Gdańsk. Jubileusz Teatru Znak w centrum handlowym

Gdański niezależny Teatr Znak świętuje właśnie dwudziestolecie powstania. W ramach jubileuszowych uroczystości zobaczymy we Wrzeszczu m. in. nocne spektakle w podziemiach Centrum Handlowego Manhattan, teatr tańca, pojedynek kalunów, fireshow i monodramy inspirowane rzekomo nieteatralnym realizmem magicznym Julio Cortazara.

«Teatr Znak powstał w 1992 roku; stworzyli go młodzi ludzie zafascynowani teatrem ulicznym i alternatywnym myśleniem o sztuce. Do Gdańska przyciągnęła ich radość gdańskiej muzyki improwizowanej, Tot Art i sława Teatru Snów. Działali jako niezależni artyści w różnych miejscach. W historii gdańskiej kultury zapamiętany został zwłaszcza ze względu na działalność w Stoczni Gdańskiej. Liderem formacji jest Janusz Gawrysiak.

Po zburzeniu Willi Dyrektora w Stoczni, Teatr Znak trafił do Centrum Handlowego Manhattan we Wrzeszczu. Obecnie Znak zajmuje się szeroko rozumianą działalnością teatralną - tworzy spektakle, akcje uliczne, parady, a także projekty edukacyjne, sesje warsztatowe. W 2009 roku powstaje Gdańska Szkoła Artystyczna jako kontynuacja działalności edukacyjnej prowadzonej jeszcze w stoczni. GSA uczy malarstwa, ceramiki, teatru i tańca. Od tej pory Scena Teatru Znak jest ściśle powiązana z życiem szkoły.

- Nadchodzący sezon to dla nas ambicja stworzenia teatru dla Wrzeszcza - deklarują artyści. - Od kilku lat działając w Manhattanie czujemy odpowiedzialność za animowanie tutejszego życia kulturalnego i teatralną edukację. Ma to być teatr bliski życiu, codzienności, z widzem zainteresowanym drugim człowiekiem, świadomym potrzeby teatru nie od święta, a komentującego rzeczywistość teraźniejszą. Tworzymy scenę dla Wrzeszcza, w ramach projektu "Teatr Znak - Scena Młodego Teatru", w kluczowym - bo jubileuszowym - momencie. Każdego miesiąca będziemy prezentować spektakle dla widowni dziecięcej i dorosłej, spektakle dramatyczne i teatru ruchu, teatr FORUM. Realizacja umożliwiona będzie dzięki dotacji Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Urodzinowe obchody oby wróżyły sezony udane, które stworzą potencjał do kolejnych jubileuszy.

W ramach trzydniowego jubileuszu od czwartku w siedzibie teatru - oraz w jej okolicach - zobaczyć będzie można m. in. dwa gościnne monodramy inspirowane z rzekomo nieteatralnym realizmem magicznym Julio Cortazara oraz produkcje samego Znaku, w tym Mickiewiczowskie "Dziady" [na zdjęciu] oraz dwie wersje - dramatyczną i taneczną - "Matki Joanny od aniołów". W trakcie imprezy w Galeria Delikatesy Sztuki będzie można oglądać wystawę fotografii "XX-lecie Teatru Znak".

***

Program obchodów wydarzeń 20-lecia Teatru Znak

28 września, piątek

g. 21 - "Gonić króliczka" - Teatr im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju - Scena Teatru Znak (2 piętro CHM)

g. 21.30 "Posłuchaj" - Teatr KO-KU - Scena Teatru Znak

g. 22 - "Dziady" - Teatr Znak - parking podziemny, poziom -3 CHM

g. 23 - "Hell in Sky" - koncert poetycki (Cafe Fikcja)

**

29 września, sobota

g. 19 - "Matka Joanna od Aniołów" (teatr ruchu) - Teatr Znak - Scena Teatru Znak

g. 22 - "Matka Joanna od Aniołów" (wersja dramatyczna) - Teatr Znak - Scena Teatru Znak

g. 23 - Kochankowie gwiezdnych przestrzeni - koncert i urodzinowe przyjęcie (restauracja VNS)

Wstęp na imprezy jest wolny, wstęp na spektakle na podstawie bezpłatnych wejściówek»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego