Warszawa. Minister kultury o projekcie budżetu na 2013 rok

Ministerstwo kultury otrzyma w przyszłym roku 2 mld 972 mln zł. To więcej niż w bieżącym roku - powiedział w środę dziennikarzom minister kultury Bogdan Zdrojewski, oceniając przyjęty wstępnie we wtorek przez rząd projekt budżetu państwa na 2013 r.

«Budżet resortu kultury - jak mówił Zdrojewski dziennikarzom w Warszawie - ma wynieść 2 mld 972 mln zł. - To więcej niż rok temu i więcej niż w tym roku - zauważył.

- Utrzymanie bardzo wysokiego, rekordowego wskaźnika wydatków na kulturę w stosunku do budżetu państwa, w warunkach kryzysowych, jest osiągnięciem, ale też wysiłkiem, każda złotówka musi być szanowana - podkreślił minister.

Zdrojewski wyjaśnił, że są zagwarantowane środki finansowe pozwalające w przyszłym roku ministerstwu kultury na finansowanie 2 tys. "premierowych wydarzeń" z zakresu m.in. muzyki, plastyki, działalności wystawienniczej. W sumie - jak mówił minister - "zaprojektowano ponad 6 tys. przedsięwzięć, które otrzymają wsparcie ministerstwa kultury w przyszłym roku".

Minister zaznaczył, że ma zabezpieczone środki na polsko-rosyjską wymianę młodzieży w ramach działalności Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Zgodnie z propozycją zaakceptowaną przez Radę Ministrów, w 2013 r. deficyt ma wynieść nie więcej niż 35,6 mld zł, wzrost gospodarczy ma być na poziomie 2,2 proc. Dochody zaplanowano na kwotę 299,18 mld zł, zaś wydatki - na 334,78 mld zł.(PAP)»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego