powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Badanie Kultura do.finansowania

Punkt Kontaktowy ds. Kultury działający w strukturach Instytutu Adama Mickiewicza we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczął badanie Kultura do.finansowania. Dotyczy ono problemu finansowania projektów realizowanych przez polskie instytucje kultury oraz pozyskiwania na nie wsparcia z budżetu unijnego.

Badanie potrwa do 18 października br., a jego wyniki zostaną przedstawione w raporcie podsumowującym.

Badanie skierowane jest do przedstawicieli instytucji i organizacji prowadzących działalność kulturalną. Projekt ma na celu zdiagnozować, jak polscy operatorzy kultury radzą sobie z problemami finansowymi, czy pozyskują środki europejskie, a jeśli nie to dlaczego i co zrobić, żeby w przyszłym okresie finansowania (2014-2020) Polska aktywniej i skuteczniej ubiegała się o unijne pieniądze na realizację międzynarodowych projektów kulturalnych.

Unijny Program Kultura (2007-2013) pozwala organizacjom i instytucjom działającym w sektorze kultury uzyskać dofinansowanie między innymi na projekty współpracy międzynarodowej, festiwale oraz tłumaczenia. Polscy operatorzy zrealizowali dzięki tym środkom już ponad 150 projektów. Nadal jednak wiele organizacji nie pozyskuje środków europejskich na swoje działania, a z drugiej strony niedofinansowanie jest postrzegane jako jeden z głównych problemów polskiej kultury. Badanie dotyka więc obszaru wymagającego jeszcze stałej edukacji i większej aktywności przedstawicieli polskich instytucji kulturalnych, odpowiedzialnych za jej finansowanie.

Harmonogram I edycji badania:

24 września - rozpoczęcie badania

18 października - zakończenie badania

20 listopada - ogłoszenie wyników oraz konferencja prasowa

Ankieta badania dostępna jest na stronie internetowej Punktu Kontaktowego ds. Kultury:

http://www.program-kultura.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=358

Organizatorzy przewidują kontynuację projektu i naświetlanie dzięki niemu innych problemów czy zagadnień istotnych dla kondycji polskiej kultury w jego kolejnych edycjach.

Wszelkich informacji udziela: Kinga Kalińska TKM Group t: +48 884 900 586 e: kinga.kalinska@tkm-group