powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Anita Sokołowska najlepsza w ankiecie Teatru

Miło nam poinformować o sukcesie Anity Sokołowskiej i "Komornickiej. Biografii pozornej".

"Komornicka. Biografia pozorna" w reżyserii Bartosza Frąckowiaka, produkcja teatralna HOBO Art Fundatorski, otrzymała aż 6 wskazań w corocznej ankiecie "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2011/2012" przeprowadzanej przez branżowe pismo "Teatr". Anita Sokołowska jednoznacznie zwyciężyła w kategorii "Najlepsza rola kobieca". Za rolę w "Komornickiej. Biografii pozornej" została wymieniona aż pięciokrotnie przez krytyków reprezentujących różne media i sposoby myślenia o teatrze: Joannę Derkaczew ("Gazeta Wyborcza"), Joannę Jopek ("Didaskalia"), Jacka Kopcińskiego ("Teatr"), Jacka Sieradzkiego ("Dialog") i Kalinę Zalewską ("Teatr"). Ponadto Anna Maria Karczmarska została wyróżniona za scenografię do naszego spektaklu.

Nie jest to pierwsza nagroda dla "Komornickiej. Biografii pozornej". Niedawno spektakl otrzymał ważne "wyróżnienie dla twórców i wykonawców" w 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

***

Jesienią "Komornicka. Biografia pozorna" pokazana zostanie w Warszawie, Bydgoszczy, Lublinie, Poznaniu i Wałbrzychu:

15 września o godz. 17.00 i 20.30, 16 września o godz. 18.00, Teatr Polski w Bydgoszczy;

9, 10 października o godz. 20.00, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, na NO WOMEN NO ART, 5. Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Kobiet;

14 października o godz. 16.00, XVII Konfrontacje Teatralne w Lublinie;

19 października o godz. 19.00 (warszawska premiera spektaklu), 20 października o godz. 16.00 i 20.00, Teatr Studio w Warszawie;

21 listopada, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, w ramach X Wałbrzyskich FANABERII Teatralnych.

**

Spektakl stanowi rezultat udanej współpracy między organizacją pozarządową (HOBO Art Foundation) i instytucjami publicznymi (Teatr Polski w Bydgoszczy, Scena Prapremier InVitro z Lublina). Fundacja była producentem wiodącym, obie instytucje - koproducentami spektaklu.

Z wielką dumą informujemy, że Anita Sokołowska związana jest z HOBO Art Foundation nie tylko jako współpracująca z nami aktorka, ale też jako wiceprezes zarządu.

HOBO Art Foundation założona w 2012 roku przez Anę Brzezińską i Bartka Frąckowiaka, działa na rzecz rozwoju sztuk performatywnych i wizualnych, realizuje projekty z obszaru edukacji kulturalnej i artystycznej, a także produkuje i organizuje wydarzenia artystyczne wykraczające swoim zasięgiem poza powszechnie dostępny program kulturalny. W swojej działalności kładzie szczególny akcent na eksperymentowanie z cyfrowymi i analogowymi mediami oraz wykorzystywanie najnowszych technologii. HOBO Art Foundation promuje znoszenie granic między sztuką a nauką, a także innymi dziedzinami myśli twórczej oraz życia codziennego, w imię zasady łączenia kreacji z badaniem. Organizacja należy do IETM (International Network for Contemporary Performing Arts) i OFOP (Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych).

"Komornicka. Biografia pozorna" to próba podjęcia teatralnego śledztwa opartego na życiorysie Marii Komornickiej, modernistycznej pisarki, która ponad połowę swojego życia spędziła jako mężczyzna nazywający się Piotrem Włastem. Artystka, po okresie wieloletniego zapomnienia, została kilka dekad temu na nowo odkryta przez badaczy, stając się kulturową ikoną "odmieńca" i swoistą patronką polskiej krytyki feministycznej. Twórcy spektaklu podejmują temat Komornickiej, aby raz jeszcze zbadać jej zagadkę z przewrotnej perspektywy, wykraczając poza opozycję "wariatki" i "świętej". Przyglądają się życiu i legendzie pisarki, podważając utarte kanony interpretacji, zwracając szczególną uwagę na tematy związane z performatywnością tożsamościl, ambiwalencją kategorii szaleństwa, kreacją artystycznego mitu oraz wizerunku, a także zadając pytania dotyczące możliwości wniknięcia w cudzą biografię. Z postacią Marii Komornickiej zmierzy się na scenie Anita Sokołowska, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Film o spektaklu i opis:

http://vimeo.com/40754032