Olsztyn. Wakacyjna Trzydniówka Teatralna

Zbliża się zbliża się kolejne święto wszystkich teatromanów - już po raz dwunasty centrum stolicy Krainy Tysiąca Jezior zamieni się w scenę teatralną. Trwająca w dniach 10-12 sierpnia Trzydniówka Teatralna to okazja by poznać różnorodne oblicza teatru - zarówno ze strony tradycyjnej i nowatorskiej.

«Impreza przybliży mieszkańcom Olsztyna to, co dzieje się na otwartych scenach teatralnych w całym kraju. Przez trzy dni na ulicach naszego miasta w godzinach popołudniowych pojawiać się będą wielobarwne postacie prezentujące intrygujące działania artystyczne.

Wachlarz repertuarowy Trzydniówki jest obszerny i barwny. Znakomite recitale aktorskie, widowiska i spektakle plenerowe, koncerty muzyki teatralnej, przestrzeń teatralna dla dzieci - na stałe wpisały się już w standard programowy imprezy.

Feta Teatr na Specjalne Okoliczności z Gdańska zaprezentuje "Odyseję Gastronomiczną 2011", czyli czerpiącą pełnymi garściami z pop-kulturalnych obrazów, opartą na metaforze gastronomicznej, historię ludzkości. Natomiast Sopocki Teatr Tańca pokaże spektakl "Natura", widowisko inspirowane poezją Bolesława Leśmiana, które stanowi próbę odzwierciedlenia założeń filozoficznych zawartych w twórczości poety. Wrocławski Teatr Formy za pomocą niepowtarzalnej syntezy teatru, pantomimy i tańca, pokaże w przestawieniu "Pandora" - współczesną wizję człowieka uwięzionego i uwikłanego w słabości ludzkiej natury. Ponadto będzie można obejrzeć sztuki profesjonalnej grupy czeskich sztukmistrzów Teatru Kvelb oraz dobrze znanej olsztyńskiej publiczności grupy Pryzmat.

Podczas Trzydniówki nie zabraknie również muzyki. Olsztyn odwiedzi Stanisława Celińska z recitalem pt. "Piękny Świat", opartym na poezji m.in. Kazimierza Wierzyńskiego i Wojciecha Młynarskiego. Będzie można usłyszeć także popularnego aktora Andrzeja Grabowskiego, który w ostatnich latach chętnie występuje w swoim kabaretowym show, wykonując przy tym utwory ze swojej ostatniej płyty "Mam prawo czasami banalnie". Artystki Aurelia Luśnia i Anna Ozner zaprezentują "200 procent kobiecości czyli piękniejszą stronę musicalu". Trzydniówka również moc atrakcji dla najmłodszych. Zapewnią je m.in. pokazy i nauki sztuczek magicznych i zajęcia z pantomimy w wykonaniu Karuzeli Kultury z Olsztyna. Podczas uczty teatralnej wystąpi także olsztyński Teatr Koperek i Kminek oraz Teatr Klinika Lalek z Wrocławia. Unikalny projekt dla dzieci przygotował również czeski Teatr Kvelb. XII Olsztyńska Trzydniówka Teatralna to także akcje uliczne oraz dzienne plenery. Teatr Delikates serwujący znakomite teatralne specjały, zaprezentuje "piosenki, wiersze, improwizację i wszystko to, czego jeszcze nie było". Teatr From Poland pokaże teatralną prezentacją siedmiu niezwykłych postumentów pt. "Żywe Pomniki". Aktorzy happeningu zastygając w bezruchu, staną się obiektem olsztyńskiej architektury. To wszystko i o wiele więcej czeka na tych, którzy zawitają do Olsztyna w połowie sierpnia. Warto tu być i zanurzyć się w magii ulicznego teatru.

Organizatorem XII Olsztyńskiej Trzydniówki Teatralnej jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

***

Bilety na recital Stanisławy Celińskiej i show Andrzeja Grabowskiego w cenie 10 zł każdy do kupienia: Galeria Rynek MOK przy ul. Stare Miasto 24/25 w Olsztynie, Spichlerz MOK przy ul. Piastowskiej 13 w Olsztynie, stoisko bukinisty Pawła Pakuły przy Starym Ratuszu w Olsztynie, Informacja Turystyczna przy ul. Staromiejskiej 1 w Olsztynie, Informacja Turystyczna przy ul. Ostródzkiej 48G/4 w Iławie, Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny przy ul. Leśnej 23 w Olsztynku, punkty sprzedaży ogłoszeń Gazety Olsztyńskiej (ul. Partyzantów i C. H. Alfa), salony Empik.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego