Łódź. Półmetek Letniej Sceny Forum

Z początkiem sierpnia VII Przegląd Teatralno-Kabaretowy zaczął się... kończyć. Ale powoli - w wakacje na scenie Śródmiejskiego Fonon Kultury zobaczymy jeszcze pięć propozycji.

«Dotąd najbardziej podobał się kabaret Rafała Kmity z Krakowa - mówi Zbigniew Pacura, gospodarz przeglądu i dyrektor Śródmiejskiego Forum Kultury. - Artyści zachwycili zarówno spektaklem "Wszyscyśmy z jednego szynela" [na zdjęciu], znakomitym literacko i aktorsko, jak i programem kabaretowym. W naszym plebiscycie o nagrodę Prezydenta Łodzi sto procent widzów chciało, by wrócili jesienią! Niektórzy, by zobaczyć ulubieńców, przyjechali aż z Bełchatowa. Kabaret ściągnął nową publiczność.

Wiadomo, że krakowscy kabareciarze 19 października pokażą przy ul. Roosevelta 17 swój najnowszy program "Aj-waj! czyli historie cynamonowe". Występuje w nim m.in. Jacek Stefanik, związany z łódzkim Teatrem Nowym.

Jesienią ponownie zjawi się w Forum także Sergiusz Piasecki. Aktor Teatru Dramatycznego z Białegostoku pokazywał na przeglądzie "Zapiski oficera Armii Czerwonej". Na przełomie października i listopada zaprezentuje w Łodzi swoją wersję monodramu Erica Bogosiana "Seks, prochy i rock&roll". - Jako czerwonoarmiejec bardzo się podobał. Przez dwie godziny dawał z siebie wszystko, okutany w szubę mimo upału - docenia Pacura.

Jutro [4 sierpnia] na Letniej Scenie Forum wystąpi - wyjątkowo tylko jeden raz - warszawska grupa teatralna Aurea Porta. Pokaże "Skalę" Bogusława Schaeffera. To osobliwy twórca. Komponuje i wykłada kompozycję - wciąż eksperymentując (mimo 76 lat) z nowymi formami. Jako jeden z pierwszych w Polsce propagował muzykę elektroniczną. Już w 1960 r. prezentował happening muzyczny "Non Stop". Zajmuje się teorią muzyki: jest autorem kilkunastu książek. Schaeffer tworzy także grafiki - obok fascynujących plastycznie partytur. I pisze dramaty.

"Skalę" napisał specjalnie dla aktorów Aurea Porta: Agnieszki Wielgosz i Marka Frąckowiaka. W utworze - niczym w kompozycji muzycznej - rozpoznamy charakterystyczne motywy Schaeffera.

Obok osobliwego poczucia humoru autor proponuje widzom rebus: Czy osoby występujące w sztuce naprawdę są profesorem śpiewu i jego uczennicą? A może to dramat o aktorze i aktorce, którzy tylko udają nauczyciela i początkującą śpiewaczkę, wciągając w grę widownię?

Spektakl wyreżyserował Krzysztof Miklaszewski. Zobaczymy go na Letniej Scenie Forum przy ul. Roosevelta 17 jutro o godz. 19. Bilety - 25 zł. Oprócz "Skali" zobaczymy jeszcze na przeglądzie cztery przedstawienia. Karnet na wszystkie sierpniowe propozycje kosztuje 70 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego