspólnocie wierzących nie chcą dłużej określać swojej tożsamości przez pryzmat wyznania? Jakie osobiste dramaty kryją się za jednostkowym aktem apostazji?

Na zakończenie miesiąca powraca największy hit Teatru Łaźnia Nowa, uwielbiany przez widzów, bijący rekordy frekwencji spektakl

WEJŚCIE SMOKA. TRAILER

Spektakl, utrzymany w konwencji pastiszu, łączy widowiskowość wschodnich sztuk walki ze stylistyką filmów sensacyjnych klasy B, gdzie niewybredny humor miesza się z krwawymi scenami przemocy, balansującymi na granicy błazeństwa. Gwiazdorska kreacja Jana Peszka jako legendarnego Brusa Lee, który staje do walki o przywództwo i uczucia z własnym synem Błażejem- Brandonem, to emocjonujący sparing wybitnych osobowości aktorskich, skonfrontowanych z barwnymi pokazami sztuk walki w wykonaniu utytułowanych mistrzów Świata i Europy różnych odmian wschodnich sztuk walki. "Wejście smoka. Trailer" to przedstawienie przewrotne, które - sięgając do młodzieżowego slangu - jest hardcorową żonglerką języka, obrazu i popkulturowych klisz "prawdziwej męskości". Konfrontacja bohaterów z modelem macho jako karateki, mistrza przekraczającego ograniczenia własnego ciała, w imię odwiecznej walki ze złem na tle barwnych pokazów męskiej siły dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń!

25-27 stycznia 2013, godz. 19.00

W lutym będziemy mogli zobaczyć Krystynę Jandę w głośnym spektaklu "DANUTA W" powstałym na podstawie bestsellera "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsowej. W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń.

1-3 lutego 2013, godz. 19:00

Spektakl "W IMIĘ JAKUBA S." został zwycięzcą 7. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Jury o nagrodzonym spektaklu powiedziało: "W imię Jakuba S." jest przykładem na to, iż "ważne problemy współczesnych Polaków, takie jak historyczna tożsamość, konflikt grup społecznych, pętla finansowa, w którą wpadają kredytobiorcy, nadzieje i kompleksy nowej klasy średniej mogą stać się tematem oryginalnie skonstruowanego, przewrotnego i świetnie zagranego przedstawienia teatralnego".

21-24 lutego 2013, godz. 19:00