powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Warsztaty tańca butoh z japońskim mistrzem

Jeszcze tylko do piątku, 15 listopada, można się zgłaszać na warsztaty tańca butoh prowadzone przez japońskiego mistrza Daisuke Yoshimoto. Odbędą się one na początku grudnia w Instytucie Grotowskiego w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy".

Butoh to japońska forma tańca nowoczesnego, która powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku. Po drugiej wojnie światowej artyści japońscy zapragnęli ukazać ignorowane do tej pory ciemne aspekty życia społeczeństwa japońskiego - deformację i szaleństwo. Dlatego odwrócili się od wpływów masowej kultury Zachodu i zainspirowali się ideą teatru okrucieństwa Antonina Artauda. Butoh wymyka się tradycji społecznej i jest najśmielszą dotychczas próbą przełożenia tajemniczego, tłumionego życia nieświadomości na teatr. Podobnie jak surrealiści, wczesne butoh wykorzystywało skrzywienie natury oraz przypadek jako zasadę kompozycji. Najbardziej znani twórcy to m.in. Kauzo Ohno i Tatsumi Hijikata i właśnie Daisuke Yohimoto, który odwiedzi Wrocław w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Świat miejscem prawdy".

W dniach 3-5 grudnia w Studiu Na Grobli odbędą się warsztaty tańca butoh. Praca skupi się na przekraczaniu granic własnego ciała. Poprzez improwizację uczestnicy poznają nowe sposoby odczuwania przestrzeni, a także otworzą się na pracę z partnerem i grupą. Warsztaty zakończy pokaz pracy. Jeszcze tylko do piątku 15 listopada można nadsyłać zgłoszenia na adres irena@grotowski-institute.art.pl. Odpowiedzi zostaną przesłane do 19 listopada 2012. Koszt warsztatów to 200 zł.

7, 8 i 9 grudnia zaprezentowane zostaną jeszcze spektakle "Kiokatabira ciała", "Stuletni zegar", a także "Beyer" w wykonaniu Daisuke Yoshimoto, Ritsuko Takahashi oraz Kei Ishikawy. Bilety w cenie 15 i 10 złotych można jeszcze nabyć za pośrednictwem sieci Biletin oraz w miarę dostępności - godzinę przed spektaklem. 3 grudnia natomiast w CaféTHEI zostanie otwarta wystawa fotograficzna Tetsui Saito "Tenku Yoran" dokumentująca pracę Daisuke Yoshimoto. Więcej informacji na www.swiatmiejscemprawdy.pl.