Frombork. Krok w stronę sceny letniej

Od pi±tku do niedzieli Frombork obchodził swoje coroczne ¶więto - dni miasta. Na tę cykliczn± imprezę złożyły się występy artystyczne, zawody sportowe, liczne koncerty. A sama inauguracja była czym¶ niepowtarzalnym...

«W malowniczej i urokliwej scenerii dziedzińca katedralnego zaprezentowano bowiem "Sen nocy letniej" [na zdjęciu] Williama Szekspira. Ta piękna komedia o miłości, wystawiona przez aktorów elbląskiego Teatru Dramatycznego, "przeniosła" widzów do świata, w którym pod osłoną nocy błądzą zakochani przeżywający miłosne perypetie. Spektakl pod gołym niebem był jedną z największych dotychczasowych realizacji elbląskiego teatru. Jak zapowiadają władze Fromborka, występ ten ma być również pierwszym krokiem w kierunku reaktywacji Letniej Sceny Teatralnej.

Uczestnicy Dni Fromborka oraz wszyscy melomani mieli również okazję wysłuchać koncertu organowego Henryka Gwardaka. Przed laty artysta był organistą elbląskiej katedry św. Mikołaja, w 1980 roku zapoczątkował cykl koncertów organowych w Elblągu, Kwidzynie i Stegnie, był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. Od końca lat 80. mieszka na Wyspach Alandzkich, stanowiących autonomiczną prowincję Finlandii, gdzie tworzy i koncertuje, będąc m.in. kierownikiem tamtejszych festiwali organowych.

Tegoroczne Dni były ważnym wydarzeniem kulturalnym. Poszczególne imprezy gromadziły wielkie rzesze uczestników: nie tylko samych mieszkańców tego ponaddwutysięcznego miasteczka, ale także turystów i gości, wśród których szczególną grupę stanowili honorowi obywatele Fromborka. W gronie przybyłych byli przedstawiciele różnych zakątków nie tylko naszego kraju; w inauguracji uczestniczył m.in. o. Alfred Bebel - duszpasterz z Nowego Jorku (diecezja Syracuse), który na fromborskie obchody przybył wraz z Grupą "Benedictus" z Olsztyna. Wspólnota ta uczestniczyła także w wieczornej liturgii w katedrze fromborskiej, poprzedzającej bezpośrednio tegoroczną inaugurację dni miasta.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego