Konflikt w Teatrze Wielkim w Poznaniu

04-07-2008
04-04-2011
Batuta, polityka i ego artysty
Według Bogusława Kaczyńskiego spory w kulturze to znak czasów. - Kiedyś wielki dyrygent był alfą i omegą. Nawet jeśli na scenie okazywał się prawdziwym dyktatorem, robił to w imię sztuki - mówi w Rzeczpospolitej. - Obecnie trzeba się liczyć ze związkami zawodowymi i prawami pracowniczymi, co powoduje upadek autorytetu dyrygenta.
12-01-2010
Wielkopolski rok kulturalny jak w kalejdoskopie
Rezygnując z selektywnych porównań, stwierdzić trzeba, że mimo kryzysu w gospodarce, dla regionalnej kultury był to rok owocny, a jego dodatkową cechą było wiele korzystnych przewartościowań i przełomów
28-12-2009
Pietras - misja skończona
Zapowiadał, że nie zamierza kapitulować przed zespołem nierozumiejącym jego misji w teatrze. Musiał skapitulować przed konkretnymi zarzutami, które pojawiły się w raporcie o stanie Teatru Wielkiego, ujawnionym w lutym na łamach "Gazety". Dla Sławomira Pietrasa, przez 15 lat dyrektora poznańskiej opery, rok 2009 okazał się ostatnim. W marcu władze województwa zdecydowały o jego odwołaniu - przypomina Iwona Torbicka w Gazecie Wyborczej - Poznań.
01-07-2009
Poznań. Pietras odszedł na emeryturę?
Sławomir Pietras [na zdjęciu] skończył swoją misję - tak rozpoczął pożegnalne przemówienie skierowane do Sławomira Pietrasa, dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu - Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
30-06-2009
Poznań. Pietras ustąpił ze stanowiska dyrektora Teatru Wielkiego
Po 15 latach pracy na stanowisku dyrektora dziś zakończył swoją pracę w Teatrze Wielkim w Poznaniu Sławomir Pietras.
23-06-2009
Poznań. Sławomir Pietras może spać spokojnie
Z dużej chmury mały deszcz - tak można podsumować kilkumiesięczną awanturę wokół kontroli sejmikowej komisji rewizyjnej w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ostateczny protokół pokontrolny nie zostawia wątpliwości: kończący pracę dyrektor Sławomir Pietras [na zdjęciu] może spać spokojnie i nie grożą mu żadne sankcje.
28-04-2009
Poznań. Minister zgadza się na Znanieckiego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zgodził się w piątek, aby dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu został Michał Znaniecki [na zdjęciu].
01-04-2009
Pietras: Nie odchodzę w poczuciu klęski
- Przesadziłem, bo od momentu, gdy istnieje ten gmach, żaden dyrektor nie rządził tak długo zarówno wśród Polaków, jak i Niemców. Niepisana norma mówi, że dyrektorem opery można być 5, najwyżej 10 lat. A ja kierowałem Teatrem Wielkim w Poznaniu 15 lat, co bywa zawsze czymś niebezpiecznym - przyznał Sławomir Pietras na konferencji, dotyczącej jego odejścia z poznańskiej opery.
31-03-2009
Poznań. Pietras odchodzi z Teatru Wielkiego
Po 15 latach na stanowisku Sławomir Pietras [na zdjęciu] abdykował. Wczoraj ogłosił oficjalnie, że w nowym sezonie nie będzie już pełnił funkcji dyrektora Teatru Wielkiego.
30-03-2009
Poznań. Pietras dyrektorem do końca czerwca
Sławomir Pietras (na zdjęciu) do końca czerwca będzie prowadził Teatr Wielki w Poznaniu. Jak poinformował w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego, zarząd województwa przyjął jego rezygnację z kierowania placówką.
27-03-2009
Poznań. Znaniecki dyrektorem Teatru Wielkiego
Zarząd województwa właśnie zatwierdził kandydaturę Michała Znanieckiego [na zdjęciu] na nowego dyrektora Teatru Wielkiego - dowiedziała się "Gazeta".
21-03-2009
Poznań. Wolą Znanieckiego od Pietrasa
Michał Znaniecki [na zdjęciu] został zaakceptowany przez zespół i na 99 procent zostanie nowym dyrektorem Teatru Wielkiego. - Chcę wyzwolić drzemiący w zespole opery potencjał. Moją dewizą jest współpraca - mówi reżyser.
18-03-2009
Poznań. Znaniecki za Pietrasa już w lipcu?
Michał Znaniecki [na zdjęciu] jest liderem wśród kandydatów na nowego szefa Teatru Wielkiego i z nim toczą się najpoważniejsze rozmowy - mówi marszałek Marek Woźniak. O ewentualnej zmianie pisze dan w Gazecie Wyborczej - Poznań.
18-03-2009
Michał Znaniecki: Teatr to nie fabryka
- Jest kilku kandydatów, a wśród nich i ja. Dziwi mnie to, że atakuje się tylko mnie, choć nie zaprezentowałem jeszcze żadnego programu. Dopóki jestem tylko kandydatem, nie mogę przedstawić programu - mówi MICHAŁ ZNANIECKI, kandydat na stanowisko dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu.
13-03-2009
Poznań. Marszałek sam wybierze następcę Pietrasa
O sytuacji w poznańskim Teatrze Wielkim dyskutowali w środę [11 marca] członkowie Komisji Kultury Sejmiku Samorządowego woj. wielkopolskiego. Nie było konkretów, ale rzeczowa dyskusja.
12-03-2009
Poznań. Co dalej z operą, czyli Pietras Show
- Gdyby nie obecna awantura medialna, już teraz ogłosiłbym wiadomość o swoim odejściu - mówił Sławomir Pietras podczas wczorajszego spotkania z radnymi sejmiku.
05-03-2009
Poznań. Będzie kontrola w Teatrze Wielkim
Marszałek wielkopolski Marek Woźniak podpisał wczoraj upoważnienie dla komisji, która ma przeprowadzić kontrolę w Teatrze Wielkim.
05-03-2009
Poznań. Michał Znaniecki kandydatem na dyrektora Wielkiego?
Wczoraj "Gazeta" jako pierwsza ujawniła nazwisko najpoważniejszego, jak dotąd, kandydata na przyszłego szefa opery w Poznaniu - Michała Znanieckiego [na zdjęciu]. Dziś pytamy ekspertów o opinie na jego temat.
04-03-2009
Poznań. Znaniecki po Pietrasie?
Michał Znaniecki [na zdjęciu] może zostać nowym szefem poznańskiego Teatru Wielkiego - dowiedziała się "Gazeta".
04-03-2009
Poznań. Radna PiS pewna odwołania Pietrasa
Według radnej Elżbiety Barys (PiS) decyzja o odwołaniu dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu już zapadła. Jest to o tyle dziwne, że jeszcze nie rozpoczęła się kontrola, która ma ujawnić ewentualne nieprawidłowości w operze.
03-03-2009
Poznań. Pietras tylko do końca czerwca?
Coraz więcej wskazuje na to, że Sławomir Pietras [na zdjęciu] będzie dyrektorem Teatru Wielkiego tylko do końca czerwca. Marszałek Marek Woźniak unika jednoznacznych deklaracji, ale los szefa poznańskiej opery wydaje się przesądzony.
26-02-2009
Pietras musi odejść?
W Teatrze Wielkim ciągle trwa konflikt między dyrektorem Sławomirem Pietrasem, a pracownikami. W poniedziałek w operze rozpoczyna się kontrola finansowa. Dziś ujawniamy szczegóły raportu o stanie Teatru Wielkiego, który przygotował poznański muzykolog Maciej Jabłoński.
20-02-2009
Poznań. Kolejna kontrola finansowa w Wielkim
Teatr Wielki w Poznaniu będzie ponownie skontrolowany. Komisji rewizyjnej udało się skompletować skład ekipy, która prześwietli finanse placówki. Dwojgu radnym będzie towarzyszył przedstawiciel Departamentu Kultury i Sztuki.
18-02-2009
Poznań. Dyrektor Pietras zaprasza do La Scali
Sławomir Pietras na stronach Teatru Wielkiego reklamuje komercyjną wycieczkę do La Scali. - To promocja sztuki - wyjaśnia. - To niedopuszczalne - komentuje marszałek Marek Woźniak.
29-01-2009
Poznań. Nie będzie dodatkowej kontroli w Wielkim
Nie będzie dodatkowej kontroli w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Nie będzie też dymisji dwóch wicemarszałków województwa wielkopolskiego, którzy według IPN-u współpracowali ze służbami specjalnymi. Takie rozstrzygnięcia zapadły na poniedziałkowych [26 stycznia] spotkaniach w sejmiku wojewódzkim.
13-01-2009
Poznań. Kolejna kontrola w Teatrze Wielkim
Przeprowadzona jesienią przez urzędników marszałka kontrola w poznańskim Teatrze Wielkim [na zdjęciu] wykazała nieprawidłowości. W związku z tym radni komisji rewizyjnej sejmiku podjęli wczoraj decyzję, że w operze będzie kolejna lustracja.
08-01-2009
Operowo - muzyczne wzloty i upadki 2008
Mijający rok nie zapisze się w operowych annałach ani spektakularnymi wydarzeniami artystycznymi, ani sensacyjnymi debiutami czy głośnymi klęskami. Choć te ostatnie czasami się zdarzały. Jednym słowem było średnio zarówno na światowych, jak i polskich scenach. Ale jednocześnie było się na co zżymać i o czym dyskutować. Był to rok obchodów 150. rocznicy urodzin Marceliny Sembrich-Kochańskiej, największej śpiewaczki operowej w historii polskiej wokalistyki - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
14-11-2008
Poznań. O Operze bez wniosków
Sytuacja w Teatrze Wielkim była 14 października tematem posiedzenia połączonych Komisji Kultury i Komisji Rewizyjnej.
30-10-2008
Gdy śpiewacy potrafią pisać
Pracownicy opery protest swój wszczęli z uwagi na tęsknotę za Janem Kulczykiem, wielkim miłośnikiem muzyki poważnej. Np. "Andrea Chenier", najlepsza opera, jaka powstała kiedykolwiek w Poznaniu, nigdy by nie powstała, gdyby nie dobry wujek Kulczyk. Budżet przedstawienia wynosił bowiem 1,7 mln zł, czterokrotnie więcej niż przeciętnego spektaklu - o konflikcie w Teatrze Wielkim w Poznaniu pisze Maciej Mikolajczyk w tygodniku Nie.
09-10-2008
Poznań. Pietras zostaje w Teatrze Wielkim
Wokół dyrektorów Teatru Wielkiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy z różnych powodów było ostatnio głośno. Ich los leżał w ręku marszałka. Marek Woźniak zadecydował, że obaj - przynajmniej na razie - zachowają swoje stanowiska.
07-10-2008
Poznań. Pietras: moja misja dobiega końca
Sławomir Pietras [na zdjęciu] przyznał dziś w rozmowie PAP, że po 14 latach pracy w Teatrze Wielkim jego "misja w teatrze dobiega końca".
29-09-2008
Poznań. Radni PiS krytycznie o marszałku w/s Opery
Radni Prawa i Sprawiedliwości krytycznie o ostatniej decyzji marszałka województwa w sprawie dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu.
23-09-2008
Odpowiedzialność zamyka mi usta
- Mam zamknięte usta tylko dlatego, że muszę dbać o dobro szersze niż własna przyszłość profesjonalna i dorobek, na który złożyła się praca wielu ludzi. Skoro moja dymisja nie została przyjęta w trosce o los Teatru Wielkiego, poprosiłem o czas, aby dopracować do końca pewne sprawy lub znaleźć siły do kierowania zespołem, w którym zdarzyło się coś tak przykrego. Ale obiecuję, że po okresie refleksji w sposób jasny i czytelny poinformuję o dalszych krokach - mówi dyrektor Teatru Wielkiego Sławomir Pietras
20-09-2008
Poznań. Marszałek przed decydującą rozmową z Pietrasem
W środę lub czwartek rozstrzygnie się, czy Sławomir Pietras [na zdjęciu] będzie czy nie będzie nadal kierował Teatrem Wielkim w Poznaniu. Zdzisław Sawala będzie natomiast kierował Wojewódzkim Urzędem Pracy do emerytury - czyli do kwietnia przyszłego roku.
11-09-2008
Poznań. 57 pracowników broni Pietrasa
57 pracowników Opery broni dyrektora Sławomira Pietrasa. Wcześniej cztery razy tylu zarzuciło mu kiepską jakość zarządzania teatrem i słabe wykorzystanie potencjału artystycznego.
10-09-2008
Poznań. Nowe zarzuty wobec dyrektora Pietrasa
Nowe zarzuty wobec dyrektora Sławomira Pietrasa [na zdjęciu]: miał niesprawiedliwie dzielić fundusz socjalny pomiędzy pracowników Teatru Wielkiego. - To kłamstwa! - odpowiada Pietras.
26-08-2008
Poznań. Jeszcze miesiąc dla dyrektora Pietrasa
Jeszcze miesiąc dał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak dyrektorowi Teatru Wielkiego Sławomirowi Pietrasowi [na zdjęciu] na zastanowienie się, czy możliwe jest przez niego dalsze kierowanie teatrem.
22-08-2008
Poznań. Dyrektor Pietras rozważa rezygnację
Marszałek Marek Woźniak spotkał się w czwartek [21 sierpnia] z dyrektorem Teatru Wielkiego Sławomirem Pietrasem [na zdjęciu].
20-08-2008
Poznań. Czy Sławomir Pietras odejdzie ze stanowiska?
Prawdopodobnie w tym tygodniu rozstrzygnie się, czy Sławomir Pietras [na zdjęciu] pozostanie dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Decyzję w tej sprawie ma podjąć bowiem marszałek województwa Marek Woźniak.
14-08-2008
Poznań. Opera rozpisana na wiele głosów
Po raz kolejny na sesji sejmiku pojawił się temat sytuacji w poznańskim Teatrze Wielkim.
30-07-2008
Poznań. Rozwiązanie konfliktu w Wielkim zawieszone
Do wymiany listów ogranicza się na razie rozwiązywanie konfliktu w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Choć od wybuchu sporu między dyrekcją Opery a zespołem minął ponad miesiąc, działania - głównie ze względu na sezon urlopowy - polegają jedynie na korespondencji.
23-07-2008
Poznań. Listy władz do Pietrasa
Komisja Kultury wielkopolskiego sejmiku wojewódzkiego wysłała do Sławomira Pietrasa [na zdjęciu] dokument oceniający sytuację w Teatrze Wielkim. Komisja chce, aby Pietras ustosunkował się do niego.
22-07-2008
Poznań. Recepta radnych na operę
Radni PIS mają swoją receptę na uzdrowienie Opery [na zdjęciu]. Przedstawił ją w piątek Zbigniew Czerwiński, szef klubu tej partii.
11-07-2008
Z kronik GTW
Związkom zawodowym w poznańskim Teatrze Wielkim domagającym się odejścia dyrektora Sławomira Pietrasa przyszli w sukurs radni z klubu PiS. Oświadczyli, że w rozmowach z załogą zebrali "interesującą wiedzę operacyjną", którą przekażą władzom województwa. Towarzysz major, szef porucznika Borewicza z peerelowskiego "07 zgłoś się", każdą nasiadówkę kończył pytaniem: "A co na operacyjnym?" Kto mógł przypuścić, że idzie mu o poznańską operę? - kpi GTW w Przekroju.
09-07-2008
Poznań. List marszałka do dyrektora Pietrasa
Czy kierowanie przez niego Teatrem Wielkim jest jeszcze możliwe? Czyli dodaje mu jasno do zrozumienia, by podał się do dymisji.
03-07-2008
Poznań. Co dalej ze Sławomirem Pietrasem?
Marszałek Marek Woźniak powiedział, że kryzys w Teatrze Wielkim jest tak poważny, iż stracił nadzieję, że planowane powołanie zespołu negocjacyjnego cokolwiek da.
02-07-2008
Dolar musi się podobać, a nie ja
- Mam do spełnienia misję i nie będzie mi dyktować warunków chórzysta, kontratenor lub solista z coraz bardziej niesprawnym aparatem głosowym - mówi Sławomir Pietras [na zdjęciu] o buncie załogi w Teatrze Wielkim, w rozmowie z Sylwią Sałwacką z Gazety Wyborczej - Poznań.
28-06-2008
Poznań. PiS chce odejścia dyrektora Pietrasa
Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się od zarządu województwa odwołania ze stanowiska dyrektora Teatru Wielkiego Sławomira Pietrasa. Powód? Coraz gorszy poziom artystyczny Opery i wątpliwości wokół jego dodatkowych zarobków - pisze leh w Gazecie Wyborczej - Poznań.
17-06-2008
Konflikt w poznańskim Teatrze Wielkim
- Nie wierzymy już dyrektorowi Pietrasowi, nie jest dla nas żadnym autorytetem. Polityka repertuarowa Pietrasa polega głównie na zatrudnianiu kolesi. Robimy szmiry, na które nikt nie chodzi, a które same przestają "chodzić" po krótkim czasie, bo nie ma chętnych, by je oglądać. Ostatnio z tego powodu dyrektor Pietras kazał paniom otwierającym drzwi siadać na widowni. Żeby krzesła nie świeciły pustkami - mówi anonimowo jeden z pracowników Teatru Wielkiego w Poznaniu, na łamach Gazety Wyborczej - Poznań.
17-06-2008
Ostatnio trochę popuściłem cugle
- Ostrzegam, że jeśli mnie zabraknie, może przyjść ktoś jeszcze gorszy ode mnie. Różne niepokoje i uwagi są codziennością w teatrze. Nie jestem noszony w lektyce. Nikt nie prawi mi komplementów. Skoro skierowano pismo do marszałka oznacza, że ostatnio trochę popuściłem cugle - mówi Sławomir Pietras, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.
16-06-2008
Poznań. Marszałek zbada przyczyny konfliktu w Wielkim
Zespół mediacyjny powołany przez marszałka województwa wielkopolskiego zbada sytuację w Teatrze Wielkim w Poznaniu (na zdjęciu). Pracownicy teatru zarzucili dyrektorowi placówki Sławomirowi Pietrasowi złą politykę finansową i artystyczną.
13-06-2008
Poznań. Pietras odejdzie z Wielkiego?
Burza w poznańskim Teatrze Wielkim. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dyrektor Sławomir Pietras [na zdjęciu] na wczorajszym spotkaniu z załogą zapowiedział, że odda się do dyspozycji Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
12-06-2008
Poznań. Wotum nieufności dla Pietrasa
Wotum nieufności zespołu Teatru Wielkiego w stosunku do Sławomira Pietrasa [na zdjęciu]. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Radio Merkury - dyrektor zapowiedział w związku z tym oddanie się do dyspozycji Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.