powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. Nederlands Dans Theater HD w kinie Amok

Gliwicki Teatr Muzyczny i Kino Amok zapraszają miłośników tańca na wyjątkowe wydarzenie: transmisje Live in HD z Nederlands Dans Theater z Hagi. Pierwsza - 15 listopada.

Pełne emocji opowieści bez słów, wykorzystujące ekspresję ciał tancerzy to spektakle Nederlands Dans Theater. Tu nie ma sztywnych reguł, są dynamiczne układy, czerpiące swobodną inspirację z różnych stylistyk. Pobudzają wyobraźnię. Poruszają. Mistrzostwo tancerzy z Nederlands Dans Theater powoduje, że na ich spektakle do Hagi każdego roku przyjeżdżają z całego świata tysiące ludzi. Zespół, prowadzony przez Paula Lightfoota, składa się z dwóch grup, NDT1 (zespół główny) i NDT2 (młodzi tancerze). W sumie dają około 160 spektaklu rocznie, w kraju i za granicą. Haski teatr tańca stał się jedną z najważniejszych wizytówek kulturalnych Holandii.

Teraz znakomitych holenderskich tancerzy będziemy mogli oglądać w Gliwicach, dzięki transmisjom w Kinie Amok. Zapraszamy na cztery, niezwykłe wieczory z tańcem współczesnym!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15 listopada 2012 (czwartek) godz. 20.00

WIECZÓR CHOREOGRAFÓW: KYLIÁN / INGER / WALERSKI

Transmisja "na żywo"

Na prezentację złożą się cztery spektakle. Dwa z nich, znane już "Sweet Dreams" i "Sarabande" to choreografie, których autorem jest Jiří Kylian, Czech, który przez ponad 30 lat szefował holenderskiemu zespołowi. Powstały w 1990 roku, "Sweet Dreams" pokazuje ironiczne spojrzenie na świat ludzkiej podświadomości, serwując nam świat rodem z nocnego koszmaru. W "Sarabande" możemy odkryć specyficzne poczucie humoru choreografa. Spektakl jest wyjątkowo pomysłowy i bogaty w efekty wizualne Wieczór dopełnią dwie premiery. Te szykują dla nas choreografowie, którzy wywodzą się z zespołu NDT, Medhi Walerski i Johan Inger.

(czas trwania: ok. 2 godz. 25 min.)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

20 grudnia 2012 (czwartek) godz. 20.00

WIECZÓR Z LEÓN & LIGHTFOOT

Transmisja "na żywo"

Trzy spektakle duetu choreografów Sol León i Paul Lightfoot: "Shoot the Moon", "Same Difference", "SH-BOOM". Tego wieczoru poznamy różnorodność świata teatru tańca, wypływającą z pracy hiszpańsko-brytyjskiego tandemu. Humorystyczny "SH-BOOM" w takiej wersji nie pokazywany był jeszcze na holenderskiej scenie. Pełen dramatu "Same Difference" powstał do muzyki Philipa Glassa, podobnie jak "Shoot the Moon", który pozwoli nam spojrzeć na życie uczuciowe kilku bohaterów.

(czas trwania: ok. 2 godz. 5 min.)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7 lutego 2013 (czwartek) godz. 20.00

WIECZÓR Z CRYSTAL PITE

Transmisja "na żywo"

Crystal Pite znana jest ze swojego stylu, płynnego, organicznego i bardzo poetyckiego. Lubi jednak zaskakiwać i ma bardzo twórcze podejście do tańca współczesnego, co powoduje ogromne zainteresowanie jej spektaklami. Fascynują ją historie słynnych miłości i strat, a ciała tancerzy mają ilustrować te opowieści. W wizji Pite życie jest wielką, epicką powieścią, a widz ma zobaczyć w niej cząstkę siebie. Prezentowany spektakl wypełni cały wieczór, pozwalając widzom poznać bogaty słownik choreografki, którym komunikuje się ona ze swoją publicznością.

(czas trwania: ok. 2 godz. 5 min.)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

30 maja 2013 (czwartek) godz. 20.00

WIECZÓR CHOREOGRAFÓW: EKMAN / EYAL & BEHAR / LEÓN & LIGHTFOOT / INGER

Retransmisja

Jedyna, w ramach transmisji, możliwość zobaczenia młodszego zespołu Nederlands Dans Theater, czyli NDT2. Program będzie bardzo bogaty, a tancerzom "na żywo" towarzyszyć będzie orkiestra Holland Symfonia. Zobaczymy pełen ekspresji spektakl "Studio 2" duetu choreografów Sol León i Paul Lightfoot, do pięknej muzyki Arvo Pärta. "Dream Play" Johana Ingera to choreografia wielokrotnie nagradzana, z muzyką Igora Strawińskiego "Święto wiosny". Będą też nowe produkcje Aleksandra Ekmana, 28-letniego szwedzkiego tancerza, choreografa, projektanta i filmowca, oraz duetu Sharon Eyal - Gai Behar, dwóch utalentowanych tancerek z Ohad Naharin's Batsheva Dance Company (Izrael).

(czas trwania: ok. 2 godz. 20 min.)

= = = = = = = = = = = = = = = = =

BILETY:

- na pojedyncze seanse: norm. 40 zł / ulg. 35 zł

- opcja: "Karnet" (w przypadku wykupienia wszystkich spektakli): norm. 35 zł / ulg. 30 zł

REZERWACJA I SPRZEDAŻ BILETÓW: www.teatr.gliwice.pl i www.amok.gliwice.pl