Tylko widzów żal

Łódzkie teatry (i ich witryny internetowe) pogrążone są w letnim śnie. O tym, że reklama jest dźwignią handlu, nikogo nie trzeba przekonywać. Okazuje się, że nie wszyscy z tej wiedzy korzystają. Łódzkie teatry na przykład jakby zapomniały o istnieniu własnych stron internetowych. A przecież jest to najprostszy sposób, aby zadbać o widzów.

«Nieaktualne aktualności

Teatr Wielki, położony w jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc Łodzi, posiada zarazem największą - darmową - płaszczyznę potencjalnej autoreklamy. Nie wykorzystuje jednak dostatecznie tych atutów. Na placu Dąbrowskiego przez całe lato nie było śladu zaproszenia do teatru. Dopiero dwa dni temu zawisł baner z repertuarem. Na stronie internetowej (aktualizowanej 28 czerwca) niewiele się dzieje, poza informacją, że strona jest w przebudowie. Odkrywając link "repertuar", znajdziemy propozycje na wrzesień i październik. Ani słowa o koncercie, który w sierpniu TW ma dać podczas IV Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

"Wielki" nie zdążył też zadbać o aktualizację informacji o sobie w największym polskim portalu teatralnym www.teatry.art.pl. Tu wciąż dyrektorem teatru jest Marcin Krzyżanowski, choć od jego odwołania minęły dwa lata.

O planach milczą

Więcej aktualności w Internecie oferuje Teatr im. Jaracza. Prócz informacji o "Złotych Maskach" dla Ireneusza Czopa i Małgorzaty Buczkowskiej, której towarzyszy zaproszenie na przedstawienia z ich udziałem, mamy ciekawą zapowiedź przygotowywanej premiery spektaklu, poświęconego legendzie światowego tańca - Wacławowi Niżyńskiemu.

W roli Niżyńskiego zobaczymy Kamila Maćkowiaka, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Autorką choreografii będzie Ewa Wycichowska, reżyserem - Waldemar Zawodziński. Projekt jest realizowany przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach przedsięwzięcia Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 2004/2005. Przedstawienie będzie zaprezentowane w kilku miastach Polski oraz za granicą.

Ani słowa o planach repertuarowych "Jaracza" na wrzesień. Planami w Internecie nie dzieli się z widzami również Teatr Powszechny. Podobnie milczy Teatr Nowy.

Tytuły tajne

Nowy zaprasza widzów na listopadowy festiwal teatralny zatytułowany Spotkania Teatrów Miast Partnerskich. Między 12 a 28 listopada do Łodzi mają przyjechać zespoły teatralne z Chemnitz, Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tel Awiwu.

Gospodarze zaprezentują dwa tytuły, których premiery odbędą się na początku sezonu artystycznego 2005/2006. Tytułów jednak na stronie internetowej teatr nie ujawnia. Szczegółowy program spotkań mą być znany w końcu sierpnia.

Pobudka we wrześniu

Niczego nie dowiemy się o planach Teatru "Arlekin", który informuje o repertuarze minionego sezonu. Lepszy jest "Pinokio", który podaje wykaz spektakli na wrzesień i zapowiada 16 września uroczystości z okazji 60-lecia teatru.

O swoim 60-leciu milczy natomiast Teatr Muzyczny. Na witrynie operetki, poza ładną, wakacyjną animacją, znajdziemy archiwalia: repertuar teatru na czerwiec i aktualności sprzed dwóch miesięcy. Filharmonia Łódzka, w związku ze zmianą dyrektora artystycznego (miejsce Marka Pijarowskiego zajął Tadeusz Wojciechowski), jeszcze opracowuje plan na nadchodzący sezon. Pierwsze informacje pojawią się we wrześniu.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego