Taniec na świecie

14-11-2008
29-05-2020
Poznań. Polski Teatr Tańca w projekcie Up2Dance
Polski Teatr Tańca wspólnie z Balleto di Roma (Włochy), Derida Dance Center (Bułgaria), Companhia de Dança de Almada (Portugalia), ICK (Niderlandy) oraz Magenta Consultoria (Hiszpania) analizują obowiązujący program nauczania, sytuację profesjonalistów tańca na rynku pracy oraz zmiany, jakie dotknęły środowisko tańca w Europie w ciągu ostatnich 20 lat.
29-05-2020
Warszawa. Zgłoszenia do projektu promującego polski taniec
27 maja Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza otworzyły nabór zgłoszeń w formule open call do nowego projektu, którego celem jest promocja polskiego tańca za granicą poprzez stronę polanddances.pl.
25-05-2020
Internet. Kolektyw artystów United Limbs proponuje
"United Limbs Jamming Online", "United Limbs Disco Party Drzeming 2" oraz "Konferencja On_line z Wojtkiem Mochniejem" to propozycje eventów online od 31 maja do 7 czerwca.
11-05-2020
Internet. Pemiera "MassHysteriaPresents: in this.net"
Masowa Histeria, kobiecy kolektyw 12 tancerek z Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Polski, Włoch i Anglii zaprasza na premierę "MassHysteriaPresents: in this.net", która odbędzie się w czwartek 14 maja o godz. 20 na kanale Trinity Laban na youtubie.
07-05-2020
Internet. Kultura w sieci na dziś
Ralph Finnes jako Marek Antoniusz, "Don Kichot" w wersji baletowej i nowy cykl Teatru Żydowskiego - "Jak w przedwojennym kabarecie" - polecamy wydarzenia w sieci na czwartek, 7 maja.
04-05-2020
Moskwa. Wielki balet w czasach zarazy
W dobie zamkniętych teatrów i innych ograniczeń spowodowanych pandemią soliści baletu moskiewskiego Teatru Bolszoj urządzili sobie salę ćwiczeń w mieszkaniu.
29-04-2020
Balety w przestrzeni wirtualnej
"Clinamen" - balet wirtualnej trójki tancerzy w wirtualnej, pustej przestrzeni Opéra Garnier, odtworzonej cyfrowo - to swoisty SYMBOL obecnego czasu - pisze Katarzyna Gardzina w Ruchu Muzycznym.
29-04-2020
Internet. Kultura w sieci na dziś
Spektakle taneczne z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, debaty o przyszłości kultury oraz spotkania autorskie z pisarzami i pisarkami. Podpowiadamy, co w środę zrobić w internecie.
29-04-2020
Orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca 2020
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Datę wybrano dla uczczenia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a (1727-1810). W tym roku autorem świątecznego przesłania jest Gregory Vuyan Maqomy, tancerz, choreograf i pedagog z Republiki Południowej Afryki.
28-04-2020
Wrocław. Międzynarodowy Dzień Tańca w Instytucie Grotowskiego
Instytut Grotowskiego zaprasza na anglojęzyczne spotkanie transmitowane w mediach społecznościowych. Rozmawiać będą: Jarosław Fret, Tobias Biancone, Noi Wertheim i Octavian Saiu.
17-04-2020
Internet. Kultura w sieci na dziś
Animowany serial Teatru Miniatura, oprowadzanie po Teatrze Wybrzeże, spektakl Berliner Ensemble, koncert Tymona Tymańskiego dla Gdyni Kulturalnej - polecamy wydarzenia w sieci na piątek 17 kwietnia.
15-04-2020
Zdjęcia z podróży Krzysztofa Pastora. Przed koronawirusem
- Z litewskim zespołem zaczęliśmy tworzyć nowe wartości, spektaklami w oryginalnych artystycznych interpretacjach wielokrotnie oczarowaliśmy wileńską publiczność - mówi Krzysztof Pastor, choreograf i dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.
08-04-2020
Kraj. Opera na ekranie
Czas przymusowej izolacji odebrał melomanom szansę kontaktu ze sztuką operową na żywo. Na szczęście poszczególne teatry postarały się o zastąpienie tego braku retransmisjami nagranych wcześniej spektakli, głównie za pośrednictwem platformy YouTube.
03-04-2020
Hana Umeda - myśleć o tańcu brzuchem
- Nauka tańca i w ogóle tradycyjnych sztuk w Japonii polega na tym, że nauczyciele raczej niczego nie tłumaczą. Mówi się często, że uczeń powinien wręcz "wykradać" nauczycielowi umiejętność i niczego nie dostanie na tacy.
30-03-2020
Kraj. Moscow City Ballet z nową trasą pod koniec roku
Moscow City Ballet zapowiada pokazy trzech spektakli: "Jeziora łabędziego", "Dziadka do orzechów" i "Śpiącej królewny".
27-03-2020
Artystka w czasach zarazy
- Dziś możemy w końcu się ponudzić, zmienić dramaturgię wydarzeń w naszej codzienności, pomarzyć, spróbować stanąć na głowie lub poruszać się po mieszkaniu z zamkniętymi oczami - mówi Magdalena Chowaniec, polska choreografka i tancerka z Wiednia.
27-03-2020
Lustra
Tegoroczna, jedna z wielu, podróży Rambert prowadziła przez Szkocję. W Edynburgu zaprezentowano wieczór baletowy złożony z trzech współczesnych choreografii autorstwa Wayne'a McGregora, Marion Motin i Hofesha Shechtera. I było to doświadczenie niezwykle udane - pisze Benjamin Paschalski na blogu Kulturalny Cham.
27-03-2020
YouTube. Przedstawienia Teatru Bolszoj online
Z okazji Światowego Dnia Teatru moskiewski Teatr Bolszoj zainauguruje cyfrową premierę swoich najpopularniejszych oper i przedstawień baletowych. Na oficjalnym kanale YouTube Teatru transmitowanych na żywo będzie łącznie 6 występów, które dostępne będą dla publiczności od piątku 27 marca do 10 kwietnia.
24-03-2020
Warszawa. Kolektyw United Limbs w sieci
W związku z trwającą kwarantanną kolektyw artystów UNITED LIMBS przystąpił do akcji zachęcenia odbiorców do pozostania w domach i codziennego oglądania twórczości polskich jak i zagranicznych choreografów/reżyserów współczesnych, związanych z szeroko pojętą dziedziną tańca.
09-03-2020
Lublin. Tańczy Moscow City Ballet
10 marca Moscow City Ballet zatańczy w Centrum Spotkania Kultur "Romea i Julię".
24-02-2020
Bielsko-Biała. Balet z Syberii w BCK
Muzyka i tańce inspirowane syberyjską aurą w baletowej oprawie wypełnią Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury we wtorkowy wieczór, 25 lutego od 18.00. Oklaskiwać będziemy "Krasnojarsk" - Narodowy Balet Rosyjski z Syberii.
24-02-2020
Kraj. Rozpoczęcie trasy baletowej Moscow City Ballet
24 lutego rusza trasa baletowa Moscow City Ballet.
21-02-2020
Tuk tukiem przez świat, czyli "Rasa" - Opera Ballet Vlaanderen
Spektakl przypomina wystawiony przed laty, jeszcze przez zespół baletowy Teatru Wielkiego w Warszawie, "Pana Twardowskiego" Ludomira Różyckiego w choreografii Gustawa Klauznera. Widz czekał w napięciu kiedy zaczną tańczyć, bo chodzą i chodzą. W "Rasie" jest jeszcze gorzej bo śpiewają i mówią - o spektaklu w choreografii Daniel Proietto w Ballet Vlaanderen w Antwerpii pisze Benjamin Paschalski na stronie Kulturalny Cham.
18-02-2020
Kino. "Jezioro łabędzie" z Teatru Bolszoj już w niedzielę w Multikinie
Baletowe arcydzieło do muzyki Piotra Czajkowskiego, w wykonaniu Teatru Bolszoj będzie można zobaczyć na żywo w ostatnią niedzielę lutego (23.02 o godz.16) w wybranych kinach sieci Multikino.
17-02-2020
Koszalin. Ruszyła sprzedaż biletów na "Forever Tango"
"Wieczór czystej przyjemności! Zmysłowy, elegancki, olśniewający!" - tak o "Forever Tango" pisano w "The New York Daily News". W maju taneczne widowisko będzie można zobaczyć w Koszalinie.
17-02-2020
Lublin. Israel Galván zatańczy w Teatrze Starym
Po raz pierwszy w Polsce zatańczy Israel Galván. Hiszpański tancerz i choreograf flamenco wystąpi 22 lutego w spektaklu "La Edad de Oro" w Teatrze Starym.
14-02-2020
Płock. Dziś "Jezioro Łabędzie" Narodowego Baletu Kijowskiego
To jeden z najpopularniejszych baletów i bez wątpienia jedno z najbardziej przejmujących widowisk muzycznych. Miłośnicy tego gatunku będą mieli okazję zobaczyć spektakl w Teatrze Dramatycznym w święto zakochanych. Uwaga: zostały ostatnie bilety.
12-02-2020
Białystok. Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia w OiFP
Krasnojarsk Russian National Ballet of Siberia wystąpi na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej uż 22 lutego o godz. 15.00 i 19.00.
11-02-2020
Płock. "Jezioro Łabędzie" na Walentynki u Szaniawskiego
Walentynki w teatrze? Czemu nie! Jeśli przy okazji będziemy świadkami cudownej, baśniowej, wytańczonej historii, podpartej muzyką Piotra Czajkowskiego. 14 lutego na deskach Teatru Dramatycznego w Płocku "Jezioro Łabędzie" zaprezentuje Narodowy Balet Klasyczny z Kijowa.
06-02-2020
Kraj. Moscow City Ballet znowu tańczy
Legendarny rosyjski Ballet Smirnova, poza granicami Rosji bardziej znany jako Moscow City Ballet, już niebawem wystąpi ponownie w Polsce.
29-01-2020
Karykatury
Choreograf faktycznie wiernie opowiada historię dwójki, nie wiedzących o sobie bohaterów, a mających wstąpić w związek małżeński za sprawą układów i więzów przeszłości, Leonca - księcia królestwa Popo i Leny - królewny księstwa Pipi - o spektaklu "Leonce i Lena" w choreografii Christiana Spucka w Ballet Narodni Divadlo w Pradze pisze Benjamin Paschalski na blogu Kulturalny Cham.
29-01-2020
Szybciej, jeszcze szybciej
"Wielki Gatsby" pozostaje dla świata baletu nadal do odkrycia. Próba Leo Mujica jest podróżą w pół drogi - o spektaklu w Słoweńskim Teatrze Narodowym, Operze i Balecie w Ljubljanie pisze Benjamin Paschalski na blogu Kulturalny Cham.
23-01-2020
Kraków. Rosyjskie "Jezioro łabędzie" w Operze Krakowskiej
Jeśliby spytać laika jaki jest najsłynniejszy balet w historii tego gatunku sztuki, na pewno odpowiedziałby, że "Jezioro łabędzie". I rzeczywiście: spektakl ten skupia wszystko to, co jest najpiękniejsze w klasycznym balecie. Będzie się można o tym przekonać 27 stycznia o godz. 17 i 20 w Operze Krakowskiej podczas występu Russian National Ballet.
22-01-2020
Kraj. "Giselle" live w Multikinie
"Giselle", jeden z najpiękniejszych baletów XIX wieku w wykonaniu tancerzy Teatru Bolszoj w Moskwie, będzie można obejrzeć w wybranych kinach sieci Multikino na żywo w najbliższą niedzielę, 26 stycznia o godz. 16.
22-01-2020
Węgry. Polska produkcja nagrodzona na festiwalu tańca SzoloDuo
Polska produkcja w wykonaniu dwóch tancerek i choreografek Joanny Woźnej i Magdaleny Kowali została uznana za najlepszy taniec wykonywany w duecie na międzynarodowym festiwalu tańca SzoloDuo - poinformował w środę Instytut Polski w Budapeszcie.
07-01-2020
USA. Film Quentina Tarantino triumfatorem Złotych Globów
W Los Angeles zakończyła się w niedzielę w nocy ceremonia przyznania "Złotych Globów" wybitnym twórcom filmowym i telewizyjnym. Najwięcej statuetek zdobył obraz "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino.
03-01-2020
Flamenco Elektra, czyli "Elektra" w Ballet Nacional de Espana
Wieczór w Madrycie stał się niesłychanym doświadczeniem. To co wielokrotnie pomniejszamy i odrzucamy - kulturę ludową, stało się inspirujące dla zbudowania fascynującego wieczoru baletowego - pisze Benjamin Paschalski na stronie Kulturalny Cham.
03-01-2020
Samotny wobec świata
Utwory literackie zawsze stanowiły inspiracje dla twórców baletowych. Powieść Ericha Marii Remarque'a "Trzej towarzysze" z roku 1936 stała się kanwą dla najnowszej produkcji Łotewskiego Baletu Narodowego w Rydze. To bardzo dobry, znany i zasłużony zespół tańca klasycznego prowadzony przez Aivarsa Leimonisa - o premierowym spektaklu pisze Benjamin Paschalski na stronie Kulturalny Cham.
30-12-2019
Lublin. "Mr. Gaga" w Miasto movie
Film Tomera Heymanna "Mr. Gaga" rozpocznie cykl Miasto movie Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a) w 2020 roku. Pierwszy pokaz w styczniu odbędzie się 8 dnia miesiąca o godz. 19.
20-12-2019
Zaklęta w tańcu, świąteczna opowieść o dziadku do orzechów
"Dziadek do orzechów", powieść dla dzieci utrzymana w baśniowej, magicznej konwencji, z elementami grozy, opowiada o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a tytułowy Dziadek do Orzechów zostaje księciem "słodkiego" królestwa - o kinowej retransmisji HD Live baletu "Dziadek do orzechów" z Teatru Bolszoj w Moskwie pisze Anna Czajkowska w Teatrze dla Wszystkich.
18-12-2019
Austria. Przemoc w wiedeńskiej szkole baletowej
Uczniowie prestiżowej szkoły baletowej działającej przy Operze Wiedeńskiej byli namawiani do palenia papierosów, by utrzymać szczupłą sylwetkę - wynika z raportu specjalnej komisji. Według niej nad uczniami znęcano się psychicznie i fizycznie.
10-12-2019
Łódź. Moscow City Ballet w Teatrze Wielkim
Jeden z najlepszych zespołów baletowych na świecie ponownie odwiedzi Łódź. W ciągu dwóch grudniowych wieczorów zagra spektakle pełne subtelności, ale i pasji.
10-12-2019
Warszawa. Afrykański taniec na ekranie
12 grudnia rozpocznie się 14. odsłona festiwalu AfryKamera. Kino afrykańskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W programie tegorocznej edycji znalazł się film dokumentalny "Odgłosy masek", który przedstawia historię tajemniczego tańca Mapiko.
03-12-2019
Kraj. Gwiazdkowe pokazy "Dziadka do orzechów" z Teatru Bolszoj i "Zaczarowanego fletu" z MET w ponad 50 kinach
NAZYWOWKINACH.PL jak co roku zaprasza w grudniu przed ekrany kin dziecięcą widownię. Tym razem mali widzowie zobaczą specjalnie dla nich przygotowaną wersję baśniowej opery Mozarta w wykonaniu jednego z najlepszych teatrów operowych świata - nowojorskiej Met. Powróci także przepiękny balet Czajkowskiego. Zatańczą go artyści moskiewskiego Teatru Bolszoj. Obie retransmisje pokażą kina studyjne oraz sieć Multikino.
02-12-2019
Białystok. "Dziadek do orzechów" z Opery Kijowskiej
Balet "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego to baśń przedstawiająca świat dziecięcych zabaw i marzeń, najczęściej wystawiana w czasie świąt Bożego Narodzenia. W grudniu tradycyjnie już obejrzymy ją na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej, tym razem w wykonaniu artystów Baletu Opery Kijowskiej.
02-12-2019
Kraj. Teatr, opera i balet w grudniu w Multikinie
Wielka sztuka na wielkich ekranach Multikina gości od lat. W grudniu sieć zaprezentuje Widzom aż cztery bestsellerowe spektakle - w wybranych kinach, na wielkim ekranie, będzie można zobaczyć teatr, operę i balet, a wszystko to w wykonaniu gwiazd światowej sławy.
02-12-2019
Słupsk. "Dziadek do orzechów" w sobotę w filharmonii
W sobotę, 7 grudnia, klasyka sztuki baletowej - "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Royal Lviv Ballet.
29-11-2019
Kraków. Tancerze z Florydy i Kalifornii poprowadzą warsztaty integracyjne
Grupa profesjonalnych tancerzy z Florydy i Kalifornii poprowadzi szereg warsztatów integracyjnych oraz prezentacji tańca z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Artystów do Polski zaprosił Konsulat Generalny USA.
27-11-2019
Gdańsk. Konferencja naukowa "100 lat Bauhausu" w ASP
Setnej rocznicy powstania niemieckiej szkoły sztuk pięknych i rzemiosła Bauhaus, która wpłynęła na sposób projektowania, design, architekturę i sztukę w Polsce i na całym świecie, poświęcona jest konferencja naukowa w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
23-11-2019
Magia klasyki, piraci i zmysłowe niewolnice w mistrzowskiej rekonstrukcji baletu Petipy
"Korsarz" Adolphe'a Adama w choreografii Aleksiej a Ratmańskiego i Jurija Burłaka na podstawie choreografii Mariusa Petipy, w ramach transmisji do kin z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Pisze Anna Czajkowska w Teatrze dla Wszystkich.
22-11-2019
Warszawa. Emocje w zenicie - opera i balet za kulisami
W najbliższy wtorek wyjątkowa odsłona cyklu DKF X Kurtyna... Akcja! Tym razem przyjrzymy się teatrowi opery i baletu. Czy istnieje on również w kontekście społecznym? W dokumencie "Opera paryska" reżyser Jean-Stéphane Bron prowadzi widzów za kulisy prestiżowej sceny przy placu Bastylii w Paryżu.
19-11-2019
Lublin. Lubelski Teatr Tańca zaprosił tancerzy Piny Bausch
To informacja, która ucieszy wielu widzów. Lubelski Teatr Tańca zaprasza do Lublina Tanztheater Wuppertal Pina Bausch. To będzie bardzo specjalny gość jubileuszowych 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.
13-11-2019
Rosja. Alexandr Azarkevitch przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Choreografii Współczesnej
W dniach 15-18 listopada w Permie na Uralu odbędzie się II Międzynarodowy Konkurs Choreografii Współczesnej. Funkcję przewodniczącego międzynarodowego jury Konkursu powierzono dr Alexandrowi Azarkevitchowi - choreografowi i dziekanowi kierunku "Taniec" na Wydziale Artystycznym AHE w Łodzi.
13-11-2019
Kraj. Do polskich kin powraca balet "Korsarz" z Teatru Bolszoj
W niedzielę 17 listopada NAZYWOWKINACH.PL przypomni polskim widzom kinowym transmitowanego w 2017 roku "Korsarza" z Teatru Bolszoj w Moskwie.
12-11-2019
Clelia Averna: baletowi trzeba poświęcić życie
Clelia Averna z pochodzenia jest Włoszką, jednak słoneczną Italię opuściła w wieku 13 lat, żeby rozwijać swoją pasję do tańca. Występowała i uczyła się w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech, Monako, Belgii, żeby ostatecznie zakochać się w Trójmieście i tańczyć na scenie Opery Bałtyckiej.
06-11-2019
Gdynia. "Jezioro łabędzie" w Gdynia Arenie
The Royal Moscow Ballet - grupa nazywana "koroną moskiewskiego baletu" - już w najbliższą sobotę, 9 listopada, o godz. 19 wystąpi w Gdynia Arenie. Rosyjscy mistrzowie wracają do Polski z klasyką gatunku - "Jeziorem łabędzim".
04-11-2019
Kraj. Moscow City Ballet - Nowa Trasa 2020 już w sprzedaży
Legendarny i najsłynniejszy rosyjski BALLET SMIRNOVA, poza granicami Rosji bardziej znany jako MOSCOW CITY BALLET już niebawem wystąpi ponownie w Polsce.
31-10-2019
Kraj. Mistrzowie baletu powracają z "Jeziorem łabędzim"
The Royal Moscow Ballet, czyli uwielbiana przez Polaków grupa baletowa nazywana "koroną moskiewskiego baletu", wystąpi już za kilka dni w Polsce. Rosyjscy mistrzowie wracają do Polski z klasyką gatunku - "Jeziorem łabędzim". Wystąpią w Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Gdyni, Łodzi i Poznaniu.
29-10-2019
Kalisz. Narodowy Balet Gruzji wystąpi w Arenie
Narodowy Balet Gruzji - nazywają ich huraganem na scenie, duchem widowiska, unikalnym fenomenem!
25-10-2019
Śląskie. Na teatralnych afiszach
Polecamy m.in. transmisję baletu z Teatru Bolszoj, spektakl taneczny teatru tańca Integra i inne teatralne wydarzenia w regionie
24-10-2019
Kraj. Startuje jubileuszowy sezon transmisji i retransmisji z Teatru Bolszoj w Multikinie
Dziesiąty, jubileuszowy sezon transmisji i retransmisji do kin spektakli baletowych z moskiewskiej sceny rozpocznie się w Multikinie w najbliższą niedzielę - 27 października o godz. 16.00 pokazem HD LIVE "Rajmondy" - wielkiego baletu romantycznego do muzyki Aleksandra Głazunowa, rzadko wykonywanego na zachodnich scenach ze względu na wyjątkowo wysokie wymagania stawiane tancerzom.
21-10-2019
Kraj. Bolshoi Ballet Live
Dziesiąty już, jubileuszowy, sezon transmisji i retransmisji do kin spektakli baletowych z moskiewskiej sceny rozpocznie się 27 października roku pokazem HD LIVE "Rajmondy" - wielkiego baletu romantycznego do muzyki Aleksandra Głazunowa, rzadko wykonywanego na zachodnich scenach ze względu na wyjątkowo wysokie wymagania stawiane tancerzom.
18-10-2019
Kuba. W wieku 98 lat zmarła Alicia Alonso, legenda baletu
Kubańska tancerka Alicia Alonso, legenda kubańskiego i światowego baletu, zmarła w czwartek w wieku 98 lat. Niemal do końca kierowała słynnym na cały świat Baletem Narodowym Kuby.
23-09-2019
Lublin. Międzynarodowe spektakle w Centrum Kultury w ramach projektu Artil
Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokazy spektakli realizowanych przez młodych artystów z Ukrainy, Austrii i Polski w ramach międzynarodowego projektu Artil. Prezentacje odbędą się 23 i 24 września o godz. 19 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).
09-09-2019
Opole. Przyjedzie bajkowy "Dziadek do orzechów"
Występy Moscow City Ballet charakteryzują olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł I urzekająca scenografia. Zdaniem krytyków, czarowi tej grupy nie można się oprzeć ani o niej zapomnieć. To wszystko już l9 listopada w Opolu.
22-08-2019
Kraj. Najpopularniejsze spektakle sezonu znów w Multikinie
Sieć Multikino, która w sezonie teatralnym realizuje transmisje HD LIVE ze słynnej nowojorskiej The Metropolitan Opera i legendarnego moskiewskiego Teatru Bolszoj, wybiera z poprzedniego sezonu najpopularniejsze spektakle, by powtórzyć je latem na życzenie publiczności.
09-08-2019
Wiktorii sen o Izraelu. Katowiczanka wśród uczniów prestiżowej szkoły tańca
Jedna z najbardziej prestiżowych szkół tanecznych w Tel Avivie przyjmuje rocznie 25 tancerzy, w tym tylko troje z zagranicy. W tej trójce znalazła się katowiczanka, 19-letnia Wiktoria Reszka - pisze Michalina Bednarek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
07-08-2019
Gdańsk. Polsko-chińskie warsztaty taneczne "Silkroad Expression"
Kończy się druga edycja letnich warsztatów tanecznych "Silkroad Expression" 2019. Spotkania uczniów i nauczycieli szkół tanecznych z Polski oraz Chin rozpoczęły się 29 lipca, a zakończą się pokazami w środę, 7 sierpnia, podczas gali finałowej o godz. 16.
06-08-2019
Kraj. Sierpień w Multikinie w rytmie muzyki
Multikino od lat pokazuje, że kino to nie tylko filmy, zapraszając widzów na koncerty, spektakle teatralne, operowe i baletowe, a także inne wydarzenia specjalne pokazywane na kinowym ekranie. W wakacje sieć nie zwalnia tempa - w sierpniu widzowie będą mogli zobaczyć klasykę opery, koncert uwielbianego mistrza walca oraz balet w wykonaniu najlepszych tancerzy światowej sceny.
29-07-2019
Białoruś. W internecie zbiórka dla rodziny reżyserki, która zginęła na Alasce
W internecie trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny młodej białoruskiej reżyserki Niki Nikanawej, która zginęła na Alasce podczas przeprawy przez rzekę. Kobieta wraz z mężem podróżowała śladami Christophera McCandlessa, uwiecznionego w filmie "Wszystko za życie".
02-07-2019
Niemcy. Premierowy spektakl Macieja Kuźmińskiego
"Ampelmenschen" to tytuł najnowszego spektaklu Macieja Kuźmińskiego dla Miejskiego Teatru w Ratyzbonie. Premiera 7 lipca o 19:30 w Teatrze Velodrom, kolejne pokazy 12 i 14 lipca.
25-06-2019
Primabalerina zdradza tajniki sztuki baletowej
Najwyższej klasy primabalerina moskiewskiego baletu odkrywa tajemnice sztuki tańca klasycznego przed polską publicznością! O diecie, trudach treningu, wyrzeczeniach, rodzinie i istocie pasji życia opowiada Natalia Gubanova - dyrektor artystyczny, tancerka i trenerka The Royal Moscow Ballet. Jeden z najlepszych zespołów baletowych na świecie wystąpi w dniach 4-11 listopada tego roku w ośmiu miastach Polski.
21-06-2019
Mauricio Wainrot: dramat Anny Frank jest dramatem nas wszystkich
- Lubię swoje spektakle, gdziekolwiek je robię. I zawsze robię je przede wszystkim dla siebie. Oczywiście, jeśli moja praca spotyka się z akceptacją, to cudownie. Jeśli publiczność je kocha, jestem szczęśliwy. Świetnie, jeśli spotykają się z uznaniem krytyków, ale najważniejsi są dla mnie artyści, bo to oni są dla mnie partnerami - mówi Mauricio Wainrot, choreograf "Wieczoru latynoamerykańskiego", którego premiera odbędzie się w Operze Bałtyckiej 22 czerwca.
12-06-2019
Dewastacja
Niemałe zdziwienie w gronie operowych podróżników łódzkiego Grand Touru wywołały plany obejrzenia spektaklu "Aidy" w Estońskiej Operze Narodowej. Mieliśmy już za sobą ten spektakl na scenach Metropolitan, La Scali, Areny di Verona... ale w Tallinie? Zebrało się dwudziestokilkuosobowe grono odważnych i pojechaliśmy, zwłaszcza że Grand Tour zakupił bilety również na "Śpiącą królewnę" Piotra Czajkowskiego - relacjonuje Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
04-06-2019
Pola Nireńska: Zatańczyć Holokaust i umrzeć
Kim była Pola Nireńska? Żoną legendarnego Jana Karskiego, ale przede wszystkim niezwykłą tancerką. Jej karierze przeszkodziło żydowskie pochodzenie i okrucieństwo historii XX wieku. Przypomniało ją teraz Drezno, gdzie stała się artystką.
22-05-2019
Pasja, namiętność i tragiczna miłość w najlepszym baletowym wydaniu
O spektaklu "Carmen-Suita & Pietruszka", w ramach cyklu transmisji do kin "Bolshoi Ballet Live", pisze Anna Czajkowska w portalu Teatr dla Wszystkich.
14-05-2019
Warszawa. Spektakl Alessandro Sciarroniego w Teatrze Lalka
2 lipca o godz. 11.00 i 19.00 Teatru Lalka zaprasza na spektakl "Joseph_Kids" wg koncepcji i w wykonaniu Alessandro Sciarroniego. Spektakl pokazywany jest w ramach projektu Performing Europe.
13-05-2019
Kraj. "Carmen-Suita" i "Pietruszka" live z Teatru Bolszoj
Baletowa wersja "Carmen" stworzona dzięki staraniom legendarnej primabaleriny Mai Plisieckiej i nowe choreograficzne odczytanie opowieści o jarmarcznej kukiełce Pietruszce to dzieła, które złożą się na wieczór baletowy transmitowany do kin z Teatru Bolszoj 19 maja. To ostatnia w tym sezonie transmisja z cyklu "Bolshoi Ballet Live".
09-05-2019
Niżyński, Béjart, Bausch - "Święto wiosny", świętem ofiary
Do dziś najchętniej grywanym spektaklem baletowym jest "Święto wiosny" z muzyką Igora Strawińskiego. Jest to dzieło, które niewątpliwie weryfikuje kompetencje twórcze choreografów - pisze Bartosz Rosenberg na stronie Stan Subiektywny.
08-05-2019
Kraj. "Karmelitanki" z Met i "Carmen" z Bolszoj na finał sezonu transmisji
Dwiema transmisjami HD LIVE - operową i baletową - nazywowkinach.pl kończy sezon 2018-19. Już w najbliższą sobotę (11.05) widzowie w ponad 30 kinach całej Polski będą mogli obejrzeć na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera wstrząsające "Dialogi karmelitanek", którymi zadyryguje sam szef nowojorskiej sceny.
29-04-2019
Orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca 2019
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Datę wybrano dla uczczenia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a (1727-1810). W tym roku autorką świątecznego przesłania jest egipska tancerka i choreografka Karima Mansour.
26-04-2019
Częstochowa. "Śpiąca Królewna" dla małych i dużych widzów na ekranie
W niedzielę 28 kwietnia częstochowski OKF - Kino Studyjne "Iluzja" (Al. NMP 64) zaprasza małych i dużych widzów na retransmisję przedstawienia baletowego wprost z Teatru Bolszoj. Na ekranie "Śpiąca Królewna". Wydarzenie zaplanowano na godz. 17.
12-04-2019
Taneczna improwizacja. To nie takie proste
Wydawać się może, że to takie proste: ot, wystarczy zacząć tańczyć. O co zatem tyle szumu, gdy robią to tancerze na specjalnych pokazach, skoro każdy to potrafi? - pyta Stanisław Godlewski w portalu Kultura u Podstaw.
02-04-2019
Kraj. Jazzujący "Złoty Wiek" z Teatru Bolszoj w kinach
Ten balet można obejrzeć tylko na moskiewskiej scenie. Dzięki retransmisji z cyklu "Bolshoi Ballet Live" będzie go można także obejrzeć w kinach w całej Polsce.
29-03-2019
Lublin. "Grand Finale" na Dzień Tańca
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca do Lublina zawita brytyjski choreograf międzynarodowej sławy - Hofesh Shechter, który pokaże swój najnowszy spektakl "Grand Finale".
25-03-2019
Bydgoszcz. "Giselle" Moscow City Ballet w Operze
Legendarny Balet Smirnova, poza granicami Rosji znany jako Moscow City Ballet, ponownie wystąpi w Bydgoszczy w poniedziałek (25 marca).
05-03-2019
Kraj. "Król Lear" oraz "Śpiąca Królewna" live w Multikinie
W ramach wydarzeń specjalnych sieć Multikino proponuje dwa spektakle: 7 marca prezentowany będzie "Król Lear" w ramach National Theatre Live, a 10 marca "Śpiącą Królewnę" pokaże Teatr Bolszoj.
01-03-2019
Kraj. "Śpiąca królewna" powraca do kin w retransmisji z Teatru Bolszoj
Bogactwo scenografii, kostiumów, ponad stuosobowy zespół tancerzy i mnóstwo popisów baletowych na najwyższym poziomie. "Śpiąca królewna" to widowisko godne carskiego dworu, dla którego została stworzona. W okresie od 6 marca do końca maja będzie je można obejrzeć w wybranych kinach w całej Polsce.
18-02-2019
Kraj. "Dziadek do orzechów" z Teatru Bolszoj w kinach sieci Multikino
21 lutego w wybranych kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć retransmisję "Dziadka do orzechów" w choreografii Jurija Grigorowicza.
11-02-2019
Lublin. "Giselle" Baletu Smirnova w CSK
W jubileusz 30-lecia istnienia legendarny rosyjski Moscow City Ballet ponownie zawita do Polski w ramach trasy z premierowym spektaklem "Giselle". W Lublinie przedstawienie zostanie zaprezentowane 6 kwietnia o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur.
11-02-2019
Polonijny teatr w Oberhausen
Salwy śmiechu przeplatane z refleksją nad zagadnieniem natury społeczności wiejskiej, charakteryzują reakcję publiczności podczas spektakli komedii obyczajowej "Zachciało sie wom Kalwaryi" Ryszarda Latki. Sztuka w reżyserii Anny Dembek-Łada, wystawiona została przez aktorów amatorów w Teatrze "Gdańska" w Oberhausen. Każdorazowo nagradzana jest przez widzów owacją na stojąco - pisze Claudia Daniel.
08-02-2019
Śląskie. Na teatralnych afiszach
Premiery w Teatrze Śląskim i w Teatrze Ateneum, retransmisja "Sylflidy" z Teatru Bolszoj w Moskwie, "Rozkosz" Teatru Rozbark w Bytomiu i 2. Śląski Festiwal Operetki w Rudzie Śląskiej - to teatralne propozycje na najbliższy weekend.
04-02-2019
Opole. Chińscy tancerze na deskach Kochanowskiego
Na zaproszenie opolskiego Instytutu Konfucjusza Pekińska Akademia Tańca wystąpiła w Opolu z okazji obchodów chińskiego Nowego Roku. Tancerze z Państwa Środka zaprezentowali na deskach opolskiego teatru dramat taneczny oparty na chińskiej poezji klasycznej.
29-01-2019
Łódź. Polsko-białoruski Wieczór Choreografii Współczesnej
30 stycznia (środa) o godzinie 18 w sali teatralnej Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych - AOIA odbędzie się polsko-białoruski Wieczór Choreografii Współczesnej. W programie polskiej publiczności po raz pierwszy zaprezentowany zostanie białoruski spektakl w choreogr. Dmitriya Bezzubenko "Przejście".
23-01-2019
Bytom. Chińczycy w Operze Śląskiej
Wtorek i czwartek - 22 i 24 stycznia, godz. 11: E Czajkowski -"Dziadek do orzechów". Sobota 26 stycznia, godz. 18: "Guo Feng Performance Tour" - chiński balet w Operze Śląskiej. Guo Feng Performance Tour
18-01-2019
Śląskie. Na teatralnych afiszach
Premiera "Złych Żydów" w Zabrzu, "Zapiski z wygnania" z Teatru Polonia w Tychach, a w Katowicach - "Mały książę" malowany na żywo piaskiem, światłem i na wodzie oraz balet "Bajadera" z moskiewskiego Teatru Bolszoj - to najbliższe propozycje kulturalne.
18-01-2019
USA. "Kształty" dla małych widzów
Living Space Theatre zaprezentuje 18 i 26 stycznia w Hudson (stan Nowy Jork) autorski spektakl "Kształty".
14-01-2019
Kraj. "Bajadera" na żywo z Moskwy w kinach
Balet Teatru Bolszoj "Bajadera" Minkusa i Petipy będzie można zobaczyć w transmisji HD LIVE w niedzielę, 20 stycznia. W głównych partiach wystąpią Olga Smirnowa jako Nikija, Olga Marczenkowa jako Gamzatti i Artiom Bieliakow jako Solor.
14-01-2019
Nie tańczę Bergmana
- Zawsze uważałem się raczej za choreografa niż reżysera. A jednak kocham pracować z tekstem - mówi Mats Ek, szwedzki artysta, w rozmowie z Moniką Samsel-Chojnacką w miesięczniku Teatr.
14-01-2019
Sopot. Międzynarodowe Spotkania Performerów w PGS
Siódma edycja Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów w Sopocie odbędzie się w dniach 18-19 stycznia w Państwowej Galerii Sztuki, pod hasłem "Dada Dance".
10-01-2019
Gdańsk. Balet i opera na wielkim ekranie
Hollywoodzkie przeboje i głośne polskie produkcje nie są jedynymi atrakcjami w trójmiejskich kinach w styczniu. Przed wielkim ekranem zasiąść mogą także miłośnicy opery, baletu oraz muzyki.
08-01-2019
Bytom. Chiński balet w Operze Śląskiej
Guo Feng Performance Tour - to wyjątkowy spektakl baletowy, który zobaczymy w Operze Śląskiej w Bytomiu 26 stycznia o godz. 18. Na scenie wystąpią tancerze z Beijing Dance Academy, jednej z największych szkół tańca na świecie i ekskluzywnej Wyższej szkole tańca w Chinach.
22-12-2018
Kraj. Świąteczny "Dziadek do orzechów" live
Transmisja HD Live świątecznego baletu "Dziadek do orzechów" wprost z Teatru Bolszoj w Moskwie 23 grudnia w polskich kinach.
22-12-2018
Wrocław. Balet i tenorzy w kinach
Transmisja przedstawienia z Teatru Bolszoj i projekcja filmu będącego zapisem słynnego koncertu trzech tenorów - między innymi na to zapraszają w tym tygodniu wrocławskie kina.
21-12-2018
Śląskie. Teatr na święta
W kinoteatrze Rialto w Katowicach można będzie obejrzeć balet "Dziadek do orzechów", w Teatrze Nowym w Zabrzu "Opowieść wigilijną", a w Teatrze Śląskim w Katowicach "Ożenek". I to jeszcze nie wszystko.
13-12-2018
Holandia. Zimowe tournée spektaklu "It's Gonna Rain"
Najnowszy spektakl Macieja Kuźmińskiego "It's Gonna Rain", stworzony dla teatru Scapino Ballet Rotterdam, rozpoczyna trasę po Holandii.
12-12-2018
Austria. Program wsparcia dla tancerzy i choreografów
DANCE ON TOUR AUSTRIA (DOTA) - program wsparcia dla artystek i artystów choreografii i tańca z Austrii występujących w Polsce, będzie kontynuowany w 2019 roku.
27-11-2018
USA. Syn polskiego imigranta w głównej roli Księcia w "Dziadku do orzechów" na scenie Lincoln Center
11-letni Athan Sporek tańczy w głównej roli Księcia w nowojorskim Lincoln Center w spektaklu New York City Ballet "Dziadek do orzechów". Mający już za sobą m.in. występy na Broadwayu syn polskiego imigranta mówi, że jest to spełnienie jego marzeń.
22-11-2018
Kraj. "Don Kichot" Teatru Bolszoj powraca na ekrany kin
nazywowkinach.pl prezentuje ponownie, w formie retransmisji, balet "Don Kichot" do muzyki Ludwiga Minkusa. Sprytny cyrulik Basilio tanecznym krokiem i przy pomocy Błędnego Rycerza znów zdobędzie rękę pełnej temperamentu Kitri.
19-11-2018
Witebsk. Festiwal Choreografii Współczesnej
W dniach 20-25 listopada odbędzie się 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Choreografii Współczesnej, w którym wezmą udział choreografowie, tancerze, teatry tańca i zespoły baletu współczesnego z różnych zakątków świata. W jury festiwalu zasiądzie m.in. Alexandr Azarkevitch, choreograf i pedagog pracujący w Polsce.
09-11-2018
Bunt wojowników piękna
Od kilku tygodni Belgia żyje listem otwartym, w którym tancerze Jana Fabre'a - legendy europejskiego teatru - opisują swoje doświadczenia pracy z reżyserem: szykanowanie, seksizm i mizoginię. Pisze Katarzyna Tórz w dwutygodniku.com
07-11-2018
Kraj. Nowy sezon transmisji spektakli baletowych z Teatru Bolszoj do kin - od niedzieli
Pokazem na żywo "Sylfidy" rozpocznie się w niedzielę nowy sezon "Bolshoi Ballet Live" - cyklu transmisji i retransmisji spektakli baletowych Teatru Bolszoj do polskich kin. W cyklu "Wystawa na Ekranie" reż. Phila Grabsky'ego będzie można obejrzeć m.in. film "Degas. Umiłowanie perfekcji".
06-11-2018
Kraj. Nowy sezon transmisji z Teatru Bolszoj
nazywowkinach.pl zaprasza widzów w całej Polsce na nowy sezon 2018-19 transmisji i retransmisji baletów z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Na początek "Sylfida" - po raz pierwszy w historii transmitowana do kin.
06-11-2018
Polka w elitarnej szkole baletowej Opery Paryskiej
Na poważnie o zawodzie tancerki zaczęła myśleć dopiero wtedy, kiedy została zaproszona na przesłuchania do szkoły baletowej Opery Paryskiej. Miała wtedy 14 lat - pisze Małgorzata Steciak w Gazecie Wyborczej.
02-11-2018
Kraj. "Sylfida" na żywo z Teatru Bolszoj 11 listopada
nazywowkinach.pl zaprasza na nowy sezon transmisji kinowych najpiękniejszych baletów z moskiewskiej sceny. Podczas siedmiu wieczorów widzowie obejrzą wielką klasykę i balety XX-wieczne. Sezon otworzy romantyczna "Sylfida" w oryginalnej XIX-wiecznej wersji choreograficznej.
23-10-2018
Kolorowa wizytówka Chin
Chociaż nie da się przedstawić kultury tak różnorodnego pod każdym względem kraju jak Chiny za pomocą kilkunastu wydarzeń artystycznych, Tydzień Chiński przybliżał ją z wielu punktów widzenia, dając wartościową namiastkę bogatej, wieloetnicznej kultury Państwa Środka - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
19-10-2018
Bielsko-Biała. Taneczny czar Budapesztu w BCK
22 października, o 18.00, w Bielskim Centrum Kultury wystąpi Budapest Ballet & Orchestra Rajko. Jest to znana i ceniona w świecie formacja artystyczna naszych bratanków, świetnie promująca ich narodową kulturę.
18-10-2018
Tarnów. W weekend rusza VIII Scena Otwarta
W nadchodzący weekend rozpocznie się w Tarnowie kolejna z wielkich imprez przyciągających rzesze widzów. Tym razem będą to miłośnicy tańca współczesnego, którzy od soboty 20 października do niedzieli 28 października oglądać będą taneczne spektakle w Centrum Sztuki Mościce w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta.
17-10-2018
Kraków. The Royal Moscow Ballet wraca z "Jeziorem Łabędzim
Miłośnicy baletu koniecznie powinni zarezerować sobie czas w piątek 19 października. Do stolicy Małopolski przyjeżdża słynny The Royal Moscow Ballet!
17-10-2018
Lublin. Ailey II i Alonzo King LINES Ballet na 22. MSTT
Zbliża się 22. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, która odbędzie się w dniach 16-25 listopada. Gośćmi tegorocznej edycji będą dwie uwielbiane na całym świecie kompanie baletowe: Ailey II i Alonzo King LINES Ballet. To kolejne prezentacje teatru tańca z nurtu "large scale".
16-10-2018
Erotyczne pożądanie bywa silniejsze od śmierci
W Wilnie Krzysztof Pastor ze Słowakiem Borisem Kudličką wystawili utwór węgierskiego kompozytora. Mieszanka dała świetny efekt - o balecie "Cudowny mandaryn" Béli Bartóka z Wilna pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
16-10-2018
Gdańsk. Trwa Tydzień Chiński u Szekspira
Pokazy filmowe, spotkania, wystawy, warsztaty i teatr - wszystko to czekać będzie w Gdańsku na pasjonatów egzotycznej, dalekiej, fascynującej kultury. Tydzień Chiński rozpoczął się w piątek i potrwa do niedzieli (21 października).
27-09-2018
Gdańsk. Wkrótce tydzień z kulturą Chin u Szekspira
Grane po kilka razy spektakle teatralne z muzyką, lalkami, tańcem, sztuką kaligrafii i sztukami walki, projekcje filmów, wystawy i spotkania poświęcone Chinom, szczególnie związane z miastem i regionem Szanghaju - tak zapowiada się Tydzień Chiński (12-21.10), poprzedzony prologiem 2 października. Bilety na wydarzenia kosztują od 15 do 60 zł.
30-08-2018
Gdańsk. Kamea Dance Company u Szekspira
Kolejna odsłona popularnego cyklu teatralnego poświęcona będzie twórczości artystów z Izraela. Całość rozpocznie się 30 sierpnia i potrwa do 3 września.
27-08-2018
Gdańsk. Izraelczycy w Teatrze Szekspirowskim
Pięć przedstawień, przede wszystkim spektakle teatru tańca i performansy, obejrzeć można będzie na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku Tygodniu Izraelskim, organizowanym przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.
24-08-2018
Michael Getman o tańcu, który chwyta chwilę
- Taniec z Izraela jest bardzo silny fizycznie, często jak go oglądam, mam wrażenie, że tancerz oprócz tego, że jest w stanie wykonać piękny ruch, wysoko podskoczyć, to ma też w sobie ogromną siłę, mógłby kogoś uderzyć - mówi Micheal Getman, izraelski tancerz i choreograf, będący gościem projektu "Nowy taniec z Izraela" w Nowym Teatrze w Warszawie, w rozmowie z Izabelą Szymańską w Co Jest Grane 24.
22-08-2018
Gdańsk. Tydzień Izraelski w Teatrze Szekspirowskim
Po raz pierwszy w tym roku czeka nas tydzień narodowy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W dniach 30 sierpnia - 6 września czekają na wydarzenia artystyczne i spotkania promujące kulturę Izraela. Zobaczymy m.in. dwa spektakle cenionego na świecie teatru tańca Kamea Dance Company. Bilety w cenie od 30 do 60 zł.
22-08-2018
Taniec jednym z najsilniejszych produktów kulturowych Izraela
- Taniec jest jednym z najsilniejszych produktów kulturowych Izraela, a na pewno najbardziej eksportowym, bardzo znanym na świecie - powiedział PAP kurator projektu "Nowy Taniec z Izraela" Tadeusz Woleński.
21-08-2018
Gdańsk. X Festiwal Solidarity Of Arts od czwartku
15 wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, seansów filmowych i spektakli teatralnych, czeka na widzów na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku 10. festiwalu Solidarity Of Arts. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest suwerenność.
21-08-2018
Warszawa. Nowy taniec z Izraela w Nowym Teatrze
Nowy Teatr zaprasza na wydarzenie Nowy taniec z Izraela. Gośćmi będą Michael Getman i Sol Dance Company. Kuratorem wydarzenia jest Tadeusz Woleński.
20-08-2018
Gdańsk. Warsztat mistrzowski z Tamirem Ginzem
W ramach Tygodnia Izraelskiego, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, profesjonalni tancerze będą mieli okazję spotkać się z wybitnym choreografem Tamirem Ginzem, dyrektorem artystycznym jednego z największych zespołów tańca współczesnego w Izraelu - Kamea Dance Company.
18-08-2018
Węgry. Krajowy rekord w liczbie tańczących czardasza
Rekordowa liczba 326 tancerzy wykonała w piątek na głównym placu Debreczyna na wschodzie Węgier znanego czardasza w choreografii z 1950 r. - poinformował rejestrator węgierskich rekordów Balazs Beke.
16-08-2018
Gdańsk. Tydzień Izraelski u Szekspira
W ramach cyklu Teatry Europy, organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, tym razem czeka nas spotkanie z bogatą kulturą Izraela. W programie Tygodnia Izraelskiego (30 sierpnia - 6 września) zobaczymy przede wszystkim spektakle teatru tańca i performensy - w tym premierę jednej z wiodących scen tanecznych: Kamea Dance Company.
16-08-2018
Kraj. W Multikinach retransmisja "Coppelii" z Teatru Bolszoj
Transmisja tego baletu zakończyła z wielkim sukcesem miniony sezon Bolshoi Ballet Live. 26 sierpnia spektakl będzie można obejrzeć ponownie.
04-08-2018
Warszawa. Granty dla tancerzy austriackich na występy w Polsce
Austriackie Forum Kultury informuje, że uruchomiony został DANCE ON TOUR (DOT) - program wsparcia dla artystek i artystów tańca współczesnego, pefromensu i choreografii z Austrii, którzy zaproszeni są na występy do Polski.
27-07-2018
Warszawa. Polonia i Och-Teatr w plenerze, nowy taniec z Izraela
Teatr Polonia i Och-Teatr grają całe wakacje, zapraszając na swoje sceny oraz na spektakle plenerowe. W Nowym Teatrze gościć będą artyści w ramach projektu "Nowy Taniec z Izraela"
20-07-2018
Gdańsk. "Solidarność. Nowy projekt" Pawła Wodzińskiego na Solidarity Of Arts
Artyści suwerenni, inni, wolni i niekonwencjonalni - tacy przede wszystkim zaprezentują swoją sztukę podczas najnowszej edycji festiwalu Solidarity Of Arts. Odbędzie się ona w Gdańsku w drugiej połowie sierpnia.
19-07-2018
Gdańsk. Teatralne lato z Szekspirem i Izraelczykami
Międzynarodowy 22. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, spektakle na scenie elżbietańskiej, zwiedzanie teatru z przewodnikiem, wystawa Grand Press Photo oraz Tydzień Izraelski. To wszystko w najbliższym czasie czeka nas w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
02-07-2018
Wlk. Brytania. Zmarła brytyjska balerina, reżyser i choreografka Gillian Lynne
W Londynie zmarła brytyjska balerina i choreografka, wieloletnia współpracownica kompozytora musicali Andrew Lloyda Webbera, Gillian Lynne. Miała 92 lata. O śmierci artystki poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press.
27-06-2018
Częstochowa. Balet Teatru Bolszoj na kinowym ekranie
W niedzielę 1 lipca częstochowski Ośrodek Kultury Filmowej zaprasza na retransmisję baletu z Teatru Bolszoj w Moskwie. "Coppelia" zagości na ekranie o godz. 17.30. Bilety normalne kosztują 30 zł, ulgowe - 25 zł.
06-06-2018
Polski sen Duńczyka w Londynie
Utwory Lutosławskiego znakomicie sprawdziły się - po raz pierwszy - jako muzyka baletowa w spektaklu w realiach Polski lat 80. - o spektaklu "Life is a Dream" Rambert Dance Company w Londynie, pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
05-06-2018
Zatańczyć Lutosławskiego
Wydarzeniem była londyńska premiera baletu "Life is a dream" Witolda Lutosławskiego. Spektakl Rambert Dance Company z polskim wsparciem Instytutu Adama Mickiewicza trafia teraz na festiwalw Bergen, a przewidzianych jest ponad 30 kolejnych prezentacji - pisze Adam Ciesielski w Sieciach.
28-05-2018
Kraj. "Coppelia" na żywo z Teatru Bolszoj w kinach
nazywowkinach.pl - dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin - zaprasza 10 czerwca na transmisję HD LIVE "Coppelii" z muzyką Léo Delibesa. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w 20 ośrodkach w całej Polsce. Wiele kin organizuje również letnie retransmisje.
14-05-2018
Poznań. Wielkie święto miłośników baletu w Wielkim
Ponad 100 młodych tancerzy i tancerek z całego świata wystąpi w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Tancerzy. Obiecujący artyści z dziesięciu krajów zaprezentują swoje umiejętności m.in. w poznańskim Teatrze Wielkim.
28-04-2018
Ohad Naharin: Europejskie orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca 2018
W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści - napisał w europejskim orędziu z okazji obchodzonego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca izraelski choreograf Ohad Naharin.
26-04-2018
Poznań-Warszawa. Wielkie święto miłośników baletu już w maju
Poznań i Warszawę odwiedzi niemal 100 młodych tancerzy i tancerek z 10 krajów, z 4 kontynentów. W programie: wspólna premiera spektaklu "One Planet" na deskach warszawskiego i poznańskiego Teatru Wielkiego, Międzynarodowa Gala Baletu oraz konferencja naukowo-artystyczna.
20-04-2018
Nowy Jork. Premiera "TOTAL" Pawła Sakowicza na V.4 Dance Festival
Nowojorski V.4 Dance Festival zaprezentował w czwartek amerykańską premierę spektaklu "TOTAL" choreografa Pawła Sakowicza. Kuratorka imprezy określiła występ jako inteligentny i fascynujący.
20-04-2018
Rosja. Primabalerina Teatru Bolszoj nie dostała wizy służbowej do USA
Primabalerina moskiewskiego teatru Bolszoj Olga Smirnowa nie dostała amerykańskiej wizy, co uniemożliwiło jej udział w gali w Nowym Jorku - podały w czwartek rosyjskie media, nawiązując do drastycznej redukcji amerykańskiego personelu dyplomatycznego.
12-04-2018
Olsztyn. Amerykański balet w Filharmonii
W niedzielę, 15 kwietnia, o godz.18.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi amerykański zespól Ballet Magnificat, który przedstawi spektakl baletowy "Bezpieczna kryjówka".
10-04-2018
Lublin. Świętowanie Dnia Tańca
Już można kupować bilety na spektakl szwajcarskiego zespołu Alias Cie. Choreografię Guilherme Botelho zobaczymy w Lublinie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Ale taneczne wydarzenia będą trwały kilka dni.
09-04-2018
Kraj. Nowy sezon transmisji baletowych z Moskwy
Kolejny sezon transmisji i retransmisji do kin spektakli baletowych z moskiewskiej sceny rozpocznie się 11 listopada pokazem na żywo "Sylfidy". Wzorem poprzednich sezonów w programie obok wielkich klasycznych baletów znajdą się dzieła XX-wieczne i jedna premiera przygotowana specjalnie dla zespołu baletowego Teatru Bolszoj.
29-03-2018
Rosja. Premiera nowego baletu Ejfmana "Efekt Pigmaliona" w marcu 2019 r.
Premiera nowego baletu "Efekt Pigmaliona" w choreografii Borysa Ejfmana odbędzie się w marcu 2019 r. w Teatrze Bolszoj w Moskwie. Do pracy nad nową choreografią artystę zainspirowała sztuka George'a Bernarda Shawa i muzyka Johanna Straussa.
27-03-2018
Kraj. "Giselle" z Teatru Bolszoj w kinach w całej Polsce
Primabalerina światowych scen i niegrzeczny chłopiec baletu w spektaklu "Giselle" z moskiewskiego Teatru Bolszoj w kwietniu i maju w kinach w całej Polsce.
17-03-2018
Teatr niepełnosprawny - "miejsce, w którym się spotykamy, szukając kontaktu"
Tytuł przedstawienia "Teatr Niepełnosprawny" odsłania istotę spotkania społecznie uznanych aktorów z niepełnosprawnością z reżyserem, który choć społecznie postrzegany za takiego, to jednak nim nie jest - o spektaklu Jérôme'a Bela pisze Magdalena Hasiuk w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i perfromansie".
16-03-2018
Śląsk. Co na scenie w najbliższym tygodniu?
Kultowy musical w Spodku, monodram o Śląsku w byłej kopalni, taniec o zaburzeniach i balet z Rosji - to teatralne propozycje na nadchodzący tydzień.
15-03-2018
Poznań. Tancerze z "Czterdzieści" w Serbii
Polski Teatr Tańca wystąpi podczas jubileuszowej, 15. edycji Belgrad Dance Festival, w 2012 roku uznanego przez BalletTanz za jedno z najbardziej reprezentatywnych wydarzeń tego typu na Starym Kontynencie.
05-03-2018
Szczecin. Moscow City Ballet zatańczy "Romeo i Julię" w Arenie
Grupa założona przez wybitnego choreografa Victora Smirnova-Golovanova przyjedzie do Polski, by zagrać najromantyczniejszy spektakl. "Romea i Julię".
01-03-2018
Szczecin. "Romeo i Julia" w wykonaniu najlepszych baletmistrzów
Moscow City Ballet 9 marca wystąpi w Netto Arenie. Po wielu sukcesach w Polsce artyści po raz kolejny odwiedzają poszczególne miasta, w tym Szczecin, żeby się zaprezentować.
27-02-2018
Kielce. Projekcja filmu "Bolszoj Babilon" w Filharmonii
Inne oblicze wielkiego teatru moskiewskiego, pełne intryg, zależności politycznych i osobistych dramatów - tak zachęca do obejrzenia filmu "Bolszoj Babilon" dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala. Seans z cyklu Wieczory Filmowe w Filharmonii odbędzie się 28 lutego.
26-02-2018
Gdańsk. Spektakl butoh w Stacji Orunia
10 marca w GAK Stacja Orunia odbędzie się spektakl "Sasara Mo Sara" w wykonaniu zespołu Shinonome Butoh, w reżyserii i choreografii Yuko Kawamoto. Główną osią spektaklu jest pytanie o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość broni jądrowej.
23-02-2018
Kraj. Balet "Płomień Paryża" na żywo z Teatru Bolszoj
Rewolucja na pointach, ostrze gilotyny i szaleńcze tańce podczas ataku na arystokratów - to wszystko w balecie "Płomień Paryża" Borisa Asafiewa, transmitowanym 4 marca na żywo z moskiewskiego Teatru Bolszoj.
12-02-2018
Między celebracją a prostytucją. Artyści z Chin i Korei Płd. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
W krótkim odstępie czasu, z innym konceptem i odmiennej skali zaprezentowały się dwie grupy teatralne z Azji - pisze Katarzyna Wysocka w Gazecie Świętojańskiej.
10-02-2018
Wrocław. "Dziadek do orzechów" w Hali Stulecia
W cyklu "Klasyka i Lód" Rosyjski Klasyczny Balet przywozi "Dziadka do Orzechów".
09-02-2018
Płock. Balet "Romeo i Julia" ze Lwowa
Z okazji zbliżającego się święta zakochanych miłośnicy sztuki mogą wybrać się do płockiego teatru na prawdziwą klasykę światowego baletu i poruszającą historię miłosną.
03-02-2018
"Jezioro łabędzie" w Ergo Arenie
"Jezioro łabędzie" należy do klasyki baletu. W środę wieczorem publiczność zgromadzona w Ergo Arenie miała okazję zobaczyć je w nietypowej odsłonie. Przedstawienie pod dyrekcją Hasana Usmanova stanowiło połączenie baletu klasycznego i jazdy figurowej na lodzie - pisze Aleksandra Wrona w portalu Trójmiasto.pl.
02-02-2018
Katowice. Opera po chińsku, balet z Rosji i spektakl z Anglii
W ten weekend polecamy wam ciekawe spektakle, które możecie zobaczyć... w kinach!
02-02-2018
Kraj. Prezentujemy oficjalny spot The Royal Moscow Ballet
Osiem miast znalazło się w tym roku na polskiej trasie The Royal Moscow Ballet. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć klasyczny spektakl "Jezioro Łabędzie".
01-02-2018
Taneczny Chiński Nowy Rok w Teatrze Szekspirowskim
Spektakle z okazji Chińskiego Nowego Roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim są już niemal tradycją. Tym razem swoje umiejętności zaprezentował zespół Youth Dance Company z Akademii Tańca w Pekinie. Półtoragodzinne widowisko łączyło współczesny i tradycyjny taniec chiński. Do poziomu tancerzy nie dostosowali się jednak widzowie, którzy przez całe widowisko robili zdjęcia z fleszem i psuli w ten sposób atmosferę budowaną przez tancerzy - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
31-01-2018
Gdańsk. Mistrzowie tańca z Pekinu u Szekspira
Najbardziej utalentowani chińscy tancerze wystąpią na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w ramach obchodów Chińskiego Nowego Roku. Youth Dance Company ze słynnej Akademii Tańca w Pekinie - najważniejszej w Chinach szkoły wyższej kształcącej tancerzy - zaprezentuje spektakl składający się aż z dziewięciu etiud tanecznych. Występ odbędzie się 31 stycznia.
23-01-2018
Dla niego wszystko jest totalne
- Ohad kocha swoich tancerzy. Bycie częścią jego zespołu bywa czasem magiczne - z Benem Greenem, tancerzem Batsheva Dance Company, rozmawia Luiza Nowak w Lubelskiej Gazecie Teatralnej Proscenium.
22-01-2018
Kraj. Retransmisja baletu "Dama kameliowa" z Teatru Bolszoj
Tragiczna miłość paryskiej kurtyzany w baletowej odsłonie w wykonaniu gwiazd moskiewskiego Teatru Bolszoj. "Dama kameliowa" w choreografii Johna Neumeiera, z muzyką Fryderyka Chopina, w kinach już 4 lutego.
17-01-2018
Poznań. Grand Prix de Paris 2018, wyniki polskich preselekcji konkursowych
W sobotę 13 stycznia 2018 r.,w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej w Poznaniu, odbyła się druga edycja polskich preselekcji do GRAND PRIX DE PARIS 2018.
15-01-2018
Kraj. "Romeo i Julia" na żywo z Teatru Bolszoj w Multikinie
21 stycznia w wybranych kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć inscenizację "Romeo i Julia".
08-01-2018
Florencja. Opera Pucciniego w tańcu
Trwają przygotowania do realizacji opery Giacomo Pucciniego "Le Villi" w wersji choreograficznej. Pomysłodawczynią projektu jest Anna Zwiefka, reżyser i autorka kostiumów i scenografii do spektaklu oraz Angelo Egarese, choreograf i dyrektor artystyczny Kinesis Contemporary Dance Company z Florencji. Premiera jesienią.
08-01-2018
Kielce. Teatr tańca z Pekinu wystąpi w KCK
Beijing Dance Academy przyjedzie do stolicy województwa świętokrzyskiego pod koniec stycznia na zaproszenie Kieleckiego Teatru Tańca. W wykonaniu Azjatów zobaczymy przedstawienie "Fen Mo".
08-01-2018
Kraj. "Romeo i Julia" z Teatru Bolszoj na ekranie
Najsłynniejsi kochankowie na baletowej scenie na żywo z moskiewskiego Teatru Bolszoj. "Romeo i Julia" na ekranach kin już 21 stycznia.
21-12-2017
Radom. "Dziadek do orzechów" w kinie Helios
W baśniowy świat losów małej Klary przenosi nas Helios, retransmitując 25 grudnia, w ramach cyklu Helios na scenie, rosyjski balet.
20-12-2017
Paryż-Poznań. Międzynarodowy konkurs taneczny oraz Wielka Audycja Europejska
Preselekcje konkursowe Grand Prix de Paris 2018 w Polsce odbędą się 13 stycznia 2018 r. w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.
19-12-2017
Kraj. Święta z "Dziadkiem do orzechów"
W 40 kinach w całej Polsce w pierwszy dzień Świat Bożego Narodzenia można obejrzeć balet "Dziadek do orzechów". Spektakl z muzyką Piotra Czajkowskiego w choreografii Jurija Grigorowicza i wykonaniu tancerzy moskiewskiego Teatru Bolszoj zagości 25 grudnia na ekranach kin sieci Helios.
19-12-2017
Królewski Balet Rosyjski w Kaliszu
Na scenie pojawiło się 36 wyśmienitych rosyjskich i ukraińskich tancerzy. Zachwycili mistrzowskim tańcem baletowym, różnorodnością motywów tanecznych i kolorowymi strojami"Jezioro łabędzie" w wykonaniu mistrzów tańca baletowego mieli możliwość podziwiać kaliszanie w czwartek 30 listopada.
12-12-2017
Kraj. "Dziadek do orzechów" z Teatru Bolszoj w Multikinie
17 grudnia w wybranych kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć inscenizację "Dziadek do orzechów" w choreografii Jurija Grigorowicza według Mariusa Petipy.
06-12-2017
Kraj. "Dziadek do orzechów" z Teatru Bolszoj w kinach
Od jutra pokazy "Dziadka do orzechów", świątecznego baletu Piotra Czajkowskiego w wykonaniu tancerzy Teatru Bolszoj w Moskwie w grudniu w ponad 100 kinach w całej Polsce.
29-11-2017
Kraj. "Dziadek do orzechów" z Teatru Bolszoj w grudniu w kinach
Świąteczne pokazy "Dziadka do orzechów", baśniowego baletu Piotra Czajkowskiego, w wykonaniu tancerzy Teatru Bolszoj w Moskwie, w grudniu w ponad 100 polskich kinach
27-11-2017
Chorzów. Dance Company Nanine Linning na koniec Festiwal Ars Cameralis
Brytyjski malarz-samouk - Francis Bacon - i jego malarstwo będą tematem przewodnim spektaklu "Bacon" w wykonaniu Dance Company Nanine Linning z Niemiec, prezentowanego we wtorek 28 listopada w Teatrze Rozrywki na zakończenie Festiwalu Ars Cameralis.
27-11-2017
Tragedia ze szczęśliwym finałem
Poruszająca historia miłości zaklętej w łabędzia Odetty i księcia Zygfryda, piękne kostiumy oraz przejmująca (choć z płyty) muzyka Piotra Czajkowskiego to największe atuty "Jeziora łabędziego", zaprezentowanego w niedzielny wieczór w Gdynia Arenie przez Royal Moscow Ballet. Choć atmosfera na widowni przypominała bardziej rodzinny piknik niż wydarzenie kulturalne, publiczność bawiła się znakomicie, nagradzając wykonawców gromkimi brawami nie tylko po zakończeniu, ale i w trakcie trwania spektaklu - pisze Ewa Palińska w portalu Trójmiasto.pl.
23-11-2017
Katowice. "Dziadek do orzechów" z Moskwy w Rialcie
Grudzień, zbliżające się Święta Bożego Narodzenia - "Dziadka do orzechów" Czajkowskiego nie może więc zabraknąć! Okazji do jego obejrzenia będzie na pewno niemało, jedną z nich będzie retransmisja spektaklu Teatru Wielkiego z Moskwy w Kinoteatrze Rialto. Rozpocznie się o godzinie 17-tej w niedzielę, 17 grudnia.
20-11-2017
Koszalin. Przyjedzie "Dziadek do orzechów" z Moskwy
Przepiękny balet z muzyką Piotra Czajkowskiego. Widowisko, które trzeba zobaczyć - jeszcze w listopadzie.
16-11-2017
Kraj. Nowatorskie "Poskromienie złośnicy" z Bolszoj
Teatr Bolszoj przyzwyczaił widzów do prezentowania dzieł baletu klasycznego, ewentualnie XX-wiecznych arcydzieł swych najbardziej znanych choreografów. Ponad rok temu "Poskromienie złośnicy" w nowym ujęciu choreograficznym Jeana-Christophe'a Maillot transmitowane na cały świat wzbudziło prawdziwą sensację. Już 26 listopada balet powróci na ekrany kin.
02-11-2017
Gdańsk. Listopad melomana
Listopadowy repertuar z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią muzykę na najwyższym poziomie. Pod koniec miesiąca Gdańsk odwiedzi Juan Diego Florez, jeden z najlepszych tenorów lirycznych na świecie. Nie zabraknie też premier w Operze Bałtyckiej i w Teatrze Szekspirowskim.
20-10-2017
Kraków. "Balet triadyczny", czyli bez klasycznej narracji
To jedna z najważniejszych inscenizacji teatralnych w historii sztuki. Zachwyca formą, scenografią, kostiumami. Była pokazywana na całym świecie, w ten weekend zobaczymy ją w Krakowie.
19-10-2017
Katowice. "Korsarz" z Teatru Bolszoj w kinoteatrze Rialto
Na ekranie Rialta transmisja spektaklu "Korsarz" z Teatru Bolszoj z Moskwy. Balet będzie można zobaczyć w niedzielę 22 października o godz. 17.
16-10-2017
Kraj. Orientalna uczta baletomana
Wielkie, klasyczne widowisko baletowe "Korsarz" już 22 października otworzy sezon 2017-18 transmisji kinowych z Teatru Bolszoj w Moskwie.
13-10-2017
Rosja. Do kancelarii Putina trafiło 100 tys. podpisów przeciw "Matyldzie"
Prawosławni aktywiści przekazali do kancelarii prezydenta Rosji Władimira Putina 100 tys. podpisów osób protestujących przeciwko wejściu do kin filmu "Matylda" o carze Mikołaju II i Matyldzie Krzesińskiej. Poproszono prezydenta o interwencję w sprawie filmu.
11-10-2017
Gdynia. Royal Moscow Ballet z "Jeziorem łabędzim" w Arenie
Już 26 listopada Royal Moscow Ballet po raz kolejny odwiedzi Trójmiasto, prezentując w Gdynia Arenie spektakl "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego w choreografii stworzonej przez Mariusa Petipę, Lwa Iwanowa i Anatolija Emelianowa.
09-10-2017
Wrocław. Legenda amerykańskiego baletu w NFM
To już kolejny sezon, kiedy Narodowe Forum Muzyki otwiera się na taniec. 20 i 21 października wystąpi Harlem Colors Ballet.
06-10-2017
Świat. Opera, balet i dramat na ekranie
Uwielbiana przez Amerykanów Sondra Radvanovsky będzie w sobotę 7 października gwiazdą transmisji otwierającej sezon w Metropolitan Opera. Na żywo w kinach będą także dostępne spektakle baletowe i teatralne, koncerty oraz wycieczki po wystawach.
20-09-2017
Lublin. Batsheva Dance Company zatańczy aż cztery razy
Gwiazda światowego tańca Batsheva Dance Company zatańczy w Lublinie aż cztery spektakle. Powód? Bilety na listopadowe występy rozeszły się tak błyskawicznie, że organizatorzy wynegocjowali dodatkowy pokaz! Sprzedaż biletów ruszy w środę.
20-09-2017
Włodawa. Festiwal Trzech Kultur od jutra
Koncerty, wystawy, projekcje filmów dokumentalnych, warsztaty nawiązujące do tradycji i religii katolickiej, prawosławnej oraz judaizmu wypełnią program XVIII Festiwalu Trzech Kultur, który rozpocznie się w czwartek we Włodawie.
19-09-2017
Warszawa. Artysta butoh Tetsuro Fukuhara w STUDIO teatrgalerii
"Sekret Kwiatu", który zaprezentuje Fukuhara 12 października w STUDIO teatrgalerii jest pierwszym - po latach przerwy - pełnowymiarowym spektaklem artysty. Osobistą historią zapisaną w ciele performera, który współtworzył alternatywną scenę tańca w okresie rozkwitu butoh w Japonii.
13-09-2017
Rosja. Jedna z wielkich sieci kinowych nie będzie pokazywać "Matyldy"
Jedna z największych w Rosji sieci kin, połączona sieć Cinema Park i Formuła Kina, poinformowała we wtorek, że rezygnuje ze względów bezpieczeństwa z pokazów filmu "Matylda" opowiadającego o romansie przyszłego cara Mikołaja II i tancerki Matyldy Krzesińskiej.
13-09-2017
Rosja. Minister kultury broni "Matyldy", kina skarżą się na groźby
Rosyjska sieć kinowa, która zrezygnowała z pokazów filmu "Matylda" o Mikołaju II i Matyldzie Krzesińskiej, ogłosiła w środę, że jej kina otrzymywały groźby podpaleń. Minister kultury Władimir Miedinski nazwał próby nacisków na kina bezprawiem i cenzurą.
04-09-2017
Łódź. Konfrontacje baletowych talentów, film i fotografie
W dziś i w środę (godz. 18.30) miłośnicy baletu przekonają się, co znaczy "Młody duch tańca". Program, którego inicjatorem i reżyserem jest Wiesław Dudek, absolwent łódzkiej szkoły, artysta o międzynarodowej pozycji, skonfrontuje najlepszych uczniów szkół baletowych z Łodzi i Bytomia oraz Japończyków z najważniejszych szkół baletowych swojego kraju i Europy.
28-08-2017
Koszalin. Moscow City Ballet przyjedzie z "Dziadkiem"
Najsłynniejsza rosyjska grupa baletowa znów przyjęła nasze zaproszenie - w listopadzie pokaże "Dziadka do orzechów".
25-08-2017
Częstochowa. "Jezioro łabędzie" na ekranie - z Teatru Bolszoj
Częstochowski Ośrodek Kultury Filmowej kontynuuje serię retransmisji spektakli z najlepszych scen. W niedzielę, 27 sierpnia, ma w programie rosyjski balet, którego reklamować nie trzeba - "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego. Zaprasza na godz. 17.
24-08-2017
Warszawa. Spektakl Takao Kawaguchiego w IT
28 sierpnia, w Instytucie Teatralnym, japoński performer Takao Kawaguchi zaprezentuje dzieła zmarłego w wieku 104 lat Mistrza i ikony Butoh, Kazuo Ohno. Jego spektakl "O Kazuo Ohno" to ekscytujący eksperyment, który przenosi nas w czasie i przestrzeni.
04-08-2017
Lublin. Balet za mało socrealistyczny
We wtorek na ekranie lubelskiego Multikina zobaczymy "Jasny potok" Teatru Bolszoj z Moskwy.
25-07-2017
Nowy Jork. Premiera "Poskromienia złośnicy" baletu Teatru Bolszoj
W ramach nowojorskiego XXII Lincoln Center Festival w środę odbędzie się amerykańska premiera spektaklu baletowego "Poskromienie złośnicy" Teatru Bolszoj w choreografii Jean-Christophe'a Maillota. Do 30 lipca Bolszoj da w Nowym Jorku sześć spektakli.
10-07-2017
Rosja. Kontrowersje wokół przeniesienia w Bolszoj spektaklu o Nuriejewie
Po decyzji o przeniesieniu przez moskiewski teatr Bolszoj spektaklu o słynnym tancerzu Rudolfie Nuriejewie na trzy dni przez premierą pojawiły się doniesienia, że decyzję podjął resort kultury Rosji, a powodem była ocena, iż spektakl propaguje homoseksualizm.
06-07-2017
Łódź. Międzynarodowy projekt artystyczny "Młody Duch Tańca"
4 i 6 września w Teatrze Wielkim odbędą się pokazy w ramach Międzynarodowego projektu artystycznego "Młody Duch Tańca".
16-06-2017
Gorzów Wlkp. Balet z Lüneburga u Osterwy
W czerwcowy weekend na deskach Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie będzie niezwykłą okazję zobaczyć dwa widowiska taneczne Teatru Lüneburg w choreografii Olafa Schmidta oraz sceny taneczne opracowane przez tancerzy.
06-06-2017
Warszawa. Pokaz jiutamai Hanasaki Tokiyo w Instytucie Teatralnym
Dziś o 19.00 Instytut Teatralny zaprasza na klasyczny taniec i muzykę Japonii w mistrzowskim wykonaniu - pokaz jiutamai Hanasaki Tokijyo.
15-05-2017
Rosja. XI Międzynarodowy Festiwal Diagilewa w Permie
W niedzielę wieczorem I Symfonia D-dur Gustawa Mahlera w wykonaniu orkiestry festiwalowej pod batutą Teodora Currentzisa zainaugurowała w Permie 11. Międzynarodowy Festiwal Diagilewa - jedną z największych imprez kulturalnych w Rosji.
09-05-2017
Bydgoszcz. Balet z Wilna w hołdzie dla Edith Piaf na BFO
W kilka tygodni po wileńskiej premierze, Litewski Teatr Opery i Baletu zaprezentuje na XXIV Bydgoskim Festiwalu Operowym spektakl "La Piaf" w choreografii Maura Bigonzettiego. Spektakle odbędą się 9 i 10 maja o godz. 19.
29-04-2017
Orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca 2017
Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca publikuje światowe orędzie Trishy Brown na Międzynarodowy Dzień Tańca 29 kwietnia 2017.
28-04-2017
Lublin. Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca
W roku jubileuszu 700-lecia miasta lubelscy tancerze obchodzą swoje święto wyjątkowo. W tym roku Międzynarodowy Dzień Tańca w Lublinie potrwa aż trzy dni. Początek świętowania w piątek. W programie m.in. spektakl "Horses in the sky" Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela.
26-04-2017
Jacek Matecki: reporter w prowincjonalnym teatrze
Książka Jacka Mateckiego "Dramat Numer Trzy" to opowieść o życiu prowincjonalnego teatru w Rosji. - Wywiozłem stamtąd sporo obserwacji, opowieści i miłych złudzeń. Choćby takich, że teatr i sztuka są jeszcze komuś potrzebne - mówi Matecki. Jego opowieść jest też bardzo aktualna, bo ukazała się w czasie, gdy w sztukę teatralną w Polsce zaczęła ingerować polityka.
25-04-2017
Lublin. Międzynarodowy Dzień Tańca
W ostatni weekend kwietnia lubelscy tancerze obchodzić będą Międzynarodowy Dzień Tańca. W tym roku wydarzenie połączone będzie z jubileuszem 700-lecia Lublina. Z tej okazji przygotowano wyjątkowy, dwudniowy program.
18-04-2017
Kraj. W listopadzie w Polsce wystąpi The Royal Moscow Ballet
Uważany za jeden z najlepszych zespołów baletowych świata - The Royal Moscow Ballet - wystąpi w listopadzie w Polsce. Artyści z Rosji przedstawią klasyczny spektakl "Jezioro Łabędzie" w Gdyni, Poznaniu, Zabrzu, Krakowie i Warszawie - podała agencja organizująca tournée.
18-04-2017
USA/Chiny. Trisha Brown autorką orędzia na Międzynarodowy Dzień Tańca
Zmarła w marcu amerykańska choreografka i tancerka Trisha Brown, jest autorką orędzia z okazji XXXVI Międzynarodowego Dnia Tańca, który obchodzony będzie 29 kwietnia. W tym roku po raz pierwszy obchody potrwają trzy dni, uświetni je uroczystość zorganizowana w Szanghaju.
10-04-2017
Kraj. Nowy sezon transmisji "Bolshoi Ballet Live"
www.nazywowkinach.pl ogłasza kolejny sezon transmisji mistrzowskich spektakli baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj do kin. W sezonie 2017-18 zobaczymy aż 8 baletów, w tym 4 w transmisji na żywo.
10-04-2017
Warszawa. Kim MaeJa ChangMu Dance Company wystąpi w Studio
Na jeden wieczór do Teatru Studio w Warszawie przyjedzie we wtorek koreański zespół Kim MaeJa ChangMu Dance Company.
05-04-2017
Warszawa. Pokaz filmu "Babilon Bolszoj"
11 kwietnia w Kinie Praha odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu "Babilon Bolszoj".
04-04-2017
Warszawa. Koreański "Shining Light" w Studio
11 kwietnia na deskach Teatru STUDIO odbędzie się spektakl "Shining Light" - będący prezentacją współczesnego koreańskiego teatru tańca w wykonaniu awangardowego zespołu "Kim MaeJa ChangMu Dance Company".
03-04-2017
Kraj. "Bohater naszych czasów" na zakończenie sezonu transmisji baletów z Teatru Bolszoj
W niedzielę, 9 kwietnia, transmisją baletu "Bohater naszych czasów" zakończy się sezon 2016-17 transmisji baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w 17 kinach, a następnie w retransmisjach w innych ośrodkach.
03-04-2017
Kraj. Zatańczy Royal Moscow Ballet
"Jezioro Łabędzie" w królewskim wykonaniu. W listopadzie do Polski przyjadą rosyjscy mistrzowie baletu.
31-03-2017
Lublin. Międzynarodowy Dzień Tańca 2017 w CSK
"Taniec na 7 wzgórzach" i "Horses in the sky" Kibbutz Contemporary Dance Company zobaczymy w Centrum Spotkania Kultur.
29-03-2017
Warszawa. "Romeo i Julia" Pastora w Nowym Jorku
Po trzech latach od spektakularnego sukcesu chicagowskiej premiery "Romea i Julii" Siergieja Prokofiewa w choreografii Krzysztofa Pastora zespół Joffrey Ballet pokaże to przedstawienie na prestiżowej nowojorskiej scenie David H. Koch Theater w Lincoln Center for the Performing Arts.
20-03-2017
Paryż. Podsumowanie konkursu Grand Prix de Paris
W sobotę, 11 marca w Grande Halle de la Villette w Paryżu, odbył się finał drugiej edycji międzynarodowego konkursu Grand Prix de Paris 2017.
16-03-2017
Miejsce święte
- Tancerze oddają Naharinowi i tańcu swoje życia, serca i ciała. Kilka lat zajęło mi zrozumienie, dlaczego to robią. I w końcu zdałem sobie sprawę, że w trakcie tych lat tancerz dostaje coś więcej niż walizkę pieniędzy - dostaje wgląd w filozofię, zaczyna lepiej rozumieć siebie i sztukę, inaczej patrzeć na życie; dojrzewa jako człowiek - rozmowa z Tomerem Heymannem i Barakiem Heymannem, twórcami dokumentu "Mr. Gaga".
15-03-2017
Katowice. Popołudnie z tańcem w kinoteatrze Rialto
Benjamin Britten, Max Richter, Ludwig van Beethoven oraz Leonid Diesatnikow. Muzyka tych czterech wielkich kompozytorów zabrzmi w niedzielę podczas transmisji spektaklu baletowego z Teatru Bolszoj z Moskwy.
13-03-2017
Filozofia tańca
Taniec, nawet zapośredniczony przez kinowy ekran, posiada uwodzicielską i hipnotyzującą siłę, co udowodnił już Wim Wenders swoją "Piną" (2011). Tym razem do kin wszedł "Mr. Gaga" (2015) - pasjonujący dokument o twórcy innowacyjnego języka ruchu, który wywarł ogromny wpływ na myślenie o sztuce tanecznej - pisze Adam Horowski w portalu kulturapoznan.pl.
13-03-2017
Klątwa szkodzi kulturze
Premiera "Święta wiosny" była jednym z największych skandali w historii sztuki. 29 maja 1913 roku Igor Strawiński zaprezentował światu balet do napisanej przez siebie muzyki, odmieniając nie tylko oblicze muzyki, ale i bieg historii - pisz Jan Maciejewski w Rzeczpospolitej.
13-03-2017
Kraj. Współcześni mistrzowie w Bolszoj
Balet moskiewskiego Teatru Bolszoj nie chce być tylko pięknym muzeum klasycznego baletu. Dlatego zaprezentuje podczas jednego wieczoru trzy dzieła współczesnych mistrzów choreografii. Wieczór będzie transmitowany do kin w ponad 60 krajach świata 19 marca. To jednorazowe wydarzenie okraszone jest dwiema premierami na scenie Bolszoj.
11-03-2017
Mr. Gaga tańczy
Mr. Gaga to Ohad Naharin, wtedy początkujący tancerz, któremu kilka osób doradzało, by dał sobie spokój i zaczął zarabiać jako nowojorski taksówkarz, bo za coś przecież trzeba żyć. Ale on ani o tym myślał. Miał marzenie i bardzo konsekwentnie dążył do jego spełnienia - z Tomerem Heymannem, reżyserem filmu "Mr. Gaga" rozmawia Mike Urbaniak w Wysokich Obcasach, dodatku Gazety Wyborczej.
10-03-2017
Muzyka łagodzi obyczaje
Nowotarski MOK to nie Sejm, więc stwierdzenie o muzyce, która łagodzi obyczaje, jest tu jak najbardziej na miejscu i nikogo nie uraża. Zwłaszcza w kontekście takiej muzyki, jaką zaserwowano w minioną sobotę - pisze Piotr Dobosz w Tygodniku Podhalańskim.
09-03-2017
"Mr Gaga": Taniec to sposób na życie
"Mr. Gaga" to rzadkie połączenie filmu ambitnego, trzymającego w napięciu i atrakcyjnego wizualnie - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
09-03-2017
Wrocław. Zatańczy Akram Khan Dance Company
W Narodowym Forum Muzyki wystąpi dziś Akram Khan Dance Company - zespół tańca współczesnego, który przedstawi klasyczny indyjski poemat "Until the Lions".
08-03-2017
Kraj. Zobacz film o miłości, pasji i geniuszu choreografii
W piątek, 10 marca, na ekrany polskich kin trafi "Mr. Gaga" Tomera Heymanna opowiadający o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela - Batsheva Dance Company, człowieku który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.
07-03-2017
Warszawa. Czym jest GAGA? Premiera filmu o Ohadzie Naharinie
10 marca do kin wejdzie film "Mr. Gaga", który opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela - Batsheva Dance Company.
03-03-2017
Kraj. Film o izraelskim tancerzu i choreografie w kinach od 10 marca
"Mr. Gaga" - film o twórcy języka ruchowego "GaGa", Ohadzie Naharinie - pojawi się w piątek na ekranach kin. Powstała po 8-letniej współpracy twórców produkcja, w reżyserii Tomera Heymanna, pokazuje rewolucję, jakiej ten choreograf i tancerzowi dokonał w świecie tańca.
02-03-2017
Kraj. "Mr. Gaga" przedpremierowo w Multikinie
W czwartek 9 marca w wybranych kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć przedpremierowo produkcję "Mr. Gaga". To najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu "Piny" (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. To film pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami.
17-02-2017
Lublin. Zatańczy Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili
Ponad 100 tancerzy oraz orkiestra na scenie. Gruziński Balet Narodowy Sukhishvili wystąpi w Lublinie z wyjątkowym widowiskiem tanecznym. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).
16-02-2017
Göteborg. Nabór do międzynarodowej produkcji tanecznej
ilDance poszukuje niezależnych artystów tańca współczesnego oraz organizacji zajmujących się wspieraniem, produkcją i prezentacjami tańca współczesnego w Polsce, do współpracy w pionierskiej, międzynarodowej produkcji powstającej w ramach programu iCoDaCo 2018.
10-02-2017
Bydgoszcz. Narodowy Balet Gruzji w Łuczniczce
Słynący z widowiskowych przedstawień Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili we wtorek wystąpi w Bydgoszczy.
02-02-2017
Konin. Moskiewscy tancerze zatańczą balety Czajkowskiego
Już 24 marca w Konińskim Domu Kultury zobaczymy znakomitych tancerzy tworzących rosyjską grupę baletową The Stars Of Ballet Moscow.
02-02-2017
Kraj. "Jezioro Łabędzie" z Teatru Bolszoj w Multikinie
5 lutego 2017 roku w wybranych kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć zarejestrowaną 25 stycznia 2015 roku inscenizacje "Jezioro Łabędzie" w choreografii Jurijego Grigorowicza!
02-02-2017
Wrocław. Akram Khan Dance Company w NFM
8 marca, z okazji Dnia Kobiet, jeden z najbardziej znanych i szanowanych artystów tańca, Akram Khan, zaprezentuje w Narodowym Forum Muzyki niezwykłą choreograficzną opowieść, pt. "Until the Lions".
01-02-2017
Kraj. "Jezioro Łabędzie" z Teatru Bolszoj w Multikinie
5 lutego w wybranych kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć zarejestrowaną 25 stycznia 2015 roku inscenizację "Jeziora Łabędziego" w choreografii Jurijego Grigorowicza.
30-01-2017
Kraj. "Jezioro łabędzie" Czajkowskiego wprost z Bolszoj w kinach
5 lutego zobaczmy wersję Jurija Grigorowicza w wykonaniu najwybitniejszych solistów zespołu baletowego moskiewskiego Teatru Bolszoj. W podwójnej roli Odetty i Odylii wystąpiła primabalerina Swietłana Zacharowa. Spektakl zarejestrowano w 2015 roku.
11-01-2017
Warszawa. Krzysztof Pastor uhonorowany za zasługi dla litewskiego baletu
Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor uhonorowany przez Wilno za zasługi dla litewskiego baletu.
10-01-2017
Kraj. "Śpiąca królewna" live z Teatru Bolszoj
Bogactwo scenografii, kostiumów, ponad stuosobowy zespół tancerzy i popisy baletowe na najwyższym poziomie. "Śpiąca królewna" to widowisko godne carskiego dworu, dla którego została stworzona - 22 stycznia na żywo w polskich kinach w doborowej obsadzie solistów.
27-12-2016
Udany "Don Kichot" Moscow City Ballet w Teatrze Muzycznym
Wprawdzie balet "Don Kichot" to bardziej pretekst do zaprezentowania umiejętności tancerzy niż historia tytułowego bohatera, jednak spektakl Moscow City Ballet okazuje się przemyślaną, udaną komedią baletową. Rosyjski spektakl wypadł lepiej, niż goszczące regularnie w Gdyni w ostatnich latach "Dziadek do Orzechów" i "Jezioro Łabędzie" tego teatru - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
23-12-2016
Katowice. "Dziadek do orzechów" w Kinoteatrze Rialto
Dla wszystkich, którzy szczerze kochają klimat świąt Bożego Narodzenia i chcą zatrzymać go na dłużej, gratką będzie retransmisja "Dziadka do orzechów" w wykonaniu Teatru Bolszoj, którą zaplanowano 27 grudnia o godz. 17.30 w Kinoteatrze Rialto.
20-12-2016
Gdynia. Balet prosto z Moskwy w Muzycznym
W grudniu dwukrotnie pojawi się szansa na obejrzenie spektakli rosyjskiego giganta baletowego. Moscow City Ballet odwiedzi Teatr Muzyczny w Gdyni, gdzie pokaże spektakle "Don Kichot" i "Jezioro łabędzie".
20-12-2016
Poznań. "Choreografie strachu" w Centrum Amarant
Trzecia część programu "Residents//Mieszkańcy" pod hasłem: "Poznań, czego się boisz?" podejmuje temat lęku i strachu w wymiarze społecznym. Berlińskie choreografki i tancerki, w ramach swojej rezydencji, zrealizują projekt "Choreografie strachu - poetycka odpowiedź na niewidzialne strategie". Pokazy: 21 i 22 grudnia w Centrum Amarant.
16-12-2016
Lublin. Ponadczasowy balet rosyjskiego klasyka w Multikinie
Choć od premiery "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego minęło ponad 120 lat, w wielu krajach nie sposób wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia bez ponadczasowego baletu rosyjskiego klasyka. W niedzielę zobaczymy go także w Lublinie.
15-12-2016
Kraków. "Jezioro Łabędzie" i "Don Kichot" w wykonaniu Moscow City Ballet w ICE
Uwielbiane przez polską publiczność "Jezioro Łabędzie" oraz spektakl "Don Kichot" zaprezentują w Krakowie tacerze jednej z najbardziej znanych grup na świecie.
13-12-2016
Gdańsk. W Operze próbują balet "Pinokio"
Choreograf Giorgio Madia przygotowuje w Operze Bałtyckiej spektakl baletowy "Pinokio". Premiera w lutym.
13-12-2016
Katowice. Czajkowski z Teatru Bolszoj w kinie Rialto
Na retransmisje "Dziadka do orzechów" w wykonaniu tancerzy Teatru Bolszoj w Moskwie zaprasza Kino Rialto w Katowicach, w niedzielę 18 grudnia. Bilety w cenie 40 i 50 zł.
13-12-2016
Kraj. Baśniowy "Dziadek do orzechów" z Bolszoj w kinie
Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników baletu. Spektakl baletowy "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego w choreografii Jurija Grigorowicza i wykonaniu tancerzy moskiewskiego Teatru Bolszoj w grudniu zagości na ekranach kin i ośrodków kultury.
13-12-2016
Wrocław. Tańczący z robotem w NFM
15 grudnia w Narodowym Forum Muzyki nowatorskie wydarzenie, w którym piękno i subtelność tańca spotyka się z mechaniką inżynieryjną - w spektaklu tajwańskiego choreografa Huanga Yi wystąpią tancerze ze specjalnie zaprogramowanym robotem Kuka.
10-12-2016
Giorgio Madia: "Pinokio" w Operze będzie bajką dla każdego
- Ciągle się siebie uczymy. Praca z nowym zespołem jest bardzo ekscytująca, ponieważ to spotkanie z ludźmi preferującymi różne techniki i mającymi już pewne doświadczenia, którzy decydują się robić coś wspólnie. Dzięki temu ich twórczość jest pełna energii - mówi choreograf Giorgio Madia o zespole baletu Opery Bałtyckiej, w której przygotowuje spektakl baletowy "Pinokio". Premiera odbędzie się 23 lutego.
30-11-2016
Polskie Radio. Around the Rhythm Festival
Czwórka zaprasza na piątą edycję festiwalu Around the Rhythm, poświęconego zachodnioafrykańskim tańcom i muzyce.
24-11-2016
Balet dla człowieka myślącego
- W naszym środowisku przytacza się wypowiedź Barysznikowa: perfekcja w balecie jest tylko teorią - z Krzysztofem Pastorem, tancerzem, choreografem, dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego rozmawia Wojciech Giczkowski w Teatrze dla Was.
24-11-2016
Poznań. Balety Piotra Czajkowskiego pod Pegazem
5 grudnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu zobaczymy The Stars Of Ballet Moscow. Zaprezentuje on balety Piotra Czajkowskiego.
23-11-2016
Kraj. "Dziadek do orzechów" z Teatru Bolszoj w kinach sieci Multikino!
W niedzielę 18 grudnia o godzinie 16:00 w aż 24 kinach sieci Multikino, widzowie zobaczą retransmisję najbardziej znanego dzieła Piotra Czajkowskiego, baletu pt. "Dziadek do orzechów".
23-11-2016
Warszawa. Powstał przewodnik dla nauczycieli tańca
W Zagrzebiu w dniach 28 października - 4 listopada podczas projektu "Dance tools for inclusion" powstała anglojęzyczna publikacja. Jest to przewodnik dla nauczycieli tańca "Guide Dance tools for inclusion". Publikacja ma charakter edukacyjny.
22-11-2016
Białystok. Białostoczanki w międzynarodowej ekipie tanecznej
Międzynarodowy kolektyw: polsko-włosko-australijsko-belgijski zatańczy we wtorek (22.11) o godz. 19 w Białostockim Teatrze Lalek. Wśród tancerzy znalazły się dwie białostoczanki: Karolina Garbacik i Julia Dondziło, związane z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca.
22-11-2016
Rosja. Odsłonięto pomnik legendy baletu Mai Plisieckiej
Pomnik wybitnej primabaleriny Mai Plisieckiej, jednej z wielkich gwiazd rosyjskiego baletu, odsłonięto w niedzielę w centrum Moskwy nieopodal Teatru Bolszoj. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu Rosji, artyści i wielbiciele talentu Plisieckiej.
19-11-2016
Kraków. Polska premiera "Lighting" Anny Konjtezky
Niedziela 20 listopada 2016 (godz. 19.00) to dzień polskiej premiery "Lighting" oraz "ab" Anny Konjtezky w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (ul. Nadwiślańska 2-4), w ramach kuratorskiego programu Maszyna choreograficzna. Schlemmer. Analogie Anny Królicy.
15-11-2016
Toruń. Znany rosyjski balet wystąpi w sali na Jordankach
Państwowy rosyjski teatr baletu La Classique po raz pierwszy wystąpi w Polsce. We wtorkowym przedstawieniu w sali koncertowej na Jordankach w Toruniu pojawi się ponad 40 artystów.
15-11-2016
Zabrze. "Jezioro Łabędzie" w wykonaniu La Classique Moscow Ballet
La Classique Moscow Ballet z Rosji po raz pierwszy w historii przyjeżdża do Polski na tournee z baletem "Jezioro Łabędzie". Odwiedzi również Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu.
12-11-2016
Warszawa. Astana Ballet z Kazachstanu w TW-ON
21 listopada o godz. 19.00. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wystąpi Astana Ballet - młody, ale coraz bardziej znany zespół tancerzy z Kazachstanu. Zaprezentuje niezwykle oryginalny program będący połączeniem klasyki światowej oraz motywów narodowych.
08-11-2016
Poznań. Balety Piotra Czajkowskiego w Wielkim
Już 5 grudnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu wystąpi grupa The Stars Of Ballet Moscow. Zobaczymy znane balety Piotra Czajkowskiego.
08-11-2016
Warszawa. Argentyńsko-polskie "Tango dla Woli"
Fundacja Kulturo zaprasza w listopadzie do świętowania stulecia stołeczności warszawskiej Woli w rytmie tanga. Organizatorzy projektu "Tango dla Woli" przygotowali dla uczestników wiele atrakcji: międzypokoleniowe warsztaty tanga, a także fuzyjny koncert artystów z Polski i Argentyny.
08-11-2016
Yanka Rudzka - narodziny mitu
O Yance Rudzkiej jeszcze przed trzema laty w Polsce nikt nie słyszał. "Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn" przywrócił nam jej osobę i twórczość - pisze Anna Królica w Teatrze.
07-11-2016
Wrocław. Wieczór z Astana Ballet
Astana Ballet zajmuje czołowe miejsce wśród grup baletowych Kazachstanu. Zespół ciągle eksperymentuje, szuka nowych form obrazu, prezentacji i stylistyki wykonania. We Wrocławiu grupa wystąpi tylko raz - 23 listopada w Operze Wrocławskiej.
02-11-2016
Kraj. Baletowa komedia z dożynkami w tle
"Jasny Potok" - jak i inne dzieła Szostakowicza naznaczone piętnem socrealizmu - nie miał łatwego żywota. Przywrócony w 2003 roku moskiewskiej scenie, okazuje się beztroską komedią, obfitującą w zwariowane przebieranki i mnóstwo tańca. Spektakl z Teatru Bolszoj, transmitowany na cały świat w 2012 roku, będzie można ponownie obejrzeć w polskich kinach 6 listopada.
27-10-2016
Show must go on
Między "egzotyką" a "innością" wciąż można umieścić znak równości. Samo wyrażenie "egzotyczny" pochodzi od greckiego słowa extikós, czyli najprościej mówiąc: obcy. Ów etymologiczny wstęp nie jest jedynie jałową pogadanką. W spektaklu "Dżyngis Chan" owa znaczeniowa korelacja okaże się wyjątkowo silna - o spektaklu w wykonaniu Monster Truck z Niemiec, pokazanego gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie, pisze Agata Tomasiewicz w Teatrze dla Was.
27-10-2016
Warszawa. "Dziwny owoc" Tetsuro Fukuhary w IT
W sobotę 29 października o 19.00 w Instytucie Teatralnym pokazany zostanie "Dziwny owoc" - nowe butoh Space Dance Tetsuro Fukuhary.
26-10-2016
Warszawa. Spektakl z Argentyny w Teatrze Druga Strefa
30 października o godz. 20.00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się gościnny spektakl "Le Corviné" na podstawie "Iwony, księżniczki Burgunda" Witolda Gombrowicza z argentyńskiego Teatru Pablito No Clavó Nada.
25-10-2016
Poznań. Rosyjskie gwiazdy zatańczą w Wielkim
Już 5 grudnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu zobaczymy The Stars Of Ballet Moscow. W programie m.in. balety Piotra Czajkowskiego.
21-10-2016
Poznań. "Patman Crew Show" w Muzycznym
23 października w Teatrze Muzycznym, gościnnie, odbędzie się premiera technologiczno-tanecznego "Patman Crew Show", w którym futurystyczna wizja tańca łączy się z animacją komputerową i bębnami na żywo.
11-10-2016
Kraj. Balet "Złoty Wiek" otwiera sezon transmisji z Teatru Bolszoj
Ten balet można zobaczyć tylko na moskiewskiej scenie. Dzięki transmisji satelitarnej "Złoty Wiek" Szostakowicza w choreografii Jurija Grigorowicza 16 października pojawi się w kinach na całym świecie.
06-10-2016
Kraj. The Metropolitan Opera i Teatr Bolszoj znów w kinach
W październiku rozpoczynają się nowe sezony transmisji operowych z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku i baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie. W Polsce będzie je można oglądać już w ponad 30 ośrodkach. Dodatkowo nowojorska Met zapewni polskie napisy.
30-09-2016
Gdańsk. Aya Irizuki zatańczy w Żaku
Japońska tancerka i aktorka znana m.in. z filmów "Hanami - kwiat wiśni" i "Fukushima moja miłość" wystąpi 2 października w Klubie Żak w ramach projektu "Perforacje: Pamięć wody".
21-09-2016
Kraj. Nowy sezon Teatru Bolszoj w cyklu na żywo w kinach
Za niespełna miesiąc rusza kolejny sezon transmisji baletowych do kin z Teatru Bolszoj w Moskwie. Widzowie na całym świecie zobaczą m.in. wszystkie trzy klasyczne balety do muzyki Piotra Czajkowskiego.
14-09-2016
Haga. Polski Balet Narodowy pokaże "Romea i Julię"
Inscenizacja "Romea i Julii" Krzysztofa Pastora wciąż zdobywa nowych widzów. W tym sezonie pojawi się na dłużej w Wilnie, Chicago i Nowym Jorku. A wcześniej, 16 i 17 września, będzie pokazywana w Hadze w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.
02-09-2016
Kraj. "Don Kichot" z Teatru Bolszoj w Multikinie
6 września o godzinie 18.00 Multikino zaprasza na retransmisję baletu "Don Kichot" z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Pokaz odbędzie się w wybranych kinach sieci.
24-08-2016
Częstochowa. OKF pokazuje "Don Kichota" teatru Bolszoj
W niedzielę 28 sierpnia kolejna retransmisja wielkiego spektaklu w częstochowskim Ośrodku Kultury Filmowej - Kinie Studyjnym "Iluzja". Tym razem to spektakl taneczny, "Don Kichot" z teatru Bolszoj.
13-08-2016
Lublin. Baletowe "Poskromienie złosnicy" w Multukinie
Multikino zaprasza we wtorek na retransmisję komedii "Poskromienie złośnicy" w wersji baletowej Teatru Bolszoj.
11-08-2016
Kraj. Powtórka "Poskromienia złośnicy" z Teatru Bolszoj w kinie
Multikino zaprasza na retransmisję baletu "Poskromienie złośnicy" z moskiewskiego Teatru Bolszoj.
26-07-2016
Kraj. Powtórka "Giselle" z Teatru Bolszoj w kinie
Multikino przygotowało dla widzów serię letnich powtórek baletów z Teatru Bolszoj w Moskwie. W najbliższy wtorek, 26 lipca, zaprezentuje "Giselle".
23-07-2016
Lublin. "Giselle" w Multikinie
Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną. Poza tym ma już narzeczoną. Multikino zaprasza na retransmisję baletu "Giselle" z Teatru Bolszoj. Pokaz w najbliższy wtorek.
13-07-2016
Kraj. Letnie powtórki z Teatru Bolszoj w Multikinie
W kinach sieci Multikino latem 2016 roku widzowie mogą zobaczyć aż trzy tytuły, najgoręcej przyjęte w minionym sezonie przez publiczność na całym świecie - "Giselle", "Poskromienie złośnicy" oraz "Don Kichota".
04-07-2016
Taniec na eksport
- Dla wielu utalentowanych nawet twórców realizacja spektaklu na dużej scenie i z profesjonalnym zespołem pozostaje do końca życia w sferze marzeń - z tancerzem i choreografem Jackiem Przybyłowiczem rozmawia Joanna Brych w tygodniku Polityka.
02-07-2016
Częstochowa. Nie kibicujesz piłkarzom? To idź do opery albo na balet
W weekend pewnie wielu częstochowian siądzie oglądać mecz Włoch z Niemcami i Islandii z Francją. Ale nie wszyscy. Niezainteresowani mogą schronić się przed piłkarską gorączką do OKF-u. Tam w sobotę "Tosca", a w niedzielę "Poskromienie złośnicy" w wersji tanecznej.
01-07-2016
Częstochowa. Balet wg Szekspira w Iluzji
W niedzielę 3 lipca częstochowski Ośrodek Kultury Filmowej - Kino Studyjne "Iluzja" zaprasza na "Poskromienie złośnicy" w wersji tanecznej, z muzyką Szostakowicza. To przedstawienie w cyklu letnich retransmisji z Teatru Bolszoj.
25-06-2016
Częstochowa. Letnia seria oper i baletów w OKF
Częstochowski Ośrodek Kultury Filmowej - Kino Studyjne "Iluzja" nie przerywa latem spotkań poświęconych wielkiej sztuce - operowej, baletowej i plastycznej. Już pierwszy weekend lipca wypełnią dwie retransmisje słynnych spektakli.
25-06-2016
Festiwal Kultury Żydowskiej. Taniec budzi pytania o człowieka
- Taniec tworzy mosty między różnymi kulturami, religiami. Prowadzi do wyjątkowej komunikacji, buduje dialog bez słów - rozmowa z Ramim Be'erem, dyrektorem artystycznym Kibbutz Contemporary Dance Company.
25-06-2016
Nederlands Dans Theater 2 w Lublinie. Zza kulis
Czy ktoś kiedyś napisał relację z próby i konferencji prasowej a nie spektaklu? No, to będę pierwsza. Ale przyjazd do Lublina światowej sławy kompanii tanecznej to dobry powód. Zwłaszcza, że czekaliśmy na nich 20 lat - pisze agdy w Dzienniku Wschodnim.
24-06-2016
Lublin. Przyjedzie Nederlands Dans Theater 2
Nie mają specjalnych wymagań, w sobotę, gdy będzie czas, zwiedzą miasto. Przyjeżdżają z kierownikiem prób, fizjoterapeutą i niewielką ekipą techniczną. Dziś i jutro tańczą w Lublinie członkowie światowej sławy kompanii tanecznej. Nederlands Dans Theater 2.
22-06-2016
Lublin. Nederlands Dans Theatre 2 zatańczy w CSK
Mocniejszego rozpoczęcia jubileuszowej, 20. odsłony Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca chyba nie można było sobie wyobrazić. W piątek i sobotę w sali operowej CSK wystąpi grupa Nederlands Dans Theatre 2, legenda europejskiego tańca.
21-06-2016
Warszawa-Piastów. Wakacje z Teatrem Bolszoj w kinach
Jak co roku, tak i podczas nadchodzących wakacji, widzowie kin będą mogli oglądać wybrane spektakle z minionego sezonu transmisji baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj.
11-06-2016
Lublin. Nederlands Dans Theater w CSK
20. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca rozpocznie się nietypowo i zjawiskowo. 24 i 25 czerwca, dzięki staraniom organizatorów, Centrum Kultury w Lublinie oraz Centrum Spotkania Kultur, w Sali Operowej CSK zagości Nederlands Dans Theater 2.
02-06-2016
Majowe wędrówki
Prosto z Siedlec udałem się do szczególnie wiosną pięknych Puław, matecznika księżnej Izabelli Czartoryskiej - o tanecznym programie autorstwa Nicole Mahatelly, o najnowszej książce Krystyny Jandy i Katarzyny Montgomery oraz operetce w poznańskim Teatrze Muzycznym pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
01-06-2016
Rosja. Tancerz skazany za atak na szefa baletu zwolniony warunkowo
Tancerz moskiewskiego teatru Bolszoj Paweł Dmitriczenko, który w roku 2013 został skazany na 5,5 roku za zorganizowanie ataku na ówczesnego dyrektora artystycznego baletu Siergieja Filina, został zwolniony warunkowo z kolonii karnej - poinformował jego prawnik. Według Siergieja Kadyrowa, jego klient we wtorek opuścił kolonię karną w obwodzie riazańskim i wrócił do Moskwy.
25-05-2016
Wrocław. Meksykański performance i Pink Mama Theatre w Laboratorium Ruchu
W ramach Laboratorium Ruchu ESK 2016 w projekcie "Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange" wystąpią Grupa Creart3 z Meksyku, belgijsko-polski duet tancerzy oraz Pink Mama Theatre ze Szwajcarii.
20-05-2016
Warszawa. Międzynarodowe Warsztaty Teatru Sztuki Mimu
W dniach 21-22 maja w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędą się 8. Międzynarodowe Warsztaty Sztuki Mimu.
16-05-2016
Wrocław. Pink Mama Theatre w ramach ESK
Szwajcarski Pink Mama Theatre zaprezentuje 28 maja dwa spektakle solowe - spektakl "La femme de service" oraz premierowy pokaz spektaklu "Zielonooki". Program realizowany m. in. we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca, Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
16-05-2016
Wrocław. Słowacki "Mistrz i Małgorzata" dla dorosłych w lalkach
Głośny spektakl Teatro Tatro z Nitry (Słowacja) "Mistrz i Małgorzata" w reż. Ondreja Spišáka pokaże Wrocławski Teatr Lalek 3 czerwca.
16-05-2016
Wrocław. Warszaty z Tobiasem M. Draegerem w Laboratorium Ruchu ESK 2016
Niemiecki aktor, tancerz i choreograf poprowadzi 18 maja warsztaty z cyklu " Niech (NIE) sczezną artyści". Laboratoriu
13-05-2016
Ołomuniec. O Wyszehradzkiej Platformie Tańca na międzynarodowej konferencji
50 artystów, menadżerów sztuki, krytyków i teoretyków tańca z krajów V4 weźmie udział w konferencji "Visegrad Dance Platform?", która odbywa się w dniach 13-15 maja.
09-05-2016
Kraj. Weź udział w filmowym konkursie choreograficznym
Austriackie Forum Kultury oraz pracownia tańca i filmu Joint Adventures Waltera Heun'a zaprasza do udziału w VIII Międzynarodowym Konkursie "Choreographic Captures" na choreograficzne filmy krótkometrażowe w formacie 60 sek.
09-05-2016
Nabór do międzynarodowego konkursu choreograficznego
Rozpoczął się nabór VIII Międzynarodowego Konkursu Choreographic Captures organizowanego przez do pracownię tańca i filmu Joint Adventures Waltera Heun'a na choreograficzne filmy krótkometrażowe w formacie 60 sekund.
04-05-2016
Kraj. Ogłoszono plan transmisji Teatru Bolszoj
Moskiewski Teatr Bolszoj ogłosił właśnie plan transmisji swoich spektakli baletowych. W Polsce można je oglądać już w 14 miastach.
29-04-2016
Warszawa. Międzynarodowy Dzień Tańca w IT
W piątek 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Fundacja Sztuki Tańca zaprasza do Instytutu Teatralnego od godz. 18.00 na szereg wydarzeń z pogranicza teatru, tańca i sztuk plastycznych.
27-04-2016
Kraj. Nowy program transmisji spektakli Baletu Bolszoj
Teatr Bolszoj ogłosił program transmisji HD LIVE baletów w sezonie 2016-17, w ramach cyklu "Bolshoi Ballet Live". Podobnie jak w latach ubiegłych, widzowie kin na całym świecie będą mogli obcować zarówno z baletem klasycznym na najwyższym poziomie, jak i z choreografią współczesną.
20-04-2016
Primabaleriny, kreatorki niepowtarzalnych układów
"Dziesięć tańczących kobiet" to zbiór esejów o paniach, którym zawdzięczamy nowatorskie podejście do tańca - o książce Jacka Marczyńskiego pisze Monika Małkowska w Rzeczpospolitej.
07-04-2016
Katowice. "Don Kichot" z Teatru Bolszoj w kinoteatrze Rialto
Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj z Rosji wystąpią w balecie komediowym "Don Kichot", który będzie można zobaczyć za pośrednictwem zaawansowanej technologii na ekranach kin w całym kraju.
05-04-2016
Kraj. Barwny "Don Kichot" na żywo z Moskwy
10 kwietnia w polskich kinach będzie można obejrzeć transmisję na żywo baletu "Don Kichot" w wykonaniu Teatru Bolszoj.
04-04-2016
Czas pas
Charyzmatyczny, długowłosy, seksowny, był idolem w czasach, gdy występy tancerzy fascynowały szeroką publiczność. Zmarły przed 20 laty Gerard Wilk u szczytu popularności wyjechał z Polski, by tańczyć u Béjarta - o słynnym tancerzu lat 60. i 70. pisze Joanna Brych w tygodniku Polityka.
04-04-2016
HBO 2. Dokument "Babilon Bolszoj"
Teatr Bolszoj to legenda. Jedna z najważniejszych marek Rosji i zarazem jeden z jej symboli. Film dokumentalny o trudnym, ale i niebezpiecznym życiu tancerzy moskiewskiego baletu, pokaże 6 kwietnia kanał HBO 2.
04-04-2016
Łódź. Wielka Gala Baletowa w Teatrze Muzycznym
Sztuka baletowa na mistrzowskim poziomie, kunsztowne wykonanie - to rekomendacja Galowego Wieczoru Baletowego z udziałem solistów Polskiego Baletu Narodowego i przebywającego po raz pierwszy na tournée w Polsce młodych adeptów sztuki tańca z Michigan Ballet Academy.
04-04-2016
Warszawa. Balet "Don Kichot" na żywo w Kinie Praha
Kino Praha zaprasza na trzeci sezon transmisji na żywo przedstawień baletowych z cyklu "Bolshoi Ballet Live w Kinie Praha". W niedzielę, 10 kwietnia o godz. 16.45 odbędzie się ostatnia w sezonie 2015/2016 transmisja przedstawienia baletowego "Don Kichot" w choreografii Aleksieja Fadejeczewa.
18-03-2016
Koszalin. "Giselle" Teatru Bolszoj w kinie Kryterium
W niedzielę o godz. 16 na ekranie kina Kryterium zobaczyć będzie można retransmisję baletu "Giselle" Teatru Bolszoj. To tytuł uwielbiany przez baletomanów całego świata.
09-03-2016
Katowice. "Spartakus" Teatru Bolszoj i stand up
W niedzielę w Kinoteatrze Rialto "Spartakus" Arama Chaczaturiana w choreografii Jurija Grigorowicza, a w przyszłym tygodniu, w Teatrze Korez - monodram irlandzkiego aktora i reżysera.
09-03-2016
Warszawa. Władimir Jaroszenko jedzie do Tokio
Władimir Jaroszenko z Polskiego Baletu Narodowego został zaproszony do udziału w gościnnych występach w Japonii słynnego zespołu Johna Neumeiera.
08-03-2016
Warszawa. Performance "Beksiński_Butoh" Kogut Butoh i Limen Butoh w IT
We wtorek 15 marca o godz. 19.00 znane artystki teatru butoh Joan Laage i Sylwia Hanff zaprezentują w Instytucie Teatralnym intuitywny performance butoh inspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego.
07-03-2016
Kraj. Legendarny balet "Spartakus" Grigorowicza w kinach
"Spartakus" to wizytówka stylu baletu Bolszoj. Przedstawienie miało premierę w 1968 roku i do tej pory cieszy się niesłabnącym powodzeniem, głównie ze względu na wirtuozowskie popisy męskiej części zespołu. Już 13 marca widzowie polskich kin będą mogli obejrzeć retransmisję spektaklu w wykonaniu solistów i zespołu baletowego Teatru Bolszoj w Moskwie.
07-03-2016
Warszawa. Trzeci sezon transmisji na żywo spektakli Baletu Bolszoj
Kino Praha zaprasza na trzeci sezon transmisji na żywo przedstawień baletowych z cyklu "Bolshoi Ballet Live w Kinie Praha". W niedzielę, 13 marca o godz. 15.45 odbędzie się retransmisja przedstawienia baletowego "Spartakus" w choreografii J. Grigorowicza.
03-03-2016
Poznań. "Collective Jumps" na Platformie Tańca w Niemczech
Spektakl "Collective Jumps", zrealizowany w ramach programu Stary Browar / Nowy Taniec, otworzył wczoraj Niemiecką Platformę Tańca 2016. Pokaz odbył się w Bockenheimer Depot we Frankfurcie nad Menem. Spektakl berlińskiej choreografki Isabelle Schad podejmuje temat tworzenia wspólnoty w tańcu.
01-03-2016
Warszawa. Międzynarodowy program na rzecz tańca i performance'u z Austrii
Austriackie Forum Kultury informuje, że INTPA - znany i ceniony program wsparcia finansowego dla występów tańca współczesnego i performance'u artystek i artystów z Austrii, kontynuowany jest także w tym roku.
18-02-2016
Warszawa. Premiera spektaklu "Jedność" Atsushiego Takenouchiego w IT
Dziś o g. 19:00 słynny artysta teatru butoh Atsushi Takenouchi pokaże w Instytucie Teatralnym swój premierowy spektakl "Jedność". Po spektaklu odbędzie się wernisaż poświęconej tancerzowi wystawy "Realunreal" Waldemara Zdrojewskiego.
02-02-2016
Warszawa. "Jedność" - premierowy spektakl butoh w Instytucie Teatralnym
18 lutego w Instytucie Teatralnym zaprezentowany zostanie solowy spektakl butoh "Jedność" w wykonaniu Atsushiego Takenouchi. Muzykę na żywo tworzyć będzie Hiroko Komiya.
01-02-2016
Tańczmy z Shakespeare'em
Przez wiele lat choreografowie sięgali do jego sztuk nie po to, by tańcem opowiedzieć o ludzkich namiętnościach, uczuciach i dramatach, ale by dopasować je do baletowej konwencji. Za dwa najdoskonalsze przykłady przetransponowania tekstów Shakespeare'a na język tańca należy uznać choreografie Johna Neumeiera oraz Johna Cranka - pisze Jacek Marczyński w Ruchu Muzycznym.
19-01-2016
Katowice. "Prześwit" z Londynu w kinie
Sztukę Davida Hare'a z londyńskiego National Theatre będzie można zobaczyć w kinie Kosmos w ramach transmisji live.
18-01-2016
Kraj. Nowatorskie "Poskromienie złośnicy" na żywo z Bolszoj
Teatr Bolszoj przyzwyczaił nas do prezentowania podczas swych transmisji kinowych do prezentowania dzieł baletu klasycznego, ewentualnie XX-wiecznych arcydzieł swych najbardziej znanych choreografów.
15-01-2016
Nowy Jork. Agata Zubel otworzyła operą-baletem Ferus Festival
Agata Zubel otworzyła nowojorski Ferus Festival utworem "Between", który nazywa operą-baletem. Courtenay Casey, dyrektor wykonawcza prezentującego wydarzenie VisionIntoArt oceniła, że muzykalność Polki i sztuka doboru przez nią dźwięków są genialne.
12-01-2016
Płock. Przyjedzie Teatr Opery i Baletu z Odessy
29 stycznia o godz. 19 na scenie płockiego teatru odbędzie się koncert zespołu baletowego oraz solistów Narodowego Teatru Opery i Baletu z Odessy. Występ będzie częścią po raz pierwszy zorganizowanej w Polsce trasy koncertowej.
12-01-2016
Subiektywne podsumowanie Tańca 2015
Koniec roku to czas podsumowań, refleksji, postanowień noworocznych Na różnych portalach powoli pojawiają się zestawienia najlepszych spektakli, filmów, dzieł wizualnych, literackich. Teraz czas na taniec! - pisze Marta Seredyńska na swoim blogu.
07-01-2016
Warszawa. "Poskromienie złośnicy" z Teatru Bolshoj w Kinie Praha
W niedzielę, 24 stycznia o godz. 15:45 w Kinie Praha odbędzie się transmisja przedstawienia baletowego prosto z moskiewskiego Teatru Bolszoj - "Poskromienie złośnicy" w choreografii Jean-Christophe Maillota.
05-01-2016
Warszawa. Warsztaty z tańca współczesnego i klauniarstwa w LUB/LABie
LUB/LAB zaprasza na warsztaty łączące taniec współczesny i sztukę klauniarstwa prowadzone przez młodych portugalskich artystów Brunę Martins i Ruiego Paixao.
30-12-2015
Poza lustrem
- W każdym z nas drzemie Ryszard III, który w każdej chwili może zacząć zabijać innych ludzi - mówi Ivo van Hove w rozmowie z Moniką Pilch w miesięczniku Teatr.
28-12-2015
Kalisz. Nowy Rok z "Dziadkiem do orzechów"
Kino Centrum 3D zaprasza l stycznia na ponad dwugodzinną retransmisję najsłynniejszego baletu Piotra Czajkowskiego "Dziadek do orzechów" z Teatru Bolszoj w Moskwie.
16-12-2015
Częstochowa. Teatr Bolszoj z baletem na Boże Narodzenie
Słynnego "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego, w słynnej inscenizacji Teatru Bolszoj obejrzą częstochowianie w niedzielę 20 grudnia o godz. 16. Już teraz kino planuje powtórkę - 6 stycznia o godz. 15.
14-12-2015
Poznań. Łabędzie z Moskwy w Sali Ziemi
Tradycyjnie krótko przed świętami Bożego Narodzenia słynny Moscow City Ballet przyjedzie do Poznania. 17 grudnia w Sali Ziemi zaprezentuje "Jezioro łabędzie".
11-12-2015
Kraj. Baśniowy "Dziadek do orzechów" z Bolszoj w 30 kinach Polski
Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników baletu. Spektakl baletowy "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego w choreografii Jurija Grigorowicza i wykonaniu tancerzy moskiewskiego Teatru Bolszoj w grudniu i styczniu zagości na ekranach kin i ośrodków kultury w najróżniejszych zakątkach Polski.
10-12-2015
Tarnów. Królewna Śnieżka baletowo
Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej 12 grudnia w Centrum Sztuki Mościce zatańczy "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków".
07-12-2015
Kraków. Taniec na deskach Teatru KTO
9 grudnia o godz. 19 Teatr KTO zaprasza na gościnny występ słowackich tancerek z - Contemporary Dance Association
01-12-2015
Katowice. "Dama kameliowa" Teatru Bolszoj w Rialto
Teatr Bolszoj z Moskwy to jeden z najbardziej perfekcyjnych zespołów baletowych na świecie. Może i najlepszy w kategorii tańca klasycznego. 6 grudnia w kinoteatrze Rialto odbędzie się transmisja "Damy kameliowej" w wykonaniu solistów z Bolszoj. To pierwsza z pięciu projekcji zaplanowanych na ten sezon artystyczny.
27-11-2015
Bydgoszcz. Moscow City Ballet w Operze Nova
Zdaniem krytyków czarowi tej grupy baletowej nie można się oprzeć. W Bydgoszczy, w poniedziałek, obejrzymy "Jezioro łabędzie" w wykonaniu Moscow City Ballet.
25-11-2015
Kraków. Balet "Giselle" z Teatru Bolszoj w kinie Ars
Krakowskie kino Ars dołączyło do ośrodków prezentujących spektakle baletowe z Teatru Bolszoj w Moskwie. W najbliższą niedzielę pokaże arcydzieło baletu romantycznego.
21-11-2015
Litwa. Polski Zespół Pieśni i Tańca "Wilia" obchodzi 60-lecie
Polski Artystyczny Zespół Pieśni i Tańca "Wilia", pierwszy polski zespół, który powstał za wschodnią granicą Polski po II wojnie światowej, galowym koncertem w sobotę uczcił swoje 60-lecie.
20-11-2015
Poznań. Zima z wielkimi widowiskami
"Dziadek do orzechów", Carmina Burana, IX Symfonia Beethovena, Gala Strauss, muzyka filmowa - to nowy cykl wielkich imprez organizowanych przez Eurospectacles. Pierwsza już 11 grudnia.
16-11-2015
Yoshito Ohno: spotkanie z legendą
Na tle białej twarzy wybijały się karminowe usta, które niespodziewanie wykrzywiły się w przerażającym grymasie. Ta twarz przestała pasować do staromodnej długiej sukni, szpilek i efektownego, bogato zdobionego kapelusza. Stała się groteskowa i obca, a my jako widzowie ponownie straciliśmy komfort - o spektaklu "Kwiat i ptak. Butoh - droga życia" w wykonaniu Yoshito Ohno pisze Agnieszka Dul w portalu kultura.poznan.pl.
04-11-2015
Kraj. Balet Bolszoj pod strzechy
Już trzynaście kin w Polsce będzie prezentować spektakle baletowe z Teatru Bolszoj na dużym ekranie. Ostatnio do tego grona dołączyły kina w Łodzi, Włoszczowie i na warszawskim Targówku.
03-11-2015
Katowice. "Klejnoty" z Moskwy w Kinoteatrze Rialto
W Kinoteatrze Rialto w Katowicach retransmisja spektaklu baletowego "Klejnoty" w jakości HD w wykonaniu Teatru Bolszoj z Moskwy. Pokaz "Klejnotów" zaplanowano na niedzielę 8 listopada na godz. 16.
02-11-2015
Kraj. Trzy epoki tańca w "Klejnotach" Balanchine'a
Retransmisja przepięknego baletu George'a Balanchine'a, inspirowanego blaskiem drogocennych kamieni na nowojorskich wystawach jubilerskich, to kolejna propozycja Teatru Bolszoj dla widzów na całym świecie. "Klejnoty" ponownie zobaczymy w polskich kinach 8 listopada.
30-10-2015
Gdańsk. Rezydencja / Premiera 2016 - nabór
Klub Żak ogłasza nabór do projektów Gdańskiego Festiwalu Tańca 2016 - rezydencja/premiera 2016. Projekt spektaklu z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego.
28-10-2015
Mścicielki z baletu
Dlaczego "Giselle" od lat jest nieobecna na polskich scenach? Nie wiadomo... To pytanie należałoby postawić dyrektorom zespołów baletowych. Tym bardziej cieszy, że teraz dzięki nowym technologiom, w ramach transmisji z Teatru Bolszoj, tytuł trafił na kinowe ekrany, także w Polsce - o perełce romantycznego baletu pisze Joanna Brych w tygodniku Polityka.
22-10-2015
Lekcje tańca u "Andre"
Do studia Andrzeja Glegolskiego trafiają nie tylko wybitni zawodowcy, lecz także kochający taniec amatorzy. Na zachodzie lekcje baletu to eleganckie hobby - pisze Katarzyna Gardzina-Kubała w Ruchu Muzycznym.
20-10-2015
Nancy. European Dance Choreography
Jesienią 2015 r. młodzi bboye i bgirls z Polski, Francji, Chorwacji i Włoch spotkają się w Nancy, aby przygotować choreografię na breakdancowy show, będący finałem międzynarodowego projektu.
14-10-2015
Gdańsk. "Kantor_Tropy: collage" Amareya Theatre & Guests
14 października w Nowej Synagodze we Wrzeszczu odbędzie się premiera performensu "Kantor_Tropy: collage", która otworzy zaplanowaną do grudnia trasę polsko-japońskiego projektu teatralnego "Kantor_Tropy" zainicjowanego przez Misako Ueda (Theatre X, Tokio) oraz dr Katarzynę Pastuszak.
14-10-2015
Poznań. "Animal dances" Martina Nachbara w Zamku
Na kolanach kot, na talerzu 100 g krowy, na ścianie zdjęcie drapieżnika - pamiątka z wakacyjnej wyprawy na safari. Jakie relacje łączą ludzi - zwierzęta miejskie z tymi gatunkami? Na to pytanie poprzez taniec będzie poszukiwał odpowiedzi Martin Nachbar wraz z zespołem. W sobotę w CK Zamek.
09-10-2015
Warszawa. Transmisja "Giselle" w kinie Praha
Transmisja "Giselle" 11 października otworzy kolejny sezon transmisji baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj w kinie Praha.
07-10-2015
Usłysz taniec, zobacz muzykę w "Dziadku do orzechów"
- Teatr może uczyć, informować, ale zdecydowanie ma odwrócić naszą uwagę od codzienności. W dzisiejszym świecie szczególnie. Przy tym stresie, pracoholizmie, negatywnej energii i problemach na całym świecie jeśli ktoś zabiera się za taki balet, jak "Dziadek do orzechów" to musi to być forma ucieczki. Nie musi wnosić żadnej nowej wiedzy. Poza podstawowymi wartościami, o których zapominamy: miłości i zaufania, nadziei i marzeń - mówi Paul Chalmer, kanadyjski choreograf, przed premierą baletu Piotra Czajkowskiego w Operze Nova w Bydgoszczy.
06-10-2015
Warszawa. Bolshoi Ballet Live w kinie Praha
Zapraszamy do Kina Praha na trzeci już sezon transmisji na żywo przedstawień baletowych z cyklu "Bolshoi Ballet Live w Kinie Praha".
06-10-2015
Wstrząsnąć widzem - metafizycznie!
"Laboratoire" - to również hołd dla Jerzego Grotowskiego i jego Teatru Laboratorium, w którym jako wrocławianka zdobywałam pierwsze zawodowe doświadczenia. Sądzę, że każda sztuka powinna mieć swoje laboratorium, być w nieustannym ruchu, rozwijać się, szukać nowych środków wyrazu - mówi ELIZABETH CZERCZUK, założycielka polsko-francuskiego teatru w Paryżu.
05-10-2015
Kraj. "Giselle" na żywo z Teatru Bolszoj
Transmisja "Giselle" 11 października otworzy kolejny sezon transmisji baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj do kin. W głównych partiach wystąpią wybitne gwiazdy baletu: Swietłana Zacharowa i Sergiej Połunin.
25-09-2015
Warszawa. Performans taneczny "Volvere" w Goethe-Institut
25 września o godzinie 19.00, 22.00 i 23.00 w siedzibie Goethe-Institut zaprezentowany zostanie performans taneczny "Volvere" przygotowany przez grupę Waltz Binaire.
23-09-2015
Kraj. Solowe spektakle Yoshito Ohno w listopadzie
Na początku listopada przyjedzie do Polski niezwykły artysta - Yoshito Ohno, 77-letni tancerz, spadkobierca filozofii i metody twórców butoh. Tancerz wystąpi w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.
18-09-2015
Poznań. "Siddhartha" wg Hessego gościnnie w Wielkim
Spektakl "Siddhartha" niemieckiego Tanzcompagnie Giessen, obejrzeć będzie można 20 września w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Spektakl jest efektem współpracy Tarka Assama, dyrektora artystycznego Tanzcompagnie Giessen, z choreografem Mirko Hecktorem.
18-09-2015
Warszawa. Festiwal Kultury Japońskiej
Festiwal Kultury Japońskiej odbędzie się w niedzielę w Warszawie.
16-09-2015
Poznań. "Abecedarium Bestiarium" w Zamku
D jak ptak dodo, S jak krowa morska odkryta przez Stellera, T jak tygrys tasmański. Wymarłe gatunki, o których na co dzień pamięta tylko grupka zoologów, w spektaklu "Abecedarium Bestiarium" zostają przywołane w alfabetycznym porządku. W sobotę w CK Zamek.
14-09-2015
Kraj. "Romeo i Julia" z Royal Opera House na żywo w Multikinach
Multikino i British Council zapraszają na otwarcie nowego sezonu 2015/2016 Royal Opera House. Pierwsza transmisja na żywo już 22 września. Widzowie będą mogli zobaczyć balet "Romeo i Julia" w 15 wybranych kinach sieci.
31-08-2015
Wrocław. Taniec w wielu odmianach
26 września w Starym Klasztorze zobaczymy niezwykłe widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka - tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA.
25-08-2015
Kraj. "Jezioro łabędzie" w Multikinach
31 sierpnia sieć kin Multikino zaprasza do obejrzenia na wielkim ekranie baletu "Jezioro łabędzie". Nagranie zostało zrealizowane w styczniu 2015 roku w Teatrze Bolszoj w Moskwie.
18-08-2015
Poznań. Debiut Polskiego Teatru Tańca w Nowym Jorku
Polski Teatr Tańca wystąpił po raz pierwszy w Nowym Jorku - podczas Battery Dance Festival. Artyści z Poznania zaprezentowali swoją twórczość dwukrotnie. Dyrektor festiwalu uznał ich zespół za "fantastyczny i unikalny".
14-08-2015
Poznań. Polski Teatr Tańca w Nowym Jorku
Battery Dance Festival, jeden z najbardziej znaczących plenerowych festiwali tańca w USA, będzie miał polski akcent. I to poznański - pojawi się na nim, 16, 17 i 18 sierpnia, na co dzień działający w stolicy Wielkopolski Polski Teatr Tańca.
15-07-2015
Wiedeń. Międzynarodowy Festiwal Tańca Impulstanz 2015
Latem, dzięki festiwalowi ImPulsTanz, Wiedeń staje się międzynarodowym centrum tańca. Na największym w Europie festiwalu tańca współczesnego od 16 lipca do 16 sierpnia odbędą się liczne występy. Tym razem również w muzeach zaaranżowane zostaną sceny. Organizatorzy przygotowali aż 250 różnych warsztatów tanecznych.
13-07-2015
Turcja. Międzynarodowy Festiwal Opery i Baletu w Aspendos
To jedno z najbardziej znanych wydarzeń w dziedzinie światowej muzyki klasycznej oraz jedyne takie w Turcji. Tylko tutaj można podziwiać artyzm w otoczeniu klimatycznego amfiteatru, z którego rozciąga się piękny widok na Morze Śródziemne. To wszystko będzie dostępne od 5 do 28 września.
02-07-2015
USA. Misty Copeland główną solistką American Ballet Theatre
Zjawiskowo piękna Misty Copeland 1 lipca została pierwszą w dziejach afroamerykańską główną solistką legendarnego American Ballet Theatre.
01-07-2015
Warszawa. 15. Festiwal Ogrody Muzyczne
Spektakle operowe, prezentacje baletowe, filmy muzyczne i koncerty odbędą się w lipcu na dziedzińcu stołecznego Zamku Królewskiego w ramach 15. Festiwalu Ogrody Muzyczne "Kwitnące Ogrody". Gościem honorowym edycji będzie Wielkie Księstwo Luksemburga.
27-06-2015
Poznań. Spektakle Bela i Schad na XXV Malta Festival
W sobotę, 27 czerwca obędzie się finał trzytygodniowego, programu "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie". O 17 zobaczymy legendarne "Shirtology" Jérôme'a Bela, a o 19 tańczone przez 22 tancerzy "Collective Jumps" Isabelle Schad.
23-06-2015
Poznań. Polskie i izraelskie spektakle w Studio Słodownia +3
Od dzisiaj do piątku, w ramach programu "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie", potrwa polsko-izraelska wymiana doświadczeń choreograficznych, w jej ramach zobaczymy 4 spektakle z Polski i 4 z Izraela.
22-06-2015
Warszawa. Międzynarodowe warsztaty taneczne
Dance Conect Workshops prezentują warsztaty taneczne prowadzone przede wszystkim dla wielkich pasjonatów sztuki tanecznej. Dla Tych, którzy nadal chcą rozwijać swoje umiejętności taneczne, nie boją się ciężkiej pracy oraz otwarci są na nowe, ciekawe doznania artystyczne.
20-06-2015
Czechy. Polka wygrała Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy
18-letnia Viktoria Nowak z Poznania wygrała tegoroczną edycję Konkursu Eurowizji dla młodych tancerzy. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu wykonała układ przygotowany specjalnie dla niej przez czołowego polskiego choreografa, Jacka Przybyłowicza "Piece in Old Style" do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego.
17-06-2015
Francja podbiła Gdański Festiwal Tańca
VII Gdański Festiwal Tańca. Pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
17-06-2015
Warszawa. Plenerowy warsztat i performance międzynarodowego chóru ruchowego
20 czerwca w sobotę przed wejściem do Muzeum Ziemi, ul. Na skwerze 1 wystapi Global Water Dances.
15-06-2015
Warszawa. Performance "Bakkheia" na Bemowie
Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo, ul. Górczewska 201, razem ze Słowackim Ministerstwem Kultury zapraszają 16 czerwca (wtorek) o godz. 19.00 na pokaz performance "Bakkheia" słowackiej grupy BOD.Y. Wstęp wolny
08-06-2015
Poznań. Rusza program "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie"
Prapremiera spektaklu "There Might Be Others" w reżyserii nowojorskiej choreografki Rebecci Lazier, otworzy dziś program "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie".
08-06-2015
Warszawa. Spektakl i warsztaty teatru Kasba Arghya z Indii
Muzeum Etnograficzne zaprasza 9 czerwca o g. 19 na pokaz "Macbeth Badya" - spektakl teatru Kasba Arghya (Indie) oraz na Warsztat kalaripayattu i kathakali.
05-06-2015
Izrael. Rząd dopatrzył się w spektaklu krytyki wojska
Izraelska minister kultury wycofała rządowe poparcie dla zespołu tanecznego, który wystawia balet "Archiwum" w teatrze Tmuna w Tel Awiwie, ponieważ uznała, że godzi on w dobre imię armii izraelskiej i stanowi krytykę jej działań na ziemiach okupowanych.
05-06-2015
Poznań. Polsko-amerykański spektakl otworzy XXV Maltę
Światowa premiera "There Might Be Others" amerykańskiej choreografki Rebecki Lazier, 8 czerwca o godz. 18, XXV Malta Festival Poznań. Spektakl odbędzie się w ramach programu "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie".
03-06-2015
Gdańsk. Dziś spektakl taneczny z Rumunii w GTS
Teatr, wino i muzyka - trwa Tydzień Rumuński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Uwaga! Na hasło: "Transylwania" można kupić dwa bilety w cenie jednego. Dziś spektakl teatru tańca "Zic Zac" w choreografii Andrei Gavriliu.
01-06-2015
Kraj. "Śpiąca królewna" z Opera de Paris w Multikinie
"Śpiąca królewna" Piotra Czajkowskiego na w Multikinie już 11 czerwca w 17 kinach w Polsce. Widzowie kin sieci Multikino będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia retransmisji nagrania zrealizowanego w 2013 roku w Opera de Paris. Choreografię do spektaklu ułożył Rudolf Nuriejew.
15-05-2015
Boskie piruety
Uważają, że taniec i Ewangelia to duet, który ma niezwykle silny potencjał. To już ich siódme tournée po Polsce. Spektakle Ballet Magnificat! zobaczyło już 12 milionów widzów na całym świecie - o amerykańskiej grupie baletowej piszą Weronika Pomierna, Marcin Jakimowicz w Gościu Niedzielnym.
12-05-2015
Kraj. Światowe opery i balety w streamingu na żywo
Światowej klasy wykonania operowe, koncerty symfoniczne i spektakle baletowe w streamingu na żywo, dostępne są na tabletach, telefonach i przez stronę internetową. To efekt współpracy IBM i petersburskiego teatru Maryjskiego - znanego z najlepszych wykonań klasycznych dzieł, jak na przykład "Jezioro Łabędzie", "Dziadek do Orzechów" czy "Śpiąca Królewna".
06-05-2015
Wrocław. Opowiedzą o Judson Dance Theater i wykładach Grotowskiego
Instytut Grotowskiego zaprasza na wykłady w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań. W piątek 8 maja Jadwiga Majewska opowie o wpływie Judson Dance Theater na sztukę ówczesną i dzisiejszą. 9 maja Gabriele Vacis wspominał będzie swoje spotkanie z Grotowskim.
04-05-2015
Maja Plisiecka najsłynniejszy łabędź XX-wiecznego baletu
Kiedy tańczyła na urodzinach Stalina - bała się spojrzeć mu w oczy. Mimo że przez lata zatrzymywano ją w granicach radzieckiej Rosji, zrobiła światową karierę - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej.
04-05-2015
Najpiękniejszy łabędź nie żyje
Odeszła Maja Plisiecka, jej śmierć definitywnie zamyka pewną epokę w dziejach baletu i tańca w ogóle, bo takich artystek jak ona nie ma od dawna. I nie wiadomo, czy w ogóle się pojawią - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
02-05-2015
Rosja. Zmarła wybitna primabalerina Maja Plisiecka
Wybitna rosyjska tancerka i choreografka, primabalerina Maja Plisiecka zmarła w sobotę w Niemczech na serce w wieku 89 lat - poinformował dyrektor moskiewskiego Teatru Wielkiego (Bolszoj) Władimir Urin.
29-04-2015
Międzynarodowy Dzień Tańca 2015: Przesłanie Israela Galvána
Od momentu ustanowienia Międzynarodowego Dnia Tańca w 1982 roku, w dzień urodzin ojca nowoczesnego baletu Jean-Georges'a Noverre'a, 29 kwietnia świętujemy taniec, który w swojej uniwersalności wykracza poza wszelkie bariery polityczne, kulturowe i etniczne.
24-04-2015
Łódź. Spotkania z baletem w Teatrze Wielkim
XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe rozpoczną się 9 maja. Na program festiwalowy składać się będą: spektakl premierowy Teatru Wielkiego, prezentowany trzykrotnie na inaugurację festiwalu, oraz cztery zagraniczne propozycje, z których każda prezentowana będzie dwukrotnie.
17-04-2015
Warszawa. "Pipi Wędrowniczka" i warsztaty taneczne w Zaciszu
Dom Kultury Zacisze zaprasza w weekend na przedstawienie "Pipi Wędrowniczka". Sobotnie warsztaty taneczne prowadzi Santi Bello w ramach cyklu "Sobota dla Małych i Dużych".
13-04-2015
Kraj. Balet "Iwan Groźny" w kinach
W niedzielę 19 kwietnia o godz. 16.45 zapraszamy widzów pięciu kin w Polsce na transmisję live spektaklu baletowego "Iwan Groźny".
04-04-2015
Niesamowita energia taneczna
Viktoria Nowak, tegoroczna maturzystka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu wygrała krajowe eliminacje Konkursu "Młody Tancerz Roku". Będzie reprezentowała Polskę 19 czerwca w Międzynarodowym Finale Konkursu w czeskim Pilźnie. Na pytanie, który taniec jest jej bliższy: klasyczny czy współczesny, odpowiada: - W każdym stylu potrafię odnaleźć cząstkę siebie. Na razie chcę się skoncentrować na tańcu klasycznym, ponieważ chciałabym spożytkować dziewięć lat nauki przy drążku. Viktoria wkrótce rozpocznie zawodowe życie. Jeszcze nie wie, w jakim teatrze - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
24-03-2015
Poznań. Spektakl Etienne'a Guilloteau w Browarze
Belgijski spektakl "Synopsis of a Battle" (Scenariusz bitwy) to kolejna odsłona międzynarodowego nurtu programu "Stary Browar Nowy Taniec", prezentującego najciekawsze osiągnięcia światowej choreografii. Jednorazowy pokaz odbędzie się w sobotę, 28 marca, o godz. 19 w Studiu Słodownia +3.
24-03-2015
Poznań. Viktoria Nowak w finale Konkursu Młody Tancerz Roku
Poznanianka Viktoria Nowak wygrała krajowe eliminacje do Konkursu Młody Tancerz Roku. Pokonała dziewięcioro innych tancerzy. 19 czerwca będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale w czeskim Pilźnie.
21-03-2015
Rosja. Premiera spektaklu Alexandra Azarkevitcha "Quasimodo" w Permie
20 marca 2015 roku na dużej scenie Państwowego Teatru "U Mosta" w Permie w Rosji odbyła się premiera spektaklu "Quasimodo" według powieści Wiktora Hugo "Katedra Marii Panny w Paryżu" w autorskiej reżyserii i choreografii mieszkającego na stale w Łodzi choreografa Alexandra Azarkevitcha.
16-03-2015
Piła-Konin. "Jezioro łabędzie" z Teatru Bolszoj
Poznań kocha operę, od dobrych kilku lat odbywają się tu transmisje i retransmisje spektakli z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Konin i Piła postawiły na balet i to najlepszy.
05-03-2015
Kraj. W ten weekend retransmisja "Romea i Julii"
W niedzielne popołudnie tancerze Teatru Bolszoj bez słów opowiedzą Szekspirowską historię nieśmiertelnej miłości Romea i Julii. Balet Siergieja Prokofiewa dzięki pięknu i wyrazistości muzyki oraz efektownej choreografii Jurija Grigorowicza należy do klasyki XX wieku.
05-02-2015
Kraj. John tańczy tylko dla dorosłych
16 kin sieci Multikino w całej Polsce zaprasza w czwartek na retransmisję z londyńskiego National Theatre spektaklu "John". To niezwykłe widowisko łączące teatr i taniec, ostre i drapieżne, gwarantujące wyjątkowe przeżycia dla widzów, którzy skończyli 18 lat.
05-02-2015
Oczami drugiego
Pamiętając, że zaproszenie zagranicznego przedstawienia wymaga oczywiście trudu organizacyjnego i znacznych nakładów finansowych, powinno jednak być ambicją dyrektorów naszych międzynarodowych festiwali (niekoniecznie tych tanecznych), by zaznajomić polską widownię z najnowszą twórczością DV8 - pisze Szymon Kazimierczak w Teatrze.
05-02-2015
Wrocław. O butoh w Instytucie Grotowskiego
9 lutego o godz. 18.00 w Sali Kinowej odbędzie się spotkanie poświęcone książce Kazuo Ohno i Yoshito Ohno "Świat butoh Kazuo Ohno" (Fundacja Pompka, Warszawa 2014) z udziałem: Igi Rutkowskiej (tłumaczki), Julii Hoczyk (autorki Wstępu) oraz Anity Zdrojewskiej (wydawcy). Spotkanie poprowadzi Monika Blige, zastępca dyrektora Instytutu Grotowskiego ds. programowych.
04-02-2015
Kraj. Tancerze DV8 Physical Theatre o miłości, seksie i narkotykach
Do 22 lutego polscy widzowie mogą oglądać w kinach spektakl "John" zrealizowany wspólnie przez DV8 Physical Theatre i londyński Teatr Narodowy. W rolę tytułowego bohatera, który po latach przestępczości, narkotyków i walki o przetrwanie odkrywa swoją prawdziwą naturę, wcielił się znakomity aktor-tancerz Hannes Langolf.
04-02-2015
Warszawa. Słynni tancerze z Londynu na ekranie Multikina
Nie podobały im się spektakle, których główną wartością było estetyczne piękno. Chcieli ruchem wyrażać tematy społeczne. W czwartek w Multikinie będzie można zobaczyć spektakl "John" legendarnej angielskiej grupy DV8.
24-01-2015
Kraj. Balet Piotra Czajkowskiego na żywo z Moskwy
W niedzielę, 25 stycznia, w ramach cyklu "Bolshoi Ballet Live", w kilku polskich kinach odbędzie się transmisja "Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego w mistrzowskim wykonaniu artystów z Moskwy.
23-01-2015
Warszawa. Wystawa o Pinie
Cykl rysunków Joanny Braun, ukazujący tańczącą Pinę Bausch, słynną niemiecką tancerkę i choreografkę jest prezentowany na wystawie pt. "Pinie Bausch" w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Dziś wernisaż.
15-01-2015
Poznań. "An evening with Judy" w Starym Browarze
18 stycznia o godz. 19, w Studio Słodownia +3, swoje solo poświęcone postaci Judy Garland zaprezentuje Raimundem Hoghe.
09-01-2015
Kraj. Rekordowy "Dziadek" i transmisja "Jeziora łabędziego
Transmitowany na żywo z moskiewskiego Teatru Bolszoj 21 grudnia 2014 r. spektakl baletu "Dziadek do orzechów" pobił rekord oglądalności transmisji baletowej w całej historii transmisji. 25 stycznia kolejne wydarzenie - transmisja na żywo "Jeziora łabędziego".
09-01-2015
Kraków. Taneczne solo o Judy Garland w Cricotece
15 stycznia w Cricotece odbędzie się spektakl "An Evening with Judy" w choreografii i wykonaniu Raimunda Hoghe.
29-12-2014
Gdańsk. Konkurs Rezydencja /Premiera 2015 w Żaku
Klub ŻAK w Gdańsku ogłasza konkurs "rezydencja / premiera 2015" na projekt spektaklu z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca.
23-12-2014
Lublin. "Dziadek do orzechów" z Petersburga
Kiedy Aleksander Dumas przeczytał "Dziadka do orzechów i Króla Myszy" E.T.A Hoffmanna, nazwał go "najpiękniejszą baśnią", natychmiast tłumacząc ją na francuski. Właśnie tę wersję przeczytali kompozytor Piotr Czajkowski i choreograf Marius Petipa. Tak powstał jeden z najpopularniejszych baletów na świecie. W najbliższym tygodniu w Lublinie zobaczymy zapis spektaklu baletowego "Dziadek do orzechów" Teatru Maryjskiego w Petersburgu.
18-12-2014
Poznań. Spektakl o Holokauście u tancerzy
18 grudnia w CK Zamek odbędzie się polska premiera spektaklu "Jewrope", będącego efektem współpracy artystów Polskiego Teatru Tańca z kolektywem Bodytalk, którego tancerze i dyrektorka, japońska artystka Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika.
17-12-2014
Poznań. Spektakl PTT i Bodytalk o Holokauście
Jeden z recenzentów po premierze spektaklu w Kolonii napisał, że wydarzenie to trudno porównać z czymkolwiek. "Jewrope" PTT i niemieckiego zespołu Bodytalk - już 18 i 19 grudnia w Zamku.
11-12-2014
Litewski balet po polskiej kuracji
Starą niemiecką bajkę z rosyjską muzyką ożywił w Wilnie nasz Krzysztof Pastor. Litewskim widzom bardzo się to podoba - pisze Jacek Marczyński z Wilna.
11-12-2014
Poznań. "Dziadek do orzechów" i "Jezioro łabędzie" z Moskwy
Grudniowe występy Moscow City Ballet w Polsce to tradycja. W tym roku w Poznaniu zobaczymy dwa wielkie balety klasyczne balety do muzyki Piotra Czajkowskiego. Występy w Sali Ziemi.
08-12-2014
Poznań. Budapest Strauss Orchestra & Ballet w Wielkim
Poniedziałkowego wieczoru w poznańskim Teatrze Wielkim wystąpi Budapest Strauss Orchestra & Ballet.
05-12-2014
Kraków. "Argentina Tango Show" w fiharmonii
Nikt tak dobrze nie tańczy tanga jak Argentyńczycy Taniec. Spektakl o namiętności i zatraceniu - tak można by streścić "Argentina Tango Show", które odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w krakowskiej filharmonii.
05-12-2014
Kraków. Tańczy Moscow City Ballet
Dziś i jutro tancerze Moscow City Ballet zaprezentują "Jezioro łabędzie" i "Dziadka do orzechów".
05-12-2014
Nowy Sącz. "Dziadek do orzechów" z niespodzianką
Mikołajkowy prezent w Małopolskim Centrum Kultury Sokół - 7 grudnia w cyklu "Trans-Opera" zaprezentowany zostanie balet "Dziadek do orzechów" z Wiener Staatsoper. Na dzieci czekają pyszne niespodzianki.
04-12-2014
Sztuka otwarta czy elitarna?
- Taniec współczesny jest światem nomadycznym, opartym na projektach, rezydencjach i grantach, na spotkaniach ludzi - mówi Joanna Szymajda w rozmowie z Jackiem Marczyńskim w miesięczniku Ruch Muzyczny.
04-12-2014
Warszawa-Katowice. "Bajadera" z moskiewskiego Teatru Bolszoj
W najbliższą niedzielę, 7 grudnia (godz. 15.45), warszawskie kino Praha i kino Rialto w Katowicach zapraszają na retransmisję baletu "Bajadera" Minkusa z Teatru Bolszoj w Moskwie.
03-12-2014
Warszawa. Iskry wydały książkę o Nurejewie
Ta opowieść wprowadza czytelnika w rejony wielkiej sztuki oraz erotycznych ekscesów, z których słynął Rudolf Nurejew.
26-11-2014
Chełm. Balet live w kinie
W najbliższy czwartek chełmianie będą mieli okazję obejrzeć w kinie Zorza balet "Córka faraona". Sztuka ma być transmitowana łączem satelitarnym z Teatru Bolszoj.
26-11-2014
Kraj. "Dziadek do orzechów" z Teatru Maryjskiego w Multikinie
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Multikino zaprasza na pokaz baletu "Dziadek do orzechów" - najbardziej znanego dzieła Piotra Czajkowskiego, z legendarnego Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Nagranie zrealizowano w kinowej technologii 3D. Pokaz odbędzie się 22 grudnia w 14 kinach sieci Multikino.
24-11-2014
Szczecin. Moscow City Ballet w Arenie
Stało się już tradycją, że w okresie zimowym, kiedy za oknami robi się ponuro i smutno, Moscow City Ballet przyjeżdża do Polski, aby zabrać widzów w świat pełen pozytywnych emocji, w krainę baśni i piękna. W tym roku ta znakomita rosyjska grupa odwiedzi również Szczecin.
24-11-2014
Warszawa. Spotkanie z Ricardo Marquesem
Fundacja Instytut Reportażu zaprasza 25 listopada na kolejne spotkanie z cyklu: "Tu mieszkamy: jestem z Brazylii".
19-11-2014
Moskwa. Sukces baletu Azarkevitcha
Spektakl "Lux Aeterna" Alexandra Azarkevitcha znalazł się na liście najważniejszej rosyjskiej nagrody teatralnej "Złota Maska" wśród najbardziej zauważalnych spektakli w sezonie teatralnym 2013/2014.
17-11-2014
Kraj. "Bajadera" z Petersburga na ekranie
27 listopada w 13 Multikinach po raz pierwszy będzie można zobaczyć retransmisję baletu "Bajadera". Nagranie zrealizowano w 2013 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu.
14-11-2014
Szczecin. Przyjeżdża Moscow City Ballet
Nie ma osoby, która nie słyszała o "Jeziorze Łabędzim". Nie ma osoby, która nie zna chociaż jednej z melodii Piotra Czajkowskiego. Najsłynniejszy balet świata 27 listopada w Szczecinie.
13-11-2014
Gościnne Chiny zapraszają do współpracy
- Słuchałem szefów teatrów i festiwali z Londynu, Chicago, Waszyngtonu, Sydney czy Hongkongu, którzy opowiadali o swojej działalności. Widać wyraźnie, że struktury działania na całym świecie są podobne. Trudno zdobyć się na nowe, przełomowe rozwiązania. Wszystko zawsze polega na zaangażowaniu, charyzmacie artystycznym ludzi - Grzegorz Pańtak, zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca opowiada o pobycie na China Shanghai International Arts Festival.
28-10-2014
Warszawa. O Kazuo Ohno w IT
29 października o godz. 18, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Kazuo Ohno, jednego z twórców tańca butoh oraz spotkanie na temat butoh i jego obecności w Polsce.
24-10-2014
Warszawa. Premiera książki "Świat butoh Kazuo Ohno"
Ukazała się książka "Świat butoh Kazuo Ohno", prezentująca złożony portret najbardziej rozpoznawalnego perfomera butoh XX wieku. Premierze książki towarzyszą wydarzenia kulturalne - m.in. wernisaż i spotkanie w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, które odbędą się 29 października.
23-10-2014
Kraj. Nowy sezon transmisji baletu z Teatru Bolszoj
W najbliższą niedzielę, 26 października, rozpoczyna się piąty sezon transmisji i retransmisji spektakli baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Jako pierwsza zostanie pokazana "Legenda o miłości", którą obejrzą widzowie kilkudziesięciu krajów świata.
22-10-2014
Oddech wolności
- O tej samej godzinie piątka tancerzy wyrusza na trasę. Za każdym razem wychodzą oni z tego samego punktu, pokonują tę samą trasę. Nie jest to typowa taneczna choreografia, bo nasz taniec jest dużo bliższy codziennemu życiu i doświadczeniu każdego człowieka. Nie rozpoznamy też artystów do razu na ulicy. Spotykani po drodze ludzie widzą tylko fragmenty układu. Nikt nie ogląda całego performance`u i nie towarzyszy artystom w ich drodze - rozmowa z Annie Vigier i Franckiem Apertetem, twórcami projektu "Topologie", realizowanego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.
20-10-2014
Warszawa. Kina Praha rozpoczyna drugi sezon cyklu "Bolshoi Ballet Live"
Zapraszamy do Kina Praha na drugi sezon transmisji na żywo przedstawień baletowych z cyklu "Bolshoi Ballet Live 2014/2015". W niedzielę, 26. października o godz. 15:45 odbędzie się premierowa transmisja na żywo przedstawienia baletowego z moskiewskiego Teatru Bolszoj - "Legenda o miłości" w choreografii Jurija Grigorowicza.
16-10-2014
Gdynia. Dokument o tancerzu w InfoBoxie
23 października o godz. 19 w InfoBoxie obejrzeć będzie można film dokumentalny pt. "Mistrz tańca powraca", opowiadający o powrocie na scenę ukraińskiego tancerza Slavika Krykliwego i jego partnerki Anny.
04-10-2014
Kraków. Royal Russian Ballet
Na drodze do spełnienia ich miłości stanęli reprezentanci zwaśnionych rodów. O uczuciu Romea i Julii opowiedzą tańcem najlepsi tancerze z Ukrainy.
04-10-2014
Opole. Ukraiński Royal Russian Ballet na scenie Kochanowskiego
W poniedziałek zespół z Charkowa wystąpi przed opolską publicznością ze spektaklem "Romeo i Julia". - To ponadczasowa historia o prawdziwej miłości opowiedzianej tańcem z szaleńczą młodzieńczą pasją - przekonują organizatorzy.
04-10-2014
Poznań. Weekend z tańcem
W Teatrze Wielkim wystąpią Duńczycy, w Starym Browarze premiera jubileuszowa "Back to bone" i goście z Francji.
03-10-2014
Poznań. Premiera "Back to Bone" w Starym Browarze
3 października w Starym Browarze odbędzie się premiera "Back to Bone" - efekt współpracy siedmiorga polskich tancerzy i australijskiej choreografki-improwizatorki, Rosalind Crisp. 5 października obejrzeć będzie można spektakl "Sacre" Davida Wampacha.
30-09-2014
Włochy. Tango milonga dla papieża Franciszka
We Włoszech trwają przygotowania do organizacji największego na świecie pod względem liczby tancerzy tanga milonga, które ma zostać zaprezentowane na placu Świętego Piotra na cześć papieża Franciszka w dniu jego 78. urodzin 17 grudnia.
29-09-2014
Poznań. Duński Teatr Tańca w Wielkim
4 października w Teatrze Wielkim w Poznaniu wystąpią tancerze Duńskiego Teatru Tańca. Zespół zaprezentuje swój najnowszy spektakl - "Black Diamond" w choreografii Tima Rushtona.
15-09-2014
Gdańsk. Choreograficzny performans "Topologie" w Łaźni
W dniach 22 września - 1 października, w ramach rezydencji artystycznych w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", choreografowie Annie Vigier i Franck Apertet realizować będą performans "Topologie".
09-09-2014
Warszawa. Warsztaty tańca z Michaelem Getmanem
Stowarzyszenie Format Zero zaprasza na intensywny warsztat Israeli Contemporary w autorskim programie Michaela Getmana.
09-09-2014
Poznań. Premiera "Open Field" w Polskim Teatrze Tańca
W Polskim Teatrze Tańca trwają próby do pierwszej w tym sezonie premiery pt. "Open Field" w choreografii izraelskiego artysty Nadara Rosano. Premiera spektaklu odbędzie się 19 września o godz. 20 w MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
02-09-2014
Wrocław. Projekt w ramach wystawy "Vot ken you mach"
Duet artystek SuperYoutour Dinovitz /Lebert pracuje nad taneczno-teatralnym projektem w ramach wystawy "Vot ken you mach" i poszukuje partnera do kooperacji w Polsce SuperYoutour Dinovitz/Lebert.
20-08-2014
Warszawa. "Spartakus" z Teatru Bolszoj w Muranowie
W najbliższe niedzielne popołudnie (24.08, 14:00) warszawskie kino Muranów zaprasza na retransmisję "Spartakusa" z moskiewskiego Teatru Bolszoj.
07-08-2014
There is a light! Słowacka alternatywa w KioSKu
Na kilka dni lipca dworzec kolejowy (a jednocześnie Centrum Kultury) Żylina-Zarzecze oraz znajdujący się w rekonstrukcji budynek Nowej Synagogi w mieście zamieniły się w przestrzeń przedstawień, performansów, dyskusji, wykładów, warsztatów, projekcji, które w tym roku zjednoczył temat self/auto/samo refleksji. Głos w teatralnej debacie zabrali przedstawiciele różnych form teatralnych - od teatru tańca współczesnego począwszy poprzez kabaret, współczesną operę, teatr zaangażowany na teatrze cieni kończąc - o słowackim Festiwalu nowego teatru, tańca i sztuk performatywnych KioSK pisze Marta Kacwin.
05-08-2014
Poznań. Flamenco według Polki
"Do zobaczenia w Barcelonie" to debiutancka powieść poznańskiej autorki Anny B. Kann (Anna Kochnowicz), która ukazała się nakładem wydawnictwa "Pascal". To zarazem pierwsza polska powieść o flamenco.
05-08-2014
Tychy. Tango argentyńskie w Pasażu Kultury
Dzięki uprzejmości dyrektora Teatru Małego, 8 sierpnia odbędzie się pierwsza milonga w Pasażu Kultury Andromeda. Będą klasyczne tanga argentyńskie, piękne walce i skoczne milongi, a nawet tango nuevo.
02-08-2014
Warszawa. Metropolitan Opera i Teatr Bolszoj na ekranie Muranowa
Wybrane opery wystawione na nowojorskiej scenie Metropolitan Opera - np. "Rigoletto", "Romeo i Julia" - oraz przedstawienie baletowe moskiewskiego Teatru Bolszoj "Spartakus" od 17 sierpnia, dzięki retransmisjom, będzie można oglądać w warszawskim kinie Muranów.
15-07-2014
Melanie Lomoff na Brave Festival
- Pozwoliłem sobie na wyłom w Brave Festival - mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival. - Melanie Lomoff nie należy do żadnej grupy etnicznej, nie reprezentuje dawnej kultury, jest tancerką klasyczną, która wychodzi ze szkoły moskiewskiej, ale twórczo i autorsko ją przeobraża.
14-07-2014
Toruń. Pchełki zagrają skocznie w Tratwie
We wrześniu ukaże się długo oczekiwana debiutancka płyta Pchełek. Pchełki powstały siedem lat w klubie Fado w Aleksandrowie Kujawskim. Od roku 2010 zespół był aktywny przede wszystkim w Danii, gdzie współtworzył spektakl "Knock on Unpainted Wood" wraz z duńskim teatrem tańca Mute Comp. Physical Theatre.
10-07-2014
Wiedeń. Wkrótce Międzynarodowy Festiwal Tańca - Impulstanz
Wolność taneczną i o wiele więcej proponuje tegoroczny Impulstanz - Vienna International Dance Festival, który trwać będzie w austriackiej stolicy od 17 lipca do 17 sierpnia 2014 r. Polskę reprezentować będą Magdalena Chowaniec i Karol Tymiński.
02-07-2014
Gorzów Wlkp. Taniec z całego świata w folkowej przystani
Dziś rozpoczyna się w Gorzowie XXI Międzynarodowy Festiwal Tańca. Zobaczymy dziewięć zespołów ludowych z różnych stron świata.
01-07-2014
Bejart po japońsku
Z docierających do mnie informacji wynika, że Agencja Turystyczna (powinno być: Artystyczna) Grand Tour w Łodzi rozpoczęła już kompletowanie listy uczestników baletowej eskapady pod hasłem "Bejart po japońsku". Oprócz bogatych wrażeń artystycznych, zwiedzania japońskiej stolicy, wschodniej egzotyki i atrakcji dalekiej, aczkolwiek szybkiej podróży samolotem czeka nas w miarę umiarkowany wydatek, na który radzę już teraz się przygotować. Zatem do zobaczenia w Tokio dokładnie 8 listopada 2014 r. - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
01-07-2014
Emocje mięśni
U nas taniec egzystuje na uboczu, gdzie indziej bywa sztuką państwową - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
30-06-2014
Bytom. Kibbutz Contemporary Dance Company zatańczy w Rozbarku
Dziś o godz. 19.30, w ramach Rozbark in Motion 21. Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, odbędzie się spektakl "If It All" w wykonaniu Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela.
24-06-2014
Warszawa. Bolshoi Ballet Live w kinie Praha
Teatr Bolszoj przygotował w sezonie 2014/2015 prawdziwe baletowe hity m.in.: "Dziadek do orzechów", "Jezioro łabędzie", "Romeo i Julia", a dla wyjątkowych smakoszy baletu Bolszoj zaprezentuje perełkę baletu - "Legendę miłości" w choreografii Jurija Grigorowicza.
17-06-2014
Cielesność dźwięków i ciszy
Anne Teresa De Keersmaeker otworzyła nowy rozdział w historii tańca flamandzkiego. Analogie strukturalne między tańcem a muzyką stały się znakiem rozpoznawczym jej sztuki - pisze Dorota Kozińska w miesięczniku Teatr.
13-06-2014
Poznań. Drugi tydzień Malta Festival pod znakiem tańca
Są artyści na których czekam, aby wystąpili właśnie na Malcie. Nie doczekałem Piny Bausch, ale w tym roku swoje dwie choreografie zaprezentuje inna wielka dama tańca - Anne Teresa De Keersmaeker.
13-06-2014
Wrocław. Rozpoczyna się Festiwal Kalejdoskop Kultur
Koncerty zespołów z Polski i zagranicy, pokazy tańca, parada przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz prezentacja kuchni krajów z różnych stron świata to niektóre z wydarzeń rozpoczynającego się w piątek Festiwalu Kalejdoskop Kultur.
13-06-2014
Poznań. Choreografie Anny Teresy De Keersmaeker na Malcie
Przez trzy weekendy poznańska Malta zaprasza na spektakle legendarnej Anny Teresy De Keersmaeker. Od trzech dekad ta belgijska choreografka odgrywa w sztuce tańca nie mniejszą rolę niż Pina Bausch. Tyle że u nas znana jest tylko fachowcom.
12-06-2014
Wrocław. Melanie Lomoff na Brave Festival 2014
Zdobywczyni Grand Prix w Paryskim Międzynarodowym Konkursie Tańca wystąpi ze swoim autorskim spektaklem podczas X edycji Brave Festival. Melanie Lomoff poprowadzi także warsztaty choreografii dla profesjonalistów. Zapisy trwają.
09-06-2014
Lublin. W "Chatce Żaka" czwarty wieczór "Kina mistrzów tańca"
Począwszy od marca lubelscy miłośnicy tańca współczesnego mogą co miesiąc spotykać się z twórczością najwybitniejszych artystów tej dziedziny sztuki. Dzieje się tak za sprawą Lubelskiego Teatru Tańca, Centrum Kultury w Lublinie oraz ACK UMCS "Chatka Żaka" - organizatorów cyklu comiesięcznych prezentacji "Kino mistrzów tańca".
19-05-2014
Warszawa. Warszawa. Ukazała się książka "Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny
Publikacja opisuje rozwój tańca współczesnego w Europie Środkowej i Wschodniej po przemianach ustrojowych w 1989 roku.
15-05-2014
Wrocław. Spektakle na żywo z wielkich scen świata w Kinie NH
Miłośnicy teatru są rozpieszczani w kinie. Już nie tylko retransmisje na żywo premier z nowojorskiej Metropolitan Opera, ale i spektakle oraz koncerty z innych słynnych scen świata można oglądać w Nowych Horyzontach. Będą to produkcje londyńskiego National Theatre, kanadyjskiego Stratford Shakespeare Festiwal, moskiewskiego Teatru Bolszoj, ale i koncert Filharmoników Berlińskich.
29-04-2014
Przesłanie Mouranda Merzoukiego z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2014
"Taniec wypełnia mnie dumą tancerza i choreografa, ale także głęboką wdzięcznością. Stał się moją szansą. Moją etyką, poprzez szlachetność swej dyscypliny. Jest tym dzięki czemu w codzienności odkrywam cały świat".
14-04-2014
Lublin. Mistrzowie tańca na ekranie
Począwszy od marca lubelscy miłośnicy tańca współczesnego mogą co miesiąc spotykać się z twórczością najwybitniejszych artystów tej dziedziny sztuki. Dzieje się tak za sprawą Lubelskiego Teatru Tańca, Centrum Kultury w Lublinie oraz ACK UMCS "Chatka Żaka" - organizatorów cyklu comiesięcznych prezentacji "Kino mistrzów tańca".
10-04-2014
Kraj. Tournée Pink Mama Theatre
Szwajcarski teatr tańca stworzony przez Polaków Dominika Krawieckiego i Sławka Bendrata pokaże w kwietniu swoje spektakle w Bytomiu i we Wrocławiu.
28-03-2014
Warszawa. Transmisja z Teatru Bolszoj w kinie Praha
Kino Praha zaprasza na transmisje przedstawień baletowych moskiewskiego Teatru Bolszoj. 30 marca: "Marco Spada".
27-03-2014
Kraj. Balet "Marco Spada albo Córka rozbójnika" live
W niedzielę (30 marca, godz. 17) kolejna transmisja na żywo z Teatru Bolszoj - balet spod znaku płaszcza i szpady "Marco Spada albo Córka rozbójnika". W partii Spady David Hallberg, pierwszy w historii Amerykanin, który został solistą słynnego moskiewskiego zespołu.
26-03-2014
Lublin. "Identity.Move!" zaczyna się jutro
Jakim językiem mówi taniec? Odpowiedzi poszuka w weekend kilkudziesięciu artystów i ekspertów sztuk performatywnych z piętnastu państw europejskich. Wszyscy spotkają się w Lublinie w ramach projektu "Identity.Move!".
17-03-2014
Wrocław. "Jezioro łabędzie" zatańczy Royal Russian Ballet
Ponadczasową historię miłosną o księżniczce zaklętej w łabędzia z muzyką Piotra Czajkowskiego zobaczyć będzie można w poniedziałek w Teatrze Polskim. Ze spektaklem do Wrocławia przyjeżdża Royal Russian Ballet.
14-03-2014
Bielsko-Biała. Royal Russian Ballet zatańczy "Jezioro łabędzie"
Jedno z najgenialniejszych dzieł baletowych "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego gościć będzie na scenie Bielskiego Centrum Kultury. Spektakle odbędą się 15 i 16 marca o 17.00.
13-03-2014
Lublin. "Identity.Move!" już wkrótce
Pierwsza publiczna odsłona projektu rozpocznie się 27 marca. "Taniec: Identity.Move!" powstaje we współpracy praktyków i teoretyków tańca współczesnego z 14 krajów wschodniej Europy. Znamy już program lubelskich zdarzeń.
04-03-2014
Warszawa. Bolshoi Ballet Live w kinie Praga
Zapraszamy 9 marca na retransmisję baletu "Śpiąca Królewna" z cyklu BOLSHOI BALLET LIVE w Kinie Praha połączoną z występem Polskiego Baletu Narodowego.
18-02-2014
Polska-Europa. Taniec: Identity.Move!
To projekt, który umożliwia spotkanie praktyków i teoretyków tańca współczesnego z 14 krajów wschodniego pasa Europy, od Bałtyku do Morza Śródziemnego.
14-02-2014
Warszawa. Walentynki z Bolshoi Ballet Live w w kinie Praha
Zabierz swoją ukochaną osobę na przedstawienie baletowe do Kina Praha. W niedzielę, 16. lutego o godz. 15:45 odbędzie się retransmisja przedstawienia baletowego moskiewskiego Teatru Bolszoj - "Korsarz" w choreografii Aleksieja Ratmanskiego, Mariusa Petipa i Jurija Burłaka.
03-02-2014
Szczecin. Taniec butoh w hołdzie Arturowi Rimbaud
Jutro w Ośrodku Teatralnym Kana zatańczy Atsushi Takenouchi. Mistrz tańca butoh zaprezentuje "MI-HITOTSU - tylko ciało" w poecie hołdzie Arturowi Rimbaud.
30-01-2014
Kraj. Rosyjski balet przenosi się do kina
Już siedem polskich miast kupiło prawa do transmisji przedstawień z Teatru Bolszoj w Moskwie. Do Katowic, Krakowa i Gliwic dołączyły teraz Łódź, Słupsk, Warszawa i Wrocław i tam w niedzielę będzie można obejrzeć "Stracone złudzenia".
30-01-2014
Kraj. "Stracone złudzenia"/"Marco Spada" w tysiącu kin
W najbliższą niedzielę (02.02) transmisja Hd Live "Straconych złudzeń" z Teatru Bolszoj w Moskwie. UW repertuarze transmisji zmiana: zamiast "Złotego Wieku" balet "Marco Spada albo Córka rozbójnika".
29-01-2014
Ciało chce fruwać
W Polsce "kontakt improwizacja" z roku na rok zyskuje na popularności, choć znacznie wolniej, niż na Zachodzie. Na polską nieśmiałość wobec tej techniki składają się rozmaite czynniki - od obyczajowości, poprzez duże bariery interpersonalne, aż po stopień zamknięcia na alternatywne sposoby aktywności fizycznej - pisze Agata Żyźniewska.
27-01-2014
Łódź. Teatr i balet na żywo w "Wytwórni"
"Hamlet" z Londynu i przedstawienia baletowe z Moskwy zobaczymy w kinie Wytwórnia.
17-01-2014
Wrocław. W kinie nie tylko filmy
W tym roku kino Nowe Horyzonty obiera pozafilmowy kurs. W planach są transmisje baletu, spektakli teatralnych oraz wielkie wystawy przeniesione na ekran. Szykuje się też do remontu.
16-01-2014
Gliwice-Katowice. Transmisje "Klejnotów" Teatru Bolszoj
Kino Amok i Gliwicki Teatr Muzyczny oraz katowickie Rialto zapraszają w nowym roku na trzeci sezon transmisji na żywo z Teatru Bolszoj w Moskwie. Tym razem w niedzielne popołudnie 19 stycznia będzie okazja obejrzeć transmisję znakomitego baletu "Klejnoty" w choreografii George'a Balanchine'a, amerykańskiego artysty gruzińskiego pochodzenia, światowej sławy choreografa, założyciela New York City Ballet.
16-01-2014
Kraj. Transmisja HD LIVE "Klejnotów" z Teatru Bolszoj
W najbliższą niedzielę (19.01) w wybranych kinach transmisja HD LIVE "Klejnotów" Balanchine'a z moskiewskiego Teatru Bolszoj.
11-01-2014
Warszawa. Transmisje Teatru Bolszoj w Kinie Praha
Od 2 lutego Kino Praha zaprasza na transmisje przedstawień baletowych moskiewskiego Teatru Bolszoj. Kino Praha jako pierwsze w Warszawie będzie transmitować występy najsłynniejszego Teatru baletowego z Moskwy.
10-01-2014
Poznań. Tony Orrico i jego rysunki ciałem w Starym Browarze
W dniach 14-16 stycznia w galerii Art Stations odbędzie się pokaz performansu Tony'ego Orrico "Penwald: 4: unison symmetry standing (grafit na ścianie)". Podczas pobytu w Poznaniu artysta poprowadzi też pierwszą sesję Alternatywnej Akademii Tańca 2014.
07-01-2014
Kraj. Bolshoi Ballet Live/Sezon 2013-14/nowe miasta
Wrocław, Warszawa, Łódź, Słupsk. Kolejne miasta rozpoczynają transmisje i retransmisje baletów z moskiewskiego Teatru Bolszoj.
04-01-2014
Łódź. Koncert utworów Johanna Straussa
Wielki Koncert Galowy muzyki Johanna Straussa, w wykonaniu Strauss Festival Orchestra, prezentowany jest w wielu krajach Europy już 24 lata. W tym czasie zobaczyło go ponad 4 miliony widzów. Teraz do tego grona dołączają Polacy. Jeden z koncertów odbędzie się w Łodzi.
30-12-2013
Taniec współczesny - podsumowanie 2013 roku
Najważniejsze zdarzenia na scenie tańca w mijającym roku typuje Adam Kamiński w portalu kulturaonline.pl.
20-12-2013
Lublin. Nie będzie pieniędzy na nagich aktorów
Rada miasta nie zgodziła się, by miasto do 2016 roku dokładało się do dużego projektu kulturalnego Wschodnioeuropejskiej Sieci Sztuk Performatywnych. Poszło o nagich aktorów występujących na scenie. Tymczasem ratusz już ma porozumienie w tej sprawie z Instytutem Adama Mickiewicza, który odpowiada za projekt
18-12-2013
Kraj. "Śpiąca królewna" z Teatru Bolszoj świątecznie
Tradycyjnie czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku to dla całego baletowego świata jeden tytuł - "Śpiąca królewna", z pełną uroku muzyką Piotra Czajkowskiego. Moskiewski Teatr Bolszoj przypomni tę inscenizację baletowej wersji baśni Charles'a Perraulta i braci Grimm.
18-12-2013
Warszawa. Pokaz filmu "I Want (NO) Reality"
HOBO Art Foundation zaprasza na ostatni w tym roku kinowy pokaz filmu Any Brzezińskiej "I Want (NO) Reality", który odbędzie się w ramach cyklu "Film 1, 2" w kinie Antropos.
17-12-2013
Łódź. Tańczy Moscow City Ballet
Stało się już tradycją, że w okresie zimowym, kiedy za oknami robi się ponuro i smutno, Moscow City Ballet przyjeżdża do Polski, aby zabrać widzów w świat pełen pozytywnych emocji - w krainę baśni i piękna. W tym roku grupa zawita też do Lublina, gdzie zobaczymy najsłynniejszy na świecie balet Piotra Czajkowskiego "Jezioro Łabędzie".
16-12-2013
Słupsk. "Jezioro łabędzie" zachwyciło w hali Gryfii
W sobotę w słupskiej Gryfii ponad 1000 widzów obejrzało "Jezioro łabędzie" w wykonaniu Russian National Ballet.
10-12-2013
Rosja. Premiera baletu Alexandra Azarkevitcha
Balet "Lux Aeterna" do muzyki Hanny Kulenty przygotowuje łódzki choreograf w Jekaterynburgu i Permie.
09-12-2013
Bydgoszcz. Moscow City Ballet zatańczy Czajkowskiego
W poniedziałek (9.12) bydgoska publiczność będzie miała okazję podziwiać tancerzy słynnego rosyjskiego baletu. W programie klasyka - "Dziadek do orzechów" i "Jezioro Łabędzie" Czajkowskiego.
07-12-2013
Poznań. "Archiwum ciała" z Martinem Nachbarem
7 grudnia w CK Zamek kolejna odsłona cyklu "Archiwum ciała" - "Urheben/Aufheben" Martina Nachbara to próba zrekonstruowania cyklu "Affectos Humanos" Dore Hoyer, niemieckiej choreografki, zwanej ostatnią reprezentantką tańca ekspresjonistycznego.
04-12-2013
Kraj. Zatańczy Moscow City Ballet
Od 8 do 23 grudnia, w dziewięciu miastach publiczność będzie miała okazję podziwiać dwa najsłynniejsze i najbardziej podziwiane spektakle na świecie: "Dziadek do orzechów" i "Jezioro Łabędzie".
03-12-2013
Moskwa. 6 lat więzienia dla sprawy ataku na dyrektora baletu Bolszoj
Sąd w Moskwie skazał we wtorek na sześć lat więzienia byłego solistę baletu teatru Bolszoj Pawła Dmitriczenkę za udział w ataku na dyrektora baletu Siergieja Filina. Do ataku doszło w styczniu; Filinowi chluśnięto w twarz kwasem, niemal go oślepiając.
27-11-2013
Gdańsk. Spektakl BTT najlepszą światową premierą taneczną
Bałtycki Teatr Tańca spotkało wielkie wyróżnienie. W październikowym numerze magazynu "Dance Europe" Graham Watts jako najlepszą na świecie premierę taneczną sezonu 2012/13 wskazał "Sen nocy letniej" z muzyką Gorana Bregovicia, w choreografii i inscenizacji Izadory Weiss.
20-11-2013
Białystok. Russian National Ballet w Dramatycznym
Jeśli mowa o najbardziej znanych baletach na świecie, "Dziadek do orzechów" jest w ścisłej czołówce. To ponadczasowe przedstawienie, które wraca na sceny teatrów każdego roku, w okolicach świąt.
18-11-2013
Waszyngton. Amerykańska tancerka opuszcza Bolszoj, skarżąc się na korupcję
Młoda tancerka z Teksasu Joy Womack opuściła Teatr Bolszoj w Moskwie, skarżąc się na panujące w nim układy i korupcję. Od jednego z pracowników teatru miała usłyszeć, że za role solistki musi zapłacić 10 tys. dolarów - donosi w piątek "New York Times".
14-11-2013
Katowice-Kraków. "Korsarz" baletu Teatru Bolszoj
W najbliższą niedzielę (17.11) kilkaset ośrodków na całym świecie przypomni zarejestrowane w ramach cyklu "Bolshoi Ballet Live" przedstawienie "Korsarza" Adolphe'a Adama. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć ten klasyczny balet na dużym ekranie w katowickim kinie Rialto, a tydzień później (24.11) w kinie Mikro w Krakowie.
13-11-2013
Wrocław. Mistrz butoh zatańczy na placu Solnym
Daisuke Yoshimoto rozpocznie rozważania o historii, kulturze i ludobójstwie Ormian, toczące się na przełomie listopada i grudnia w Instytucie Grotowskiego. Historii Ormian poświęcone będą akcja "Świadek" w wykonaniu Daisuke Yoshimoto oraz wystawa "Być świadkiem świadków".
21-10-2013
Lublin. Spotkanie europejskich znawców tańca
Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury jest organizatorem spotkania komisji ekspertów Aerowaves. Przez cztery dni gościć będą w Lublinie europejscy dyrektorzy, kuratorzy, wybitni znawcy tańca i teatru. Ponad 40 ekspertów z będzie oglądać, dyskutować i wybierać spektakle, które będą promowane w Europie.
18-10-2013
Kraj. Rusza sezon przedstawień baletowych z Bolszoj
W najbliższą niedzielę, 20 października, spektaklem "Spartakus" Arama Chaczaturiana w choreografii Jurija Grigorowicza, rozpocznie się kolejny sezon transmisji i retransmisji przedstawień baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj.
15-10-2013
Lublin. Bazan kuratorem festiwalu w Tel Avivie
Tomasz Bazan znalazł się w grupie 17 ekspertów z dziedziny kultury - kuratorów sztuki, krytyków z Europy oraz Izraela, choreografów - pracujących nad nową formułą interdyscyplinarnego festiwalu sztuki ze znaczącą rolą ciała, tańca i ruchu.
14-10-2013
Tańcząc z Szekspirem
Czy Szekspir tańczył? Do końca nie wiadomo, choć swoboda, z jaką wykorzystywał taneczne motywy w swoich utworach, świadczy, że sztuka ta nie była mu obca - pisze Aleksandra Rembowska w Tygodniku Powszechnym.
11-10-2013
Warszawa. Red Bull Flying Bach w Wielkim
Muzyka klasyczna i breakdance, wysoka kultura i sztuka ulicy - po wyprzedanej europejskiej trasie Red Bull Flying Bach 2011 niepowtarzalny spektakl podbija sceny na całym świecie.
07-10-2013
Warszawa. "Flying Bach" w Operze Narodowej
Połączenie tańca breakdance i muzyki Jana Sebastiana Bacha - muzyczno-taneczny spektakl "Flying Bach" w wykonaniu grupy Flying Steps oglądać będzie można w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Zespół przyjechał na dwa występy, 15 i 16 października.
04-10-2013
Częstochowa. Royal Russian Ballet zatańczy "Jezioro łabędzie"
We wtorek 8 października o godz. 19 wielką scenę filharmonii wypełnią łabędzie tańczące nad jeziorem. Najsłynniejsze dzieło Piotra Czajkowskiego przywozi do Częstochowy Royal Russian Ballet. Bilety: 110 i 130 zł.
04-10-2013
Kraków. Royal Russian Ballet w Operze
To jeden z najsłynniejszych i najbardziej wzruszających spektakli świata. "Jezioro łabędzie" wykona w Operze Krakowskiej Royal Russian Ballet.
02-10-2013
Lublin. Rozpoczął się I Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej
Inspirowaniu współpracy Unii Europejskiej i krajów zza jej wschodniej granicy ma służyć II Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej, który rozpoczął się we wtorek w Lublinie. Weźmie w nim udział ok. tysiąca osób m.in. z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.
25-09-2013
Łódź. Dawid Zambrano w Muzeum Sztuki
Światowej sławy choreograf, performer i pedagog improwizacji tańca Dawid Zambrano przyjął zaproszenie Muzeum Sztuki oraz Pracowni Fizycznej i po raz pierwszy podjął się pracy z polskimi tancerzami.
17-09-2013
Sztuka patrzenia
- Taniec wynika z ciała, fizyczności, cielesności, ale ma przekazywać przede wszystkim ideę. Za tańcem stoi zawsze jakaś myśl - o Festiwalu Ciało/Umysł opowiada jego założycielka i szefowa Edyta Kozak.
26-08-2013
Chiny. Polacy zatańczą w Pekinie
"Święto Wiosny" Janusza Orlika, "5-7-5 Haiku" Marzeny Krzemińskiej oraz "Le Sacre" Teatru Dada von Bzdulow obejrzy widownia Beijing Fringe Festival. Przedsięwzięcie organizuje Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z polską ambasadą w Pekinie.
26-08-2013
Kraj. Teatr tańca o piłce nożnej
Gwiazda skandynawskiego teatru tańca, Jo Stromgren Kompani, wystąpi w 5 polskich miastach, prezentując niezapomniane przedstawienie "A Dance Tribute to the Art of Football".
23-08-2013
Bydgoszcz. Balet Jo Stromgrena o piłce nożnej w Operze
Balet i piłka nożna? To świetna kombinacja - twierdzą tancerze z Norwegii. To być może najlepszy moment na pokazanie tego przedstawienia w Polsce. Gdy o piłce nożnej ostatnio mówi się w kontekście wyczynów pseudokibiców, norweski balet przypomina o pięknie tego sportu. "A Dance Tribute to the Art of Football", czyli "Taneczny hołd dla sztuki footballu" w Operze Nova w najbliższą środę.
21-08-2013
Bydgoszcz. Norweski balet w Operze Nova
28 sierpnia Opera Nova zaprasza na gościnny występ norweskiego baletu Jo Stromgren Kompani ze spektaklem "A Dance Tribute to the Art of Football".
25-07-2013
Warszawa. Daniel Léveillé na Festiwalu Ciało/Umysł
Festiwal Ciało/Umysł to organizowany nieprzerwanie od ponad 10 lat festiwal współczesnego tańca. Każdego roku jesienią przez kilka dni pasjonaci teatru i tańca mają możliwość oglądania najnowszych prac zagranicznych i polskich choreografów. Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie kanadyjski tancerz, choreograf, pedagog, artysta sztuk wizualnych - Daniel Léveillé.
19-07-2013
Słowacja. KioSK po raz szósty - Żylina zaprasza!
Centrum Kultury "Stanica" w Żylinie (tylko 70 km od polskiej granicy) pod koniec lipca organizuje festiwal nowego tańca i teatru KioSK. Festiwal odbędzie się już po raz szósty, a jego hasłem przewodnim w tym roku jest: "No dramaturgy, no responsibility?".
18-07-2013
Łódź. Balet w 3D
Na premierowy pokaz "Jeziora Łabędziego" w 3D o godz. 18 zaprasza kino Silver Screen (al. Piłsudskiego 5).
17-07-2013
Szczecin. Jezioro łabędzie w 3D w Multikinie
W czwartek na ekranie Multikina spektakl z Teatru Maryjskiego.
15-07-2013
Kraj. Zatańczy Kharkiv National Ballet Company
Po latach sukcesów na scenach Europy i świata Kharkiv National Ballet Company tym razem odwiedzi Polskę. To niepowtarzalna okazja do obejrzenia "Jeziora Łabędziego" w wykonaniu grupy baletowej uznawanej przez krytyków za jedna z najlepszych na świecie.
11-07-2013
Meg Stuart - niepoprawna ryzykantka
Jako choreografka będzie konsekwentnie unikała pięknego, wystylizowanego ciała - w jej pracach dominuje normalność, często pokraczność. Interesują ją stany ludzkiego ciała, których nie da się kontrolować: drżenie, gorączkowanie, spazmy, tiki - o goszczącej po raz pierwszy w Polsce, na Malta Festival Poznań, artystce, pisze Anna Królica w dwutygodniku.com.
08-07-2013
Sorrento. Azarkevitch jurorem konkursu tańca
Choreograf Alexandr Azarkevitch będzie członkiem międzynarodowego jury odbywających się w Sorrento we Włoszech dwóch konkursów: Sorrento Danza 2013 (9-10 lipca) i konkursu choreograficznego Orizzonti Coreografici (11 lipca).
08-07-2013
Wiedeń. Jubileuszowy ImPulsTanz
Największy festiwal tańca w Europie świętuje w tym roku swoje 30-lecie. Od 11 lipca do 11 sierpnia wiedeńska sierpnia publiczność zobaczy spektakle będące mieszanką międzynarodowych hitów, innowacji młodych artystów oraz godnych uwagi nowych produkcji.
24-06-2013
Nowy Jork. "Malowany ptak" wg Kosińskiego w teatrze La MaMa
Nowojorski teatr La MaMa wystawia spektakl oparty na książce Jerzego Kosińskiego "The Painted Bird" (Malowany ptak). Reżyserem i choreografem eksperymentalnej produkcji jest mieszkający w USA słowacki reżyser i choreograf Pavel Zuçtiak.
24-06-2013
Poznań. "Stary Browar Nowy Taniec" na Malcie 2013
W Starym Browarze sztuki performatywne nieustannie spotykają się ze sztukami wizualnymi, nie może być inaczej podczas tegorocznej Malty.
22-06-2013
Ellen Barkey: Pasja ważniejsza od pieniędzy
- Mam dość wysłuchiwania ludzi, którzy marnują czas na kompletnie nieistotne rzeczy. Powtarzam młodym ludziom: Pieniądze nie są ważne. Jeśli chcecie robić teatr, a nie macie pieniędzy, idźcie do teatru i ukradnijcie światła, ukradnijcie kostiumy, przejmijcie sceny. Zróbcie to, jeśli wam zależy. Nie bójcie się. Pieprzyć pieniądze! - mówi tancerka i choreografka z belgijskiej grupy Needcompany.
19-06-2013
Wrocław. Performans w Drugiej Fali
Jutro odbędzie się performans taneczny "Help Me To Crash Band" w wyk. gitarzysty Arvinda Gangi z Holandii oraz tancerek Małgorzaty Haduch i Marii Mavridou (Grecja/Holandia).
15-06-2013
Gdańsk. Holender zwycięzcą Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy
20-letni Sedrig Verwoert z Holandii zwyciężył w zakończonym w piątek w Gdańsku międzynarodowym Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy. W imprezie, zorganizowanej w sali Opery Bałtyckiej, wzięli udział reprezentanci 10 krajów.
15-06-2013
Taneczna Eurowizja dla Holandii
Finał Eurowizji dla Młodych Tancerzy (7-14 czerwca) stał na wysokim poziomie. Nie zabrakło bardzo trudnych elementów technicznych, niezwykle efektownych piruetów i świetnego opanowania własnego ciała. W pełni zasłużenie triumfował Holender Sedrig Verwoert - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
14-06-2013
TVP Kultura. Finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy
TVP Kultura zaprasza dziś o godz. 20 na transmisję z Finału Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
11-06-2013
Gdańsk. Wkrótce Finał Eurowizji dla młodych tancerzy
W Operze Bałtyckiej trwa Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy - jednego z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Organizowane przez Telewizję Polską - TVP Kultura wydarzenie będzie miało finał 14 czerwca, początek o godz. 20.
07-06-2013
Gdańsk. Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy
14 czerwca o godz. 20 TVP Kultura pokaże na żywo finałową rozgrywkę międzynarodowego Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. W Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku 10. tancerzy z Armenii, Białorusi, Czech, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Szwecji i Ukrainy będzie walczyło o tytuł najlepszego.
07-06-2013
Zawód: kurator
W Polsce jesteśmy w tej chwili świadkami spotkania dwóch sposobów myślenia o teatrze, dwóch systemów jego produkcji: repertuarowego i kuratorskiego. Co z tego wyniknie? - pisze Marta Keil na swoim blogu.
04-06-2013
Łódź. Tango u fabrykanta
Kompozycje mistrza nowoczesnego tanga, Astora Piazzolli, to trzon programu, z jakim w Muzeum Miasta Łodzi wystąpi w poniedziałek kwartet Colours Of Tango.
31-05-2013
Spotkania są zawsze inspirujące
- Moje realizacje zawsze balansują pomiędzy teatrem i tańcem. W najnowszym spektaklu dodałam sporo elementów akrobatycznych, żeby poszerzyć język ruchu, którym się posługuję. I muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z tego pomysłu. Dał mi on bardzo dużo nowych możliwości, jeśli chodzi o ruch, pozwolił wprowadzić do spektaklu elementy czysto surrealistyczne - mówi choreografka Pia Meuthen, gość Gdańskiego Festiwalu Tańca.
28-05-2013
Paryż. 100 lat "Święta wiosny" - baletu Igora Strawińskiego
Ponad 40 osób wyprowadzono siłą z teatru, dochodziło do rękoczynów, obrzucano się wyzwiskami - wszystko z powodu premiery baletu "Święto wiosny" Igora Strawińskiego 29 maja 1913 r. w Paryżu. Utwór ten uznawany jest dziś za fundament muzyki nowoczesnej XX wieku.
24-05-2013
Dama od baletu
Zawsze roztrzepana, zapomina któregoś dnia założyć majtki przed występem. Wychodzi na scenę, zaczyna tańczyć i zauważa, że ma wyjątkowo przewiewny strój. Sprytnie odłącza się od zespołu, a publiczność uznaje to za część choreografii - o Marii Rambert, tancerce polskiego pochodzenia i jej niezwykłej karierze, pisze Anna Sulińska w Gazecie Wyborczej - dodatku Wysokie Obcasy.
24-05-2013
Kibbutz
Polscy aktorzy mogliby się wiele nauczyć od izraelskich tancerzy, choćby umiejętności wejścia na scenę. Dynamicznego, mocnego wkroczenia lub lekkiego, delikatnego wbiegnięcia, wpełzania, wślizgnięcia się - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
23-05-2013
USA. Jacek Łumiński w Battery Dance Company na Manhattanie
Nowojorska grupa taneczna Battery Dance Company (BDC) pokazała we wtorek w siedzibie 3LD Art & Technology Center na Manhattanie spektakl "Past, Present & Future". Pierwsza część przedstawienia jest dziełem wybitnego polskiego choreografa Jacka Łumińskiego.
21-05-2013
Nowy Jork. Nowy program Jacka Łumińskiego i Battery Dance Company
Battery Dance Company i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają na nową produkcję choreografa Jacka Łumińskiego, która rozpocznie 37. sezon Battery Dance Company w 3LD Art & Technology Center na dolnym Manhattanie (21-23 maja 2013).
14-05-2013
Warszawa. O Andrei Breth w Teatrze Narodowym
Przed III edycją Spotkania Teatrów Narodowych spotkanie w maju: z twórczością niemieckiej reżyserki Andrei Breth.
14-05-2013
Wytańczyć sny
Temat tancerki baletowej, uparcie dążącej do celu mimo przeszkód, został już wielokrotnie przepracowany m.in. przez Krzysztofa Kieślowskiego w "Siedmiu kobietach w różnym wieku", a całkiem niedawno przez Darrena Aranofsky'ego w "Czarnym łabędziu". Film Anety Popiel-Machnickiej "Czasem śnię, że latam" jest jakby fuzją tych dwóch obrazów - dla e-teatru pisze Klaudyna Desperat.
13-05-2013
Indie. Polska tancerka w szkole tradycyjnego kathaku
Trzy lata temu Polka Magda Niernsee rozpoczęła naukę w delhijskiej szkole kathaku, tradycyjnego tańca indyjskiego. Dzięki uporczywej pracy i talentowi pokonała różnice kulturowe w rozumieniu muzyki i tańca w Indiach. Jej pokaz dyplomowy okazał się sukcesem.
13-05-2013
Nowy Jork. Czytanie sztuki Krakowskiego o Hollywood
W nowojorskim teatrze odbyły się próby czytane sztuki "Mayer & Company". Powstała ona w oparciu o książkę Andrzeja Krakowskiego "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood", a jej współautorem jest Michał Komar.
08-05-2013
Poznań. Przegląd tańca współczesnego z Holandii i Flandrii
Art Stations Foundation/ Stary Browar Nowy taniec zapraszają w dniach 8-10 maja na program "Laten we dansen" (zatańczmy!) - Taniec współczesny z Holandii i Flandrii w ramach Miesiąca Kultury Niderlandzkojezycznej", czyli trzy wieczory prezentacji młodych choreografów z Holandii i Flandrii.
07-05-2013
Brazylia. Passinho wychodzi z faweli
Brazylia słynęła dotąd ze szkół samby, ale niewykluczone, że ten taniec odchodzi już do lamusa. Dziś zaczyna królować passinho.
06-05-2013
Łódź. "Lord of the Dance" w Atlas Arenie
Legendarne widowisko taneczne "Lord of the Dance" będzie można zobaczyć w poniedziałek (6 maja) w Atlas Arenie (al. Bandurskiego 7).
06-05-2013
Łódź. Zatańczy Geeta Chandram
16 maja w Oratorium Marianum wystąpi znakomita hinduska tancerka Geety Chandran.
30-04-2013
Polska-Belgia. Film o Needcompany
"I Want (No) Reality. Needcompany on Life and Art" to osobista i zmysłowa historia o potrzebie tworzenia, o tym dlaczego warto zajmować się sztuką i ile trzeba zapłacić za to, żeby mieć dobre życie. Film jest żywiołowym zapisem trwającego pięć lat spotkania reżysera z artystami, którzy postawili w życiu na bezkompromisową postawę twórczą. Premiera 27 maja w Canal+.
30-04-2013
Polska-Belgia. Film o Needcompany
"I Want (No) Reality. Needcompany on Life and Art" to osobista i zmysłowa historia o potrzebie tworzenia, o tym dlaczego warto zajmować się sztuką i ile trzeba zapłacić za to, żeby mieć dobre życie. Film jest żywiołowym zapisem trwającego pięć lat spotkania reżysera z artystami, którzy postawili w życiu na bezkompromisową postawę twórczą. Premiera 27 maja w Canal+.
29-04-2013
Dziś 31. Międzynarodowy Dzień Tańca
W poniedziałek 29 kwietnia po raz 31. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca, ustanowiony w roku 1982 przez ITI UNESCO. Autorem tegorocznego przesłania jest tajwański choreograf LIN Hwai-min, twórca i dyrektor artystyczny teatru tańca Cloud Gate.
19-04-2013
Rosja. Oblany kwasem dyrektor baletu Bolszoj stracił wzrok
W styczniu choreograf Siergiej Filin został oblany żrącą substancją. Miał poparzoną twarz i uszkodzone gałki oczne.
18-04-2013
Poznań. Rodzinny spektakl włoskiej grupy Compania TPO
20 kwietnia o godz. 11 i 16, w ramach cyklu "Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci" Compagnia TPO pokaże "Malowany ogród" - interaktywne widowisko taneczno-multimedialne.
10-04-2013
Moskwa-Londyn. Tancerz, który przepadł przed premierą odnaleziony
Uważany za jeden z największych talentów światowego baletu Siergiej Połunin, który w ubiegłym tygodniu zniknął z Londynu na tydzień przed premierą, odnalazł się w Moskwie - poinformowała we wtorek rzeczniczka lokalnego teatru muzycznego.
09-04-2013
Warszawa. Michael Clark w dokumencie
Amerykański artysta multimedialny Charles Atlas przygląda się Michaelowi Clarkowi, jednej z najważniejszych postaci międzynarodowej sceny tańca, pokazuje jego barwną osobowość i dionizyjski wigor.
04-04-2013
Meksyk. Ucieczka tancerzy kubańskiego baletu podczas tournée
Siedmiu członków kubańskiego baletu narodowego opuściło grupę podczas marcowego tournée po Meksyku, by schronić się w USA. Większość zwróciła się o azyl polityczny w tym kraju - podaje BBC. To nie pierwszy przypadek w historii tego zespołu
28-03-2013
Kielce. Grzegorz Pańtak jurorem Eurowizji
Zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca Grzegorz Pańtak zasiądzie w jury Konkursu Eurowizja dla Młodych Tancerzy.
22-03-2013
Warto marzyć, bez marzeń bo bez nich nie warto żyć
- Zachęcam młodzież, żeby się nie poddawała, bo naprawdę najlepsze sceny na świecie stoją przed nimi otworem, trzeba tylko chcieć - mówi WIESŁAW DUDEK, solista Staatsballett Berlin przed występem w Operze Wrocławskiej.
20-03-2013
Wrocław. Gala Baletowa w operze
24 marca w Operze Wrocławskiej specjalna Gala Baletowa z udziałem solistów Staatsballett Berlin.
15-03-2013
Gdańsk. Finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy
Finał tegorocznej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędzie się w Gdańsku - poinformowali przedstawiciele gdańskiego magistratu. Impreza będzie miała miejsce 14 czerwca w Operze Bałtyckiej. Reprezentant Polski zostanie wyłoniony 7 kwietnia.
08-03-2013
Warszawa. Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy
Krajowe Eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędą się 7 kwietnia w Warszawie. Finał europejski - 14 czerwca w Gdańsku. Na gospodarza konkursu wybrana została Telewizja Polska SA - TVP Kultura.
07-03-2013
Moskwa. Solista baletu Bolszoj trafi do aresztu
Solista baletu teatru Bolszoj Paweł Dmitriczenko został w czwartek wieczorem formalnie oskarżony o zorganizowanie w styczniu ataku z użyciem kwasu na dyrektora artystycznego baletu; grozi mu kara do 12 lat więzienia.
07-03-2013
Solista Teatru Bolszoj przyznał się, że zlecił oblanie kwasem dyrektora artystycznego
Chodzi o Pawła Dimitriczenkę. Dwaj inni podejrzani też się przyznali. Jurij Zarucki do tego, że bezpośrednio dokonał napaści, a Andriej Lipatow, że był kierowcą napastnika. Do ataku doszło 17 stycznia 2013 r. Dyrektor Siergiej Filin walczy od tego czasu o uratowanie twarzy i wzroku - pisze Aleksandra Szyłło w Gazecie Wyborczej.
06-03-2013
Moskwa. Tancerz inspiratorem zamachu na dyrektora baletu
Solista baletu moskiewskiego Teatru Bolszoj Paweł Dmitriczenko, podejrzewany o zlecenie ataku z użyciem kwasu na dyrektora artystycznego baletu Siergieja Filina, przyznał się do winy, podobnie jak rzekomy sprawca i kierowca - poinformowała w środę policja.
06-03-2013
Warszawa. Dofinansowanie projektu "Europejskie Dziedzictwo Video Dance - EVDH"
Suma przyznanych środków to 146 684 EUR.
05-03-2013
Rosja. Zatrzymano podejrzanego o zamach na dyrektora baletu Bolszoj
Rosyjska policja zatrzymała we wtorek podejrzanego o dokonanie napaści na dyrektora artystycznego baletu moskiewskiego teatru Bolszoj Siergieja Filina - podały rosyjskie media. Filinowi chluśnięto w twarz kwasem, niemal go oślepiając.
02-03-2013
Wrocław. Taniec tybetańskich mnichów
Ethno Jazz Festival zaprasza na jedyny w Polsce występ tybetańskich mnichów z klasztoru Tashi Lhunpo, obecnie, z powodu chińskiej okupacji Tybetu, zamieszkujących południowe Indie.
01-03-2013
Rafał Urbacki: posłuszni
ciała tańczących w polsce nie przeczytały jeszcze tak naprawdę bourdieu butler agambena i deleuze'a ani posthumanistów. to ruch który produkowany jest przez artystów posłusznych wobec utrwalonych ścieżek estetycznych i programów kuratorskich. tancerze i tancerki w polsce to posłuszni. zamiast olać cały ten komercyjny na miarę niszy jaką jest szlam ich taniec. jest tylko taki jaki opłaca się garstce producentów - manifest Rafała Urbackiego, tancerza i performera, przygotowany na seminarium w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
21-02-2013
To mógłby być twój ostatni dzień
Sztuka wygrywa w kryzysie - zakładając, iż będzie "clever" (pomysłowa). To znaczy pomysłowi mają być przede wszystkim najróżniejsi jej handlarze, agenci i spekulanci. Dwaj performerzy Radek Hewelt i Filip Szatarski jako Clever Team chcą również być tacy. Posługując się prostymi i minimalnymi środkami starają się być "bardzo pomysłowi". Właśnie dlatego ich "Clever Project", premiera w wiedeńskim WUK, jest tak przejmująca - pisze Helmut Ploebst w dzienniku Der Standard.
21-02-2013
Wiedeń. Festiwal taneczno-teatralny dla młodej publiczności
Od 22 lutego do 2 marca, na czterech różnych scenach w austriackiej stolicy, odbywać się będzie XVI Festiwal Taneczny "Szene Bunte Wähne".
16-02-2013
Bolszoj skandal
- Mistrzowi baletu ktoś oblał twarz kwasem. Tancerki uciekają za granicę w obawie o życie. Dyrektor straszy Putinem. A za kulisami gangsterzy zarabiają wielkie pieniądze. To codzienność rosyjskiej świątyni kultury, Teatru Bolszoj - pisze Michał Kacewicz w Newsweeku.
16-02-2013
Warszawa. Warsztaty aktorskie Roberta Castle
Robert Castle, aktor i reżyser, uczył się u Lee Strasberga. Jest nauczycielem aktorstwa w Instytucie Lee Strasberga w Nowym Jorku. Warsztaty rozpoczną się 4 marca. Liczba uczestników ograniczona jest do 16 osób.
16-02-2013
Neumeier pracuje w Operze Narodowej
- Choćbyśmy nie wiem jak kochali arcydzieła przeszłości i chcieli je chronić, musimy być kreatywni. To podstawowe zadanie, jakie stawia sobie Hamburg Ballett - choreograf i dyrektor legendarnego Hamburg Ballett John Neumeier przygotowuje z Polskim Baletem Narodowym "Sen nocy letniej". Rozmowa z artystą w Rzeczspopolitej.
13-02-2013
Poznań. Zostań interpretatorem realizacji Tino Sehgala
Centrum Kultury Zamek poszukuje interpretatorów do realizacji Tino Sehgala w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny".
05-02-2013
Poznań. Pokaz "Praktykowania stanów" Marii F. Scaroni
Stary Browar / Studio Słodownia +3 zapraszają na prezentację pracy i spotkanie z Marią Scaroni, berlińską choreografką i tancerką zespołu Meg Stuart, która od poniedziałku prowadzi w Studio Słodownia +3 warsztaty w ramach Alternatywnej Akademii Tańca.
04-02-2013
Indie. Turystyka komercjalizuje tradycyjny teatr Kathakali
Przedstawienie teatru Kathakali, który jest symbolem Kerali, zazwyczaj odbywa się w świątyniach i trwa od wieczora do rana. Jednak na potrzeby turystyki jest skracany do półtoragodzinnego ekspresowego pokazu w klimatyzowanych pomieszczeniach.
04-02-2013
Nie jesteś mi obojętny
Reżyserka nie wychodzi poza znany zestaw klisz, jakie funkcjonują na temat Romów w Niemczech, Polsce, Czechach, na Węgrzech. Niczego nowego nie odkrywa, nie wywołuje we mnie odruchu do nagłej rewizji mojego myślenia o inności - o spektaklu "Open For Everything" Constanzy Macras, otwierającym cykl "# nie jesteś mi obojętny" w CK Zamek w Poznaniu pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
04-02-2013
O Romach, polityce i tańcu
Piątkowa inauguracja cyklu "# nie jesteś mi obojętny" wypadła bardzo dobrze. Spektakl Constanzy Macras ma w sobie coś z dobrego plakatu: jest pociągnięty dość grubą kreską, ale w prostej formie mieści wiele znaczeń i opowieści. I do tego w polskim kontekście staje się niestety bardzo aktualny - pisze Michał Danielewski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
04-02-2013
W. Brytania. Dyrektor z Bolszoj twierdzi, że zna swego napastnika
Dyrektor artystyczny baletu moskiewskiego teatru Bolszoj Siergiej Filin, który został oblany kwasem, powiedział w niedzielę w wywiadzie dla BBC, że jest "absolutnie pewny" tożsamości napastnika oraz że celem ataku było pozbawienie go stanowiska.
04-02-2013
Wiedeń. Premiera Hewelta i Szatarskiego
9 lutego, w WUK Theater/Tanz we Wiedniu, będzie miała miejsce premiera najnowszego projektu Radka Hewelta i Filipa Szatarskiego pt.: "Clever Project"
01-02-2013
Poznań. Spektakl Constanzy Macras i Romów
Dziś o godz. 20 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się spektakl "Open for Everything" grupy Constanza Macras | DorkyPark z Berlina, opowiadający o romskiej grupie etnicznej zamieszkującej kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Tak rozpocznie się cykl "# nie jesteś mi obojętny".
31-01-2013
Moskwa. Dyrektor Baletu Teatru Bolszoj z ochroną
Rodzina dyrektora artystycznego baletu moskiewskiego teatru Bolszoj Siergieja Filina, którego oblano kwasem, postanowiła wynająć ochroniarzy, by go zapewnić mu bezpieczeństwo - piszą w czwartek rosyjskie media.
31-01-2013
Moskwa. Gwiazda Teatru Bolszoj boi się o życie
Dwa tygodnie temu zamaskowany napastnik oblał kwasem dyrektora artystycznego Teatru Bolszoj. Teraz zespół postanowiła opuścić jedna z największych gwiazd - Swietłana Lunkina. Jak powiedziała: powodem są groźby, które wraz z mężem otrzymuje.
31-01-2013
Poznań. Jutro spektakl o Romach w CK Zamek
To już w piątek. W Sali Wielkiej CK Zamek na dobre rozpocznie się cykl "# nie jesteś mi obojętny". Zobaczymy znakomite spektakle teatralne oraz podyskutujemy o miejskiej (i nie tylko) współczesności. Na pierwszy ogień idzie przedstawienie taneczne Argentynki Constanzy Macras.
29-01-2013
Gliwice. Nederlands Dans Theater i Bolszoj w kinie Amok
W lutym trzeci i przedostatni spektakl tańca współczesnego w wykonaniu Nederlands Dans Theater i drugi spektakl Teatru Bolszoj w ramach sezonu transmisji na żywo 2012-2013.
23-01-2013
Poznań. Wykład o twórczości Constanzy Macras
Centrum Kultury Zamek zaprasza 23 stycznia o godz. 18 na wykład wprowadzający w twórczość Constanzy Macras, której spektakl "Open for Everything" będzie głównym wydarzeniem pierwszej odsłony programu "# nie jesteś mi obojętny". Elementem wykładu będzie prezentacja fragmentów spektakli artystki. Wykład transmitowany będzie na żywo w internecie.
22-01-2013
Poznań. Spektakl o Romach otworzy cykl "# nie jesteś mi obojętny"
Teatr, taniec, dyskusje. Społeczne zaangażowanie i artyści, którzy chcą mówić poważne i mocne rzeczy o świecie. Już na początku lutego w CK Zamek rusza cykl "# nie jesteś mi obojętny".
21-01-2013
Moskwa. Poparzony dyrektor z Teatru Bolszoj może odzyskać wzrok
Dyrektor artystyczny baletu moskiewskiego Teatru Bolszoj Siergiej Filin, którego w ubiegłym tygodniu oblano kwasem, powinien stopniowo odzyskać wzrok przynajmniej w jednym oku - poinformowały w poniedziałek władze medyczne.
19-01-2013
Rosja. Poważne obrażenia zaatakowanego dyrektora Teatru Bolszoj
Dyrektor moskiewskiego Teatru Bolszoj i były tancerz baletowy Siergiej Filin padł ofiarą zamaskowanego napastnika, który oblał go kwasem na środku ulicy. Do ataku doszło, gdy dyrektor wracał w czwartek wieczorem do domu. Filin znajduje się obecnie w szpitalu z bardzo poważnymi poparzeniami twarzy, może stracić wzrok - podaje portal BBC.
18-01-2013
Rosja. Dyrektor Teatru Bolszoj ciężko poparzony
Dyrektor artystyczny słynnego Teatru Bolszoj w Moskwie Siergiej Filin trafił do szpitala z ciężkimi oparzeniami twarzy i oczu po ataku z użyciem najprawdopodobniej kwasu - poinformowali w piątek przedstawiciele teatru i policji.
12-01-2013
Poznań. Program performatywny "# nie jesteś mi obojętny"
Od 1 lutego, spektaklem Constanzy Macras "Open for Everything", Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rozpoczyna całoroczny międzynarodowy program performatywny "# nie jesteś mi obojętny", którego kuratorem jest Marcin Maćkiewicz.
08-01-2013
Poznań. Tancerki Solo Project 2012 w Berlinie
W programie berlińskiego Festiwalu Tanztage znalazł się wieczór prezentacji Solo Project 2012, podczas którego 3 stypendystki Art Stations Foundation zaprezentują swoje spektakle solowe, zrealizowane pod okiem opiekuna artystycznego Rii Higler, w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec.
03-01-2013
Europa. Uczczą 20. rocznicę śmierci Nuriejewa
Paryż, Londyn, Wiedeń, a także Moskwa, gdzie przez dziesięciolecia nawet nie wymieniano imienia Rudolfa Nuriejewa, uczczą w tym roku pamięć tego jednego z największych tancerzy XX wieku, którego 20. rocznica śmierci przypada 6 stycznia.
24-12-2012
Łodź. Moscow City Ballet zatańczył "Dziadka do orzechów"
W piątek w Teatrze Muzycznym łodzianie mogli podziwiać "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Moscow City Ballet. Od dwóch dekad zespół utworzony przez Victora Smirnova-Golovanova zachwyca publiczność na całym świecie.
24-12-2012
Nowy Jork. Świąteczne atrakcje kulturalne
Występy tancerek Rockettes, musicale jak "A Christmas Story", oratorium "Mesjasz" Haendela, balet "Dziadek do orzechów" - to tradycyjne atrakcje świątecznego Nowego Jorku. Do "miasta, które nigdy nie zasypia" przyciągają one tysiące turystów z USA i świata.
21-12-2012
Łódź. "Dziadek do orzechów" Moscow City Ballet
Dziś w Teatrze Muzycznym wystąpi Moscow City Ballet - renomowanej rosyjskiej grupy baletowej. Dzień wcześniej zespół pokazał "Jezioro łabędzie". Teraz przyszła pora na "Dziadka do orzechów".
19-12-2012
Lublin. Film o o Tokio i tańcu butoh
Każdy, kto planuje wybrać się w środę do Warsztatów Kultury powinien przygotować się na dużą dawkę emocji. W ramach cyklu Miasto Movie organizatorzy przygotowali film "Hanami - Kwiat wiśni" w reżyserii Niemki Doris Dorrie.
11-12-2012
Lublin. Zatańczy Moscow City Ballet
W czwartek w Centrum Kongresowym UP będziemy mieli okazję podziwiać występ najsłynniejszego baletu na świecie - grupy Moscow City Ballet.
07-12-2012
Kielce. Łabędzie z Moskwy, Dziadek z Londynu
W środę do Kielc przyjeżdża słynny Moscow City Ballet z "Jeziorem łabędzim". Dzień później, także w KCK, drugi słynny balet Piotra Czajkowskiego, "Dziadek do orzechów", na żywo prosto z londyńskiej Royal Opera House.
04-12-2012
Gdańsk-Gdynia. Zatańczy Moscow City Ballet
Balet to nie tylko widowiskowy taniec klasyczny - to przede wszystkim piękne historie opowiedziane bez użycia słów. W najbliższym czasie Moscow City Ballet zaprezentuje trójmiejskiej publiczności dwa najsłynniejsze utwory Piotra Czajkowskiego: "Jezioro łabędzie" i "Dziadek do orzechów".
03-12-2012
Wrocław. Japońska sztuka tańca w Instytucie Grotowskiego
Pokazy oraz warsztaty japońskiego tańca buto, które poprowadzi Daisuke Yoshimoto - jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie, można zobaczyć od poniedziałku we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.
30-11-2012
Warszawa. Warsztaty "Estetyka butoh"
1 i 2 grudzień od godz. 10:00 w Centrum Promocji Kultury odbędą się warsztaty "Estetyka butoh" .
29-11-2012
Warszawa. "Gensho No Uta" na Podskarbińskiej
30 listopada o godz. 190 w Centrum Promocji Kultury wystąpi Ken Mai, japoński tancerzem butoh, w spektaklu "Gensho No Uta".
29-11-2012
Warszawa. Spotkanie z Ken Mai
29 listopad o godz. 18:00 w Muzeum Azji i Pacyfiku odbędzie się spotkanie z Ken Mai - japońskim tancerzem butoh. Prowadzenie: Sylwia Hanff, Julia Hoczyk.
29-11-2012
Wrocław. Daisuke Yoshimoto w Instytucie Grotowskiego
Mistrz tańca butoh, Daisuke Yoshimoto oraz jego uczennice wystąpią w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy". Pokazy poprzedzą warsztaty, a także wystawa fotografii, która przyjechała aż z Tokio.
28-11-2012
Łódź. Sukces młodych tancerek
Wiele godzin pracy, treningów i dodatkowych przygotowań, ale opłaciło się. Uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Emilia Sambor i Hanna Szychowicz, zostały docenione podczas listopadowych eliminacji Youth America Grand Prix w Paryżu.
27-11-2012
Łódź. Uczennice szkoły baletowej w finale prestiżowego konkursu
Dwie uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi - Emilia Sambor i Hanna Szychowicz - awansowały do finału konkursu Youth America Grand Prix (YAGP). Jest to największy na świecie stypendialny konkurs baletowy dla uczniów w wieku 9-19 lat.
26-11-2012
Kraj. Tournée Russian National Ballet
Moskiewski balet odwiedził już Kraków, Toruń, Zieloną Górę i Nysę. Jutro w Częstochowie zaprezentuje "Jezioro łabędzie".
23-11-2012
Zielona Góra. Dziś balet "Dziadek do orzechów"
Długo oczekiwane widowisko "Dziadek do orzechów" wydarzy się już dziś w murach hali CRS przy ul. Sulechowskiej. Legendarne dzieło Czajkowskiego odtańczą profesjonaliści z Russian National Ballet.
20-11-2012
Zielona Góra. Rosjanie zatańczą "Dziadka do orzechów"
"Dziadek do orzechów" to nieśmiertelny, legendarny balet z muzyką Piotra Czajkowskiego. Grzechem byłoby nie zobaczyć tego widowiska w wykonaniu samych Rosjan, a konkretniej - tancerzy z Russian National Ballet. Zatańczą już w najbliższy piątek!
19-11-2012
Nowy Sącz. "Jezioro łabędzie" z Wiednia
We wtorek, 27 listopada, w MCK Sokół retransmisja archiwalnej wersji baletu "Jezioro łabędzie" z Vienna State Opera House. Tańczą Margot Fonteyn i Rudolf Nuriejew.
15-11-2012
Wrocław. "Requiem dla miejsc" premiera teatru tańca z Kolonii
Teatr tańca novaTanz z Kolonii zaprasza na premierę swojej najnowszej produkcji, której tematyka oscyluje wokół "wspomnienia - nostalgii - przemijania". Produkcja taneczna to polsko-niemiecki projekt w wykonaniu "kreatywnej grupy wolnych artystów
14-11-2012
Nanterre-Kielce. Tańczy Teatr Tańca Akt
Kielecki teatr wyjechał dziś na festiwal "Les arenes de la danse et du cirque" organizowany przez znanego francuskiego choreografa Jean Claude'a Marignala w Nanterre koło Paryża. W ciągu czterech dni wystąpi na nim 50 zespołów z całej Europy.
13-11-2012
Wrocław. Warsztaty tańca butoh z japońskim mistrzem
Jeszcze tylko do piątku, 15 listopada, można się zgłaszać na warsztaty tańca butoh prowadzone przez japońskiego mistrza Daisuke Yoshimoto. Odbędą się one na początku grudnia w Instytucie Grotowskiego w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy".
10-11-2012
Łódź. Zatańczy Daisuke Yoshimoto
W sobotę (10 listopada) o godz. 19 na zaproszenie Galerii Manhattan w Łódzkim Domu Kultury wystąpi Daisuke Yoshimoto, jeden z twórców teatru tańca butoh, inspirujący się rytuałami funeralnymi i tematyką śmierci.
07-11-2012
Lublin. O tańcu po 1989 roku
Międzynarodowa konferencja poświęcona analizie przemian, jakie zaszły w świecie tańca w Europie Środkowej i Wschodniej po 1989 roku, z perspektywy artystów, naukowców i krytyków odbędzie się w listopadzie w Teatrze NN.
07-11-2012
Warszawa. Józef Oleksy na propagandowym spektaklu w PKiN
Stowarzyszeni w Domu Polskim działacze SLD promują Tybet razem z Chińską Republiką Ludową, która go okupuje. - Tybetańczycy dokonują samospaleń, a w Warszawie taka propaganda - oburzali się aktywiści wolnościowi protestujący pod Salą Kongresową, w której odbywała się propagandowa impreza.
06-11-2012
Zielona Góra. The Russian National Ballet w hali CRS
"Dziadek do orzechów" to nieśmiertelny, legendarny balet z muzyką Piotra Czajkowskiego. Grzechem byłoby nie zobaczyć tego widowiska w wykonaniu samych Rosjan, a konkretniej - tancerzy z Russian National Ballet. Wydarzenie zaplanowano na koniec listopada, ale bilety już znikają z prędkością świeżych bułeczek.
24-10-2012
Warszawa. O świecie tańca greckiego i cypryjskiego
25 października o godz. 17 Towarzystwo Przyjaciół Grecji oraz Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na uroczystą promocję książki Alkisa Raftisa pt. "Świat tańca greckiego" i wykład o historii tańca na Cyprze.
20-10-2012
Tancerz musi mieć duszę
- Artystycznie dojrzewałem w Związku Radzieckim, odcięty od kontaktów ze światem i to mnie uratowało. Nie skopiowałem żadnego zachodniego choreografa, musiałem wypracować własny styl, na bazie tradycji baletu rosyjskiego starałem się tworzyć nową sztukę - mówi choreograf BORIS EJFMAN.
17-10-2012
Warszawa. Przegląd Nowego Teatru "Orientacja: Taniec Afryka"
W Nowym Teatrze zobaczymy przedstawienia taneczne z Demokratycznej Republiki Konga. Rozpoczyna się przegląd "Orientacja: Taniec Afryka".
16-10-2012
Warszawa. "Wszystko o tańcu" z Kathryn Bennets
22 października o g. 18.30 Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu "Wszystko o tańcu". Gościem Instytutu będzie Kathryn Bennets, dyrektorka Królewskiego Baletu Flandrii w Antwerpii, która realizuje z Polskim Baletem Narodowym balet Williama Forsythe'a "Artifact Suite".
08-10-2012
Warszawa. Ashley Page gościem IMiT
15 października o godz. 18.30 Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu "Wszystko o tańcu".
03-10-2012
Montpellier. Nabór na studia choreograficzne
Centre Chorégraphique National w Montpellier (Francja) ogłasza nabór na ex.e.r.ce - studia choreograficzne drugiego stopnia.
01-10-2012
Tarnów. Warsztaty z Daisuke Yoshimoto
Teatr Nie Teraz, Wydział Kultury Miasta Tarnowa oraz Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają na warsztaty z zakresu teatru ruchu i tańca butoh z japońskim mistrzem Daisuke Yoshimoto
01-10-2012
Warszawa. Pokaz filmu "I Want (NO) Reality" w CSW
3 października o godzinie 18.00 w Kino.LAB (CSW / Zamek Ujazdowski) odbędzie się specjalny pokaz filmu Any Brzezińskiej "I Want (NO) Reality. Needcompany on Life and Art".
29-09-2012
Szczecin. Taneczny "Roof" w Teatrze Kana
Spektakl teatru tańca Leyli Postalcioglu, nagrodzony na festiwalu 100° w Berlinie, można zobaczyć w sobotę w Teatrze Kana.
21-09-2012
Łódź. Festiwal Tanga Argentyńskiego
W weekend przyjadą to Łodzi największe gwiazdy tanga. Do niedzieli, 23 września trwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Tanga Argentyńskiego.
10-09-2012
Naga prawda w teatrze tańca
W ostatnim dziesięcioleciu XX wieku w teatrze tańca na nowo odkrywana jest nagość - pisze Jadwiga Majewska w Teatrze.
06-09-2012
Białoruski "Dziadek do orzechów"
19 lipca 2012 roku baletem "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego w choreografii "Narodowego Artysty Białorusi" Vladimira Ivanova, według Vasilia Vajnonena, zakończył się 42 sezon teatralny w popularnym wśród mieszkańców Mińska - Państwowym Akademickim Teatrze Muzycznym Republiki Białoruś , na którym to spektaklu miałem przyjemność być obecnym - pisze Alexandr Azarkevitch.
30-08-2012
Tarnów. Warsztaty mistrza Yoshimoto
Daisuke Yoshimoto, mistrz tańca butoh ponownie odwiedzi Tarnów na zaproszenie Teatru Nie Teraz.
28-08-2012
Gdańsk. Spektakle i warsztaty butoh w Żaku
22 i 23 września w klubie Żak odbędą się trzy premierowe spektakle członków japońskiego Butoh Tenku-Yoran Company, prowadzonego przez Daisuke Yoshimoto.
24-08-2012
Kraków. "Jezioro łabędzie" w trójwymiarze w kinie Kijów
W nowej produkcji, zastąpiono tradycyjne żeńskie wykonanie pełnym energii zespołem męskim. Wszystko zostało nakręcone w technologii 3D w Sadler Wells w Londynie w 2011 roku.
10-08-2012
Taniec u stóp Akropolu
Najmocniejszą stroną tegorocznego Konkursu w Atenach był taniec współczesny, szczególny podziw wzbudzały występy uczestników z Korei Południowej, którzy udowodnili, że ten rodzaj tańca scenicznego w ich kraju stoi na bardzo wysokim poziomie i cały czas się rozwija - o The 12th International Classical Ballet and Modern Dance Competition - Hellas i Gali Baletowej w wyk. uczniów The Greek National Opera Ballet School w Atenach pisze Alexandr Azarkevitch.
03-08-2012
Wielka Brytania. Zmarł Nigel Charnock
W środę zmarł Nigel Charnock - tancerz, choreograf, założyciel legendarnego zespołu DV8 Physical Theater
30-07-2012
Poruszające obrazy
"Heimsuchung/Nawiedzenie" jest efektem pierwszej międzynarodowej współpracy, która zrodziła się ze świeżo założonej sieci europejskich szkół teatralnych - pisze Anna Schweiger w Kritik Suddeutsche ubersetzt.
20-07-2012
Japonia i Kuba. Taneczna randka w ciemno na gdańskim festiwalu
- Tancerz powinien budzić emocje ludzi, wkładać w każdy ruch całą swoją energię. Musimy korzystać ze swojego ciała, z tego kim jesteśmy, jacy jesteśmy i gdzie się znajdujemy. - mówi Guillermo Horta Betancourt, gość Gdańskiego Festiwalu Tańca.
10-07-2012
Wiedeń. Festiwal Tańca Współczesnego ImPulsTanz 2012
12 lipca rozpocznie się w Wiedniu międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego ImPulsTanz. Przez pięć tygodni (do 12 sierpnia), znakomici tancerze oraz choreografowie zadbają, by Wiedeń stał się światowym centrum tańca.
09-07-2012
Międzynarodowy Wieczór Tańca w Centrum Kongresowym UP
W tanecznym tropikalnym wręcz klimacie, z uwagi na panujące w Lublinie upały, Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie podsumowało jubileusz swojego 55. lecia. W ostatni weekend na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w światłach jupiterów wystąpili młodzi pełni pasji tancerze z Polski, Belgii, Białorusi, Chin i Ukrainy - pisze Joanna Biegalska w Polsce Kurierze Lubelskim.
04-07-2012
Kraków. Spotkanie z izraelską tancerka i choreografką
6 lipca w Galicja Jewish Museum odbędzie się performance Riny Schenfeld - tancerki, choreografki, twórczyni tańca współczesnego w Izraelu i przyjaciółki Piny Bausch. 8 lipca w Cafe Młynek - spotkanie z Riną Schenfeld, a w Nowohuckim Centrum Kultury - prowadzone przez nią warsztaty taneczne.
30-06-2012
Wrocław. 9. Międzynarodowy Festiwal Tańca Dawnego "Pawana"
Nauka kroków najpopularniejszych XV- i XVI-wiecznych tańców, jarmark renesansowy oraz bal kostiumowy to niektóre z atrakcji 9. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Dawnego "Pawana", który rozpoczął się w sobotę we Wrocławiu.
15-06-2012
Gala Baletowa Staatliche Ballettschule Berlin
W wypełnionej po brzegi widowni Komischen Oper Berlin 5 czerwca 2012 roku odbyła się uroczysta Gala Baletowa uczniów Staatliche Ballettschule Berlin - relacja Alexandra Azarkevitcha.
10-06-2012
Czy w centrum Londynu wolno tańczyć o islamie?
Wolność słowa, cenzura, kultura islamu - najnowsza produkcja DV8 dotyka współczesnego problemu multikulturowego Zachodu - pisze Szymon Kazimierczak w Teatrze.
18-05-2012
Poznań. Dalija Aćin w Alternatywnej Akademii Tańca
W dniach 28 maja - 1 czerwca Alternatywna Akademia Tańca, w ramach projektu "Stary Browar/Nowy Taniec", zaprasza na coaching z Dalija Aćin, serbską tancerką i choreografką. Termin nadsyłania zgłoszeń - 18 maja.
18-05-2012
Poznań. Taneczny performance w CK Zamek
Spektakl duetu Kalauz/Schick pt. "CMMN SNS PRJCT" można będzie obejrzeć w sobotę o godz. 19 w Sali pod Zegarem CK Zamek. Wstęp wolny (wejściówki do odbioru w kasie CK Zamek i CIM)
04-05-2012
Bielsko-Biała. Mistrzowie teatru tańca z Essen
9 maja w Bielsku-Białej wystąpią tancerze prestiżowej formacji Folkwang Tanzstudio z Essen i zaprezentują dwie prace Marka Sieczkarka.
28-04-2012
PRZESŁANIE NA 30. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
W niedzielę 29 kwietnia po raz trzydziesty obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Tańca. Święto ustanowiono, aby uczcić pamięć francuskiego tancerza i choreografa, reformatora baletu, Jean-Georges'a Noverre'a.
27-04-2012
Warszawa. Przyjedzie Alvin Ailey American Dance Theatre
Niekonwencjonalna grupa baletowa, wywodząca się z amerykańskiej organizacji muzycznej Alvin Ailey American Dance Theatre, 25 maja wystąpi po raz pierwszy w Polsce w Sali Kongresowej w Warszawie
27-04-2012
Ta choreografia nie ma końca
W najbliższą niedzielę już po raz trzydziesty fetować będziemy Międzynarodowy Dzień Tańca, obchodzony w dniu chrztu Jeana-Georgesa Noverre'a, wybitnego francuskiego tancerza i choreografa - pisze Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
17-04-2012
Warszawa. Soul i jazz w tańcu w Kongresowej
Amerykańska grupa tańca Ailey II wywodząca się z legendarnej Alvin Ailey American Dance Theathre wystąpi 25 maja w Sali Kongresowej.
16-04-2012
Chrzanów. Wystąpi Ballet Magnificat
22 kwietnia (niedziela) o godz. 18.00 w chrzanowskim MOKSiR wystąpi słynna, amerykańska grupa baletowa Bellet Magnificat ze spektaklem "Prodigal's Journey" ("Syn Marnotrawny").
12-04-2012
Matthew Bourne - król teatru tańca
Dlaczego zamiast wystawiać zupełnie nowe spektakle, Matthew Bourne na nowo interpretuje klasykę muzyki baletowej? Jak mówi w wywiadach, po prostu ją kocha i chce udowodnić, że jest ciągle żywa - Izabela Szymańska o legendarnym angielskim choreografie.
10-04-2012
Wrocław. Balet romantyczny na wystawie
Mężczyźni tracili dla nich głowy i majątki, kobiety chciały im wydrapać oczy. Romantyczne tancerki to Madonny i Rihanny XIX wieku. Wielka sława, wielkie skandale, ale i wielka sztuka.
23-03-2012
Wrocław. Malakhov na Gali Baletowej
Sobotnia Gala Baletowa w Operze Wrocławskiej zapowiada się atrakcyjnie. Jej bohaterem jest wybitny tancerz Vładimir Malakhov.
21-03-2012
Wrocław. Vladimir Malakhov wystąpi w Operze Wrocławskiej
W so­bo­te na gali ba­le­to­wej w Ope­rze Wro­cław­skiej wy­stą­pi jeden z naj­wy­bit­nej­szych tan­ce­rzy ba­le­to­wych na świe­cie - Vla­di­mir Ma­la­khov. Wy­stęp we Wro­cła­wiu to je­dy­na oka­zja do zo­ba­cze­nia tan­ce­rza w Pol­sce.
19-03-2012
Łódź. Widowisko grupy Carrantuohill w Muzycznym
Na poniedziałek (19 marca) Teatr Muzyczny przygotował widowisko "Touch of Ireland". Na scenie wystąpią: Carrantuohill, Eleanor McEvoy, Muniek Staszczyk i Joel Hanna wraz z formacją taneczną Reelandia.
15-03-2012
Płeć jako performans
Oba przedstawienia stanowią tylko jedne z wielu możliwych inscenizacji i konceptualizacji, przez współczesnych twórców teatru i tańca, problematyki płci i cielesności - o "Gardenii" i "We Solo Men" pisze Julia Hoczyk w Teatrze.
21-02-2012
USA. Rezydencja dla choreografów w Filadelfii
Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Art Stations Foundation (Poznań) oraz Dance/USA Philadelphia zaprasza polskich choreografów na wizytę studyjną/pobyt rezydencyjny do Filadelfii, zorganizowany wokół wydarzeń festiwalu Live Arts/Philly Fringe Festival. Zgłoszenia tylko do 24 lutego 2012.
20-02-2012
Wrocław. Malakhov w Operze Wrocławskiej
24 marca wyjątkowe wydarzenie artystyczne - Nadzwyczajna Gala Baletowa z udziałem Vladimira Malakhova i solistów Staatsballett Berlin.
16-02-2012
Holandia. Premiera baletu do muzyki Lutosławskiego
Wczorajsza premiera w Amsterdamie spektaklu "Chapters" Krzysztofa Pastora uświetniła jubileusz zespołu Het Nationale Ballet.
09-02-2012
Teatr tańca po teatrze tańca
Teatr tańca po teatrze tańca stanowi azyl dla każdego nurtu, zarówno z najwyższej, jak i najniższej półki, zarówno baletu, jak i tańca konceptualnego, street dance'u i tanzkollektivu. Teatr tańca po teatrze tańca jest właśnie tą utopijną Ameryką tańca - Arnd Wesemann o teatrze tańca po Pinie Bausch.
02-02-2012
Holandia. Nowy balet Pastora w repertuarze Baletu Narodowego
W repertuarze Het Nationale Ballet pojawi się nowy balet autorski Krzysztofa Pastora do muzyki IV Symfonii Witolda Lutosławskiego.
02-02-2012
Lublin. Biuro EEPAP
1 lutego w Centrum Kultury przy ul. Narutowicza 32 zostało otwarte biuro East European Performing Arts Platform. EEPAP jest organizacją na rzecz rozwoju sztuk performatywnych (teatru i tańca) w Europie Środkowej i Wschodniej.
30-01-2012
Wrocław. Winter Dance Intensive
18 lutego rozpoczynają się zimowe warsztaty taneczne, na których choreografowie tacy jak Luther Brown, Shaun Evaristo oraz Tony Czar z chęcią podzielą się swoją wiedzą i tanecznym doświadczeniem.
25-01-2012
Los Angeles. "Pina" Wendersa nominowana do Oscara
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do swoich nagród. Szansę na zwycięstwo w kategorii "Najlepszy dokument pełnometrażowy" ma dystrybuowana przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty "Pina Wima Wendersa"
25-01-2012
Bratysława. Premiera trzech baletów
Troje słowackich choreografów Baletu Bratysławskiego - Šárka Ondrišová, Stanislava Vlčeková i Mário Radačovský przygotowało spektakl "3Balet". Trzy współczesne, oryginalne choreografie pokazano 21 i 22 stycznia w Teatrze Nowa Scena.
10-01-2012
Ile jest Wiednia w walcu wiedeńskim?
Strauss Festival Orchestra, która w istocie okazała się orkiestrą Państwowego Teatru Muzycznego w Rostowie zgromadziła w poniedziałkowy wieczór miłośników austriackiego "Króla Tańca". Muzykom towarzyszył Strauss Festival Ballet Ensemble, który okazał się zespołem tanecznym z Kijowa. Orkiestra zagrała straussowskie kompozycje jak należy: z energią i humorem. Pozostał jednak pewien niesmak - pisze Borys Kossakowski na portalu Trójmiasto.pl.
20-12-2011
Jezioro łabędzie, balet z przerwami na oklaski
Moscow City Ballet to jeden z zespołów sławiących na całym świecie dobre imię rosyjskiego baletu. Czy jednak co roku prezentowane gościnnie na Święta Bożego Narodzenia w Teatrze Muzycznym spektakle tak bardzo różnią się od pokazów np. tańca irlandzkiego, goszczących w Trójmieście w innych porach roku? - zastanawia się Łukasz Rudziński na portalu Trójmiasto.pl.
16-12-2011
Kraj. Spektakle Moscow City Ballet
Moscow City Ballet od 11 do 23 grudnia ma kolejną trasę koncertową w naszym kraju. Cieszący się niezmienną popularnością zespół (do tej pory obejrzało go 120 tysięcy Polaków) zaplanował pokazy trzech tanecznych przebojów w Łodzi, Bydgoszczy, Kielcach, Zabrzu, Warszawie, Gdyni i Krakowie. W Sali Kongresowej wystąpi 17 i 18 grudnia.
15-12-2011
Łódź. Niebezpieczne związki maszyn i tańca w Bajkonurze
Znakomicie zapowiada się pierwsza odsłona interdyscyplinarnego cyklu "Niebezpieczne związki/Liaisons dangereuses". Główną atrakcją wieczoru w Bajkonurze będzie industrialny spektakl taneczny w wykonaniu duetu Yura Yura & Macha Melanie.
10-12-2011
Łódź. "Dziadek do orzechów" Moscow City Balet
Na pełen świątecznej magii balet Piotra Czajkowskiego warto wybrać się w niedzielę, 11 grudnia do Teatru Wielkiego. Na scenie zobaczymy jeden z najbardziej znanych na świecie zespołów tanecznych - Moscow City Balet.
09-12-2011
Bydgoszcz. Moscow City Ballet na scenie Opery Nova
Czarowi tego baletu oprzeć się nie można. Dobrze wiedzą to nie tylko krytycy, ale też melomani na całym świecie. W Bydgoszczy obejrzymy "Jezioro łabędzie" w wykonaniu Moscow City Ballet.
30-11-2011
Audycja dla Danish Dance Theatre
28-11-2011
Lublin. Warsztaty tańca afrykańskiego w Chatce Żaka
Nauczane choreografie stanowią twórcze rozwinięcie tańców tradycyjnych. Opracowane są przez choreografów afrykańskich zespołów tańców tradycyjnych (baletów) pod kątem występów scenicznych i solowych. UMCS Chatka Żaka zaprasza 3 i 4 grudnia.
28-11-2011
Wielka Brytania. Ken Russell nie żyje
Brytyjski reżyser Ken Russell zmarł w niedzielę w wieku 84 lat - poinformowali jego syn i przyjaciel.
14-11-2011
Łódź. Dziś wystąpi Gaelforce Dance
Gaelforce Dance to nie tylko taniec. To świetna muzyka z celtyckimi rytmami, baletem, stepowaniem i grą świateł, a przede wszystkim energia zespołu, który kocha to, co robi. Spektakl można zobaczyć w poniedziałek, 14 listopada w Teatrze Wielkim (pl. Dąbrowskiego). Są jeszcze bilety.
10-11-2011
Lublin. Spotkanie z Laurent'em Van Kote
W najbliższą sobotę, 12 listopada o godz. 16, w Warsztatach Kultury odbędzie się spotkanie z przedstawicielem francuskiego Ministerstwa Kultury, wybitnym tancerzem i choreografem - Laurent'em Van Kote. Spotkanie ma charakter otwarty.
08-11-2011
"Jezioro łabędzie" w Płocku, czyli fotoreporterski savoir vivre
Ludzie, miejcie litość, przecież przeszkadzacie - zaklinała publiczność fotografów w czasie "Jeziora łabędziego" w płockiej Orlen Arenie. A fotografowie, niewzruszeni, jak na trzy, cztery - kiedy tancerze wykonywali imponujące skoki - naciskali spusty migawek. Trzaskało jak niezamknięte okna w czasie huraganu - pisze Milena Orłowska w Gazecie Wyborczej - Płock.
07-11-2011
Łódź. Rosjanie zatańczą "Jezioro łabędzie"
W poniedziałek, 7 listopada na scenie Teatru Muzycznego (ul. Północna 47/51) będzie można zobaczyć najbardziej znany balet Piotra Czajkowskiego "Jezioro łabędzie" w wykonaniu zespołu Russian National Ballet.
07-11-2011
Łódź. Wkrótce występ Crazy Horse
Legendarny paryski kabaret Crazy Horse wystąpi w Polsce. Pierwszy spektakl "Forever Crazy" odbędzie się 15 listopada w Łodzi w klubie Wytwórnia, dwa pozostałe - 19 i 20 listopada - w Warszawie.
25-10-2011
"Pina 3D", czyli trzeci wymiar teatru
Dożyliśmy ciekawych czasów: oto jedną z najlepszych premier filmowych roku jest... inscenizacja teatru tańca - o filmie Wima Wendersa "Pina" pisze Jacek Sobczyński w Polsce Głosie Wielkopolskim.
24-10-2011
Poznań. "Magiczne jajo" w Starym Browarze
24 i 25 października, w ramach projektu "Taniec z Nadrenii Północnej-Westfalii", w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze odbędzie się spektakl "Magiczne Jajo" grupy Teatr Mouvoir | ZauberEi. Wstęp wolny, spektakl dla dzieci od 5. roku życia.
21-10-2011
Kraj. "Pina" wchodzi na ekrany
Muzyczny film "Pina" w reżyserii Wima Wendersa, poświęcony legendarnej choreografce i tancerce Pinie Bausch, trafi dziś do kin w Polsce.
21-10-2011
Pina
W żadnym razie nie jest "Pina" - na szczęście - dokumentem o kimś (czy choćby o czymś). Udało się Wendersowi stworzyć filmowy język, który nie tyle o czymś opowiada, nie tyle daje niebanalną przyjemność oglądania, ile raczej pozwala wejść w trans - o filmie Wima Wendersa pisze Paweł T. Felis w Gazecie Wyborczej.
21-10-2011
Tańcz, tańcz, tańcz
O samej Pinie dowiadujemy się niewiele. Pozostaje tajemnicą. Być może to z szacunku dla niej - zawsze stała trochę z boku, zamyślona. Być może Wendersowi zbyt trudno było wniknąć w biografię przyjaciółki tuż po jej śmierci - film "Pina" Wima Wendersa (od dziś na ekranach kin) recenzuje Piotr Guszkowski w Metrze.
20-10-2011
Kraj. Film "Pina" wchodzi do kin
Dokument Wima Wendersa to wydarzenie artystyczne i technologiczne, ale nie należy przyjmować go bezkrytycznie. Film jest przeestetyzowany, w scenach zbiorowych tancerze na pierwszym planie przypominają sylwetki wycięte z papieru, a nie żywych ludzi. Zniknął pot, gwałtowny oddech i zmęczenie na twarzy, a to były istotne elementy spektakli Piny.
20-10-2011
Rozpoznanie tańcem
- Oglądając po raz pierwszy spektakl Piny, płakałem. Jak to możliwe, dlaczego? Bo rozpoznałem w nim siebie. A raczej moje ciało rozpoznało w tym samo siebie. Nigdy nie myślałem, że człowiek może zrozumieć taniec - rozmowa z Wimem Wendersem, reżyserem dokumentu "Pina". Film wszedł na ekrany.
18-10-2011
Wilno. Krzysztof Pastor dyrektorem artystycznym baletu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu
Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, Krzysztof Pastor, a zarazem choreograf-rezydent Holenderskiego Baletu Narodowego, przyjął 10 października 2011 roku dodatkowe obowiązki dyrektora artystycznego baletu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie.
13-10-2011
Gdynia. Gaelforce Dance wystąpi w Muzycznym
Z pewnością akcja niejednego serca przyśpieszy na wieść o kolejnej wizycie Gaelforce Dance w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Słynny zespół tancerzy, śpiewaków i instrumentalistów wystąpi na gdyńskich deskach w poniedziałek, 7 listopada o godz. 20. O kupieniu biletów warto pomyśleć już dziś!
03-10-2011
Kraków. I zjazd EEPAP podczas Reminiscencji
5-6 października podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych odbędzie się pierwszy zjazd otwierający działalność EEPAP, na którym będzie obecnych 80 twórców, kuratorów i krytyków teatralnych oraz tanecznych z 18 państw.
23-09-2011
Lublin. "Pina" Wendersa w kinie Bajka
Najnowsza technologia sprawia, że czasem wystarczy pójść do kina, by poczuć się jak na koncercie na żywo, czy spektaklu w teatrze. W ten weekend kino Bajka i Cinema City zapraszają do obejrzenia "Piny". Wyjątkowego filmu w technologii 3D.
23-09-2011
Radość na scenie łączy się ze smutkiem
"Cafe Müller", "Święto wiosny", "Vollmond" w choreogr. Piny Bausch Tanztheater-Wuppertal podczas III Dni Sztuki Tańca w Warszawie. Pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
22-09-2011
Warszawa. Estampas Portenas w Sali Kongresowej
Estampas Portenas - założona w Buenos Aires w 1996 roku przez wybitną prima balerinę i choreografkę Carolinę Soler, jedna z najlepszych i najbardziej utytułowanych na świecie grup tanga 22 października po raz pierwszy wystąpi w Polsce.
07-09-2011
Donieck. Powstaje balet o donieckim Szachtarze
W Doniecku na wschodniej Ukrainie powstaje przedstawienie baletowe poświęcone miejscowemu klubowi piłkarskiemu Szachtar-Donieck. Jak poinformowało biuro prasowe klubu. Premiera odbędzie się przed rozpoczęciem mistrzostw Europy w 2012 roku.
02-09-2011
Warszawa. Wieczór baletowy z Mińska
4 września o g. 21 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą odbędzie się wieczór baletowy z Teatrem Tańca Współczesnej Choreografii D.O.Z.S.K.I. z Mińska, wstęp wolny.
24-08-2011
Skrzynka z narzędziami
Krytyce i badaniom nad tańcem najczęściej zadaje się pytanie o narzędzia - pisze Anna Królica w Teatrze.
16-08-2011
Berlin. Projekt Dance Pl
Dance_PL to wyjątkowa w Berlinie prezentacja nowego polskiego tańca. W dniach 13-28 sierpnia w MicaMoca wystąpią: Grupa Artystyczna KONCENTRAT, Harakiri Farmers, Karol Tymiński, Ramona Nagabczyńska, Anna Nowicka.
09-08-2011
Warszawa. Festiwal Ogrody Muzyczne na finiszu
Anna Radziejewska w recitalu pieśni Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego, Piotr Anderszewski w europejskiej trasie koncertowej, opera "Ariadna na Naxos", przedstawienie baletowe "Święto wiosny" w stylu modern i na zakończenie 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne - koncert THE SWINGLE SINGERS.
01-08-2011
Moskwa. Koncert galowy Ballet Nacional de Cuba
Legenda światowego baletu 90-letnia Alicia Alonso przywiozła do Moskwy trupę swego kubańskiego baletu - Ballet Nacional de Cuba - która wystąpi we wtorek z koncertem galowym w moskiewskim teatrze Bolszoj. Alonso zapowiedziała, że wyjdzie na scenę.
29-07-2011
Gruszczyński z Awinionu: Teatr mówi własnymi słowami
Teatr przestaje być zależnym od literatury ilustratorem jej zawartości. Taki wniosek można przynajmniej wyciągnąć z zakończonej właśnie 65. edycji Festiwalu w Awinionie - pisze Piotr Gruszczyński w Gazecie Wyborczej.
29-07-2011
Trzeci wymiar Piny Bausch
Jej spektakle świetnie nadają się na kino 3D, ale Pina Bausch nigdy nie zgodziłaby się na ich filmowanie, gdyby nie zajął się tym jej przyjaciel Wim Wenders. Jego "Pina" zachwyciła na Berlinale, teraz można ją oglądać na Nowych Horyzontach - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej.
25-07-2011
Ciało w godzinie agonii
Na teatralnym festiwalu w Awinionie widać wyraźnie, że taniec ma w teatrze coraz więcej do powiedzenia. Przypomina o cielesności tej sztuki - pisze Piotr Gruszczyński w Gazecie Wyborczej.
23-07-2011
Wrocław. Pokazy filmu "Pina"
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty można jeszcze zobaczyć głośny film Wima Wendersa o legendarnej niemieckiej tancerce i choreografce.
19-07-2011
Sztuka patrzenia
Pina Bausch nie chciała, by jej sztukę zamykać w definicjach. Żadnych ideologii, dogmatów, założeń, wykładni. Reżyser, jak się zdaje, odczytał jej intencje - Aleksandra Rembowska o filmie "Pina" Wima Wendersa. Jutro premiera polska na festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty.
19-07-2011
Sztuka patrzenia
Pina Bausch nie chciała, by jej sztukę zamykać w definicjach. Żadnych ideologii, dogmatów, założeń, wykładni. Reżyser, jak się zdaje, odczytał jej intencje - Aleksandra Rembowska o filmie "Pina" Wima Wendersa. Jutro premiera polska na festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty.
11-07-2011
Francja. Zmarł choreograf Roland Petit
Francuski choreograf i tancerz, którego twórczość wzbogacała sceny od Paryża po Hollywood, zmarł w Genewie w wieku 87 lat - poinformowała w niedzielę Opera Paryska.
11-07-2011
Warszawa. Wakacyjne wydarzenia w Zachęcie
"Tego lata otwórz się na sztukę!" - pod takim hasłem w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta przygotowano bogaty program kulturalny; wystawy, pokazy filmów, koncerty i promocje czekają na miłośników sztuki.
07-07-2011
Ateny. International Classical Ballet and Modern Dance Competition
W dniach 4-6 lipca 2011 roku w liczącej 3000 miejsc widowni Badminton Theater w Atenach, w Grecji odbył się 11th International Classical Ballet and Modern Dance Competition.
01-07-2011
Warszawa. Tanztheater Piny Bausch we wrześniu
Cztery przedstawienia Piny Bausch uświetnią wrześniowe Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej i otworzą sezon kultury Nadrenii Północnej - Westfalii w Polsce.
27-06-2011
Wrocław. Festiwal Tańca Dawnego Pawana
Jakie kroki miała volta, najbardziej skandaliczny taniec dworski prowadzący według księży do ciąż i rozwodów, który z tańców zastępował królowej Elżbiecie poranną gimnastykę i co wspólnego z tańcami dawnymi mają joga i tai-chi? Odpowiedzi na pytania można będzie uzyskać biorąc udział w kolejnej edycji festiwalu.
17-06-2011
Warszawa. "Choreografia ciał" w Zachęcie
"Choreografia ciał" - rozpoczynająca się w sobotę wystawa w galerii Zachęta - pokazuje związki tańca z innymi dziedzinami sztuki. Mamy tu kadry z filmów, akcji artystycznych, sesji czy teledysków. Wszystkie świadczą o nieograniczonej wyobraźni twórców.
03-06-2011
Warszawa. Wystąpi Zespół Tajskiego Tańca Klasycznego
Ponieważ zawody K2 cieszą się w Polsce dużą popularnością, tajski boks jest u nas wysoko ceniony. Tajlandia ma nam jednak do zaoferowania nie tylko brutalne Muay Thai. Przekonamy się o tym w sobotę i niedzielę w Łazienkach Królewskich. W tamtejszym amfiteatrze o godz. 14 wystąpi Zespół Tajskiego Tańca Klasycznego, najważniejszy ambasador kultury i sztuki tego kraju.
01-06-2011
Rzym. Kompozytor i tancerz w jury festiwalu filmowego
Światowej sławy kompozytor, autor muzyki filmowej Ennio Morricone będzie przewodniczącym jury festiwalu filmowego w Rzymie, który odbędzie się w dniach od 27 października do 4 listopada. W skład jury wejdzie również znany tancerz baletowy teatru La Scala Roberto Bolle.
31-05-2011
Gdańsk. Wkrótce III Gdański Festiwal Tańca
Za dwa tygodnie rusza III Gdański Festiwal Tańca. Wydarzenie zainauguruje wernisaż instalacji Aurory Lubos "Still alive" oraz prezentacje spektaklu w ramach bloku "Russia. Now": "Post engagement. Diptych. Part II" zespołu Prowincjalnyje Tancy, prowadzone przez ikonę rosyjskiego tańca Tatianę Baganovą.
31-05-2011
Poznań. Teatr tańca dla maluchów
Z okazji inauguracji projektu "Stary Browar Nowy Taniec Dla Dzieci", specjalnie na Dzień Dziecka, 1 czerwca w Starym Browarze wystąpi teatr Aaben Dans z Roskilde w Danii, który zaprezentuje jeden ze swoich najlepszych spektakli - "Ja Ty i My".
17-05-2011
Wrocław. Polska premiera "Piny" w 3D
Podzielam opinie krytyków, którzy pisali, że film jest arcydziełem, a Wendersowi, idącemu za Piną Bausch, udało się zarejestrować inny wymiar życia, taniec mówiący więcej niż niejeden dialog - Roman Gutek, dyrektor festiwalu Era Nowe Horyzonty, poleca film o wybitnej choreografce.
16-05-2011
Lublin. Cuadro Flamenco w filharmonii
Na dzisiejszy koncert zespołu składają się utwory prezentujące współczesne style flamenco jak: Tarantas, Soleá, Bulerías, Tangos, Cantinas, Alegrías czy Malaguenas, gdzie można zaobserwować kunszt muzyki, tańca i śpiewu flamenco.
02-05-2011
Łódź. Wystawa Jana Fabre'a w Muzeum Sztuki
To pierwszy w Polsce pokaz prac wybitnego belgijskiego artysty multimedialnego, dramaturga, reżysera i scenografa o międzynarodowej sławie. Wernisaż wystawy "Jan Fabre. Sztuka trzymała mnie z dala od więzienia!" w czerwcu.
29-04-2011
Orędzie na Dzień Tańca
29 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Tańca, a w Warszawie kończy się I Kongres Tańca, zamykany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny wybitny artysta przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec.
28-04-2011
Poznań. Artyści Kibbutz Contemporary w Wielkim
"Black&White" - choreografie trzech znakomitych twórców, współpracujących z izraelskim Kibbutz Contemporary Dance Company - zaprezentuje 21 maja Teatr Wielki. Już jutro zobaczymy ich fragmenty.
19-04-2011
Wrocław. Malakhov w Pałacu Spaetgena
Światowej sławy solista baletu Vladimir Malakhov, nazywany przez krytyków "tancerzem stulecia" i " bogiem tańca", pokazuje we Wrocławiu mniej znaną twarz.
13-04-2011
Wrocław. Kolekcja tancerza
Muzeum Miejskie Wrocławia, kurator J.S. Witkiewicz oraz Vladimir Malakhov zapraszają na wystawę "Kolekcja Vladimira Malakhova".
08-04-2011
Płock. Balet Męski w Dramatycznym
Państwowy Balet Męski z Petersburga wystąpi w niedzielę w Teatrze Dramatycznym. Ma wszystko, czego potrzebuje najwyższej klasy zespół - cechuje ich perfekcjonizm, muzykalność i urzekający styl. Do tego w repertuarze legendarne partie z klasycznego repertuaru baletowego.
08-03-2011
Płock. Balet Męski w Dramatycznym
Można jeszcze kupować bilety na występ słynnego Baletu Męskiego z Petersburga, który odbędzie się 10 kwietnia w płockim Teatrze Dramatycznym. W skład zespołu wchodzą wyłącznie mężczyźni.
03-03-2011
Łódź. Rosyjski Balet Męski w filharmonii
Sanktpetersburski Państwowy Balet Męski Valerija Michajlovskiego wystąpi 7 kwietnia w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej.
03-03-2011
Nowy Jork. Balet McCartneya
Paul McCartney zadebiutuje w roli kompozytora muzyki baletowej
02-03-2011
Warszawa. Aleksandra Liashenko nominowana do "Benois de la Danse"
Pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego jest nominowana w kategorii "najlepsza tancerka" za swoją interpretację roli tytułowej w "Kopciuszku" Fredericka Ashtona na scenie Teatru Wielkiego.
26-02-2011
Nowy Jork. McCartney komponuje dla baletu
Sir Paul McCartney, były członek zespołu The Beatles, pisze utwór orkiestrowy "Ocean's Kingdom" (Królestwo Oceanu) dla nowojorskiego City Ballett. Premiera zapowiedziana jest podczas gali 22 września.
18-02-2011
Lublin. Maribel opowiada flamenco
Maribel Ramos, którą zobaczymy w filharmonii, ma za sobą poważne taneczne wykształcenie. Ale, jak sama mówi, to, co zadecydowało o jej sukcesie, jest zupełnie irracjonalne.
16-02-2011
Lublin. Tancerze flamenco w filharmonii
Jakie jest prawdziwe flamenco, taniec o życiu i śmierci spopularyzowany przez Cyganów z Andaluzji? Koncertowej odpowiedzi udzieli tancerka Maribel Ramos z Sewilli i zespół jej muzyków La Zambra, którzy w sobotę wystąpią w Lublinie
15-02-2011
Berlin. Pina Bausch w 3D
Dokumentalny film w trówymiarze o wybitnej artystce pokazał na festiwalu filmowym Berlinale 2011 reżyser Wim Wenders.
08-02-2011
Moskwa. Anastasija Wołoczkowa rzuciła partyjną legitymacją
Słynna tancerka baletowa i członkini kierowanej przez Władimira Putina partii Jedna Rosja zrobiła sobie gołe fotki. Kiedy wybuchła afera, rzuciła partyjną legitymacją i ujawniła, jak nikczemnie partia postępuje w sprawie Michaiła Chodorkowskiego. Anastasija Wołoczkowa ogłosiła na swojej stronie konkurs na najlepszą przeróbkę jej zdjęć. Ta przeróbka zajęła pierwsze miejsce.
07-02-2011
Żywa natura w tańcu
Tancerz, w kontekście projekcji, jest żywy ale z pewnością nie w konwencji obecności scenicznej no play. Tancerz nie wykonuje żadnej choreografii, jedynie ruch sceniczny, ogólną koncepcję tego, gdzie i kiedy ma się znaleźć. Sposób, w jaki improwizuje pewne zachowania nie pozostawia wątpliwości, że to tancerz wszechstronnie wykształcony. Ale z jakim rodzajem sztuki scenicznej mamy do czynienia? - o spektaklu "Monkey Sandwich" pisze Iwona Wojnicka.
24-01-2011
Kino szuka pomysłu na balet
O ile klasyczny taniec teatralny - jako pewna cielesna praktyka - odzierany jest w "Czarnym łabędziu" z otoczki eterycznej lekkości, o tyle film ten powtarza sporo najbardziej zgranych fabularnych klisz, towarzyszących popularnym narracjom o balecie - pisze Witold Mrozek w Dwytygodniku. Strona Kultury
04-01-2011
Butoh po polsku
Na polskiej scenie taniec butoh pojawił się blisko dziesięć lat temu. Inicjatorką działań opartych na specyficznej dla butoh filozofii ciała i umysłu była Sylwia Hanff - pisze Magdalena Zamorska w Teatrze.
04-01-2011
Między buntem rozumu a pokorą istnienia
Motyw śmierci pojawia się w butoh równie często jak u Słowackiego czy Kantora; śmierć to bowiem naturalna część życia indywidualnego i pamięci historycznej narodu. Japończycy mają swoje wojenne upokorzenie oraz hekatombę Hiroszimy i Nagasaki, Polacy celebrują przegrane powstania, niewolę i krwawe wojny - pisze Jadwiga Majewska w Teatrze.
24-12-2010
Teatr niemiecki po Thilo Sarrazinie
Bankowiec reformatorem niemieckiego teatru? Po ksenofobicznej publikacji Thilo Sarrazina o muzułmańskich imigrantach reżyserzy porzucili spory estetyczne i zajęli się debatą nad społeczną misją sztuki - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
17-12-2010
Warszawa. "Dziadek do orzechów" w Kongresowej
Jedno z najsłynniejszych przedstawień Moscow City Ballet "Dziadek do orzechów" zostanie pokazany w Sali Kongresowej.
08-12-2010
Paryż. Primabalerina Maja Plisiecka obchodziła 85-lecie
Legendarna primabalerina Maja Plisiecka świętowała swoje 85. urodziny w Paryżu, gdzie w teatrze na Polach Elizejskich odbył się koncert galowy na jej cześć w wykonaniu gwiazd baletu rosyjskiego i francuskiego - podały we wtorek rosyjskie media.
03-12-2010
Łódź. "Dziadek do orzechów" w Cinema City
W cyklu "CineMaestro" kino zaprasza na projekcję baletu w wykonaniu Royal Opera House Covent Garden.
01-12-2010
Kraj. Zatańczy Moscow City Ballet
Od kilku lat u progu kalendarzowej zimy Polskę odwiedza Moscow City Ballet.
26-11-2010
Warszawa. Niedzielne Śniadanie w CSW
Rezydenci Zamku Ujazdowskiego zapraszają 28 listopada o g. 12 na Niedzielne Śniadanie.
25-11-2010
Telewizja. Opera i balet w 3D na satelicie Astra
Na satelicie Astra 23,5E rozpoczął nadawanie nowy kanał Brava 3D, który w trójwymiarze prezentuje muzykę klasyczną, operę i balet. Uruchomił go holenderski nadawca Brava.
24-11-2010
Lublin. Adeptki Ogniska Baletowego w Pilznie
Uczennice Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie wystąpiły w historycznym Teatrze Wielkim im. J.K. Tyla w czeskim Pilznie w ramach Międzynarodowego Wieczoru Tańca "International Revne of Ballet Schools".
24-11-2010
Taniec to nie tylko ruch, to zawsze coś więcej
- Coś, co czuję bardzo mocno w tych tancerzach, to ich dojrzałość, pasję i dociekliwość. Szczególnie ta pasja jest ważnym elementem, ponieważ szukam jej w każdym zespole, z którym aktualnie pracuję, a którą z pewnością mają poznańscy tancerze - mówi choreograf Ohad Naharin przed premierą "Minus 2" w Polskim Teatrze Tańca.
23-11-2010
Łódź. Koncert zespołu z Palestyny
Ambasador Palestyny w Polsce pan Khaled Ghazal Soufan oraz pani Bushra Soufan mają zaszczyt zaprosić do Teatru Nowego na występ palestyńskiego zespołu pieśni i tańca Nida Al-Ard.
11-10-2010
Warszawa. Trwa VIII Japoński Październik
Wystawa ikebany, pokazy nowoczesnego japońskiego tańca butoh, warsztaty z ceremonii parzenia herbaty, spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych - w ten sposób kulturę Japonii chcą przybliżyć warszawiakom organizatorzy VIII Japońskiego Października.
28-09-2010
Poznań. Spektakl w choreografii Ohada Naharina w PTT
Od początku sezonu w Polskim Teatrze Tańca trwają próby do premiery spektaklu "Minus 2" w choreografii legendarnego Ohada Naharina, artysty, którego pozyskanie do współpracy jest wielkim sukcesem PTT, a zarazem nobilitacją dla polskiej sztuki tańca współczesnego.
23-09-2010
Londyn. Wystawa kostiumów dla Baletów Rosyjskich
Londyńskie Victoria and Albert Museum otwiera kolejną przebojową wystawę. Od soboty będzie można oglądać piękne i ekstrawaganckie kostiumy baletowe sprzed stu lat.
10-09-2010
Szalony Don Kichot, który chce obdarować świat miłością
Boris Ejfman, światowej sławy choreograf, krąży po Polsce z jego Sanktpetersburskim Teatrem Baletu z przedstawieniami "Don Kichota". W sumie piętnaście spektakli; pierwszy w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w minioną niedzielę. Muszę przyznać, że na spektakl, którego podtytuł brzmi "Fantazja szaleńca", szedłem bez specjalnego entuzjazmu - pisze Tadeusz Skutnik w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
10-09-2010
Zabawne tańce w domu dla obłąkanych
Petersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana od Warszawy rozpoczął wrześniową podróż po Polsce. Odwiedzi też Bydgoszcz, Kielce, Kraków, Łódź, Poznań. Boris Ejfman przyjechał tym razem ze świetnym "Don Kichotem", by bawić widzów żartami ze starej klasyki - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
03-09-2010
Gdynia. Don Kichot Ejfmana w Muzycznym
Z góry można przewidzieć, że wielbicieli Terpsychory czeka w najbliższym czasie prawdziwe wydarzenie. Tak się dzieje od wielu lat, kiedy do Trójmiasta przyjeżdża Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana.
03-09-2010
Warszawa. "Kopciuszek" w Arkadii
Cinema City Arkadia wznawia cykl prezentujący spektakle operowe i baletowe.
30-08-2010
Kraków. Trzy razy Balet Borysa Ejfmana
We wrześniu w Operze Krakowskiej z trzema spektaklami wystąpi Sanktpetersburski Teatr Baletu Borysa Ejfmana. Wielbiciele zespołu muszą się pospieszyć - bilety są już w sprzedaży.
25-08-2010
Gdynia. "Don Kichot..." Borisa Ejfmana w Muzycznym
Bałtycka Agencja Artystyczna BART zaprasza 5 września do Teatru Muzycznego w Gdyni na przedstawienie "Don Kichot, czyli Fantazja Szaleńca" w wykonaniu jednego z najlepszych zespołów baletowych świata - Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana.
30-07-2010
Poznań. Compagnie Thor w CK Zamek
"To the ones I love", najnowszy spektakl belgijskiej grupy Compagnie Thor, w czwartek na Dziedzińcu Różanym CK Zamek. To abstrakcyjna choreografia do utworów Bacha, w której zobaczymy tancerzy afrykańskiego pochodzenia.
28-07-2010
Sankt Petersburg. Hiszpański choreograf Duato poprowadzi Teatr Michajłowski
Hiszpański choreograf Nacho Duato, uczeń Maurice'a Bejarta, zostanie dyrektorem artystycznym Teatru Michajłowskiego w Petersburgu, jako pierwszy od ponad stu lat cudzoziemiec na czele rosyjskiego zespołu baletowego.
23-07-2010
Warszawa. "Jezioro łabędzie" na Zamku Królewskim
Festiwal Ogrody Muzyczne, dziedziniec Zamku Królewskiego, pl. Zamkowy 4, bilety: 5 zł, rezerwacje: tel. 22 355 51 70 lub przed koncertami i projekcjami, piątek (23.07) - sobota (31.07), godz. 19.30.
16-07-2010
Warszawa. Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim
Ogrody Muzyczne, dziedziniec Zamku Królewskiego, pl. Zamkowy 4, bilety: 5 zł, do kupienia przed koncertami i projekcjami, piątek (16.07) - sobota (31.07), godz. 19
15-07-2010
Warszawa. "Flamandowie tańczą" na Zamku Królewskim
Flamandowie tańczą, dziedziniec Zamku Królewskiego, pl. Zamkowy 4, sobota (17.07) godz. 19.30
08-07-2010
Wiedeń. Wkrótce Festiwal Tańca Współczesnego ImPulsTanz
W dniach 15 lipca-15 sierpnia odbędzie się w Wiedniu Festiwal Tańca Współczesnego ImPulsTanz, na którym będzie można spotkać międzynarodową awangardę tańca.
06-07-2010
Lublin. Międzynarodowy Wieczór Tańca
W niedzielę w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zobaczyliśmy nie tylko balet klasyczny, ale też wszelkie gatunki tańca. Gra świateł, gra gestów, barwne kostiumy i rekwizyty. To wszystko sprawiło, że przez dwie godziny siedzieliśmy wbici w fotele, oczarowani magią tańca i muzyki.
05-07-2010
Warszawa. Wspomnienie o Kazuo Ohno w CSW
Butoh - nazywane też tańcem brzydoty lub śmierci - należy oglądać na żywo. Tylko wtedy widz czuje niesamowitą energię płynącą od wykonawcy. W kinie Audytorium w Centrum Sztuki Współczesnej podczas wieczoru autorskiego poświęconego twórczości Ohno poznamy więc tylko namiastkę jego sztuki. Przygotowano zapisy fragmentów spektakli, które wzbogacą wykłady kuratora tańca w CSW Janusza Marka i teatrologa Julii Hoczyk.
30-06-2010
Wrocław. Rok temu zmarła Pina Bausch
Zmarła dokładnie rok temu, gdy trwał wrocławski festiwal "Świat miejscem prawdy". Miała się na nim pojawić razem ze swoim zespołem, ale nie zdążyła - zatrzymał ją zdiagnozowany zaledwie kilka dni wcześniej nowotwór.
30-06-2010
Warszawa. Wieczór poświęcony twórczości Kazuo Ohno w CSW
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja POMPKA zapraszają w poniedziałek 5 lipca o godz. 18.00 na wieczór poświęcony twórczości Kazuo Ohno - zmarłego japońskiego tancerza, mistrza tańca butoh. Wstęp wolny.
28-06-2010
Wrocław. Spektakl "Quiet" ku pojednaniu palestyńsko-izraelskiemu
Centrum Sztuki Impart zaprasza na spektakl "Quiet" (na zdjęciu) prezentowany w ramach projektu ,,Floodwall".
15-06-2010
Wyobraźnię spekulacją rozruszać
Zaprezentowany w Starym Browarze "Black Swan" szwajcarskiego choreografa nie był pierwszym spektaklem tego artysty pokazanym w Polsce. Należący bez wątpienia do najwyższej europejskiej ligi Gilles Jobin już wcześniej - w Gdańsku, Lublinie, Kaliszu, Warszawie, Poznaniu - pokazywał niektóre ze swoich prac: "Wstęgę Mobiusa" (2003), "Steak House" (2005), "Text To Speech" (2008). Tym razem ułożył cały festiwal zatytułowany "Focus: Switzerland", prezentujący "esencję" helweckiej sztuki... performatywnej - pisze Jadwiga Majewska w Teatrze.
11-06-2010
Łódź. Chiński zespół Shen Yun w Wielkim
Nowojorski zespół Shen Yun to grupa chińskich artystów, których połączyła idea odrodzenia tradycyjnych chińskich sztuk widowiskowych i propagowanie ich na całym świecie.
11-06-2010
Warszawa. Warsztaty teatralne w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa zaprasza na warsztaty teatralne z argentyńskimi artystkami Solange Bonfil i Carlą Doorn (na zdjęciu).
09-06-2010
Moskwa. Zmarła legendarna primabalerina Marina Siemionowa
Legendarna rosyjska primabalerina moskiewskiego Teatru Wielkiego Marina Siemionowa zmarła w swoim domu w wieku 102 lat - poinformował w środę dyrektor generalny teatru Anatolij Iksanow.
02-06-2010
Japonia. Kazuo Ohno nie żyje
Wczoraj, 1 czerwca, zmarł Kazuo Ohno (na zdjęciu), wybitny tancerz japoński, uznawany za mistrza w dziedzienie tańca Butoh. Miał 103 lata.
28-05-2010
Wiedeń. Zbliża się ImpulsTanz
W dniach 15 lipca - 15 sierpnia w Wiedniu odbędzie się już po raz dwudziesty siódmy międzynarodowy festiwal tańca ImpulsTanz. Organizator proponuje zainteresowanym 180 warsztatów. Uczestnicząc w nim, można stać się świadkiem niejednej światowej premiery czy nowej aranżacji klasycznych spektakli.
22-04-2010
Warszawa. Ukaże się kolekcja "Balet i taniec"
W najbliższą sobotę, 24 kwietnia, ukaże się pierwszy tom nowej kolekcji Agory "Balet i taniec", prezentującej 25 najsłynniejszych przedstawień baletowych. Pierwsza książka i płyta DVD poświęcone są spektaklowi "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego w inscenizacji Teatru Bolszoj.
19-04-2010
Gdańsk-Wrocław. Spektakl duetu Delgado Fuchs
Stacja Orunia, Centrum Sztuki IMPART, Pro Helvetia oraz Ambasada Belgii zapraszają na występy szwajcarsko-belgijskiego duetu tańca współczesnego Delgado Fuchs.
12-03-2010
Warszawa. Łabędzie zatańczą na ekranie
Operowe przedstawienia z teatrów przenoszone do kin przestały już być czymś nadzwyczajnym, coraz więcej teatrów na świecie w ten sposób zdobywa nowych widzów.
10-02-2010
Bydgoszcz. Gaelforce Dance w Operze Nova
Aż dech w piersiach zapiera, kiedy 30-osobowy zespół równiutko wyskakuje jeden rytm. Na wyjątkowy irlandzki koncert Gaelforce Dance zapraszamy w marcu do Opery Nova.
27-01-2010
Wiedeń. Zatańczą Chopina w operze
Tegoroczny bal w Operze Państwowej w Wiedniu 11 lutego poświęcony będzie Fryderykowi Chopinowi w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora - poinformowali we wtorek organizatorzy słynnego balu.
22-01-2010
CINEMAESTRO - rok z operą w kinach Cinema City
Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych Europy i nie tylko - londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King's College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier.
07-01-2010
Nowy Jork. O polskim tańcu lat 80. w Instytucie Kultury Polskiej
Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na kolejne wydarzenia festiwalu Performing Revolution in Central and Eastern Europe z okazji 20. rocznicy obalenia komunizmu.
11-12-2009
Łódź. Flamenco w Nowym
"Energia, energia, energia" - tak w skrócie można byłoby zapowiedzieć występ zespołu Remedios, jednego z najlepszych zespołów flamenco w Europie Środkowo-Wschodniej. Występ odbędzie się jutro, o godz. 19, w Dużej Sali Teatru Nowego w Łodzi.
24-11-2009
Bydgoszcz. Moscow City Ballet w Operze Nova
Doskonałe układy choreograficzne do muzyki klasycznej i perfekcyjne wykonanie. To oczywiście Moscow City Ballet! Już 11 grudnia wystąpi w bydgoskiej Operze Nova.
12-11-2009
Warszawa. Taneczne historie gejszy
Tradycyjny taniec japoński, liczący sobie 400 lat, ściśle związany z teatrem kabuki. Nihon buy. Będzie można go poznać w środę w Muzeum Azji i Pacyfiku, gdzie zaplanowano spotkanie połączone z pokazem na żywo. Poprowadzi je Hana Umeda, tancerka i studentka Instytutu Kultury Polskiej.
28-10-2009
Berlin. Wkrótce Spielzeit Europa 2009
Już wkrótce rozpocznie się taneczna część berlińskiego Spielzeit Europa (listopad - grudzień 2009).
19-10-2009
Wieża Babel - inaczej
"maProject" nie jest przedstawieniem o tożsamości Polaka, Holendra, Litwina czy jakkolwiek definiowanego Europejczyka. Wileńskie przedsięwzięcie uświadamia odbiorcy jego podmiotowość jako uczestnika, a nie tylko prowadzonego przez zaprojektowany schemat odbioru fabuły widza; jest zatem przykładem sztuki angażującej - o wileńskiej instalacji-performansie tanecznym "maProject" pisze Witold Mrozekw portalu nowytaniec.pl.
08-10-2009
Bydgoszcz. Chińscy tancerze w Operze Nova
Artyści chińskiego Zespołu Tańca z Teatru Wielkiego w Ningbo wystąpią w Operze Nova.
08-10-2009
Warszawa. Dni Lublany
Od 7 do 9 października potrwają Dni Lublany w Warszawie. Bardzo ciekawie zapowiadają się taneczne przedstawienia, które zostaną zaprezentowane w czwartek w filii artystycznej Fabryki Trzciny na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu.
30-09-2009
Cordoba. Międzynarodowy Konkurs Tańca Danzamerica
W dniach od 30 września do 11 października w Cordobie, w Argentynie, odbędzie się XV edycja Międzynarodowego Konkursu Tańca Danzamerica.
30-09-2009
Argentyna. Tango na liście UNESCO
Taniec wywodzący się z Argentyny i Urugwaju został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
24-09-2009
Oniegin na skłocie i w pubie
Boris Ejfman jest obdarzony niespotykaną wręcz umiejętnością odczytywania na nowo klasycznej literatury rosyjskiej i przekładania jej na język teatru tańca, o czym kolejny raz mogła się przekonać poznańska publiczność, oglądając jego wersję "Oniegina" - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
18-09-2009
Warszawa. "X-Event 2" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Goszczący pierwszy raz w Polsce Les gens d'Uterpan odwołuje się w swoim spektaklu do pochodzącej z lat 70. XX wieku koncepcji dekonstrukcji.
04-09-2009
Warszawa. 7. Festiwal Bom Dia Brasil
Największą atrakcją tegorocznego Festiwalu Bom Dia Brasil (Dzień dobry, Brazylio) będzie z pewnością karnawałowa parada na Nowym Świecie. 5 września od godz. 12 do 20 weźmie w niej udział ponad 200 tancerzy z całej Polski, a oprawę muzyczną zapewni aż 60 muzyków z grup perkusyjnych.
27-08-2009
Najważniejsza jest technika
- Gdybym miała dzieci, zabroniłabym im siedzieć na sofie. Niech siedzą na podłodze, to dużo zdrowsze. Nasz tryb życia, to ograniczenie ruchów, ma także wpływ na technikę tańca współczesnego - mówi Susanne Linke, 65-letnia niemiecka tancerka i choreograf, gość Gdańskiego Festiwalu Tańca.
22-08-2009
Lublin. Lubelski Teatr Tańca leci do San Francisco
Artyści z Lubelskiego Teatru Tańca dostali prestiżowe wyróżnienie: jako jedyna grupa taneczna z Europy Wschodniej i pierwsza w historii naszego kraju, pojadą na serię występów do San Francisco.
07-08-2009
Warszawa. 7. Europejskie Spotkania Taneczne
7. Europejskie Spotkania Taneczne. Ta impreza rozpoczyna się dopiero w następny poniedziałek (17.08), ale ze względu na fakt, że ma charakter warsztatowy, trzeba już teraz rezerwować sobie na nią miejsce.
28-07-2009
Koszęcin. Letnia szkoła tańca
70 osób z Polski i Litwy, profesjonalistów i amatorów - tylu uczniów miała Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego zorganizowana przez zespół "Śląsk".
27-07-2009
Łódź. Finał Festiwalu Flamenco
W Łodzi zakończył się Festiwal Flamenco.
27-07-2009
Nowy Jork. Choreograf Merce Cunningham nie żyje
Amerykański choreograf Merce Cunningham (na zdjęciu), jeden z rewolucjonistów tańca nowoczesnego, zmarł w swoim domu w wieku 90 lat - poinformowała w poniedziałek fundacja jego imienia.
20-07-2009
Noelia i cztery razy Antonio
Choć nie obyło się bez organizacyjnych zgrzytów, występ Hiszpanki Noelii Sabarea był jednym z najlepszych w historii Międzynarodowego Festiwalu Kultury Flamenco - pisze Jed w Expressie Ilustowanym.
17-07-2009
Łódź. Noelia Sabarea na Viva Flamenco
Noelia Sabarea uchodzi za jedna z najważniejszych ikon współczesnego flamenco. Zasłynęła z żywiołowych występów, tworzących rozbudowane spektakle oparte na śpiewie i tańcu.
16-07-2009
Koszęcin. Międzynarodowa szkoła tańca współczesnego w siedzibie "Śląska"
Zajęcia w ramach międzynarodowej letniej szkoły tańca współczesnego rozpoczęły się w czwartek w siedzibie zespołu pieśni i tańca "Śląsk" w Koszęcinie. Bierze w niej udział 70 osób, m.in. tancerze z Litwy.
14-07-2009
Hawana. Pierwsza wizyta londyńskiego Royal Ballet
Royal Ballet - znany na całym świecie londyński zespół baletowy - przyjechał do Hawany. To pierwsza jego wizyta na Kubie, gdzie pozostanie przez pięć dni - pisze we wtorek BBC.
13-07-2009
Długie pożegnanie Piny Bausch
Oglądając "Nefes" widziałam wielki hołd złożony przez Pinę Bausch jej zespołowi, ba, każdemu tancerzowi z osobna, bo każdy lub prawie każdy miał swoje małe-wielkie przedstawienie w tych trzech kipiących tańcem godzinach. W każdym ich ruchu zapisała się wypracowana wspólnie metoda wyrażania i docierania do prawdy o człowieku poprzez sekwencje ruchów właśnie, poprzez taniec. Z całą powagą tego zadania, skupieniem i szacunkiem dla tego, co wspólnie się tworzy i z kim tworzy - o spektaklu zatańczonym po śmierci Piny Bausch na wrocławskim festiwalu "Swiat miejscem prawdy", pisze Beata Stasińska w portalu dwutygodnik.strona kultury.
13-07-2009
Pina Bausch (1940-2009). W cieniu Bausch
W filmie dokumentalnym zapytano Pinę, jak widzi swoją przyszłość. Nieco zakłopotana odpowiedziała: "Chyba chciałabym mieć siłę i miłość" - o zmarłej niemieckiej tancerce i choreografce Pinie Bausch pisze Anna Królica w Dwutygodniku. Stronie Kultury.
13-07-2009
Tańczyć jest łatwiej, niż mówić
Bausch potrafiła znaleźć w teatrze ekwiwalent dla tych stanów, które nie poddają się werbalizacji - wyrażają się w nieartykułowanym krzyku, bolesnym napięciu mięśni, wykrzywieniu twarzy, spazmach, konwulsjach całego ciała. Tancerze szukali prawdy w ciele, jego reakcjach, jego pamięci - o wybitnej artystce i jej spektaklu "Nefés" pisze Anna R. Burzyńska w Tygodniku Powszechnym.
09-07-2009
Łódź. Viva Flamenco 2009
Już po raz ósmy z rzędu, Łódź stanie się europejską stolicą ognistego flamenco. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej Viva Flamenco 2009. Przez dziesięć dni pomiędzy 17 a 26 lipca na łódzkich ulicach, w kawiarniach, teatrach i galeriach, zagości folklor gorącej i tajemniczej Andaluzji, a kluby rozbrzmiewać będą pełnym emocji flamenco.
09-07-2009
Nienarzucająca się obecność
Nie lubiła mówić o uczuciach, bo nie dawało się ich nazwać słowami. Ale zależało jej chyba najbardziej, by spektakle trafiały wprost do serc. Właśnie do serc, a nie do umysłów. W pracy też czerpała przede wszystkim z serca własnego i serc tancerzy. Jej obecność była nienarzucająca się, dawała tancerzom przestrzeń wolności, niczym ich nie ograniczała - o zmarłej niedawno wybitnej choreografcei reżyserce Pinie Bausch opowiada w Dzienniku Aleksandra Rembowska, autorka książki o artystce i jej teatrze.
09-07-2009
Warszawa. Sasha Waltz, Culberg Ballet i koncert Björk
Zanim zacznie grać orkiestra, tancerze we współczesnych ubraniach wskakują do wielkiego szklanego basenu-akwarium. I trwa kilkunastominutowy wodny taniec, a zarazem walka z materią ciała i ducha.
06-07-2009
Łódź. Wystąpi tancerka manipuri
Tradycja indyjskiego tańca manipuri sięga kilku wieków przed naszą erą i przetrwała do dziś. To tak, jakby oglądać oryginalny spektakl antycznej Grecji. W Łodzi taniec można nie tylko zobaczyć, ale się go nauczyć. Gdy Kriszna tańczył z kobietami...
02-07-2009
Co ludźmi porusza
Autorka książki prowadzi czytelników po ścieżkach inspiracji Piny Bausch, pokazuje etapy jej twórczości. Temu spacerowi towarzyszą piękne zdjęcia autorstwa Ursuli Kaufman - o monografii Aleksandry Rembowskiej "Teatr tańca Piny Bausch. Sny i rzeczywistość" - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej.
02-07-2009
Ruch i oddech Piny Bausch
W dzień śmierci Piny Bausch jej zespół zaprezentował na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy" dowcipny, liryczny "Nefés (Oddech)". Reformatorka teatru i tańca współczesnego rozluźniała w nim strukturę dramatyczną na rzecz swobody i zabawy - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
01-07-2009
Bausch nadała współczesny kształt teatrowi tańca
Pina Bausch była artystką, która poprzez twórcze poszukiwania wyznaczyła kierunek rozwoju teatru tańca w XX i XXI w. - uważa krytyk teatralny i autorka książki "Teatr tańca Piny Bausch" Aleksandra Rembowska.
01-07-2009
Czarodziejka teatru
Odeszła artystka, która dokonała rewolucji w sztuce tańca. Jako pierwsza połączyła taniec z innymi sztukami, tworząc nowy gatunek: teatr tańca. Dziś gdy co drugi zespół na świecie używa tej nazwy, trudno pojąć, że Pina Bausch dokonała prawdziwej rewolucji. Konsekwentnie łączyła taniec z aktorstwem, piosenką, czy kabaretem. Kicz mieszała z poezją, groteskę z liryką - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
01-07-2009
Łumiński: Pina Bausch zmieniła taniec i podejście do teatru
To była osoba, która zmieniła zupełnie taniec i podejście do teatru tańca, jedna z największych rewolucjonistek w tej dziedzinie sztuki. Miała też ogromny wpływ na myślenie o teatrze, nie tylko o tańcu - wspomina Pinę Bausch tancerz i choreograf, twórca i dyrektor Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu Jacek Łumiński.
01-07-2009
Ostatni spektakl Piny Bausch
Poniedziałkowy spektakl "Nefés" Tanztheater Wuppertal naznaczony był wielką kreatywną energią jego twórczyni Piny Bausch: był pełen pogody, radości życia, humoru, uroku - o spektaklu na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy", pisze Magda Podsiadły w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
01-07-2009
Piękno szczerych gestów
Ma ten spektakl momenty potwierdzające jej wielkość. To choćby chwila, kiedy sięga do tańca hinduskiego i jego stylistykę łączy z jazzową piosenką. Cztery dekady temu z tego samego źródła czerpał Béjart, ale idąc jego śladem Pina Bausch osiągnęła zupełnie inny, olśniewający wizualnie efekt. I wówczas próby dziesiątków młodszych twórców teatru tańca wydają się miałkie i trywialne - o "Nefés" Piny Bausch na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy" pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
01-07-2009
Pina Bausch była w Niemczech dobrem narodowym
Pina Bausch była w Niemczech uznawana za najwyższe dobro kultury narodowej; miała taki status, jaki w Polsce ma obecnie tylko jeden artysta, Andrzej Wajda - powiedział PAP krytyk tańca Bartosz Kamiński.
30-06-2009
Pina Bausch: Taniec na wulkanie
"Nie obchodzi mnie, jak poruszają się ludzie. Obchodzi mnie to, co ludzi porusza" - mówiła Bausch. Niemiecka choreografka, reformatorka teatru tańca, muza reżyserów filmowych zmarła wczoraj rano. Miała 68 lat.
30-06-2009
Arcydzieło Piny Bausch w Polsce
"Nefés" to dowód spokojnego mistrzostwa artystki. Spektakl do chłonięcia wszystkimi zmysłami. Arcydzieło - o spektaklu Piny Bausch na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy" pisze Jacek Wakar w Dzienniku.
30-06-2009
Wuppertal. Pina Bausch nie żyje
Jak donosi oficjalna strona www.pina-bausch.de dzisiaj rano zmarła wybitna tancerka, choreograf i reżyser, założycielka Tanztheater Wuppertal, Pina Bausch. Artystka zmarła nagle w szpitalu, w pięć dni po zdiagnozowaniu u niej raka. Na scenie występowała jeszcze w poprzednią niedzielę.
27-06-2009
Piny Bausch opowieść o naszej samotności
Drugi przyjazd do Wrocławia Piny Bausch jest równie oczekiwany jak tamten sprzed 22 lat. Jej teatr niesie wizję życia pełnego napięcia, niespełnienia, obojętności świata i drugiego człowieka - pisze Magda Podsiadły w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
22-06-2009
Wrocław. Przyjedzie Pina Bausch z "Nefés"
3,5 tony wody przepłynie przez scenę w spektaklu pt. "Nefés" ("Oddech" - na zdjęciu), który od 28 do 30 czerwca zaprezentuje na deskach Opery Wrocławskiej światowej sławy choreograf i reżyser Pina Bausch. spektakl pokazany zostanie w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy" z okazji Roku Grotowskiego.
16-06-2009
Warszawa. "Ogrody Muzyczne - Ogrody Pólnocy"
Prezentacje ponad 20 filmów, osiem koncertów oraz cztery specjalne spotkania dla dzieci - tak zapowiada się tegoroczny IX Festiwal "Ogrody Muzyczne", który odbywać się będzie przez cały lipiec na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. W tym roku impreza została zatytułowana "Ogrody Północy" - poświęcona jest kulturze i muzyce skandynawskiej.
09-06-2009
Bydgoszcz. Na "Śpiącą królewnę" do kina
Jutro przed melomanami wystąpi zespół The Royal Ballet. Wytańczoną baśń Piotra Czajkowskiego i Mariusa Petipy obejrzymy w kinowym fotelu.
19-05-2009
Wrocław. Przyjedzie Pina Bausch
Wybitna choreograf , tancerka i dyrektor Tanztheater Wuppertal w Niemczech, Pina Bausch przyjedzie do Wrocławia. To jej pierwsza wizyta w tym mieście od 22 lat.
13-05-2009
Balet Kyliana był wydarzeniem
Od lat nie było w Trójmieście takiego wydarzenia artystycznego, jakim okazał się niedzielny występ Nederlandes Dans Theater II w Operze Bałtyckiej. Publiczności, wypełniającej salę opery, dane było obejrzeć trzy choreografie, dwie autorstwa Jiri'ego Kyliana, jednego z najsłynniejszych współczesnych twórców baletu - pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
13-05-2009
Zespół Kyliana zachwycił znakomitą techniką
Po raz pierwszy w swojej historii pojawił się u nas jeden z czołowych zespołów tańca współczesnego na świecie, Nederlands Dans Teater. Zobaczyliśmy jego II część, złożoną z bardzo młodych artystów pracujących pod okiem mistrza i jego uczniów. Widownia Opery Bałtyckiej pękała w szwach - pisze Barbara Kanold w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
09-05-2009
Łódź. Balet "Romeo i Julia" zatańczony na ekranie
Słynny balet "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa to kolejna propozycja cyklu Cine-Maestro wprowadzona wczoraj na ekran łódzkiego kina Cinema City w Manufakturze. Tragiczne dzieje kochanków z Werony można obejrzeć w mistrzowskim wykonaniu tancerzy z The Royal Balet z londyńskiej Covent Garden.
08-05-2009
Gdańsk. Nederlands Dans Theater w Operze Bałtyckiej
Znakomity Nederlands Dans Theater II wystąpi w Polsce zaledwie trzy razy: w Łodzi, Warszawie i Gdańsku. W Operze Bałtyckiej ten sławny zespół będzie można zobaczyć 10 maja.
29-04-2009
Moskwa. Zmarła legendarna tancerka Jekatierina Maksimowa
Wybitna rosyjska tancerka baletowa Jekatierina Maksimowa, gwiazda Teatru Wielkiego w Moskwie, związana też ze słynnymi zespołami Maurice'a Bejarta i London Festival Ballet, zmarła we wtorek w wieku 70 lat w swym domu w rosyjskiej stolicy.
29-04-2009
DZIŚ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
Misją Międzynarodowego Dnia Tańca jest celebrowanie tej formy sztuki, ukazanie jej uniwersalizmu i zdolności do przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier oraz tego, jak ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni poprzez taniec. Od początku ustanowienia tego dnia przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO) w 1982 roku obchody Międzynarodowego Dnia Tańca wiążą się ze specjalnym przesłaniem wygłaszanym co roku przez innego przedstawiciela światowego tańca. W tym roku autorem przesłania jest brytyjski tancerz i choreograf Akram Khan (na zdjęciu).
24-04-2009
Od marzenia o wolności do legendy tańca
Michaił Barysznikow to żywa tańcząca legenda, Wacław Niżyński naszych czasów. Wyśmienity artysta bez trudu odnajduje się też w realiach pop kultury: można go obejrzeć w "Seksie w wielkim mieście", w łazience postawić jego perfumy albo poczytać o związkach ze znanymi aktorkami - słynny tancerz wystąpi w maju na Łódzkich Spotkaniach Baletowych.
24-02-2009
Bytom. Słowacki "Ognisty ptak" w STT
Slovenské Divadlo Tanca (Słowacki Teatr Tańca) rozpocznie swoje tournée od występu 27 lutego w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, gdzie zaprezentuje swoją interpretację "Ognistego ptaka" Igora Strawińskiego, w choreografii Jána Ďurovčíka , dyrektora zespołu.
14-02-2009
Łódź. Włosi zatańczyli tarantelę
23-01-2009
Warszawa. Hiphopmania w Egurrola Dance Studio
Kolejna część popularnych warsztatów z cyklu "Dancemania" w Egurrola Dance Studio poświęcona będzie hip-hopowi.
09-01-2009
Konkurs The Place Prize 2008
Pomiędzy 2 a 27 września odbyła się w Londynie trzecia edycja konkursu choreograficznego "The Place Prize". Dwudziestu choreografów , mieszkających i działających w Wielkiej Brytanii, wybranych w toku długiego procesu selekcji, miało możliwość zaprezentowania swoich prac, przygotowanych specjalnie na konkurs na słynnej scenie legendarnego Centrum Tańca Współczesnego "The Place" w Londynie - pisze Karol Urbański w wortalu nowytaniec.pl.
20-12-2008
Wrocław. Tańczy Moscow City Ballet
Moscow City Ballet znów we Wrocławiu. Zobaczymy wszystko, co w klasycznym balecie najcenniejsze.
12-12-2008
Warszawa. Moscow City Ballet w Kongresowej
Moscow City Ballet, Sala Kongresowa, PKiN, pl. Defilad 1, bilety: 70 - 250 zł, rezerwacje: tel. 022 656 72 99, piątek (12.12), godz. 20, sobota (13.12), godz. 16.30 i 20
14-11-2008
Warszawa. Taniec i elementy performance w OSW
Ohne Zucker Dance Project, Okęcka Sala Widowiskowa, ul. 1 Sierpnia 36a, wstęp wolny, sobota (15.11), godz. 19.