powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. "Karzeł, down i inne żywioły" teraz w Nowym

Prapremiera spektaklu odbyła się 5 grudnia na Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. Premiera łódzka 14 grudnia w Teatrze Nowym.

Sztukę Jolanty Janiczak "Karzeł, down i inne żywioły" reżyseruje Wiktor Rubin.

"Karzeł, Down i inne żywioły" to opowieść o sile, która przerasta człowieka. O sile, która raz zawładnąwszy człowiekiem, zostawia niezaspakajalne łaknienie. O wierze niechcianej. O wierze, która staje się namiętnością, i jak wiele innych namiętności popycha w irracjonalizm. Irracjonalność wiary wymaga ogromnej odwagi, żeby wierzyć. Wiara tkwi w absurdzie i wymaga absurdu. Jeśli znika Bóg, czy wraz z nim znika doświadczenie boskości? W co wierzyć w świecie po Bogu? Gdzie, jak i po co szukać sacrum? Jak pytać o boskość?

Spektakl jest pytaniem o możliwość transgresji, której skutkiem może być świętość. W tej opowieści to, co w ludziach najniższe, odrażające, prymitywne, szalone, cielesne, zostaje przewrotnie skonfrontowane z mitem ofiary i odkupienia, połączone z boskością. Doświadczenie sacrum, którego poszukują wszyscy bohaterowie "Karła" niesie ze sobą głęboko ludzki wymiar.