Koszalin. Rondo imienia Henryki Rodkiewicz

W piątek na rondzie u zbiegu ul. Piastowskiej i Młyńskiej w Koszalinie odsłonięto tablicę. Rondo nazwano imieniem Henryki Rodkiewicz. Była ona m. in. twórczynią Stowarzyszenia Teatr Propozycji Dialog.

«Urodziła się w 1921 roku w Wilnie. W latach 1945-48 studiowała polonistykę w Toruniu oraz pracowała w starostwie nieszawskim jako referent ds. kultury. W latach 1950-51 była aktorką Teatru Rapsodycznego w Krakowie, w 1951-53 kierownikiem literackim Teatru Młodego Widza w Poznaniu, a następnie innych teatrów poznańskich. W następnych sezonach grała w Kielcach, Tarnowie, Rzeszowie i Koszalinie. Poza pracą aktorską reżyserowała, specjalizując się w estradzie poetyckiej. Od 1959 roku, kiedy założyła wraz z grupą recytatorów-amatorów zespół teatralny i stowarzyszenie związała się z "Dialogiem".

Tablica ma upamiętniać zmarłą w 1990 roku aktorkę, poetkę, twórczynię Stowarzyszenia Teatr Propozycji Dialog, osobę wielce zasłużoną dla rozwoju życia kulturalnego Koszalina i województwa koszalińskiego.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego