powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Transmisja z debaty artystów i urzędników u Prezydenta RP

Na zaproszenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w czwartek 29 listopada w Pałacu Prezydenckim odbędzie ekspercka debata "Artyści i urzędnicy: szukanie wspólnego języka". Transmisja na żywo za pośrednictwem strony internetowej www.prezydent.pl.

Debatę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie otworzy jej pomysłodawca i organizator Bronisław Komorowski. Uczestniczyć w niej będą podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Maciej Klimczak, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz wybitni przedstawiciele świata kultury, głównie polskiego teatru: Barbara Borys-Damięcka, Maciej Englert, Jacek Głomb, Grzegorz Jarzyna, Mirosław Karapyta, Krystian Lupa, Olgierd Łukaszewicz, Paweł Łysak, Włodzimierz Paszyński, Jacek Sieradzki, Magdalena Sroka, Paweł Wodziński.

Inspiracją dla tego eksperckiego spotkania są napięcia, jakie powstają w polskiej kulturze na styku twórcy-urzędnicy, które swój dobitny wyraz znalazły podczas sporu o rolę menadżerów w zarządzaniu teatrami, co sprowokowało ogólnopolski protest środowiska pod hasłem "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem". Popierający środowisko teatralne list w tej sprawie podpisało kilka tysięcy osób, także spoza jego grona.

Spotkanie jest organizowane w ramach Forum Debaty Publicznej w obszarze tematycznym "Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski".