Budowa Opery Podlaskiej

14-01-2005
Marcin Nałęcz-Niesiołowski inicjatorem budowy Opery Podlaskiej w Białymstoku. Dyskusje, pierwsze projekty, działania władz.
20-02-2015
Ostatnia biała plama w podlaskiej operze
Najpóźniej powinna zniknąć 1 kwietnia, gdy Damian Tanajewski zostanie szefem Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jej usunięcie nie będzie żartem, ale przywróceniem historii na właściwe tory - pisze Tomasz Maleta w Kurierze Porannym.
01-10-2012
A jedna po mnie coś zostało - Marcin Nałęcz-Niesiołowski o Operze Podlaskiej
Białystok jest jednym z większych miast w kraju i nie jest żadną ekstrawagancją posiadanie jednej, profesjonalnej sali, która będzie miała możliwości sceniczne zgodne ze standardami europejskimi - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, pomysłodawca budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki.
28-09-2012
Białystok. Wielka inauguracja Opery Podlaskiej
To będzie wydarzenie na olbrzymią skalę - nie tylko w Białymstoku, ale i w Polsce. W piątek (28.09) otwiera się hucznie Opera i Filharmonia Podlaska - największa inwestycja kulturalna na Podlasiu i jedna z największych w kraju.
26-09-2012
Upór w operze
Za kilka dni sfinalizuje się projekt budowy opery w Białymstoku. Polski pejzaż kulturalny wzbogaci się o ważny ośrodek sztuki operowej i każdej innej. W Europie jest to największa inwestycja w dziedzinie kultury. Swoją działalność rozpocznie "Strasznym dworem". Skąd opera w Białymstoku? Myśl pojawiła się chyba z 10 lat temu, najpierw w głowie Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, dyrektora tutejszej filharmonii - przypomina Zbigniew Krzywicki w Przeglądzie.
19-09-2012
Białystok. Oficjanie zakończono budowę Opery
Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego przyjął we wtorek 18 września informację, że zakończone zostały wszystkie prace warunkujące dopuszczenie gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej do użytkowania.
23-01-2012
Podlaskie. Unijne wsparcie dla nowej Opery i Galerii Arsenał
Na 28 września zaplanowano otwarcie nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To największa obecnie inwestycja w kulturze w województwie podlaskim. Nową siedzibę buduje także Galeria Arsenał, a powstające w Białymstoku Muzeum Sybiru kompletuje dokumentację.
04-01-2012
Białystok. Budowa opery zakończona
Ruszają ostatnie przetargi. Budowa nowej opery praktycznie już się zakończyła. W tej chwili trwają prace przy mechanizacji sceny i wyposażaniu wnętrz. W najbliższym czasie ogłoszone będą ostatnie przetargi związane z gmachem przy ul. Odeskiej.
26-10-2011
Białystok. Radni odwiedzili operę
Nie ulega wątpliwości, że to piękny obiekt. Teraz trzeba zastanowić się, skąd wziąć brakujące 4 mln zł, potrzebne do funkcjonowania Opery i Filharmonii Podlaskiej - mówią białostoccy radni z komisji kultury
29-09-2011
Marszałek do prezydenta: Dorzućcie się do opery
- Od początku było wiadomo, że będą problemy z finansowaniem opery - komentuje Rafał Rudnicki z Prawa i Sprawiedliwości. - Uważam, że prezydent powinien zasiąść do rozmów, czy współfinansowanie jest potrzebne. Ale generalnie jestem za tym, bo skoro miasto wykłada miliony na Jagiellonie [klub dostaje pieniądze za promocję miasta przez sport oraz nagrody za dobre wyniki - red.], to może wykładać i na operę. O trudnościach z finansowaniem Opery Podlaskiej pisze Andrzej Kłopotowski w Gazecie Wyborczej - Białystok.
03-08-2011
Białystok. Operę dokończymy sami
Blisko 50 mln zł, których brakuje na dokończenie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej, samorząd woj. podlaskiego znajdzie w swoim budżecie. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie starać się o uzyskanie tych pieniędzy z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
08-07-2011
Białystok. Za rok pójdziemy na operę
Zielone ogrody na dachu, 16 tysięcy metrów kwadratowych, widownia na 1028 osób. Wszystko za 220 milionów złotych. To nowa Opera i Filharmonia Podlaska, zwana dumnie Europejskim Centrum Szuki w Białymstoku. Już za rok zabrzmi tu muzyka.
04-04-2011
Zastępcza wojna o filharmonię
Spierający się o przyszłość wieloletniego szefa Opery i Filharmonii Podlaskiej zdają się zupełnie zapominać o tym, że chociaż do otwarcia nowej siedziby instytucji zostało niewiele ponad rok, wciąż nie wiadomo, jak i za co będzie ona działała - pisze Jakub Medek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
15-03-2011
Architekt Opery Podlaskiej się skarży, inwestor broni
Inwestor lekceważy elementy wystroju, które miały zbudować klimat gmachu opery - martwi się architekt, który zaprojektował powstający przy Kalinowskiego budynek. Niczego nie lekceważymy, o wszystkim pamiętamy. Ale tu chodzi o rzeczy kosztowne, bez których ten gmach i tak będzie działał - odpowiada urząd marszałkowski.
15-11-2010
Białystok. Rośnie Opera Podlaska
Pierwszy kwartał 2012 r. - to termin, w którym zostanie przekazana sztandarowa inwestycja województwa podlaskiego Opera i Filharmonia Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, poinformował na spotkaniu w piątek 12.11.2010 r. marszałek Jarosław Dworzański.
12-11-2010
Białystok. Gmach podlaskiej opery na początku 2012 r.
Zgodnie z harmonogramem prac, w pierwszym kwartale 2012 roku zostanie oddany do użytku w Białymstoku gmach Europejskiego Centrum Sztuki - Opery i Filharmonii Podlaskiej - poinformował w piątek na placu budowy marszałek województwa Jarosław Dworzański.
17-09-2010
Białystok. Brakuje pieniędzy na dokończenie opery
Minister kultury w Białymstoku. "Nie mogę obiecać operze dodatkowego wsparcia" 40 milionów złotych brakuje na dokończenie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej - przyznał dziś marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.
30-06-2010
Białystok. Brakuje 50 mln na dokończenie Opery
Województwo liczy na ministra kultury. Rzeźby, instrumenty, multimedia. Na to brakuje pieniędzy, żeby opera zaczęła działać. Dlatego urząd marszałkowski poprosił ministerstwo kultury o dodatkowe 50 mln zł.
24-05-2010
Nie oszczędzajmy na wentylatorach
- Każdy teatr co dwadzieścia, trzydzieści lat powinien przejść gruntowną modernizację po to, aby wykluczyć zestarzenie się urządzeń, zużycie foteli. Każdy z ludzi w urzędach ma prywatny samochód i wie, że co roku musi jechać na kontrolę techniczną do warsztatu, żeby móc dalej jeździć. U nas eksploatacja teatru idzie do ostatniego momentu. Dobrze, że jeszcze nie było żadnej katastrofy - z inż. Maciejem Wojciechowskim rozmawia Paweł Płoski w Teatrze.
27-11-2009
Białystok. Marszałek buduje operę, ale zapomniał o parkingach
Budowa opery to jedna z największych i najdroższych inwestycji na Podlasiu. Będzie kosztować około 220 milionów złotych. Ale nie powstanie przy niej parking. Bo okazał się za drogi. Zabrakło 10 milionów.
27-11-2009
Białystok. Opera współministerialna
- Nie zamierzam się wycofać ze współfinansowania Opery i Filharmonii Podlaskiej - zadeklarował podczas wizyty na placu budowy nowej siedziby tej instytucji minister kultury Bogdan Zdrojewski.
26-11-2009
Białystok. Minister Zdrojewski chwali wykorzystanie środków z UE
- Polska jest obecnie liderem pod względem wykorzystania środków z UE na kulturę - powiedział dziś dziennikarzom w Białymstoku minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister wizytował budowę gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki.
26-08-2009
Przecieki pod kontrolą
To, co dzieje się z fundamentami gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej to zwykła, zdarzająca się na tego rodzaju budowach usterka. Sukcesywnie pracujemy nad jej usunięciem - zapewnia urząd marszałkowski. - To normalna usterka budowlana. Jest ona usuwana sukcesywnie - informuje dyrektor biura inwestycji urzędu marszałkowskiego Lech Wasilewski.
26-08-2009
Białystok. Opera jednak cieknie
Projektant budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej profesor Marek Budzyński potwierdza to, co "Gazeta" napisała kilkanaście dni temu: jest problem ze szczelnością fundamentów budynku.
18-08-2009
Białystok. Mokre sąsiedztwo opery
Prawie pół metra wody w piwnicy i pracujące nieustannie pompy - to od pół roku codzienność w kilku domach przy Młynowej. Ich właściciele o podtopienia obwiniają budowaną obok operę. Chcą ekspertyzy, wyjaśniającej przyczyny powodzi. Projektant opery: Inwestor zmienił mój projekt i na dodatek wykonuje go niestarannie
11-08-2009
Białystok. Opera zostanie wybudowana w terminie
70 mln zł będzie kosztowała scena i jej wyposażenie oraz wszystkie rozwiązania akustyczne w budowanej Operze i Filharmonii Podlaskiej - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku wicemarszałek województwa Bogusław Dębski. Budowa jest dofinansowana z UE.
07-08-2009
Białystok. Czy opera spłynie z wodą?
Robotnicy prowadzący prace wykończeniowe przy gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej alarmują - woda zalewa fundamenty, zamiast pracować, pompujemy! Wszystko jest w normie i pod kontrolą - odpowiada urząd marszałkowski.
20-07-2009
Białystok. Komisja Europejska zaniepokojona projektem opery
W zarządzie województwa - zamieszanie. Co prawda nie wiadomo, dokładnie kto, co i kiedy powiedział. Wiadomo jednak, że z Brukseli docierają informacje, iż Komisję Europejską - która ma wpływ na dotowanie inwestycji - niepokoją plany związane z Operą i Filharmonią Podlaską [zdjęcie z budowy].
06-07-2009
Białystok. Koniec sporów o przetargi w Operze
Kwestia ostatniego z przetargów mających wyłonić wykonawców Opery i Filharmonii Podlaskiej została rozwiązana. Sąd oddalił ostatecznie skargę na rozstrzygnięcie jednego z przetargów, które uniemożliwiało podpisanie umowy z dostawcą techniki scenicznej.
30-06-2009
Białystok. Brakuje ponad 40 milionów na Operę
Umowę na ponad 100 milionów złotych unijnej dotacji podpisały wczoraj z ministrem kultury samorządowe władze województwa. By zamknąć budżet budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej, wciąż jednak brakuje ponad 40 milionów. Będziemy dalej szukać - zapowiada marszałek.
30-06-2009
Białystok. Marcin Nałęcz-Niesiołowski bez kontraktu
Marszałek Jarosław Dworzański poinformował właśnie dziennikarzy, że nie podpisze Marcinowi Nałęcz-Niesiołowskiemu [na zdjęciu] kontraktu na cztery lata.
29-06-2009
Białystok. Opera: jak robią to w Bydgoszczy
Bydgoska Opera Nova [na zdjęciu] to najmłodsza z tego rodzaju scen w Polsce. Warto przyjrzeć się szczegółom jej funkcjonowania w kontekście sporów o przyszłość podobnej instytucji powstającej w Białymstoku.
29-06-2009
Białystok. Pożegnanie z dyr. Nałęcz-Niesiołowskim?
Jaki kontrakt podpiszą władze miasta z dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej? Na warunki proponowane przez miasto dyr. Nałęcz-Niesiołowski [na zdjęciu] nie godzi się. Tymczasem jutro kończy się jegu umowa.
29-06-2009
Białystok. 100,6 mln zł z UE na budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej
100,6 mln zł z UE zostanie przeznaczonych na dokończenie budowy gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (na zdjęciu). Marszałek województwa Jarosław Dworzański i minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisali dziś w Warszawie umowę w tej sprawie.
26-06-2009
Kontrakt i plany dyrektora Nałęcz-Niesiołowskiego
- Proponowanie w ostatniej chwili kontraktu, który ma się skończyć na miesiąc przed zakończeniem inwestycji, jest niekulturalne. Ale jest też nieracjonalne z punku widzenia urzędu marszałkowskiego jako inwestora. Skoro miesiąc przed otwarciem nowej siedziby miałby ją objąć ktoś nowy, to nie powinien zaczynać swojej działalności jako lider i kreator, czy nawet jako menedżer. Nie ma takich standardów na świecie - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w rozmowie z Jakubem Medekiem z Gazety Wyborczej - Białystok.
24-06-2009
Białystok. Nałęcz-Niesiołowski szefem do końca 2011 roku?
Wciąż nie wiadomo, kto pokieruje podlaską filharmonią od przyszłej środy. Gotowy do podpisania kontrakt czeka na obecnego dyrektora, temu jednak nie podobają się szczegóły umowy.
19-06-2009
Białystok . Nowa Opera nie dla Niesiołowskiego?
Kontrakt pełen Żalu. Zabiegał o jej budowę, teraz może go zabraknąć na otwarciu nowej opery. - Przez umowę z urzędem marszałkowskim - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor opery. I nie wyklucza, że odejdzie.
16-04-2009
Białystok. Na budowie Opery znowu praca wre
Radość wielka. I oby już nie było żadnych problemów. Trzymam kciuki za te 33 miesiące - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zapewnia, że sam też będzie doglądał prac przy ul. Kalinowskiego. - A dla pierwszych widzów w nowym gmachu wystawimy "Straszny Dwór" albo "Halkę" - zapowiada dyrektor.
09-04-2009
Białystok. Podlaskie firmy dokończą budowę Opery
Unibep z Bielska Podlaskiego i Rodex z Białegostoku podpisały we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim umowę na roboty wykończeniowe w Operze Podlaskiej.
07-04-2009
Białystok. Firmy regionalne dokończą prace OiFP
Dwie regionalne firmy przeprowadzą prace wykończeniowe Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Marszałek województwa podlaskiego, Jarosław Dworzański, podpisał we wtorek umowy z firmami UNIBEP SA z Bielska Podlaskiego i Rodex z Białegostoku. Wartość umów to ponad 70 mln zł.
18-02-2009
Warszawa. Najważniejsze inwestycje kulturalne 2009
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił dziś posłom z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu najważniejsze inwestycje realizowane obecnie przez jego resort. - Staraliśmy się o sprawiedliwy podział środków pomiędzy regionami - zapewnił Zdrojewski.
16-02-2009
Opera nie tylko dla opery
- Wiele rzeczy dotyczących naszej działalności w nowej siedzibie jest już zapisanych w studium wykonalności. Według nas powinno to być to, co aktualnie prezentujemy, czyli szeroka działalność koncertowa oraz przedstawienia operowe, operetkowe, musicalowe, działalność kongresowa i impresaryjna. Od samego początku realizacji inwestycji mówię, że nowy budynek opery będzie salą wielofunkcyjną, przeznaczoną na realizację dobrych projektów muzycznych i innych ważnych wydarzeń związanych z Białymstokiem i Podlasiem - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.
11-02-2009
Białstok. Dyrektor nowej opery z konkursu?
Po publikacjach "Gazety" marszałek województwa twierdzi, że wcale nie jest przesądzone to, iż Marcin Nałęcz-Niesiołowski [na zdjęciu], na którego skarżą się współpracownicy, pozostanie dyrektorem filharmonii z pominięciem konkursu. A nawet jeśli tak się stanie, to ma pełnić funkcję do czasu powstania nowej instytucji.
30-01-2009
Białystok. Dokończą budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej
Budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej dokończą firmy UNIBEP SA z Bielska Podlaskiego i Rodex z Białegostoku. W piątek został rozstrzygnięty przetarg na prace wykończeniowe budynku. Inwestycja jest największą realizowaną przez samorząd województwa podlaskiego.
06-01-2009
Białystok. Budowa Opery na prostej
Dziewięć ofert, w większości mieszczących się w kosztorysie inwestorskim, złożono w trzech przetargach na dokończenie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej.
06-01-2009
Komu potrzebna jest Opera Podlaska
Na forum www.wspolczesna.pl znaleźliśmy ciekawą opinię dotyczącą artykułu "Opera Podlaska, czyli niekończąca się historia" - czytamy w Gazecie Współczesnej.
05-01-2009
Białystok. Drugi przetarg na dokończenie Opery
Najprawdopodobniej dzisiaj dowiemy się kto i za ile doprowadzi budowę opery i filharmonii podlaskiej do końca. O godz. 11 urząd marszałkowski otworzy oferty przetargowe. Wykonawców poznamy jednak dopiero najwcześniej za kilkanaście dni - propozycje trzeba przeanalizować.
31-12-2008
Białystok. Opera ponownie przełożona
Wolimy dogłębnie wyjaśnić wszystkie wątpliwości niż potem tracić czas w sądach ze skarżącymi nas firmami - stwierdzili w poniedziałek przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. I przełożyli po raz czwarty termin otwarcia ofert w przetargu na drugi etap budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej.
29-12-2008
Białystok. Czwarte podejście do opery
Być może w poniedziałek uda się w końcu otworzyć oferty w przetargach na drugi etap budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej
29-12-2008
Białystok. Protesty opóźniają budowę Opery
Od pół roku na placu budowy hula wiatr. Bo nie wybrano firmy, która dokończy wielomilionową inwestycję. Kolejne podejście miało być dzisiaj. Nic z tego. Oferty zostaną otwarte dopiero za tydzień - dowiedział się "Poranny". Jeśli wszystko się uda.
19-12-2008
Opera Podlaska społecznie pożądana
Chociaż na placu budowy od pół roku hula wiatr, a koszty wciąż rosną, społeczeństwo się nie zniechęca. Z profesjonalnych badań marketingowych wynika, że zarówno białostoczanie, jak i goście spoza regionu, widzą potrzebę budowy opery w stolicy województwa - pisze Jakub Medek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
21-10-2008
Białystok. Pomimo kłopotów budowa Opery idzie do przodu
Do przetargu na dokończenie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku ogłoszonego przez zarząd województwa podlaskiego mogą już zgłaszać się firmy budowlane. Ze względu na ogromny rozmiar i pieniądze związane z robotami wykończeniowymi tej obecnie największej realizowanej we wschodniej Polsce inwestycji kulturalnej zadania do wykonania zostały podzielone na trzy części.
14-10-2008
Białystok. Przetarg na dokończenie Opery Podlaskiej
Zarząd województwa podlaskiego ogłosił we wtorek przetarg na dokończenie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
19-09-2008
Białystok. Podlaska opera i chińskie firmy
Czy chińskie firmy powinny skończyć budowę opery w Białymstoku? Odpowiada Sylwester Szafarz i Krzysztof Żukowski
10-09-2008
Białystok. Na razie rosną tylko koszty Opery
O kilkadziesiąt milionów złotych wzrósł przewidywany koszt ukończenia Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Nie będzie łatwo, ale damy radę. Rząd obiecał nam pomoc - kwitują nowy kosztorys samorządowe władze województwa
21-07-2008
Białystok. Drugie podejście po miliony na operę
Nasze szanse na zdobycie tych pieniędzy oceniam bardzo pozytywnie, bo nasza opera jest wpisana na ministerialną listę inwestycji - mówi Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. - Nie wierzę, że rząd i parlament pominą nas przy konstruowaniu budżetu.
16-07-2008
Białystok. Opera Podlaska jak budżetowa bomba
Zarząd województwa musiał unieważnić przetarg na drugi etap budowy opery w Białymstoku. Powód - najtańsza oferta aż o 140 proc. przekracza możliwości finansowe samorządu. Marszałkowie przekonują, że mają pomysły na to, jak zmusić wykonawców do obniżenia cen. Ale skąd ewentualnie wziąć brakujące pieniądze nie mówią - pisze Jakub Medek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
09-07-2008
Białystok. Kto da pieniądze na dokończenie opery?
Bogusław Dębski: Pewności, że te miliony do nas wrócą, nie ma, ale...Będziemy się starać o te pieniądze w nowym kontrakcie wojewódzkim.
01-07-2008
Białystok. Przepadły miliony na operę
Urząd marszałkowski stracił 6,5 miliona złotych, które miały pomóc w wykończeniu budynku opery podlaskiej. Już wcześniej było wiadomo, że te pieniądze przepadną, bo i tak wykonawca nie zdążyłby ich wydać - wyjaśnia Bogusław Dębski, wicemarszałek województwa.
26-05-2008
Białystok. Pięciu chętnych na operę
Pięć firm z Polski, a także z zagranicy chce zająć się wykończeniem budynku opery podlaskiej. A jest o co walczyć. Bo ostatni etap budowy będzie kosztować ponad 125 mln zł.
15-05-2008
Białystok. Program unijny dofinansuje budowę Opery
Preumowę na finansowanie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej podpisali wczoraj w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski i marszałek województwa Jarosław Dworzański. Środki na ten cel mają pochodzić z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
12-05-2008
Białystok. Minister da euro na operę
Za tydzień 28 mln euro na budowę opery będzie pewne. Minister kultury - Bogdan Zdrojewski - obiecał, że 14 maja podpisze z władzami województwa umowę na przekazanie pieniędzy, a w kolejnych dniach trafią one na konto.
08-05-2008
Białystok. Opera czeka na miliony euro
Przetarg ogłoszony, zgłaszają się wykonawcy, a w kasie na razie pusto. Bo urząd marszałkowski ciągle czeka na podpisanie umowy na 28 milionów euro, które obiecał minister kultury na budowę Opery Podlaskiej.
04-04-2008
Białystok. Opera pnie się w górę
Widownia, scena, przestronne foyer. Do tego tarasy, park na dachu i gotowy na przyjęcie publiczności amfiteatr.
12-03-2008
Warszawa. Inwestycje ministerstwa kultury
Z inwestycji resortu kultury w ciągu ostatnich dwóch lat najwięcej środków poszło na remont Zamku Królewskiego w Warszawie - wynika z raportu przedstawionego dziś Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
11-02-2008
Warszawa. Minister kultury o planach na najbliższe lata
Zakończenie prac przy krakowskich Sukiennicach i warszawskich Arkadach Kubickiego, wprowadzenie rad powierniczych w instytucjach kultury, zmiany w Instytucie Adama Mickiewicza - to niektóre plany ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego na najbliższe lata.
22-01-2008
Opera pogrzebie podlaską kulturę?
Na razie wszyscy martwią się, za co zbudować gmach opery i filharmonii w Białymstoku. Prawdziwym wyzwaniem może się jednak okazać dopiero jego utrzymanie. - Musimy dokładnie wszystko skalkulować. By otwarcie opery nie okazało się równoznaczne z pogrzebaniem działalności wszystkich pozostałych instytucji kulturalnych w Podlaskiem - przestrzegał wizytujący plac budowy minister kultury.
21-01-2008
Opera już stoi
Po trwających półtora roku pracach zakończył się pierwszy etap budowy gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Będzie to najnowocześniejszy budynek operowy w Polsce - pisze Adam Białous w Naszym Dzienniku.
19-01-2008
Białystok. Minister podziwiał przeskalowaną operę
Bogdan Zdrojewski, szef resortu kultury, wizytował wczoraj budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
18-01-2008
Białystok. Będą dalej budować operę
Finansowanie kolejnego etapu budowy gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej [na zdjęciu projekt gmachu] w Białymstoku nie jest zagrożone - poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski, który dziś (18 stycznia) wizytował miejsce budowy.
14-01-2008
Białystok. Orkiestra pod batutą bogacza?
Marcin Nałęcz-Niesiołowski [na zdjęciu], dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, to wyjątkowo obrotny człowiek. Przy pensji w wysokości ponad 9 tys. zł w samej filharmonii, potrafi dorobić po kilka tysięcy zł miesięcznie. I jeszcze ma sporo zaległego urlopu! Ze średnimi miesięcznymi zarobkami w latach 2005-2006 w wysokości 15 tys. zł brutto to prawdziwy bogacz wśród dyrektorów instytucji kulturalnych na Podlasiu.
02-01-2008
Białystok. Opera robi wrażenie
Centrum Kultury i Sztuki pochłania coraz więcej pieniędzy, ale...Na budowie opery ruch jak nigdy. Robotnicy muszą się spieszyć, bo mija termin oddania budynku w stanie surowym.
21-12-2007
Białystok. Gigant buduje operę
Kilkadziesiąt metrów wysokości i prawie sto ton wagi - taki potężny dźwig do końca tygodnia można zobaczyć na placu budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
19-12-2007
Białystok. Marszałek walczy o operę
Minister kultury dobrze ocenia projekt Opery i Filharmonii Podlaskiej i zapowiada, że budowa nie straci unijnego dofinansowania.
18-12-2007
Białystok. Ministerstwo da mniej na Operę Podlaską
Ponad pół miliona złotych mniej na budowę opery podlaskiej przekaże w przyszłym roku ministerstwo kultury. Pod znakiem zapytania stoi także dotacja z ministerstwa rozwoju regionalnego.
17-12-2007
Białystok. Opera nie za trzy grosze
Ponad 200 milionów zł będzie nas w sumie kosztować budowa gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej! Jeszcze rok temu kwota ta była dwa razy niższa! Gdy zaś zacznie funkcjonować, szacuje się, że corocznie trzeba ją będzie dotować 15 milionami złotych!
03-09-2007
Białystok. Budowa Opery wśród projektów kluczowych
Budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku znalazła się wśród 10 innych projektów, które zostały wpisane na listę projektów kluczowych, które otrzymają dofinansowanie w ramach funduszy strukturalnych w latach 2007 - 2013 w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Oznacza to, że inwestycje te będą miały zagwarantowane finansowanie z funduszy europejskich.
14-08-2007
Cała Polska buduje teatry muzyczne
Za dziesiątki milionów złotych rozbudowują się niemal wszystkie polskie opery i operetki. Chcą podjąć walkę z multipleksami o widza - pisze Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej.
30-07-2007
Białystok. Będą pieniądze na kontynuowanie budowy opery
Zagwarantowane będzie dalsze finansowanie budowy Europejskiego Centrum Sztuki - Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - zapewniły resort kultury i samorząd województwa podlaskiego. Według planu, budowa ma się zakończyć na początku 2009 roku.
25-05-2007
Białystok. Wirtualny parking Opery Podlaskiej
Budowlańcy zaczynają właśnie wznosić parter opery. Budynek pnie się w górę. Jest tylko jeden problem - parkingi.
20-03-2007
Białystok. Będzie opera, nie będzie parkingów
Sztandarowa inwestycja Urzędu Marszałkowskiego - opera - z wolna pnie się w górę. Czy melomani w eleganckich kreacjach będą musieli maszerować do niej piechotą? Na ich auta nie przewidziano parkingu.
21-02-2007
Owacje na stojąco za Czarodziejski flet
18-01-2007
Białystok. Opera znów drożeje
Koszt budowy Opery Podlaskiej może znów wzrosnąć. Urząd marszałkowski będzie musiał bowiem wybudować samodzielnie wielokondygnacyjny parking. Do tej pory liczył, że zrobi to wspólnie z białostockim magistratem przy okazji powstania nowej siedziby urzędu.
21-09-2006
Białystok. Nałęcz-Niesiołowski dalej dyrektorem Opery Podlaskiej
Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski pozostanie na stanowisku. Marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski poinformował w czwartek, że nie przyjął jego dymisji. Nałęcz-Niesiołowski złożył dymisję dwa tygodnie temu z powodu sporu dotyczącego programu koncertu w filharmonii.
12-09-2006
Chór może też tańczyć
Sezon w Operze i Filharmonii Podlaskiej rozpoczęty, pierwszy oficjalny koncert ma też za sobą jej profesjonalny, niedawno skompletowany chór. To dopiero początek obsady opery. Czy zdążymy z resztą? Gmach ma stanąć za trzy lata - pisze Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej - Białystok.
05-09-2006
Białystok. Menedżer Niesiołowski i Opera Podlaska
Jego kontrakt kończy się w 2009 r. Czy zainauguruje działalność opery? Rozmowa z Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim *
31-08-2006
Białystok. Urzędnicy z ministerstwa mało konkretni
Można sobie obiecywać wiele po tak głębokim. dole, który został wykopany - tak postępy w budowie Opery Podlaskiej oceniła we wtorek [29 sierpnia] Barbara Raczyńska, dyrektor Departamentu Sztuki i Promocji Ministerstwa Kultury. Równie niekonkretne były jej deklaracje dotyczące spraw finansowych.
29-08-2006
Białystok. 14 mln od marszałka na budowę Opery Podlaskiej
14 mln zł chce w przyszłorocznym budżecie województwa zagwarantować marszałek województwa podlaskiego na dalsze prace przy rozpoczętej w lipcu budowie Europejskiego Centrum Sztuki Opera Podlaska w Białymstoku.
20-07-2006
Białystok. Dodatkowe pieniądze na budowę Opery Podlaskiej
Trzy miliony złotych przeznaczy w tym roku minister kultury na pierwszy etap budowy Opery Podlaskiej - dowiedzieliśmy się wczoraj.
19-07-2006
Białystok. Rusza budowa Opery Podlaskiej
Trwają przygotowawcze prace na placu budowy Europejskiego Centrum Sztuki Opera Podlaska w Białymstoku. W tym roku minister kultury przekaże na budowę opery 5 mln zł - poinformował w środę PAP marszałek województwa Janusz Krzyżewski, który we wtorek rozmawiał o tym z ministrem w Warszawie.
13-07-2006
Białystok. Ruszyła budowa Opery Podlaskiej
Od postawienia baraków dla robotników rozpoczęła się wczoraj [12 lipca] budowa Opery Podlaskiej przy ul. Kalinowskiego.
03-07-2006
Kogo stać na Operę?
Ciekawe, że właśnie opera jest najdroższą inwestycją na Podlasiu. Nie droga, nie lotnisko, tylko właśnie opera. Jak przekonuje marszałek Janusz Krzyżewski, nowa instytucja kultury zbliży nas do Europy. Hm, może do Europy rzeczywiście będzie nam bliżej. Pytanie jednak, ile osób przyjdzie do opery na spektakl, by poczuć się po europejsku. Dziś dla mieszkańców Podlasia problemem jest wydanie kilku złotych na gazetę - pisze Anna Mierzyńska w Gazecie Współczesnej.
28-06-2006
Białystok. W lipcu ruszy budowa Opery Podlaskiej
W połowie lipca ruszy budowa w Białymstoku gmachu Europejskiego Centrum Sztuki - Opery i Filharmonii Podlaskiej, w którym ma działać m.in. pierwsza po wschodniej stronie Wisły, scena operowa w Polsce.
20-06-2006
Białystok. Opera w rękach budowlanego giganta
Warbud, jedna z największych i najbogatszych polskich firm, wybuduje Operę Podlaską. Superprestiżową inwestycję regionu.
01-06-2006
Białystok. Budowa Opery zgodna z prawem
Prokuratura Rejonowa stwierdziła, że nie doszło do złamania prawa przy wydawaniu pozwolenia na budowę Opery Podlaskiej.
12-05-2006
Białystok. Tempo nad budową Opery Podlaskiej
Znów nabrały tempa prace nad budową Opery Podlaskiej. Filharmonia jest już oficjalnie użytkownikiem wieczystym 1,7 hektara gruntu przy Kalinowskiego. Wiadomo też, że inwestycję chce zrealizować siedem dużych firm budowlanych z całej Polski.
11-05-2006
Białystok. Grunty pod Operę
Dziś miasto z wielką pompą przekazuje teren pod budowę opery. Tyle tylko, że w akcie notarialnym zabraknie jednej działki. Tej, która - zdaniem parafii prawosławnej p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy - leży na parafialnej ziemi.
25-04-2006
Wmurowali. Czy wybudują?
Urząd Marszałkowski chce rozpocząć budowę opery podlaskiej już na przełomie czerwca i lipca. Pod warunkiem, że prokuratura nie zatrzyma inwestycji. Prokurator nie rozstrzygnął jeszcze, czy pozwolenie na budowę opery podlaskiej jest zgodne z prawem. Mimo tego w sobotę uroczyście został wmurowany kamień węgielny pod jej budowę - pisze Rafał Malinowski w Kurierze Porannym.
22-04-2006
Białystok. Kamień węgielny pod przyszłą Operę
Około 70 mln zł ma kosztować, rozłożona na kilka lat, budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej- Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. W sobotę wmurowano kamień węgielny pod obiekt, w którym ma działać m.in. pierwsza po wschodniej stronie Wisły, scena operowa w Polsce.
22-04-2006
Łamiemy centralizm w kulturze
- Staramy się wspierać to, co cenne. To nie znaczy, że to, co głośne. Staramy się zwrócić uwagę opinii publicznej na Białystok, a tym samym na wszystkie miejsca w Polsce, gdzie dzieją się wartościowe rzeczy. Nasza rola ma charakter pomocniczy. Związana jest z nadzieją, że Białystok i pozostałe regiony wschodniej Polski skorzystają z pomocy państwa, ale to, co powstanie zależy w dużym stopniu od regionu i od ludzi kultury. My staramy się przekraczać nieczuły rewir centralizmu - mówi minister Kazimierz Michał Ujazdowski w Rzeczpospolitej.
22-04-2006
Na razie najbliższa opera jest w Wilnie
Sądzę, że dla nas otwarcie opery będzie wydarzeniem historycznym. Wspieranie budowy tej instytucji jest obowiązkiem każdego mieszkańca Białegostoku. Na wschód od Wisły nie mamy na razie takiego obiektu, nie mamy opery. Najbliższa opera po tej stronie Wisły jest w Wilnie - mówi Ryszard Tur, prezydent Białegostoku w Rzeczpospolitej.
21-04-2006
Opera czy dziura w ziemi?
Czego Białystok potrzebuje najbardziej? Hipermarketu, gładkich, wyasfaltowanych dróg, a może opery? Nie warto zadawać takich pytań. Jeżeli pojawił się pomysł budowy opery, należy go konsekwentnie realizować. Tylko z głową - pisze Tomasz Rożek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
19-04-2006
Białystok. Prace archeologiczne przed budową opery
Zbadanie czy nie ma dawnych pochówków w miejscu gdzie ma powstać gmach Europejskiego Centrum Sztuki Opera Podlaska, jest głównym celem badań archeologicznych, które rozpoczęły się w środę w tym miejscu w Białymstoku.
29-03-2006
Białystok. Opera już w prokuraturze
Zawiadomienie radnych miejskich, którzy podejrzewają, że przy wydawaniu pozwolenia na budowę opery prezydent miasta łamał przepisy, wpłynęło wczoraj do białostockiej prokuratury.
28-03-2006
Upiory w operze
Opera podlaska na razie istnieje tylko na deskach kreślarskich, a już w niej straszy. I to nie jeden, ale cała gromada upiorów: radni, ekolodzy i dziennikarze. Od kilku tygodni trwają operetkowe występy w radio, telewizji i prasie, nie wyłączając "Porannego" - pisze Zbigniew Nikitorowicz w Kurierze Porannym.
23-03-2006
Białystok. Opera w prokuraturze
Czy prezydent miasta złamał prawo, wydając pozwolenie na budowę opery podlaskiej? Wyjaśni to prokuratura.
21-03-2006
Głos w sprawie opery podlaskiej
Dwa tygodnie temu napisaliśmy o wątpliwościach związanych z budową opery podlaskiej. Artykuł Tomasza Żukowskiego wywołał szeroki odzew. Przed tygodniem opublikowaliśmy opinie polemiczne. Dzisiaj publikujemy kolejną, wraz z odpowiedzią autora.
17-03-2006
Operują działkami
Wbrew oświadczeniom prezydenta Ryszarda Tura miasto nie dysponuje dokumentami, z których jasno wynikałoby, że parafia prawosławna zrzekła się części terenu na Wzgórzu św. Magdaleny, na której ma być wybudowana Opera Podlaska. Cerkiew wprawdzie napisała pismo do komisji regulacyjnej przy MSWiA, że zmienia roszczenia, ale w zamian chce dwóch innych działek - pisze Joanna Dargiewicz w Kurierze Porannym.
15-03-2006
Opera przed komisją
Radni przesłuchiwali wczoraj prezydenta miasta i przedstawicielkę marszałka w sprawie budowy opery. Dowiedzieli się, że będą pieniądze na wszystko. Parking na trzy piętra pod ziemią? - zbudujemy! Sto milionów na operę i drogi wokół niej? znajdziemy! Unia da. Szczegóły inwestycji trzymane są w tajemnicy? Ale przecież nic się nie stało! To odpowiedzi prezydenta i przedstawicieli marszałka na pytania, które w sprawie budowy opery [Podlaskiej] zadają radni miejscy - pisze Joanna Dargiewicz Europejskiego Kurierze Porannym.
13-03-2006
Opera do prokuratora
Budowa opery w Białymstoku jeszcze nie ruszyła, a już wywołuje kontrowersje. W Magazynie sprzed tygodnia napisaliśmy o wątpliwościach związanych z procedurami tej inwestycji. Tekst Tomasza Żukowskiego spotkał się z szerokim odzewem. Dziś publikujemy pierwsze listy - czytamy w Kurierze Porannym.
03-03-2006
Mania wielkości czy historyczna szansa
Budowa opery [Podlaskiej] jeszcze się nawet nie zaczęła, a już poszło na nią ponad 4 miliony złotych! A już atmosfera się zagęszcza i słychać, że sprawa powinien zająć się prokurator. Cała ta inwestycja to przykład megalomanii dyrektora filharmonii i kilku urzędników - pisze Tomasz Żukowski w Kurierze Porannym.
24-02-2006
Białystok. Pozwolenie na budowę opery pełne braków
Opera Podlaska - sztandarowa wizytówka Białegostoku - powstaje na podstawie pełnej niedoróbek i niedopowiedzeń decyzji Urzędu Miejskiego. Przykład: w pozwoleniu na budowę nie ma ani słowa o przebudowie okolicznych dróg umożliwiających dojazd do opery.
14-02-2006
Białystok. Po pracę do opery
Agnieszka Hryniewicka uczyła się w Akademii Muzycznej, śpiewała w chórze. Teraz stara się dostać do chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Do przesłuchania przygotowywała się przez kilka miesięcy. Nie ma jeszcze budynku, ale już będzie chór.
14-02-2006
Białystok. Ponowny przetarg na budowę Opery Podlaskiej
Po raz drugi władze województwa podlaskiego ogłosiły przetarg na wykonawcę budowy Europejskiego Centrum Sztuki-Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku - poinformowała we wtorek, 14 lutego PAP rzeczniczka marszałka województwa Bożena Bednarek.
09-02-2006
Białystok. Opera - drugie podejście
Urząd Marszałkowski po proteście lokalnych przedsiębiorców unieważnił przetarg na budowę Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.
08-02-2006
Białystok. Przetarg na budowę Opery
Prawdopodobnie w tym tygodniu rozstrzygnie się przetarg na wykonanie pierwszego etapu budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku
27-01-2006
Białystok. Nowa Opera ma już logo
17 stycznia został rozstrzygnięty konkurs na znak graficzny - logo Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Zwyciężył projekt Marcina Połowianiuka - studenta IV roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
04-01-2006
Chór "się nabiera", opera buduje
Marcin NAŁĘCZ-NIESIOŁOWSKI, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej uważa, że Białystok już za dwa lata będzie miał własny teatr muzyczny.
03-01-2006
Kultura Ligi i opery
Budowa opery i ekscesy Ligi Polskich Rodzin - oto bieguny, pomiędzy którymi ulokowało się białostockie życie kulturalne Anno Domini 2005. Pomiędzy tymi dwoma maksimami zmieściło się kilka doskonałych wystaw w Galerii Arsenał, projekt artystyczny Białysztuk, wojny i roszady na teatralnych stoikach i jedna "importowana" afera o wydźwięku międzynarodowym - pisze Jerzy Szerszunowicz w Kurierze Porannym.
02-01-2006
Białystok. Pierwsze opery w 2009 roku?
Opera Podlaska, dotychczas twór wirtualny, przybiera realne kształty. Prezydent Białegostoku wydał właśnie pozwolenie na jej budowę. Wiosną na plac budowy wyjadą pierwsze buldożery.
30-12-2005
Białystok. Jest pozwolenie na budowę Opery Podlaskiej
W 2006 roku powinna się zacząć budowa Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki Opera Podlaska w Białymstoku. Prezydent Białegostoku Ryszard Tur wydał w piątek (30 grudnia) pozwolenie na budowę tego obiektu.
29-12-2005
Białystok. Pozwolenie na budowę opery jednak w piątek
Wydanie pozwolenia na budowę zostało przesunięte na piątek, 30 grudnia. Zabrakło jakiegoś papierka, ale wszystko będzie dopięte na czas - poinformował nas wczoraj [28 grudnia] Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Filharmonii Białostockiej.
28-12-2005
Białystok. Opera już na prostej
Jeszcze dziś [28 grudnia] prezydent miasta może wydać pozwolenie na budowę Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki, czyli Opery Podlaskiej. Niemal równocześnie, bo tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, ruszył przetarg na wykonanie pierwszego etapu budowy tej inwestycji.
23-12-2005
Białystok. Ruszył przetarg na budowę opery
21 grudnia Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił przetarg na wykonanie I etapu budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej.
30-11-2005
Białystok. Minister dofinansuje Operę Podlaską i Wierszalin
Nowy minister kultury Michał Ujazdowski dotrzyma obietnic złożonych przez swego poprzednika i będzie współfinansował budowę i utrzymanie Opery Podlaskiej - poinformował wracając ze spotkania w Warszawie marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski.
13-09-2005
Białystok. Tak dla opery
Teraz umowa finansowa, jutro przejęcie gruntu, pojutrze rozpoczęcie budowy - marzy marszałek województwa, który jak najszybciej chce utworzyć w Białymstoku Europejskie Centrum Muzyki i Sztuki z operą i multipleksera. Pierwszy punkt - umowa finansowa -już jest.
12-09-2005
Białystok. Spór o parking przyszłej Opery
Do końca roku ma być gotowy projekt Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki, czyli opery podlaskiej. Umożliwi on wystąpienie o pozwolenie na budowę. Ale już teraz mnożą się ataki.
10-09-2005
Białystok. Ministerstwo będzie współfinansować operę
Ministerstwo Kultury i samorząd województwa podlaskiego będą wspólnie prowadzić i finansować od początku 2006 roku Operę i Filharmonię Podlaską - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.
09-09-2005
Białystok. Inauguracja Opery i Filharmonii Podlaskiej
Dziś [9 września] swoją działalność zainauguruje Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.
19-08-2005
Białystok. Pieniądze na operę: już są
Ministerstwo Kultury w 50 procentach będzie utrzymywało Operę i Filharmonię Podlaską. - Widziałem zapewnienie ministra na papierze - cieszy się dyrektor Filharmonii Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
14-07-2005
Białystok. Opera i Filharmonia narodowe
Świetne wieści dla muzyków: Opera i Filharmonia Podlaska jako jedna placówka znajdzie się na liście instytucji narodowych Ministerstwa Kultury. To ostatnie dało już też 5 mln zł na projekt wykonawczy i budowlany opery, a także 300 tys. zł na Studium Operowo-Musicalowe, które powstanie w dawnej sali kameralnej filharmonii.
13-07-2005
Białystok. Podpisano umowę w sprawie budowy opery podlaskiej
Umowę w sprawie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku podpisali w środę, 13 lipca marszałek Janusz Krzyżewski oraz architekt prof. Marek Budzyński, który wygrał konkurs na projekt tego obiektu - poinformowała PAP rzeczniczka marszałka województwa Bożena Bednarek.
28-06-2005
Białystok. Zielone światło dla Opery
6 milionów złotych - tyle na budowę Opery Podlaskiej da Ministerstwo Kultury. To pierwsze pieniądze, które zdobyliśmy na tę inwestycję.
14-06-2005
Białystok. Ziemia pod Operę Podlaską
Prawie dwa hektary ziemi użyczyło miasto samorządowi wojewódzkiemu pod planowaną budowę Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki w Białymstoku. Symboliczny akt przekazania ziemi miał miejsce w czasie piątkowego [10 czerwca] koncertu w Filharmonii Białostockiej.
04-06-2005
Inwestujmy w ludzi
Boom budowlany opisany w artykule Romana Pawłowskiego "Rosną mury kultury" ("Gazeta" z 1 czerwca) w dużej części dotyczy inwestycji w sferze muzyki poważnej. Środki z Unii i nadwyżki budżetowe przekazywane na rozwój lokalnych przedsięwzięć uruchomiły prawdziwą lawinę. Trzymam kciuki za to, by wraz z boomem budowlanym zainwestowano w niemały, zapewniam, potencjał ludzki. W przeciwnym razie pozostaną tylko szklane domy - pisze Jacek Hawryluk.
01-06-2005
Rosną mury kultury
Boom inwestycyjny w kulturze. Powstają nowe muzea, sale widowiskowe, centra kultury. Samorządy zrozumiały, że kultura to świetna inwestycja. To największe ożywienie po 1989 roku - pisze Roman Pawłowski.
13-05-2005
Warszawa. Bilans kultury wg ministra Dąbrowskiego
Minister Waldemar Dąbrowski za największy sukces resortu kultury w ubiegłym roku uważa rozpoczęcie, dzięki pozyskaniu środków unijnych, budowy i remontów 100 obiektów - oper, teatrów, centrum kultury, zabytków. - Nastała epoka wielkiego budowania" - powiedział w dziś (13 maja) Dąbrowski [na zdjęciu].
10-05-2005
Inflanty?
Prezydent Białegostoku, po raz kolejny, złożył deklarację, że przekaże ziemię pod budowę Opery Podlaskiej. - Rozumiemy, że prezydent jest dobry i szczodry, ale niech tak lekką rączką nie rozdaje miejskich terenów wartych milionów złotych - mówią radni.
10-05-2005
Potrzeba wizji
Białystok ma szansę na coś oryginalnego i wyjątkowego. Na Operę Podlaską, a właściwie na Centrum Muzyki i Sztuki - coś, co ma być miejscem i dla teatru muzycznego, i orkiestry symfonicznej, baletu czy słynnych chórów. I jeśli owo Centrum powstanie, to tylko dlatego, że w odpowiednim miejscu i czasie znalazł się dyrektor Filharmonii Białostockiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski, który rok temu rzucił hasło: "zbudujmy operę" - pisze Rafał Malinowski.
06-05-2005
Białystok. Konferencja prasowa budowniczych Opery Podlaskiej
4 maja w Filharmonii Białostockiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca konkursu na koncepcję zabudowy Opery Podlaskiej - Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki.
06-05-2005
Zielona Opera ma powstać w Białymstoku
Nagrodę w wysokości 40 tys. zł odebrał wczoraj [4 maja] w Białymstoku architekt Marek Budzyński, zwycięzca konkursu na koncepcję architektoniczną Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki - Opera Podlaska. Nie wszyscy architekci są zadowoleni z wyników konkursu. List otwarty w tej sprawie (publikujemy go poniżej) przesłał Robert Łucka, zastępca przewodniczącego Podlaskiej Okręgowej Rady izby Architektów.
02-05-2005
Białostocka opera w ogrodzie
13 tysięcy metrów kwadratowych, a tam: opera, multikino, amfiteatr i pomieszczenia dla artystów zjeżdżających do Białegostoku na widowiska, koncerty czy festiwale. To wszystko zaprojektuje dla Białegostoku jeden z najsłynniejszych polskich architektów - profesor Marek Budzyński.
02-05-2005
Białystok. Operowe centrum kultury
Projekt prof. Marka Budzyńskiego wygrał konkurs na Operę Podlaską. Entuzjasta budowy opery Marcin Nałęcz-Niesiołowski, szef Filharmonii Białostockiej, ma nadzieję, że w zaprojektowanej przez Budzyńskiego sali można będzie zorganizować wszystko.
30-04-2005
Białystok. Konkurs na Operę Podlaską rozstrzygnięty
Architekt Marek Budzyński z Warszawy wygrał konkurs na projekt Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki Opera Podlaska w Białymstoku - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Bożena Bednarek. Wyniki konkursu ogłoszono w piątek (29 kwietnia) podczas koncertu w Filharmonii Białostockiej.
21-02-2005
Białystok. Czas na grunt pod Operę Podlaską
48 pracowni projektowych bierze udział w konkursie architektonicznym na projekt Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki Opera Podlaska w Białymstoku - poinformowała w poniedziałek [21 lutego] PAP rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Bożena Bednarek. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2008 roku.
08-02-2005
Białystok. 47 zespołów chętnych do budowy Opery Podlaskiej
Marek Budzyński, Stanisław Fiszer, Wojciech Gorczyński - to tylko niektórzy z czołowych architektów polskich, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie na gmach Opery Podlaskiej.
08-02-2005
Konkurs, jakiego jeszcze nie było
Aż 47 zespołów architektonicznych z całego świata zgłosiło się po warunki konkursu architektonicznego na Europejskie Centrum Muzyki i Sztuki, czyli Operę Podlaską. Architekci liczą na dobry zarobek. - Takie inicjatywy pojawiają się i skupiają tak duże zainteresowanie, bo na takie cele Unia Europejska daje dotacje mówią anonimowo uczestnicy konkursu.
04-02-2005
Białystok. Architekci wracają do konkursu na Operę Podlaską
Znany architekt, prof. Konrad Kucza-Kuczyński, będzie przewodniczącym sądu konkursowego, który wybierze projekt Opery Podlaskiej.
02-02-2005
Białystok. Europa chce projektować operę
W maju planujemy rozstrzygnięcie - zapowiada Stanisław Łapieński -Piechota, który prowadzi konkurs na operę, która stanąć ma obok teatru lalek.
26-01-2005
Białystok. Rozkręca się konkus na budowę Opery Podlaskiej
Konkurs na gmach Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki - Opery Podlaskiej rozpoczął się tydzień temu. Przypomnijmy - opera ma powstać na terenach przy ul. Kalinowskiego w rejonie dzisiejszego amfiteatru. Wraz z nią powstanie multipleks, rozbudowany zostanie też Białostocki Teatr Lalek. Zainteresowanie już jest, mimo iż zgłaszać chęć uczestnictwa można do 4 lutego.
24-01-2005
Centrum Muzyki
Centrum Muzyki i Sztuki Pomysł równie piękny, co kontrowersyjny. Jedni mówią o sztuce, a inni o głodnych dzieciach. Jeszcze nie powstało, a zgrzyty już są. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Filharmonii Białostockiej rzucając hasło: "zbudujemy operę" nawet się nie spodziewał, że wywoła taką burzę - pisze Tomasz Żukowski Kurierze Porannym.
22-01-2005
Białystok. Konkurs na budowę Opery Podlaskiej
Już siedmiu architektów zgłosiło się po materiały dotyczące konkursu na budowę Opery Podlaskiej. Konkurs na gmach Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki - Opery Podlaskiej rozpoczął się tydzień temu.
17-01-2005
Kronika wypadków umysłowych
Chcę zapytać nasze władze wojewódzkie i miejskie, które prą do opery niczym Titanic na spotkanie góry lodowej: skoro w Polsce nie ma kto śpiewać, kto będzie śpiewał w operze w Białymstoku? - pyta Konrad Kruszewski.
17-01-2005
W operetce dyrygować nie będę
Jerzy Maksymiuk o Operze Podlaskiej: Wspaniały projekt, ale nie do realizacji W operetce dyrygować nie będę. Słynny dyrygent, białostoczanin z urodzenia, przyjechał do miasta młodości, aby poprowadzić orkiestrę. Choć wcześniej popierał plan powstania w Białymstoku Europejskiego Centrum Muzyki wraz z operą i operetką, wczoraj powiedział: - To strasznie ambitna sprawa, tylko teraz trzeba mieć do tego ludzi.
17-01-2005
Białystok. Start do opery
Wczoraj [14 stycznia] w Filharmonii Białostockiej dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski [na zdjęciu] oficjalnie ogłosił konkurs na projekt Opery Podlaskiej. Jako jednego z orędowników pomysłu wymienił obecnego na sali ministra kultury, Waldemara Dąbrowskiego.
14-01-2005
Białystok. Maksymiuk za budową Opery Podlaskiej
Jerzy Maksymiuk popiera pomysł zbudowania w Białymstoku Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki - Opery Podlaskiej, chociaż wyraża wątpliwości co do możliwości realizacji tego projektu.
14-01-2005
Białystok. SARP wycofuje się z konkursu na Operę Podlaską
Na dwa dni przed rozpoczęciem konkursu na projekt siedziby Opery Podlaskiej Stowarzyszenie Architektów Polskich oznajmiło, że nie będzie go prowadzić. Powód? Zdaniem architektów - zła lokalizacja inwestycji. - Absurd! - uważają wszyscy zainteresowani. - Gdzie stowarzyszenie było do tej pory?
29-12-2004
Białystok. Gimnazjaliści o operze
Marcin Nałęcz-Niesiołowski [na zdjęciu] ma być dyrektorem filharmonii do powstania Opery Podlaskiej. Dyrektor filharmonii chce ogłosić konkurs w liceach i gimnazjach, aby na temat zagospodarowania rejonu przyszłej Opery Podlaskiej wypowiedzieli się także uczniowie.
28-10-2004
Białystok. Budowa Opery zaklepana
Za nami kolejny krok w sprawie budowy białostockiej opery! Porozumienie w tej sprawie - już z konkretnymi datami i podziałem zadań - podpisali w środę sygnatariusze lipcowego listu intencyjnego - prezydent miasta, marszałek województwa oraz firma Developer
13-10-2004
Białystok. Opera: krok do przodu
Mimo że radni odrzucili pomysł pierwszej lokalizacji opery na placu przy Jurowieckiej, to władze miasta nie kapitulują - teatr muzyczny może powstać przy amfiteatrze.
29-09-2004
Białystok. Lokalizacja dla nowej Opery Podlaskiej
Radni nie chcą wprawdzie opery przy ul. Jurowieckiej, ale nie znaczy to, że musimy się z tym ambitnym projektem pożegnać. Opera powstanie, tyle że gdzie indziej. Nowa lokalizacja to rejon amfiteatru przy ul. Kalinowskiego
30-07-2004
Skąd wziąć pieniadze na budowę opery
Wielu próbuje sprowadzić Białystok do rangi miasta bazarowo - handlowego - mówi MARCIN NAŁĘCZ-NIESIOŁOWSKI, dyrektor Filharmonii Białostockiej i pomysłodawca budowy Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki - Opery Podlaskiej. - Nie mogę się na to zgodzić.
20-07-2004
Opera wychodzi z getta
MARCIN NAŁĘCZ_NIESIOŁOWSKI, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Białostockiej polemizuje z przeciwnikami budowy opery w Białymstoku
13-07-2004
Opera Podlaska za 50 mln
50 mln zł ma kosztować budowa Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki - Opera Podlaska w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek [12 czerwca], na wspólnej konferencji prasowej w Białymstoku, marszałek województwa, prezydent Białegostoku i dyrektor Filharmonii Białostockiej.
16-06-2004
Białystok pragnie opery
Czy za kilka lat będziemy mogli W Białymstoku obejrzeć przedstawienie operowe z prawdziwego zdarzenia? Takie ambitne plany ma dyrektor Filharmonii Białostockiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Pomoc w ich realizacji zadeklarowały już władze wszystkich szczebli.