powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łośno. Bajanie dla najmłodszych

"Baju, baju mój naj-naju", przygotowywany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Nova w Łośnie, to pierwszy w Lubuskiem spektakl dla widzów od 1 roku życia. Premiera w niedzielę w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie.

Spektakl objęty jest Honorowym Patronatem Elżbiety Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Przedstawienia dla maluszków, popularnie zwane spektaklami dla "naj-najów", realizowane są od kilku lat z dużym powodzeniem przez różne ośrodki teatralne dla dzieci. Maluszki, poprzez kontakt ze sztuką, rozwijają wyobraźnię, funkcje poznawcze oraz zmysły. Pomysł, aby Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA z Łośna, które ma już na swoim koncie m.in. tegoroczną realizację projektu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego "LATO W TEATRZE", pojawił się po Warszawskim Obozie Teatralnym. Dziewczyny ze stowarzyszenia zobaczyły wtedy spektakl "Grajkółko" Teatru Atofri z Poznania i od razu wiedziały, że też chcą przygotować podobną propozycję dla najmłodszych widzów z ich województwa.

Aktorki: Karolina Miłkowska-Prorok i Kamila Pietrzak-Polakiewicz oraz dramaturg Iwona Kusiak wymyśliły najpierw ramy opowieści: chciały pokazać "naj-najom" świat na przykładzie zmieniających się pór roku. Oczywiście fabuła jest tylko pretekstem do zabawy barwą, kształtem, gestem i dźwiękiem. Stowarzyszenie zaprosiło do współpracy też wspaniałych lubuskich artystów. Pełną poezji scenografię stworzył Michał Bajsarowicz, a muzykę do "Baju, baju" skomponował Adam Bałdych. Znany jako "nowa nadzieja jazzu", kompozytor stwierdził na jednej z prób, że przypominają mu się wszystkie młodzieńcze gry i zabawy. Może dlatego muzyka stworzona na potrzeby tego spektaklu jest kapryśna, swawolna i radosna - jak dzieciństwo.

Idealnym miejscem do prezentacji pierwszego w regionu przedstawienia dla maluchów okazał się Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, który z okazji premiery szykuje też niespodziankę dla młodych mam. Sala w MOS-ie pozwoliła realizatorom na uzyskanie przytulności i bliskości, dzięki którym nawet najmłodsze "naj-naje" będą czuły się bezpieczne. Spektakl ma tą zaletę, że może być pokazany wszędzie, gdzie jest odrobina przestrzeni - może niedługo pojawi się też w Waszym przedszkolu?

***

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA w Łośnie

Baju, baju mój naj-naju

Pomysł i scenariusz:

Iwona Kusiak, Karolina Miłkowska-Prorok, Kamila Pietrzak-Polakiewicz

Reżyseria i wykonanie:

Karolina Miłkowska-Prorok, Kamila Pietrzak-Polakiewicz

Scenografia:

Michał Bajsarowicz

Muzyka:

Adam Bałdych

Premiera: 2 grudnia 2012, godz. 15.00 - Miejski Ośrodek Sztuki

Partner:

Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.