Konkurs na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa

27-09-2008
01-03-2019
Warszawa. Umowa na budowę MSN podpisana
W czwartek, 28 lutego została podpisana umowa na budowę siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych w Polsce. Budowa MSN zakończy się w 2022 roku.
28-02-2019
Warszawa. Podpisano umowę na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Umowę na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisali w czwartek prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska oraz prezes zarządu WARBUD S.A. Jerzy Werle. Budowa nowej siedziby MSN zakończy się w 2022 r.
13-12-2018
Warszawa. Trzy oferty na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Ponad 100 mln droższa niż zakładany budżet inwestycji jest najtańsza oferta zgłoszona w przetargu na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Stołeczny samorząd musi zdecydować, czy dołożyć pieniędzy, by rozstrzygnąć przetarg, czy też ryzykować kolejne, trzecie już postępowanie.
28-11-2018
Warszawa. Konsternacja po konkursie na Plac Centralny
Symbolika przygniotła urbanistykę. Posadzka placu przed Pałacem Kultury przecięta zostanie alejami odtwarzającymi przedwojenny układ ulic. Zaburzą one oś symetrii pałacu. Na placu wyląduje też tymczasowy pawilon z dachem z PCV.
27-11-2018
Warszawa. Rozstrzygnięto konkurs na plac przed Pałacem Kultury
Trawniki poprowadzone po śladzie przedwojennych ulic, sadzawka i kurtyna drzew przed Pałacem Kultury - takie są główne założenia zwycięskiego projektu placu Centralnego.
10-09-2018
Warszawa. Klątwa nad Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Ani jedna firma nie zdecydowała się wziąć udziału w przetargu na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Przetarg prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć, a inwestycja obiecywana jeszcze półtorej dekady temu znów się opóźni.
10-07-2018
Warszawa. Błąd w decyzji wojewody oddala budowę teatru TR Warszawa na pl. Defilad
Nawet o miesiące może się opóźnić wydanie pozwolenia na budowę i ogłoszenie przetargu na budowę gmachu teatru TR Warszawa na pl. Defilad, obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wszystko przez błąd w decyzji wojewody, który w lutym wywłaszczył grunt pod dojazd do teatru
09-07-2018
Warszawa. Budowa TR Warszawa opóźniona o kolejne miesiące
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody mazowieckiego, który w lutym wywłaszczył sporną działkę na placu Defilad. Budowa opóźni się o co najmniej kilka miesięcy.
29-06-2018
To jezioro damy tutaj czyli o polityce teatralnej redaktora Mrozka
Witold Mrozek, mój redakcyjny kolega z "Gazety Wyborczej", poświęcił felieton na portalu e-teatr.pl sprawie budowy nowej siedziby TR Warszawa na Placu Defilad - pisze Roman Pawłowski.
26-06-2018
Czy twoje wnuki przyjdą do parku, czy może na spektakl Grzegorza Jarzyny? Albo parę uwag o budowaniu
Kiedy będzie nowa siedziba TR na placu Defilad? "Gmachy wraz z placem powinny być gotowe do użytku pod koniec 2020 roku" - czytamy w jednej z informacji na stronie teatru. Który to już termin? Nie pamiętam. Tymczasem warszawska debata o kulturze się zrytualizowała, a międlony od przeszło dekady temat TR-u jest tego najlepszą ikoną. Wraca jak żony piłkarzy albo barszcz Sosnowskiego, przykrywając ważniejsze tematy - pisze Witold Mrozek.
26-03-2018
Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmieni się
Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie będzie wyglądać tak jak na znanych wizualizacjach. Gładka elewacja z barwionego na biało betonu zostanie przecięta w połowie wysokości pasem przeszkleń.
22-02-2018
Warszawa. Jest pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej
- Mamy pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad i ono jest już ostateczne - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, zarejestrowany jest już dziennik budowy. Otwarcie siedziby placówki planowane jest na grudzień 2021 r.
28-10-2017
Warszawa. Jaki będzie plac przed Pałacem Kultury?
Jury konkursu na najważniejszy plac w Warszawie zaczyna ocenę nadesłanych prac. Najlepsze pięć poznamy 6 listopada. Ale ostateczny kształt projektu może się mocno różnić od prac konkursowych.
06-05-2017
Warszawa. Projekty MSN i TR Warszawa nabierają kształtów
Budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa przestają być prostymi pudełkami. Teatr będzie miał neomodernistyczną kratownicę, muzeum może kojarzyć się z geometrycznymi obrazami Pieta Mondriana.
22-11-2016
Warszawa. Możliwe opóźnienia w budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Wojewoda mazowiecki uchylił pozwolenie na budowę ulicy dojazdowej do gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. - To może spowodować opóźnienie prac, ale nie przekreśla planów budowy muzeum - powiedziała Agnieszka Kłąb z biura rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy.
12-01-2016
Warszawa. Powstaje projekt nowego placu Defilad
Ponad osiem milionów złotych zapłaci ratusz za projekt podziemnego parkingu na pl. Defilad. Nad parkingiem ma powstać nowy miejski plac.
22-09-2015
Architektura a teatr
Wnętrza teatrów przestały kojarzyć się z pałacowym przepychem i formalną elegancją. Stały się natomiast narzędziem kreowania atmosfery spektaklu, które może intensyfikować sceniczne doświadczenie - pisze Łukasz Stępnik na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
21-09-2015
Warszawa. "Zwiedzali" przyszłą siedzibę MSN i TR Warszawa
Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości dopiero powstaną na pl. Defilad, ale pierwsi zwiedzający i widzowie już weszli do tych instytucji.
18-09-2015
Warszawa. Thomas Phifer zaprezentował projekty budynków MSN i TR
Prostota i klarowność bryły - to cechy zaprojektowanych przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera gmachów Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Budynki mają stanąć na Placu Defilad w Warszawie w 2020 r.
18-09-2015
Prezentacja projektów budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa
Dziś, 18 września na placu Defilad w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i zaproszonych gości, podczas której architekt Thomas Phifer zaprezentował projekty przyszłych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatru TR Warszawa.
16-09-2015
Warszawa. Prezentacja projektów nowych siedzib TR Warszawa i MSN
TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Plac Defilad zapraszają na "Sobotę na placu" - prezentację projektów nowych siedzib TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przygotowanych przez biuro architektoniczne Thomas Phifer and Partners.
23-07-2015
Warszawa. Czy dojdzie do zburzenia pawilonu "Emilia"?
Jako muzealnicy, a także warszawiacy, mamy nadzieję, że nie dojdzie do zburzenia pawilonu "Emilia" - podkreśla wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Marcel Andino Velez. Obecny gmach muzeum ma zostać zburzony; w jego miejscu ma powstać wieżowiec.
21-07-2015
Warszawa. Wyburzą siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Modernistyczny pawilon Emilii, czyli tymczasową siedzibę MSN, czeka rozbiórka. Muzeum będzie najprawdopodobniej musiało wstrzymać działalność przez parę miesięcy - do znalezienia nowego budynku zastępczego.
19-06-2015
Warszawa. Wykład Thomasa Phifera
TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają 24 czerwca o g. 18 na wykład Thomasa Phifera, architekta przyszłych gmachów obu instytucji.
05-06-2015
Warszawa. Trwają prace projektowe nad kształtem budynków TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Niedługo poznamy ostateczny kształt zespołu budynków teatru TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z północnej strony placu Defilad zniknęły już zabudowania zaplecza placu budowy drugiej linii metra.
07-10-2014
Warszawa. Teatralne zadania dla nowych władz miasta
Nowa siedziba dla TR Warszawa, otwarcie Centrum Kultury Nowy Teatr, konkurs na dyrektora Teatru Żydowskiego i wprowadzenie nowego systemu finansowania warszawskich scen. To "teatralne" sprawy do załatwienia przez władze stolicy.
30-09-2014
W kulturze coś drgnęło
Przejmując władzę w Warszawie, Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że kultura będzie wizytówką stolicy. Ale czy dotrzymała słowa? - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
04-08-2014
Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa nadzieją na centrum
Tym razem się uda, powstanie zaczątek nowego centrum miasta: Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa - pisze Dariusz Bartoszewicz w Gazecie Wyborczej.
31-07-2014
Warszawa. Thomas Phifer projektantem Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa
Znany amerykański architekt zrealizuje projekt pod hasłem: "A building that reveals all it has" - "budynek, który pokazuje wszystko, co ma". Dziś poznaliśmy wyniki konkursu.
10-07-2014
Warszawa. Sir Norman Foster chce projektować Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Wśród pracowni, które złożyły oferty na projektowanie muzeum, jest m.in. - biuro słynnego Normana Fostera oraz autorzy Stadionu Narodowego i budynku Giełdy Papierów Wartościowych. - Postaramy się wyłonić zwycięzcę jak najszybciej, ale jednocześnie chcemy dać komisji przetargowej czas na spokojną pracę - mówi dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska
20-03-2014
Warszawa. 15 pomysłów ma Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz TR Warszawa zakończyły pierwszą fazę postępowania przetargowego na "Wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz dla teatru TR Warszawa wraz z infrastrukturą".
19-03-2014
Warszawa. Wybór projektanta Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa w maju
Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa zakończyły pierwszą fazę procedury wyboru architekta, który zaprojektuje gmachy obu instytucji na pl. Defilad w Warszawie. Wybrano 15 pracowni, spośród których w maju ma zostać wyłoniony zwycięzca.
31-01-2014
Kultura miejscem debaty o współczesności
- Chciałbym, żeby wydarzenia artystyczne warszawskiej kultury były głosem w debacie o współczesności. Pieniądze, procedury, ekonomia to oczywiście rzeczy ważne, zwłaszcza dla urzędnika państwowego, ale marzy mi się, by Warszawa była miejscem dyskusji z udziałem ludzi kultury - mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.
30-12-2013
Roman Pawłowski: Mój remanent na koniec roku
Chciałbym życzyć warszawskiej kulturze, aby referendalne wzmożenie trwało jak najdłużej, co najmniej do następnych wyborów samorządowych, bo spraw do rozwiązania jest jeszcze wiele. Wyzwaniem będzie reforma 18 scen miejskich, z których wiele to przedsiębiorstwa rozrywkowe kryjące się pod szyldem teatru publicznego - - pisze Roman Pawłowski w felietonie dla Gazety Wyborczej - Stołecznej.
27-09-2013
Warszawa. Co z Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
"Psucie dobrych obyczajów", "skandal", "pseudokonkurs" - tak architekci mówią o sposobie wyboru nowego projektanta Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Postawiliśmy na procedurę, która chroni nasze interesy i gwarantuje, że gmach powstanie - odpowiadają władze MSN.
13-09-2013
Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa szukają architekta siedziby
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, we współpracy z TR Warszawa, ponownie rozpoczęło procedurę wyboru architekta, któremu zostanie powierzone zadanie zaprojektowania gmachów dla obu instytucji na pl. Defilad w Warszawie. Architekt ma zostać wybrany do końca marca 2014 roku.
11-09-2013
Warszawa. Wybiorą architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przy współpracy Teatru TR Warszawa, podejmuje zadanie wybrania architekta przyszłej siedziby obu instytucji, która ma powstać na placu Defilad.
15-07-2013
Ratuj, Grzegorzu - Mrozek o zmianach w Ratuszu
Pracy w stołecznej kulturze jest mnóstwo, nie ma lepszego miejsca do jej wykonania niż wnętrze instytucji. Do przeprowadzenia jest chociażby radykalna reforma warszawskich teatrów, zadanie wymagające wizji, precyzji, znajomości tematu i wielkiej ostrożności. Żadnego z tych przymiotów dotychczasowa ekipa nie posiadała - pisze Witold Mrozek na swoim blogu.
13-07-2013
Warszawa. We wrześniu ogłoszą konkurs na gmach na pl. Defilad
Prezydent Warszawy ogłosiła "nowe otwarcie" w sprawie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa. Konkurs architektoniczny na oba budynki ma zostać ogłoszony we wrześniu.
01-07-2013
Zmiany w stołecznym ratuszu - czas na kulturę?
Dymisje urzędników mają pomóc zmienić arogancki wizerunek ratusza i otworzyć go na dialog z mieszkańcami. Przekonam się do tej nowej polityki, jeśli zmiany obejmą również kulturę - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
19-02-2013
Czyta, rozmawia, buduje - rozmowa z ministrem Zdrojewskim
Polacy nie czują mięty do książek. Zamiast w gmachu z prawdziwego zdarzenia Muzeum Sztuki Nowoczesnej gnieździ się w byłym pawilonie meblowym. Podobnie jak nagradzany na świecie stołeczny Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego z siedzibą w zajezdni śmieciarek. A jednak w kulturze idzie ku lepszemu - upiera się minister Bogdan Zdrojewski - z ministrem kultury rozmawia Mike Urbaniak.
31-12-2012
Był rok 2016
Kiedy inni podsumowują rok 2012 - Roman Pawłowski idzie dalej i podsumowuje już 2016.
27-12-2012
Zrzucają się na teatr i muzeum. Bo miasto zawiodło
Budowa wspólnej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa na placu Defilad została zamrożona na lata. Skutek jest taki, że najważniejsze nowe muzeum w Polsce oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich teatrów mogą wkrótce znaleźć się na bruku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
13-12-2012
Warszawa. Powstał Komitet ds. MSN
Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała wczoraj na mocy zarządzenia "Komitet Sterujący do spraw realizacji inwestycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Teatrem Rozmaitości w Warszawie".
06-11-2012
Czy padnie słowo na "k"? Hanna Gronkiewicz-Waltz podsumowuje dwa lata kadencji
Roman Pawłowski zarzucał w swoim felietonie premierowi Tuskowi, że podczas ostatniego exposé ani razu nie użył słowa na "k". Czy Hanna Groniewicz-Waltz, podsumowując dwa lata swojej prezydenckiej kadencji, będzie mówiła o kulturze? - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
23-10-2012
Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej samo zorganizuje konkurs na swój gmach
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a nie miasto Warszawa, zorganizuje nowy konkurs na koncepcję architektoniczną swej siedziby. Ogłoszenie konkursu ma nastąpić w styczniu-lutym 2013 r. Gmach ma być mniejszy o ok. 10 metrów kw. od tego, który zakładał poprzedni projekt.
11-10-2012
Warszawa. Będzie nowy konkurs na gmach MSN
M.st. Warszawa przygotowuje się do rozpisania - na początku 2013 r. - nowego konkursu na gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej - powiedziała PAP zastępca rzecznika prasowego Warszawy Agnieszka Kłąb. Trwają rozmowy z Muzeum i z resortem kultury.
21-07-2012
Teatr czy laboratorium
Polityka kulturalna nastawiona tylko na eksperyment mogłaby wygonić publiczność z warszawskich teatrów - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
12-07-2012
Mapa kulturalnej zapaści. Kultura w kryzysie
Wasze ulubione kino zamknięto? Odwołano oczekiwaną premierę? Ambitny klub z sąsiedztwa splajtował? Napiszcie do nas o tym! Razem stworzymy mapę kulturalnych strat - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-06-2012
Warszawa. Miasto kupi działki pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Rada Warszawy udzieliła zgody na nabycie przez miasto praw do wieczystego użytkowania dwóch działek pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Miasto zapłaci za nie łącznie ok. 7 mln zł.
31-05-2012
Między ignorancją a arogancją, czyli nowa era Gierka
W noc muzeów szedłem z dyrektor Joanną Mytkowską przez pusty, rozkopany Plac Defilad, szukając Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To nie jest metafora - pisze Michał Zadara w felietonie dla Krytyki Politycznej.
30-05-2012
Kerez: W Polsce poczułem emocje
- Polska to kraj, który kwitnie, ma wielkie możliwości i wspaniałych ludzi. Skąd ta potrzeba szukania winnego? - tym pytaniem szwajcarski architekt Christian Kerez żegna się z Warszawą.
26-05-2012
Gust i polityka
Po ostatnich decyzjach w warszawskim ratuszu powstaje pytanie: czy władze stolicy chcą nas przekonać, że zarządzanie kulturą, tak jak "dobry teatr", powinno opierać się na trzymającym w napięciu dramacie? - pisze Agata Diduszko-Zyglewska w portalu dwutygodnik.com.
22-05-2012
Warszawa. List naukowców ws. Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Zajęcia jednoznacznego stanowiska ws. budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie domagają się w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego reprezentanci środowiska naukowego.
19-05-2012
Noc to ludyczna i wesoła, ale...
Na uroczystości w Muzeum Narodowym pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz bardzo brakowało. W imieniu nieobecnego Lecha Wałęsy został odczytany chociaż list, ze strony władz Warszawy zabrakło nawet takiego gestu - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej.
18-05-2012
Kerez w Warszawie. Pięćdziesiąt segregatorów architekta MSN
- Nie można na architekta zwalać winy za to, że miasto nie radzi sobie z problem własności gruntu - mówił w czwartek w Warszawie Christian Kerez, szwajcarski architekt, który projektował budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Tydzień temu władze zerwały podpisaną z nim w 2008 roku umowę - pisze Dorota Jarecka w Gazecie Wyborczej.
18-05-2012
List Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
List do pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących zaniechania budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad w Warszawie.
18-05-2012
Muzeum Sztuki nie ma, winnych też. Kerez kontra ratusz
To niekompetentni urzędnicy pogrzebali Muzeum Sztuki Nowoczesnej - przekonywał na konferencji prasowej Christian Kerez. - Muzeum nie powstało, bo architekt nie dokończył projektu - odpowiada ratusz - pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
17-05-2012
Warszawa. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chce ugody z Kerezem
Moja cierpliwość się wyczerpała. Wiem, co robię. Jeśli oddałam sprawę do sądu, to nie po to, żeby się porozumiewać - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz o konflikcie z Christianem Kerezem w rozmowie z Izabelą Kraj z Życia Warszawy.
17-05-2012
Warszawa. Kerez: nie domagałem się większego wynagrodzenia za projekt muzeum
To nieprawda, że domagałem się wyższego wynagrodzenia za prace nad projektem Muzeum Sztuki Nwooczesnej; obarczanie całą winą architekta muzeum jest niedorzeczne - mówi Christian Kerez.
16-05-2012
Warszawa. List otwarty do Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Pani Prezydent, żądamy wyjaśnień, dlaczego marnuje się szanse kulturalnego rozwoju Warszawy i niszczy wizerunek Polski! Domagamy się ze strony Pani i miejskich urzędników przedstawienia realistycznego planu działań i jego kalendarza w celu wznowienia prac nad projektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie! - list Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej podpisali wybitni artyści i ludzie sztuki.
15-05-2012
Althamer, Libeskind, Szymczyk: nowy konkurs na muzeum nie rozwiąże problemu
Nowy konkurs na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie rozwiąże zasadniczego problemu: prace uległy zatrzymaniu ze względu na brak politycznej wizji, a nie trudności w procesie planowania - piszą m.in. Paweł Althamer, Daniel Libeskind, Adam Szymczyk.
14-05-2012
Nie będzie MSN. W Warszawie nic się nie da wybudować?
Przez media przetoczyła się fala krytyki wobec stołecznego ratusza w związku z zerwaniem umowy z architektem Christianem Kerezem, który miał w Warszawie wybudować Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Publicyści chłoszczą miasto zupełnie niesłusznie - ironizuje Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
14-05-2012
Warszawa prowincją Europy. I bez muzeum nią pozostanie
- Energii modernizacyjnej w Polsce na razie starczyło praktycznie tylko na stadiony i tych kilka odcinków autostrad. Taki projekt jak przebudowa placu Defilad wymaga ogromnej determinacji i koordynacji wielu sił. Tego chyba zabrakło. Publiczne muzeum sztuki nowoczesnej w takim miejscu bardzo by pomogło w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa - mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
11-05-2012
Zamiast Muzeum - wstyd
Wygnanie z Polski znanego architekta z pięciomilionową karą to blamaż. Każdy architekt z zagranicy teraz się zastanowi, zanim zgłosi się na jakikolwiek konkurs. To ostrzeżenie dla świata - pisze Dorota Jarecka w Gazecie Wyborczej.
10-05-2012
Miała być nowa wizytówka stolicy, ale nie powstanie. O co poszło?
Miał to być impuls, od którego zacznie się zabudowa warszawskiego placu Defilad. Teraz wszystko wali się w gruzy -stołeczny ratusz zerwał wczoraj umowę z Christianem Kerezem, projektantem Muzeum Sztuki Nowoczesnej - pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
10-05-2012
Warszawa. Miasto odstępuje od umowy z architektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawiadomił architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Christiana Kereza o odstąpieniu od zawartych z nim umów - z winy architekta. Wezwał go też do zapłaty kar w wysokości prawie 5,5 mln zł.
10-05-2012
Kerez dla PAP: przeżyłem w Polsce wspaniałą przygodę
Przeżyłem w Polsce wspaniałą przygodę, mam tu przyjaciół. Projektowanie gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej było dla mnie niezwykle ważnym procesem - powiedział PAP architekt Christian Kerez, z którym miasto odstąpiło od umowy projektowania placówki.
12-03-2012
Stadion kultury
A może by tak na Stadionie Narodowym po zakończeniu Euro 2012 pomieścić Nowy Teatr, Muzeum Historii Polski i jeszcze kilka instytucji kultury? Skoro budowy ich siedzib tak się przeciągają z powodu braku środków i bezwładu urzędniczego - pisze w felietonie z cyklu "Kronika Wypadków Kulturalnych" Roman Pawłowski.
05-03-2012
Zamiast centrum kultury prowizorka w garażu
Jeżeli ktoś miał złudzenia, że władzom Warszawy zależy na kulturze, po ostatniej decyzji w sprawie Nowego Teatru może o nich zapomnieć - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
27-02-2012
I had a dream, czyli złapmy się wszyscy za rączki i zamieszkajmy na stryszku
Katarzyna Szustow z Teatru Dramatycznego w Warszawie ma bardzo ciekawe marzenia. Jednym z nich podzieliła się w swoim tekście "I had a dream, czyli na jaki teatr nie ma odwagi warszawska Platforma Obywatelska". To wizja godna Martina Luthera Kinga, w rzeczy samej - ironizje Mike Urbaniak w portalu natemat.pl.
23-01-2012
Mazowieckie. Placówki kulturalne w nowych siedzibach i w remoncie
Wyremontowane wnętrza Muzeum Narodowego, powrót kina Iluzjon do dawnej siedziby, zakończenie budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, rewitalizacja Łazienek Królewskich - to najważniejsze inwestycje kulturalne, które zostaną zrealizowane w 2012 r. w Warszawie.
16-01-2012
Sztuka do pawilonu Emilii!
Zostawmy plac Defilad deweloperom z przerostem męskiego ego - apeluje Roman Pawłowski w cyklu "Kronika Wypadków Kulturalnych" w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
13-01-2012
Warszawa. Kontrakt z Kerezem będzie zerwany?
Władze Warszawy dały Kerezowi ostateczny termin na przygotowanie projektu - koniec lutego 2012 r. Jeśli go nie dotrzyma, kontrakt zostanie zerwany. A jeśli stanie się to z winy Szwajcara, musiałby zapłacić do 20 proc. wartości kontraktu, który opiewa na razie na ok. 27 mln zł.
12-01-2012
Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w salonie Emilia?
Prestiżowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej władze Warszawy chcą ulokować w PRL-owskim pawilonie meblowym Emilia. Czy to oznacza, że sztandarowa inwestycja kulturalna na placu Defilad ugrzęźnie tam na zawsze?
11-01-2012
20 lat niemocy. Kto winny? Architekt zza granicy
Politycy nie potrafią zostawić po sobie niczego trwałego na pl. Defilad już od ponad 20 lat. Dlatego tak potrzebny jest Christian Kerez - architekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej - jako chłopiec do bicia za porażkę - pisze Dariusz Bartoszewicz w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
11-01-2012
Warszawa. Nie będzie Kereza na pl. Defilad? Muzeum do pawilonu
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w salonie meblowym Emilia, a nie na pl. Defilad - to najnowszy pomysł ratusza. Zanosi się na to, że umowa ze szwajcarskim projektantem gmachu zostanie zerwana.
28-07-2011
Wrocław buduje, a Warszawa? Tylko obiecuje
Wrocław wyraźnie postawił na kulturę i to się sprawdza. A my w Warszawie wciąż musimy ćwiczyć - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
22-03-2011
Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej trzeba zaprojektować jak most
Szwajcarski architekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej powierzył zaprojektowanie konstrukcji budynku inżynierowi specjalizującemu się w budowie mostów. Decyzja ma sens, bo muzeum na pl. Defilad ma wiele wspólnego z mostem.
07-07-2010
Gdzie są nasi kandydaci?
Z dumą oglądałam niedawno na 30. piętrze Pałacu Kultury wspólną prezentację MSN i TR Warszawa. Joanna Mytkowska i wicedyrektor TR Tomasz Janowski - ludzie z tego samego, młodszego pokolenia - w sposób niezwykle profesjonalny opowiadali o tym, jak będzie funkcjonował ich wspólny budynek na pl. Defilad. Więcej takich dyrektorów nam trzeba! - pisze Agnieszka Kowalska w felietonie z cyklu "Zrób to w Warszawie!".
18-06-2010
Warszawa. Keraz przedstawił projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Nawet szkielet dinozaura naturalnej wielkości zmieści się w salach wystawowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W budynku znajdą się też teatr, restauracje, biblioteka publiczna... A w podziemiach jeszcze trzy tunele metra i dwupasmowa ulica. Jest jednak kolejne opóźnienie.
17-06-2010
Warszawa. Jaki będzie nowy TR?
Już w czwartek 17 czerwca prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i architekt Christian Kerez przedstawią projekt budynku na placu Defilad, w którym - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - od 2014 roku będą działać dwie ważne kulturalne instytucje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości.
17-06-2010
Warszawa. Ostateczny projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Ogromna hala wystawowa, teatr, dwa audytoria, biblioteka, księgarnia, dwie restauracje - to wszystko zmieści się w Centrum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jego ostateczny projekt pokazał dzisiaj na konferencji prasowej szwajcarski architekt Christian Kerez.
16-06-2010
Warszawa. Pezentacja projektu Christiana Kereza
Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska oraz Dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna zapraszają na prezentację ostatecznej wersji projektu wspólnego budynku Muzeum i Teatru, autorstwa Christiana Kereza. 17 czerwca 2010 o godzinie 11 na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
15-06-2010
Warszawa. Kerez spóźnia się z Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Szwajcarski projektant Muzeum Sztuki Nowoczesnej uzgodnił ostateczny kształt budynku z ratuszem. Mocno cisną go terminy - według umowy już za trzy miesiące powinien dostarczyć pozwolenie na budowę. Nie ma na to szans.
12-06-2010
Warszawa. Uzgodniona bryła muzeum
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zaakceptował ostateczną koncepcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
11-05-2010
Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej coraz bliżej realizacji
Już wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądała budowla, która pojawi się na miejscu rozbieranej hali KDT w centrum miasta. W bliskim sąsiedztwie Pałacu Kultury, na placu Defilad, powstanie szeroko pojęte Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
07-04-2010
Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej za pół miliarda złotych?
Nie 270 mln, ale nawet dwukrotnie więcej potrzeba na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Inwestycji grozi w dodatku roczne opóźnienie.
23-10-2009
Warszawa. Kerez może kończyć projektowanie muzeum
Już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokończyć projektowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Szwajcarski architekt Christian Kerez podpisał aneks do umowy na projekt budynku.
21-10-2009
Warszawa. Większa kasa dla Kereza
Ratusz podpisze dziś aneks do umowy z architektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej Christianem Kerezem.
09-10-2009
Warszawa. Kerez projektuje
- Po roku przerwy mogę przekazać dobrą nowinę i ogłosić przełom w pracach nad Muzeum Sztuki Nowoczesnej - przyznał Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta tuż po spotkaniu z architektem Christianem Kerezem.
18-09-2009
Warszawa. Rusza projektowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Szwajcarski architekt Christian Kerez uzgodnił w czwartek ze stołecznymi urzędnikami termin podpisania umowy na projektowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przy pracach projektowych wesprze go hiszpańskie biuro Estudio Lamela, które w Warszawie znamy jako autorów nowego terminalu na Okęciu.
10-09-2009
Warszawa. Kerez żegna się z polskim architektem
Projektant Muzeum Sztuki Nowoczesnej zakończył współpracę z architektem Stefanem Kuryłowiczem - ustaliło "Życie Warszawy".
09-09-2009
Kultura się liczy!
Faktem natomiast jest, iż w życiu zwłaszcza instytucji teatralnych panuje dość daleko posunięta dowolność w rozstawaniu się z kadrą kierowniczą. Z tego też powodu właśnie na kongresie będę zabiegać o wsparcie dla projektu powrotu do sezonów i kontraktowania kadry kierowniczej instytucji artystycznych na czas od trzech do siedmiu lat - mówi Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem z Rzeczpospolitej.
03-09-2009
Warszawa. Milion na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Z Christianem Kerezem rozmawia Aleksandra Pinkas. Architekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej wyjaśnia, dlaczego zażądał dodatkowej zapłaty za projekt i czemu nie chce stawiać budynku w żadnym innym mieście.
12-08-2009
Warszawa. Unia da pieniądze na Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
Ratusz nie rezygnuje ze zdobycia unijnej dotacji na Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ma w tym pomóc firma konsultingowa.
24-07-2009
Warszawa. Ostateczny projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Ratusz zaakceptował ostateczną koncepcję kształtu budynku opracowaną przez szwajcarskiego architekta Christiana Kereza, ale wcale nie kończy to sporów z projektantem.
30-06-2009
Warszawa. Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej opóźniony
Kolejne opóźnienie prac nad Muzeum Sztuki Nowoczesnej [na zdjęciu projekt gmachu]. Szwajcarski projektant spóźnia się ze wznowieniem projektowania budynku, bo ciągle jeszcze negocjuje warunki współpracy z polskimi architektami z pracowni Stefana Kuryłowicza.
11-05-2009
Warszawa. Teatr dla 500 widzów w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Teatr Rozmaitości dla 500 widzów i sala koncertowa, a na parterze i piętrze ekspozycje. Tak ma wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej [na zdjęciu projekt gmachu].
08-05-2009
Warszawa. Muzeum i scena razem
Teatr Rozmaitości dla 500 widzów i sala koncertowa, a na parterze i piętrze ekspozycje. Tak ma wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
22-04-2009
Nowoczesność bez priorytetu
- Muzeum znalazło się na liście projektów kluczowych, które będą współfinansowane z pieniędzy unijnych. A tych nie można poświęcać na cele komercyjne - państwo nie może budować sobie supermarketu za pieniądze z Unii. Zmieniliśmy koncepcję, z korzyścią dla muzeum, i teraz część budynku zajmie teatr - o problemach związanych z projektem warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej opowiada dyrektor Joanna Mytkowska w Przeglądzie.
21-04-2009
Muzeum i teatr
W tym tygodniu miasto podejmie ostateczną decyzję, czy projekt wkomponowania w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Teatru Rozmaitości dojdzie do skutku - pisze Stefan Wroński w Echu Miasta.
17-04-2009
Warszawa. Kompromis w sprawie MSN
Architektom udało się wkomponować Teatr Rozmaitości w gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który ma powstać na pl. Defilad. - Mogę to dziś ogłosić, to dla mnie radosny moment - cieszył się w środę Christian Kerez [na zdjęciu pierwszy z prawej], światowej sławy architekt i projektant muzeum.
16-04-2009
Kerez znalazł miejsce dla teatru w muzeum
Teatr Rozmaitości dla 500 widzów i sala koncertowa. Architekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej przedstawił pierwsze zmiany w projekcie - pisze Aleksandra Pinkas w Życiu Warszawy.
16-04-2009
Warszawa. Kerez wrzucił teatr do muzeum
Szwajcarski architekt Christian Kerez zaprezentował wczoraj urzędnikom dopracowaną koncepcję rozbudowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej o Teatr Rozmaitości.
15-04-2009
Warszawa. Finał negocjacji w sprawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
Negocjacje dotyczące prac projektowych nad Muzeum Sztuki Nowoczesnej w którym powstanie także siedziba TR Warszawa) powinny zakończyć się ok. 10 maja - poinformował dziś dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Paweł Barański.
28-03-2009
Kultura na kryzys
- Koszty utrzymania instytucji kultury w Polsce należą do najwyższych w Europie. Przeciętnie pochłania to 80 proc. budżetu, na działalność artystyczną zostaje zaledwie kilkanaście - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
23-02-2009
Kerez wraca do roboty
Scena dla TR (tzw. black box z ruchomymi elementami widowni i sceny) spowoduje pewien "bałagan" w dotychczasowej uporządkowanej i niemal sterylnej strukturze wnętrz MSN - piszą Aleksandra Pinkas i Izabela Kraj w Życiu Warszawy.
23-02-2009
Teatr i muzeum w jednym
Teatr Rozmaitości zajmie część budynku położoną bliżej Pałacu Kultury. Z zewnątrz budynek ma zachować kształt przedstawiany wcześniej przez Szwajcarami - nimalistycznej bryły, której dach przechodzi w podpory opierające się na ziemi - pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborcza - Stołecznej.
23-02-2009
Warszawa. Kerez będzie rozmawiał z Jarzyną
- Dzisiaj po raz pierwszy czuję, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej naprawdę powstanie - zwierzył się nam Christian Kerez, szwajcarski projektant muzeum. Architekt wraca do projektowania budynku na pl. Defilad, w którym znajdzie siedzibę też nowy teatr Rozmaitości. Pomoże mu w tym prof. Stefan Kuryłowicz.
21-02-2009
Warszawa. Kerez wznawia prace nad projektem MSN
Wczoraj po kilkumiesięcznej przerwie ratusz wznowił proces projektowania Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
20-02-2009
Warszawa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej - jest przełom
Koniec trwającego od pięciu miesięcy klinczu z projektowaniem Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. W czwartek ratusz porozumiał się ze szwajcarskim architektem Christianem Kerezem.
20-02-2009
Warszawa. Wznowiono prace projektowe nad muzeum Kereza
Prace projektowe nad budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej (na zdjęciu) w Warszawie zostały wznowione - ogłosił w piątek stołeczny ratusz. Szwajcarski architekt Christian Kerez zaprojektuje w budynku muzeum także Teatr Rozmaitości.
18-02-2009
Warszawa. Najważniejsze inwestycje kulturalne 2009
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił dziś posłom z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu najważniejsze inwestycje realizowane obecnie przez jego resort. - Staraliśmy się o sprawiedliwy podział środków pomiędzy regionami - zapewnił Zdrojewski.
03-02-2009
Warszawa. Kerez zgadza się na teatr w muzeum
Będzie teatr w Muzeum Sztuki Nowoczesnej - deklaruje projektant obiektu. Ale miasto nie zgadza się, by więcej mu za to zapłacić.
30-01-2009
Kukułcze jajo pisiorów
Z architektonicznego punktu widzenia niespodziane usytuowanie TR w budynku MSN jest bezsensem, wedle kryteriów czysto artystycznych trudno to oceniać, ponieważ TR gra przeciętnie 2,8 raza na miesiąc. Dlatego proponuję przekulturalnym platformianym włodarzom stolicy lepsze rozwiązanie problemu gorącego muzealnego kartofla. To kompletnie załamie Kereza, Szwajcar się wycofa i będzie po kłopocie - pisze Jan Klata w felietonie dla Tygodnika Powszechnego.
08-12-2008
Optymizm w temacie muzeum
- Dla mnie najtrudniejsze będzie zintegrowanie teatru z muzeum, ale sądzę że to jest możliwe. Umieszczenie teatru o powierzchni 8 tys. m kw. w gmachu, który ma 30 tys., wpłynie na jego kształt, ale drastycznie go nie zmieni - mówi Christian Kerez.
05-12-2008
Ratusz - Kerez: wciąż w impasie
Wbrew nadziejom ratusza czwartkowe spotkanie ze szwajcarskim projektantem Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie przyniosło przełomu. - Chce za dużo pieniędzy - oskarżają urzędnicy. - Mam wykonać dodatkową pracę za to samo honorarium? - odpowiada architekt - pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
05-12-2008
Warszawa. Spotkanie z Kerezem - decyzji nie podjęto
Przedstawiciele Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta (SZRM) ponad 3 godziny omawiali w czwartek z architektem Christianem Kerezem kwestię przeprojektowania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Żadnych decyzji nie podjęto.
05-12-2008
Warszawa. Christian Kerez będzie rozmawiał z Grzegorzem Jarzyną
Ratusz obstaje, by w Muzeum Sztuki Nowoczesnej siedzibę miał Teatr Rozmaitości. Christtan Kerez ma teraz o tym rozmawiać z dyrektorem sceny.
04-12-2008
Warszawa. Przyjeżdża Christian Kerez
Dziś do Warszawy na rozmowy z władzami miasta przylatuje Christian Kerez, szwajcarski projektant Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które ma powstać na pl. Defilad.
03-12-2008
Christian Kerez: Ja nadal chcę
Christian Kerez - projektant Muzeum Sztuki Nowoczesnej mówi "Życiu Warszawy", dlaczego chce renegocjować umowę z miastem i zmienić wysokość swojego honorarium. Opowiada też o swoim projekcie i architekturze Warszawy.
03-12-2008
Warszawa. Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej - przełamanie pata?
Jeśli miasto chce mieć teatr w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to architekt Christian Kerez gotów jest go zaprojektować. Ale stawia warunek: renegocjacja kontraktu i dodatkowa zapłata - dowiedziało się "Życie Warszawy".
17-11-2008
Warszawa. Kulturze potrzebna jest strategia
Teatr dla Krzysztofa Warlikowskiego, rozwiązanie problemów lokalowych TR Warszawa, Sinfonii Varsovii i poważne podejście do Muzeum Sztuki Nowoczesnej - to zadania na drugą połowę kadencji pani prezydent
17-11-2008
Warszawa. Miasto nie rezygnuje z teatru w muzeum
Ratusz: chcemy teatru w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Christian Kerez: Muszę to przemyśleć.
12-11-2008
Warszawa. Ratusz nie pożałował na teatry
Edukacja i kultura to dziedziny, które najwięcej skorzystały z rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w ratuszu. Miasto reaktywuje zawodówki i szuka nowych miejsc dla przedszkolaków, ale nie potrafi zaradzić biurokracji. Prezydent zaopiekowała się też teatrami. Niepokoi natomiast, w jakim stylu znikają szefowie stołecznych scen i co dalej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
06-11-2008
Warszawa. Nie widać końca sporu o nowe muzeum
Szwajcarski projektant Muzeum Sztuki Nowoczesnej Christian Kerez w drugiej połowie listopada przylatuje do Warszawy. Władze stolicy po raz kolejny chcą przekonywać do powrotu do koncepcji konkursowej budynku.
20-10-2008
Spór o muzeum
Spór o Muzeum jest kompromitujący dla Platformy Obywatelskiej, do której należą obie strony: pani prezydent i pan minister. To skandal, że ludzie z tej samej formacji nie potrafią się porozumieć i prowadzą zaciekłą, ambicjonalną walkę o to, kto będzie rządził wartym 270 mln zł projektem - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
13-10-2008
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Muzeum Sztuki Nowowczesnej
- W gmachu Muzeum Sztuki Nowowczesnej powinien być teatr Grzegorza Jarzyny - mówi prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
10-10-2008
Warszawa. Minister kultury o Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powiedział PAP w piątek, że do końca roku 2008 m.st. Warszawa powinno przedstawić koncepcję realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
09-10-2008
Miasto się uparło na własny teatr w muzeum
Jest zgoda ministra kultury, by na parterze Muzeum Sztuki Nowoczesnej zbudować teatr. Na razie nie ma zgody, by był miejski. Do końca miesiąca urzędnicy dali sobie czas na kompromis - pisze Izabela Kraj w Życiu Warszawy.
09-10-2008
Warszawa. Muzeum Kereza wciąż w pacie
Wczorajsze spotkanie wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza z wiceminister kultury Moniką Smoleń nie zaowocowało wznowieniem prac projektowych nad Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
01-10-2008
Niezgoda zrujnuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
Konflikt między ratuszem a władzami muzeum planowanego na pl. Defilad osiągnął taki poziom, że inwestycja stanęła pod znakiem zapytania. Czy zwaśnione strony pogodzi Ministerstwo Kultury? - pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
01-10-2008
Warszawa. Zdrojewski kończy spór o Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Min. Bogdan Zdrojewski: - Rozmawiałem z władzami miasta. Wszystko jest na dobrej drodze, proces powstawania tego muzeum będzie kontynuowany.
01-10-2008
Wielka kłótnia o warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Według władz miasta stołecznego Warszawy, w obiekcie zaprojektowanym przez Christiana Kereza da się upchnąć więcej przybytków kultury. Na razie urzędnicy chcą wcisnąć tam teatr - pisze Magdalena Rigamonti w Polsce.
01-10-2008
Warszawa. Minister o sali teatralnej dla TR
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski ocenił w środę, że udało się uzyskać "pewne porozumienie" w sprawie zawieszonych prac nad projektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej (na zdjęciu).
30-09-2008
Warszawa. W poniedziałek spotkanie w sprawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń spotka się w poniedziałek z przedstawicielami m.st. Warszawy. Spotkanie dotyczyć będzie kryzysu w pracach nad projektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Prace nad projektem Kereza zostały wstrzymane ponieważ architekt Christanian Kerez odmówił urzędnikom miasta przeprojektowania muzeum w ten sposób, by na parterze mógł zostać ulokowany teatr.
29-09-2008
Warszawa. Korowody z projektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Ratunkiem dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej może być zmniejszenie jego budynku o jedną kondygnację. Tego dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę ratusz wstrzymał prace nad projektem, bo MKiDN zaprotestowało przeciwko umieszczeniu Teatru Rozmaitości na parterze muzeum.
27-09-2008
Stolica z blaszakami
- Zawsze uważałam, że można o teatrze lub innych rozwiązaniach rozmawiać. A architekt zgłaszał gotowość do omówienia odpowiedniego aneksu do kontraktu. Teatr to problem zastępczy - Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w rozmowie o wstrzymaniu projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
26-09-2008
Warszawa. Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej wstrzymany
"Dalsze projektowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostaje wstrzymane na czas nieokreślony" - taką wiadomość na piśmie otrzymał wczoraj od miasta architekt Christian Kerez. Pismo jest konsekwencją konfliktu między władzami miasta a projektantem, który ostatnio odmówił dostosowania parteru Muzeum Sztuki dla teatru.
08-09-2008
Nie ma teatru, nie będzie muzeum
Miasto odrzuciło projekt Kereza na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, bo brak w nim teatru. W umowie z architektem nie ma o teatrze ani słowa. Szwajcar nie wie już, co ma budować w centrum Warszawy - pisze Dorota Jarecka w Gazecie Wyborczej.