Stara Gazownia centrum kultury?

13-06-2008
16-07-2016
Poznań. Nowy etap Starej Gazowni
Władze Poznania rozpoczęły rozmowy z gazownikami w sprawie przejęcia części Starej Gazowni przez miasto. Pierwsze instytucje kultury mogą się pojawić w tym poprzemysłowym kompleksie za 4-5 lat.
18-10-2014
Poznań. Michał Grudziński wybiera zadania dla miasta
Jakie są najpilniejsze sprawy, którymi po wyborach powinny zająć się władze miasta? Zapraszamy do głosowania. Postanowiliśmy też zapytać znanych ludzi związanych z Poznaniem, co z tej listy należy załatwić najszybciej, a z czym można poczekać. - Bardzo potrzebne i pilne jest urządzenie centrum kultury na terenie Starej Gazowni - mówi aktor Teatru Nowego.
13-10-2014
Poznań. Teatr Muzyczny w Starej Gazowni?
Wszystko wskazuje na to, że Teatr Muzyczny za kilka lat przeniesie się do Starej Gazowni, która od dawna czeka na rewitalizację. Utworzenie na jej terenach kombinatu kulturalnego pozwoli na pozyskanie dotacji unijnych.
08-09-2014
Kawa za wiersz? Co nas czeka w Nowej Gazowni
Kawiarnia, w której dostajesz kawę w zamian za piosenkę, Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza, poznańskie Centrum Nauki Kopernik, a może nawet poznańska Wenecja. Konkurs na operatora Pawilonu Nowej Gazowni działa animatorom kultury na wyobraźnię - pisze Natalia Mazur w Gazecie Wyborczej - Poznań.
02-09-2014
Poznań. Rusza sezon w Scenie Roboczej
- Bóg stworzył teatr dla tych, którym nie wystarcza Kościół - mówi Maria Kwiecień, reżyserka spektaklu "Świętych obcowanie". Premiera - już w piątek o godz. 19 w Scenie Roboczej. To pierwsza propozycja Sceny w nowym sezonie. Do końca roku zobaczymy tu w sumie 50 spektakli, m.in. nową premierę Lecha Raczaka, zapowiadaną na grudzień.
30-05-2014
Poznań. Operetka i teatry w Starej Gazowni?
Czy w Starej Gazowni za kilka lat znajdą swój nowy dom Teatr Muzyczny i poznańskie teatry alternatywne? Ta wizja ma szansę się spełnić dzięki unijnej dotacji na lata 2014-2020. - Potrzebujemy takiego miejsca - mówią zgodnie poznańscy twórcy.
29-05-2014
Poznań. Teatr Muzyczny w Starej Gazowni?
Pojawiła się w końcu szansa na rewitalizację Starej Gazowni. Ożywienie poprzemysłowego terenu ma przynieść unijna dotacja na lata 2014-2020. Dzięki tym pieniądzom do Starej Gazowni być może ze swojej ciasnej siedziby przeniesie się Teatr Muzyczny.
25-09-2012
Poznań. Warsztaty kulturalne w Nowej Gazowni
Spotkanie z Derrick'iem McKenzie'm, perkusistą zespołu Jamiroquai, zapoczątkuje cykl warsztatów edukacyjno-rozrywkowych, które odbywać się będą w Pawilonie Nowej Gazowni w Poznaniu w cyklu "Akademii na okrągło".
11-01-2012
Do prezydenta Poznania: Chcemy niezależnej instytucji kultury
Stanowczo wzywamy Pana Prezydenta do ponownego rozpatrzenia propozycji powołania w Pawilonie Nowa Gazownia samodzielnej, niezależnej instytucji kultury, która w wieloletniej perspektywie mogłaby organizować prace koncepcyjne, artystyczne i społeczne wokół koncepcji Nowej Gazowni - piszą Marek Wasilewski i Agata Rogoś z Zarządu Stowarzyszenia Nowa Gazownia, w liście otwartym do prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.
11-01-2012
Pawilon urzędniczej niekompetencji
Pawilon Nowej Gazowni miał zwiastować największą kulturalną inwestycję Poznania. Ale urzędnicy nie wiedzą, co począć ze zbudowanym za dwa miliony obiektem. Obsługuje go Estrada, ale tymczasowo. Najnowsza umowa kończy się w marcu. To uniemożliwia organizowanie tam jakichkolwiek imprez - pisze Michał Danielewski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
17-06-2011
Poznań. Otwarto pawilon Nowej Gazowni
Po miesiącach oczekiwania w czwartek wieczorem otwarto pawilon Nowej Gazowni. Budynek powstał w miejscu ubiegłorocznej lokalizacji centrum kultury KontenerArt.
11-06-2011
Poznań. Nowa Gazownia - kosztowny pawilon
Koncert połączony z projekcjami wideo zainauguruje 16 czerwca działalność Pawilonu Nowej Gazowni. Zbudowany za 3 miliony złotych budynek miał służyć celom kultury i rewitalizacji, ale nie wiadomo nawet, kto i z czego go w przyszłości utrzyma.
03-06-2011
Poznań. Kuriozalny pomysł Hinca na pawilon Nowej Gazowni
Najpierw wiceprezydent Hinc zablokował pomysł Sceny Roboczej dla teatrów alternatywnych, na rzecz pawilonu Nowej Gazowni. Teraz oferuje tym samym teatrom zbudowany już pawilon - za zaporowy czynsz.
01-02-2011
Poznań. Nowa Gazownia nie dla kultury?
Zaplecze kulturalne stolicy Wielkopolski, ikona nowego Poznania - tak o Starej Gazowni mówi się od dwóch lat. Jej zagospodarowanie w charakterze centrum kulturalnego stanie jednak pod znakiem zapytania, jeśli z kompleksu budynków zostanie wyłączona Hala Filtrów, którą Aquanet chce niebawem wystawić na sprzedaż.
19-10-2010
Poznań. Ganowicz obiecuje Gazownię artystom
- Klęska! - tak Grzegorz Ganowicz (PO) skomentował porażkę w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. A Tadeusz Dziuba (PiS) zapowiedział, że pod jego rządami miasto wyremontuje sto kamienic. Obaj kandydują na prezydenta Poznania.
07-10-2010
Poznań. Biała noc w Starej Gazowni
Noc z piątku na sobotę to dobry przedsmak tego, co będzie działo się w Poznaniu, gdy za kilka lat - miejmy nadzieję - powstanie w naszym mieście centrum kultury Nowa Gazownia. Projekt Biała Noc/Absent River połączy ze sobą muzykę, literaturę i sztukę audiowizualną.
28-06-2010
Poznań. Stara Gazownia ożyła dzięki "Cyganerii"
Ale tylko na kilka wieczorów. Kiedy ożyje na dobre? Miasto: - Jesienią otworzymy pawilon zwiastujący centrum kultury Nowa Gazownia i ogłosimy konkurs na program wydarzeń na przyszły rok.
18-03-2010
Poznań. Nowa Gazownia ożyje jesienią
Już we wrześniu na ul. Ewangelickiej pojawi się pierwsza jaskółka zwiastująca centrum kultury Nowa Gazownia. Miasto wybuduje pawilon, w którym odbywać się będą przedstawienia teatralne, wystawy, koncerty.
02-01-2010
Poznań. We wtorek debata o kulturze
Trzecia wspólna debata "Polski Głosu Wielkopolskiego" i Urzędu Miasta Poznania jest logiczną konsekwencją poprzedniej: 27 listopada, podczas dyskusji o strategii rozwoju miasta, hasło "kultura" powtarzało się nader często w kontekście dalekosiężnych inwestycji.
11-12-2009
Poznań. Do Nowej Gazowni za pół roku?
Nowa Gazownia [na zdjęciu] ożyje już w przyszłym roku. Na początek jeszcze nie w zabytkowych budynkach, ale w kontenerach zobaczymy m.in. prace artystów z Dalekiego Wschodu.
25-02-2009
Poznań. Co dalej z centrum kultury Nowa Gazownia?
- Jak stadion może być cenny bez Euro 2012, tak Nowa Gazownia jest nam potrzebna nawet bez Europejskiej Stolicy Kultury - mówi Maciej Frankiewicz, wiceprezydent Poznania.
10-02-2009
Poznań. Będzie spór o Przepompownię?
Polski Teatr Tańca nie ustaje w walce o swoją siedzibę. Chce, by stał się nią jeden z budynków na terenie Starej Gazowni. - Jaką ja mam szansę wreszcie spać spokojnie? I mieć pewność, że nie będę grabarzem tego teatru? - podczas wczorajszej komisji kultury sejmiku wojewódzkiego mówiła Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca.
23-10-2008
Poznań. Nowe Centrum Kultury w Starej Gazowni
Przygotowaniem koncepcji stworzenia centrum kultury na terenie Starej Gazowni [na zdjęciu] zajmie się grupa zawiązana wokół Stowarzyszenia Czasu Kultury. To ich oferta wygrała konkurs.
28-06-2008
Poznań. Debata o Starej Gazowni
Zakłady Siły, Światła i Wody, czyli nowoczesne centrum kultury ulokowane na nadwarciańskim terenie Starej Gazown [na zdjęciu] i - to jest marzenie? Tak. Ale możliwe do realizacji! - To jest możliwe. Trzeba zacząć - powiedział podczas debaty o Starej Gazowni prezydent Ryszard Grobelny.
24-06-2008
Gazownia symbolem ESK 2016?
Stara Gazownia doskonale nadaje się na miejsce, które byłoby symbolem walki Poznania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Swoją siedzibę mógłby tam znaleźć nie tylko Polski Teatr Tańca, ale też Filharmonia Poznańska - przekonuje marszałek województwa Marek Woźniak w Gazecie Wyborczej - Poznań.
23-06-2008
Poznań. "Carpe diem" dla Starej Gazowni na jubileusz PTT
Zaskakujący przebieg miał jubileuszowy wieczór Polskiego Teatru Tańca, który odbył się w sobotę [21 czerwca] w Teatrze Wielkim. Artyści mieli zatańczyć znany już publiczności spektakl "Carpe diem" [na zdjęciu] - zatańczyli, ale bardzo uaktualniony, wątkiem głównym stała się Stara Gazownia.
19-06-2008
Gazownia jest już nasza. Teoretycznie
Trudno o lepszy start dla spółki, która miałaby się zająć zagospodarowaniem Starej Gazowni. Nie ma tu biznesu z zagranicznym kapitałem, niezałatwionych spraw własnościowych. Stara Gazownia to 7,5 hektara ziemi i kilkanaście mniejszych lub większych nieruchomości. Biura, magazyny, niewielki bar, a nawet warsztat samochodowy, ale też i pustostany - perły poznańskiej architektury. Wszystko to jest w rękach trzech firm - pisze Sylwia Sałwacka w Gazecie Wyborczej - Poznań.
19-06-2008
Poznań. Spółka pomysłem na Starą Gazownię
Zmobilizowaliśmy polityków do działania. Przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz zwołał naradę; padła propozycja utworzenia spółki dla rewitalizacji Gazowni [na zdjęciu jeden z budynków]. A wkrótce rozmowa prezydenta z marszałkiem województwa.
18-06-2008
Poznań. Stara Gazownia otwarta na sztukę
O planach utworzeniu centrum kultury w Starej Gazowni rozmawiali uczestnicy dyskusji, którą zorganizował Polski Teatr Tańca.
18-06-2008
Stara gazownia: świetne miejsce dla artystów
- Czy jest się o co bić? Tak, zdecydowanie! I mam nadzieję, że nie jest jeszcze za późno - mówi Janusz Pazder, historyk sztuki, który odpowiedział na nasz apel o ratowanie Starej Gazowni w Poznaniu - pisze Violetta Szostak w Gazecie Wyborczej - Poznań.
17-06-2008
Poznań. Co dalej z siedzibą dla PTT?
Ponad 200 osób przyszło na dzisiejsze spotkanie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta w sprawie siedziby dla Polskiego Teatru Tańca. I wszystko wskazuje na to, że nadszedł czas na konkrety!
16-06-2008
Niepospolite ruszenie w obronie Starej Gazowni
- Gaz dla sztuki! - skandowano. - Co za miejsce - podziwiano i fotografowano bez końca. Ilu nas było? Tłum! Ponad 500 osób przyszło w sobotę do Starej Gazowni, angażując się w akcję jej ratowania. Nie wiedzieliśmy, ile osób przyjdzie, nie robiliśmy zapisów. Zaprosiliśmy wszystkich poznaniaków, którzy chcą zobaczyć to miejsce niedostępne na co dzień i którym nie jest obojętne, co stanie się z nim w przyszłości - pisze Violetta Szostak w Gazecie Wyborczej - Poznań.
14-06-2008
Poznań. Polski Teatr Tańca ma siedzibę
A przynajmniej będzie miał już niedługo, i to w Starej Gazowni nad Wartą! Markowi Woźniakowi, marszałkowi województwa wielkopolskiego i Ryszardowi Grobelnemu, prezydentowi Poznania, w piątek [13 czerwca] udało się osiągnąć porozumienie w tej kwestii. Znajdą się także pieniądze na przystosowanie obiektu dla PTT.
14-06-2008
Poznań. Wycieczka po Starej Gazowni z tancerzami
Stare koryto Warty ożyło - rozpoczął się tam festiwal Ethno Port Poznań. I ożyje dziś leżąca tuż obok Stara Gazownia [na zdjęciu] - zapraszamy na wycieczkę po tym niepowtarzalnym miejscu.
13-06-2008
Jubileusz artystów wciąż bezdomnych
- Po dwudziestu latach kierowania zespołem mogę powiedzieć, że uprawiamy teatr tańca i powinniśmy właściwie zrezygnować z drugiego członu nazwy naszego zespołu "Balet Poznański", bo tej dziedziny nie uprawiamy. Zajęliśmy się teatrem postdramatycznym i ciałem. Metodą pracy jest głównie improwizacja - mówi EWA WYCICHOWSKA, dyrektor Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.
13-06-2008
Starą Gazownię przegramy, ale walczyć warto
Uczestnicy dyskusji toczącej się na łamach "Gazety Wyborczej" uparcie przekonują możnych tego miasta do korzyści wynikających z niebanalnego zagospodarowania terenu Starej Gazowni. Rzecz w tym, że dla władz nie są to żadne korzyści, bo przecież zmierzyć ich się nie da. Hurtownia to miejsca pracy i dochody z podatków. Artyści, to wydatki, a czasem i bałagan - pisze Jarosław Piotrowski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
13-06-2008
Poznań. Jubileusz Polskiego Teatru Tańca
Jedna noc i 35 spektakli w salach prób, na dziedzińcu, w korytarzach i zaułkach budynku przy ul. Koziej. Tak Polski Teatr Tańca świętować będzie w najbliższy weekend swój jubileusz 35-lecia.
11-06-2008
Ja nic do Pana nie mam, Panie Prezydencie
Z perspektywy poznanianki na emigracji warszawskiej obserwuję debatę, która toczy się w "Gazecie" wokół Starej Gazowni. Bardzo się cieszę, że w moim mieście zaczęto mówić o czymś innym, niż kolejna świątynia konsumpcji nieudolnie udająca instytucję kultury, budowa nowego stadionu, czy niezwykle promujące Poznań w świecie Święto Pyry - pisze w liście do "Gazety" Ewa Wanat, redaktor naczelna Radia Tok FM.
11-06-2008
Poznań. Radni chcą walczyć o Starą Gazownię
Radna Katarzyna Kretkowska apeluje do prezydenta Poznania o wstrzymanie sprzedaży przez Aquanet części terenów Starej Gazowni. Jak ratować to magiczne miejsce zastanawiać będzie się też komisja kultury. A tancerze z Teatru Tańca wybierają się w sobotę zwiedzać obiekty, które mogłyby stać się ich domem - pisze Lech Bojarski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
11-06-2008
Teatr w starym zbiorniku gazu
Rada miasta uchwaliła projekt centrum kultury, a nad miastem przeleciał helikopter firmy Oracle. Jej przedstawiciele szukali nowej siedziby. Zobaczyli dawną gazownię. O mądrym łączeniu kultury i firm nowych technologii pisze z Poczdamu dla "Gazety" Friederike Lippold, niemiecka slawistka, historyczka sztuki i tłumaczka.
09-06-2008
Stara Gazownia - jak to się robi w Glasgow
To miejsce nad Wartą może sprawić, by spełniło się marzenie Poznania o prawdziwym zaistnieniu na mapie między Berlinem a Warszawą, o staniu się zachodnią bramą kultury naszego kraju - Starej Gazowni broni w Gazecie Wyborczej - Poznań Marek Wasilewski, redaktor naczelny "Czasu Kultury", prof. ASP w Poznaniu.
07-06-2008
Poznań. Nie sprzedawajcie Starej Gazowni
- Trzymam w szafie kilka tysięcy podpisów uczestników Warsztatów Tańca Współczesnego, którzy domagają się przydzielenia nam wreszcie jakiejś siedziby. Jeśli pojawi się potrzeba, zbiorę kolejne głosy poparcia w sprawie Starej Gazowni - mówi Ewa Wycichowska, dyrektorka Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.