powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Umowy na trzy inwestycje dla kultury

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisze w piątek w Krakowie umowy na dofinansowanie ze środków unijnych budowy galerii Europa-Daleki Wschód przy Muzeum Manggha, sal wielofunkcyjnych w Akademii Sztuk Pięknych i rozbudowy Szkoły Muzycznej przy ul. Józefińskiej.

Jak podało ministerstwo kultury, dofinansowanie UE dla polskiej kultury przekroczyło 2 mld zł, awartość wszystkich realizowanych inwestycji to ponad 3,68 mld zł.

Ok. 20,7 mln zł ma być przeznaczone na budowę i uruchomienie Galerii Europa-Daleki Wschód przy Muzeum Manggha w Krakowie. Idea stworzenia nowego obiektu narodziła się w 2005 r., gdy Manggha, która była wcześniej oddziałem Muzeum Narodowego, stała się samodzielną instytucją.

Autorem projektu jest Biuro Architektoniczne Ingarden&Evy. W dwupiętrowym budynku znajdą się dwie sale wystawowe i sale multimedialne. Całkowity koszt inwestycji to 28 mln zł. Otwarcie gmachu planowane jest na koniec listopada 2014 roku z okazji 20-lecia istnienia Muzeum Manggha.

W Galerii Europa-Daleki Wschód ma być prezentowana kultura i technika krajów Dalekiego Wschodu m.in. prace artystów z Korei i Chin.

Minister Zdrojowski podpisze w piątek także umowę, która pozwoli na kontynuację inwestycji krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przy pl. Matejki do końca 2013 r. ma powstać zespół sal wielofunkcyjnych o łącznej powierzchni użytkowej prawie 1,4 tys. m kw. Będzie to aula na 200 miejsc, trzy sale wielofunkcyjne - każda mieszcząca ok. 100 osób, sale wystawowe oraz galerie wystawiennicze. Koszt całej inwestycji to 22,2 mln zł. Uczelnia otrzyma obecnie 8,9 mln zł unijnego

dofinansowania.

Dzięki środkom UE ruszy rozbudowa Szkoły Muzycznej I i II stopnia na krakowskim Podgórzu, która funkcjonuje w budynku z połowy XIX wieku. W 2010 r. z budżetu miasta placówka dostała 1 mln 476 tys. zł, co wystarczyło jedynie na wykonanie fundamentów, później rozbudowę z braku pieniędzy

wstrzymano.

Docelowo przy ul. Józefińskiej ma powstać sala koncertowa na 120 miejsc i czterokondygnacyjny budynek z 21 salami dydaktycznymi. 8,5 mln zł z unijnych funduszy pozwoli na wznowienie inwestycji, która ma być zakończona w 2014 roku, na jubileusz 50-lecia szkoły. - Na pewno rozwiąże to nasze

obecne problemy, bo choć szkoła jest przytulna, jest ciasno- powiedziała PAP dyrektor szkoły Marta Nowaczyk-Łapińska.

Dofinansowanie obejmie także zakup instrumentów i sprzętu do nagrań. Koszt całkowity tej inwestycji to ponad 10 mln zł.