powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Opole. Rozbudowa Teatru Lalek będzie tańsza?

Nieco ponad 13 milionów złotych ma kosztować rozbudowa budynku Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Nowoczesne wnętrze, a także niezwykłą multimedialną elewację zobaczymy jesienią 2014 roku.

We wtorek poznaliśmy oferty firm, które chcą przebudować stary budynek Opolskiego Teatru Lalki i Aktora przy ulicy Kośnego. Do przetargu stanęło dziewięć firm, a najtańszą ofertę złożyła spółka Polbau z Opola.

Za wykonanie przebudowy chce 13,1 milionów złotych, podczas gdy kosztorys opiewał na kwotę 18 mln zł.

- Różnica jest spora, ale dla budżetu miasta to oznacza też spore oszczędności - przyznaje Arkadiusz Cyganiuk, naczelnik wydziału inwestycji i przetargów w urzędzie miasta. - Inne oferty są także poniżej kosztorysu, a teraz będziemy sprawdzać poprawność wszystkich dokumentów, złożonych przez firmy. Zwycięzcę przetargu poznamy w grudniu.

Jeśli nie będzie protestów to prace budowlane powinny ruszyć na początku przyszłego roku.

Projekt przebudowy zakłada powstanie wewnętrznego dziedzińca oraz zmianę wejścia do teatru.

Ów dziedziniec będzie niżej niż poziom ulicy Kośnego, a to ma dać dodatkową przestrzenią użytkowo - ekspozycyjną. Budynek ma przyciągać nie tylko ofertą teatralną, ale także multimedialną elewacją, którą zaprojektowali wspólnie Jacek Rzyski, Radosław Jacek Rzyski i Radosław Stach.

- Ten projekt zdystansował pozostałe w konkursie, który ogłosiliśmy w 2009 roku - opowiada Krystian Kobyłka, dyrektor teatru. - Po pierwsze uporządkuje nam wnętrze budynku, które pochodzi z lat 50. ubiegłego wieku, na dodatek daje szanse na znalezienie nowej przestrzenni. Takiej architektury jeszcze w Opolu nie było - ocenia Kobyłka.

Wiadomo jednak, że inwestycja będzie bardzo trudna, bo Opolski Teatr Lalki i Aktora jest w centrum miasta, a wolnego terenu wokół przebudowanego budynku nie ma prawie wcale. Co więcej miasto - jak słyszymy - nie zgodzi się na urządzenie zaplecza budowy na pobliskim placu Kopernika.

Na placu mają się bowiem odbywać w przyszłym roku imprezy towarzyszące festiwalowi piosenki.

- Znalezienie terenu na zaplecze budowy to już rola przyszłego wykonawcy - podkreśla Aleksander Cyganiuk.

Inwestycja utrudni także funkcjonowanie teatru. Lalki będą działać, korzystając z nowej sali, która jest obok starego budynku, a także wystawiać się w innych miejscach.

Przebudowa wymusiła też zmianę daty i formuły najbliższego festiwalu. XXVI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek potrwa od 6 do 12 maja 2013 roku, podczas gdy od lat impreza odbywała się w październiku.

Postanowiono także, że część przedstawień zobaczymy w plenerach.