Lato 2008 w teatrze

02-06-2008
03-09-2008
Jelenia Góra. Teatrzyk Jelonka zagra dla VIPów
Teatrzyk Jelonka Górskiego zebrał się dziś niemal w komplecie, aby rozpocząć próby przed piątkowym spektaklem "Z legend naszego miasta". Najmłodszych aktorów z Jeleniej Góry obejrzy publiczność wyjątkowa: nagrodzeni i uhonorowani zaszczytnymi tytułami przez radę miasta.
26-08-2008
Świdnik. Pokazały się teatry uliczne
W piątek i sobotę na placu Konstytucji 3 Maja w Świdniku można było podziwiać popisy teatrów ulicznych.
18-08-2008
Nałęczów operowy
Recitalem Romana Ziemlańskiego - wokalisty i wirtuoza gitary zakończył się w niedzielę VI Festiwal Wokalny Belcanto w Nałęczowie. Od czwartku trwały konkursowe zmagania jedenastu młodych śpiewaków, walczących o Statuetki Złotego Słowika - pisze Dorota Gonet w Gazecie Wyborczej - Lublin.
16-08-2008
Gdańsk. Trzy dni z poezją w Sobieszewie
Lato to piękny okres dla sztuki. Przynajmniej w Trójmieście. Takie wydarzenia jak FETA, Parkowanie czy Tutart, organizowane w otwartych, przyjaznych miejskich przestrzeniach, przyciągają tłumy ludzi, którzy mają okazję zetknąć się ze sztuką współczesną. W ten weekend na Wyspie Sobieszewskiej czeka nas kolejne kilkudniowe szaleństwo.
16-08-2008
Warszawa. 6. Europejskie Spotkania Taneczne
Organizatorzy 6. Europejskich Spotkań Tanecznych zmienili grafik i przygotowali dodatkowe warsztaty z raggaeton con salsa, które poprowadzi szkolony na Kubie i Dominikanie Konrad Dąbski.
13-08-2008
Książ. Muzycy i aktorzy na zamku
Do pięknego zamku Książ pod Wałbrzychem przyjeżdżają świetni pedagodzy instrumentaliści, by popracować z uczącymi się muzykami, przekazać im swoje doświadczenia, pokazać nowy sposób interpretacji utworów - w środę zaczyna się festiwal Ensemble.
12-08-2008
Szczecin. Opera na Zamku zaprasza do Klubu Jeździeckiego
W najbliższy piątek - 15-go sierpnia w godzinach 11 - 17 w Ośrodku Jeździeckim Akademii Rolniczej na Osowie odbędzie się happening zorganizowany przez Akademicki Ośrodek Jeździecki i Operę na Zamku.
11-08-2008
Gliwice. Wyjazdowy sierpień GTM
Dla artystów Gliwickiego Teatru Muzycznego tegoroczny sierpień będzie bardzo pracowity. Czekają ich aż trzy dalekie wyjazdy, związane z udziałem w prestiżowych wydarzeniach artystycznych.
11-08-2008
Rzeszów. Artystyczna Grupa Tańca z Ogniem
Jedni zafascynowani ogniem zostają strażakami, a oni swoją pasję postanowili wykorzystać w zupełnie inny sposób. Ośmiu śmiałków stworzyło pierwszą w Rzeszowie Artystyczną Grupę Tańca z Ogniem "Lumen Noctis".
09-08-2008
Warszawa. Klapa kulturalnego lata z Koneserem
To miała być najważniejsza kulturalna impreza tego lata w Warszawie. Były ambitne plany i pieniądze, m.in. pół miliona z miejskiej kasy. Dlaczego się nie udało?
08-08-2008
Cisna. Festiwal z Bieszczadzkimi Aniołami
Od środy [13 sierpnia] do Cisnej, Dołżycy, Łopienki i Solinki zaczną zjeżdżać tłumy miłośników piosenek Krainy Łagodności. 13 sierpnia rozpoczyna się tam 8. Festiwal Sztuk Różnych "Bieszczadzkie Anioły" .
07-08-2008
Gliwice. Pracowite wakacje teatrów
Koniec sezonu teatralnego nie w każdym teatrze oznacza koniec aktywności artystycznej. Wakacje to przecież znakomita okazja do pokazania swoich dokonań poza swoim miejscem działania. Tak właśnie traktują ten okres Gliwicki Teatr Muzyczny i Teatr Nowej Sztuki.
07-08-2008
Płock. Druga edycja Rynku Sztuki od niedzieli
Od niedzieli przez cały tydzień Stary Rynek zamieni się w Rynek Sztuki: będą koncerty gwiazd, przedstawienia teatrów ulicznych i prawdziwy hit - pokazy najsłynniejszych niemych filmów z muzyką graną na żywo.
06-08-2008
Szczecin. Lato z Kulturą Żydowską
Lato z Kulturą Żydowską - to cykl imprez, które na sierpniowe wieczory proponuje mieszkańcom Szczecina i turystom Teatr Mały, czyli kameralna scena Teatru Współczesnego.
04-08-2008
Białystok. Półkolonie w BTL-u zakończone
Spektakl "Co tu jest grane?" zakończył półkolonie w BTL-u "Lato w teatrze. Artystyczne wakacje" .
04-08-2008
Hel. "Gracz" Filipa Frątczaka w Teatrze Letnim
Kolejne przedstawienie w helskim Teatrze Letnim. We wtorek na deskach tutejszej sceny wystąpi Filip Frątczak. Tego aktora znają zapewne fani dwóch polskich seriali telewizyjnych: "Kryminalnych" oraz "Na Wspólnej". Tam Frątczak zagrał gościnne epizody.
04-08-2008
Kraków. Kabaretowy Moliere po angielsku
Do Moliera przez całe lato Krzysztof Stawowy i Aldona Jankowska - współtwórcy znanego w Polsce "Kabaretu Pod Wyrwigroszem" - zapraszają widzów na "Entertain the Dragon", spektakl w języku angielskim skierowany do turystów odwiedzających Kraków.
04-08-2008
Kraków. Orient na Festiwalu Cracovia Danza
Przez kilka najbliższych dni w Krakowie zapanuje klimat Dalekiego Wschodu. Wszystko za sprawą IX Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza", który po raz pierwszy wychodzi poza granice Europy. Tematem przewodnim imprezy jest "Taniec dworski w krajach Orientu - Indie".
04-08-2008
Kraków. V Białoprądnicki Teatr Ogrodowy
W poniedziałkowe wieczory sierpnia w parkowej scenerii dworku wystawiane są różnorodne spektakle - komediowe, liryczne i muzyczne, z ciekawą scenografią oraz efektami audiowizualnymi.
04-08-2008
Łódź. Słupsk na Letniej Scenie Forum
Środa i czwartek na Letniej scenie Forum, czyli X Przeglądzie Teatralno-Kabaretowym, opanowane zostaną przez aktorów Teatru Nowego ze Słupska.
04-08-2008
Szczecin. Wkrótce Mały Teatr Latem
Teatr Mały, czyli najmniejsza scena Teatru Współczesnego rusza od najbliższego czwartku z nowym cyklem artystycznym. "Lato z Kulturą Żydowską" potrwa do 29 sierpnia.
01-08-2008
Sejny. Lato w Pograniczu
W Sejnach trwa Lato w Pograniczu - cykl koncertów, spektakli i spotkań jazzowych. Koncertuje Orkiestra Klezmerska, młodzi aktorzy prowadzą nas śladami Miłosza, a w dawnej jesziwie, która na okres wakacji zamieniła się w spółdzielnię jazzową, można posłuchać, jak z dźwiękami eksperymentują znani muzycy.
01-08-2008
Szczecin. Teatr na dziedzińcach
Szczecińskie teatry w sierpniu budzą się z wakacyjnego snu. Pierwszy Teatr Polski, który już we wtorek rozpoczyna Letni Sezon Artystyczny.
01-08-2008
Szekspir z rozrzutem
"Lato w teatrze. Artystyczne wakacje" w Olsztynie przeszło do lamusa. O spektaklu "Teatr porozrzucany" w reż. Cezarego Ilczyny w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie pisze Ada Romanowska z Nowej Siły Krytycznej.
31-07-2008
Katowice. Czechow w Letnim Ogrodzie Teatralnym
Kolejny weekend w Letnim Ogrodzie Teatralnym w Katowicach rozpocznie spektakl "Griga" [na zdjęciu], zrealizowany pod szyldem krakowskiego Teatru Nowego.
31-07-2008
Lublin. Festiwal flamenco i opowiadaczy na lato
W środę [30 czerwca] rozpoczął się festiwal flameco Fiesta Alegria, zaś w czwartek zacznie się w Lublinie zjazd opowiadaczy, czyli festiwal "Daję słowo".
30-07-2008
Dynów. "Alicja w krainie czarów" na stacji kolejki
Stowarzyszenie De-Novo, mieszkańcy miasta Dynowa i okolic, zawodowi aktorzy, muzycy i plastycy oraz studenci szkół teatralnych mają zaszczyt zaprosić na spektakl plenerowy pt. "Alicja w krainie czarów".
30-07-2008
Poznań. Teatr A3 na Dziedzińcu Masztalarni
Spektakl "Plan lekcji" [na zdjęciu] Teatru A3 Kolekcjonerzy Wzruszeń zobaczymy w środę na Dziedzińcu Masztalarni w ramach cyklu Muzyka Plus Teatr na Dziedzińcach Zamkowych
29-07-2008
Hel. Monodram Komasy w remizie strażackiej
Teatr Letni w Helu zaprasza we wtorek na kolejny spektakl. Będzie to monodram Wiesława Komasy "Yorick, czyli spowiedź błazna" [na zdjęciu].
29-07-2008
Lublin. Weekend pełen festiwali
Imprezy kulturalne w Lublinie stają się alternatywą weekendowych wyjazdów za miasto nad jeziora. Do wyboru będziemy mieli: festiwal flamenco i festiwal opowiadaczy w Lublinie oraz festiwal filmowy w Kazimierzu.
28-07-2008
Słupsk. Rusza teatralna linia autobusowa
Czym dojechać, jak wrócić, gdzie zaparkować? - o takich problemach miłośnicy teatru z Bytowa i okolic mogą już zapomnieć. Specjalnie dla nich powstała specjalna linia autobusowa.
26-07-2008
Sanok. Festiwal Sztuki Mediawave
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mediawave odbędzie się po raz drugi w Sanoku.
26-07-2008
Węgajty. Teatr na łące
- Jesteśmy jak Cyganie, którzy przyjeżdżali z taborem i rozbijali obóz na wiejskiej łące. Kto chce, może się do nas przyłączyć - zaprasza Wacław Sobaszek, kierownik artystyczny festiwalu Wioska Teatralna w Węgajtach.
25-07-2008
Warszawa. 6. Chopiniana - Dni Fryderyka Chopina
Chopinowski teatr tańca, chopinowska piosenka, chopinowski koncert na szklaną harfę, czyli ponad 60 kieliszków - tak Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki reklamuje swój festiwal.
25-07-2008
Warszawa. Powstańcze oratorium
25-07-2008
Warszawa. Trwają Ogrody Muzyczne
O bogactwie i różnorodności tegorocznych Ogrodów Muzycznych świadczy choćby ich oferta na najbliższy tydzień. Widzowie będą mogli wybierać między awangardową Francoise Vanhecke lub primadonną klasycznej opery Anną Netrebko.
24-07-2008
Supraśl. II Europejski Młodzieżowy Festiwal Muzyczny "Gloria"
Wieczornym koncertem "Wysłuchaj nas, Panie" w kościele pw. Świętej Trójcy w Supraślu, niedaleko Białegostoku, rozpoczął się wczoraj II Europejski Młodzieżowy Festiwal Muzyczny "Gloria", który potrwa do niedzieli.
24-07-2008
Świnoujście. Finał FAMY
Dwa tygodnie zmagań studentów ze sztuką dobiegają końca. W sobotę poznamy laureatów i zobaczymy koncert finałowy z Andrzejem Smolikiem w roli głównej.
22-07-2008
Kołobrzeg. Festiwal Między Słowami
Rozpoczął się III Festiwal Między Słowami.
21-07-2008
Pabianice. Przegląd Teatrów Ognia i Grup Fireshow
Tłumy pabianiczan wypełniły amfiteatr w parku Wolności. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali igraszki z ogniem w wykonaniu mistrzów, którzy zjechali na pierwszy w Pabianicach Przegląd Teatrów Ognia i Grup Fireshow.
18-07-2008
Kołobrzeg. Festiwal "Między słowami"
Jan Peszek, Wojciech Kuczok i Olga Tokarczuk to największe gwiazdy zaczynającego się w sobotę kołobrzeskiego festiwalu "Między Słowami" .
18-07-2008
Warszawa. Agata Zubel wystąpi w Ogrodach Muzycznych
Agata Zubel [na zdjęciu], niekwestionowana liderka nowej muzyki i laureatka Paszportu "Polityki" chyba pierwszy raz wystąpi nie przed fanami awangardowych brzmień, ale na letnim festiwalu z masową widownią. Zapewne i tym razem odniesie sukces.
18-07-2008
Gdańsk. "Barricade Of Love" Bzdyla i Pink Freud
"Barricade Of Love" ma być wypadkową koncertu, spektaklu teatru tańca i happeningu. Postawimy na improwizację i spontaniczność - mówi Leszek Bzdyl [na zdjęciu] o wspólnym przedsięwzięciu Teatru Dada von Bzdulów i jazzowej kapeli Pink Freud.
17-07-2008
Gdańsk. Warsztaty i bilety na Festiwal Szekspirowski
Rozpoczęły się zapisy na warsztaty teatralne Festiwalu Szekspirowskiego. W tym roku nowe i bardzo ciekawe propozycje, oprócz warsztatów aktorskich, odbędą się zajęcia z fechtunku artystycznego, reżyserii świateł i dźwięku, tańca afrykańskiego i inne.
17-07-2008
Pabianice. I Ogólnopolski Przegląd Teatrów Ognia i Grup Fireshow
Plucie ogniem, grę na bębnach, żonglerkę płonącymi pochodniami i inne atrakcje będzie można zobaczyć w sobotę na I Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Ognia i Grup Fireshow.
16-07-2008
Rozsądnie zbuntowani
Amerykański choreograf Andros Zins-Browne wraz ze swoim zespołem na festiwalu Wrocław Non Stop pokazał "Limewire". Taneczny spektakl to opowieść o młodzieńczym buncie i jego miejscu we współczesnej kulturze - pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
15-07-2008
Elbląg. Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie
Wakacji nie mają aktorzy elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka. W lipcu i w sierpniu grają na wodzie i na lądzie w ramach plenerowej imprezy pn. III Warmińsko-Mazurskich Spotkań z Teatrem... na Wodzie. W poniedziałek 14 lipca byli w Ostródzie, gdzie prezentowali "Kolację dla głupca"[na zdjęciu].
15-07-2008
Gdańsk. Fakt ogłasza skandal na "Wybrzeżu Sztuki"
To kompletne szaleństwo! W centrum Gdańska pseudoartyści wystawili sztukę, w której jeden z nich przebrał się za Adolfa Hitlera. Jak można urządzać sobie takie zabawy w mieście, w którym naziści popełnili tyle zbrodni na Polakach!? Czy młodzi ludzie nie rozumieją, że to po prostu niedopuszczalne?
15-07-2008
Sopot. "Mewa" Ejfmana w Operze Leśnej
Z drżeniem serca, ale i dziką ciekawością oczekuję na "Mewę" Borisa Ejfmana, corocznego gościa Opery Leśnej w Sopocie.
15-07-2008
Szczecin. Letni sezon na dziedzińcach
W sierpniu na tradycyjny Letni Sezon Artystyczny zaprasza szczeciński Teatr Polski. Tym razem artyści prezentować się będą nie tylko - jak co roku- na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, ale też w nowej przestrzeni - dziedzińca Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej.
15-07-2008
Spektakle w plenerze mają swój urok
To są zupełnie inne spektakle. Rozgwieżdżone niebo, cykające świerszcze. Sceneria zamków powoduje, że Szekspir jest bardziej podobny do Szekspira. Wyjście z budynku w plener bardziej przemawia do widza i samego aktora - mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, o spektaklach prezentowanych podczas Warmińsko-Mazurskich Spotkań z Teatrem... na Wodzie.
14-07-2008
Gdańsk. Wybrzeże Sztuki wyszło na ulice
Hitler (w tej roli Michał Kowalski) na ulicy Długiej w Gdańsku, na schodach ratusza śpiewający znany przebój musicalu "Metro": Iść wciąż, aby sięgnąć do gwiazd. To jest mój cel - dosięgnąć chcę gwiazd, choć tak beznadziejnie daleki ich blask - zaszokował gdańszczan i turystów. Wcześniej widzowie wysłuchali przemówienia o podboju świata.
14-07-2008
Koszęcin. Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego
Zajęcia m.in. z tańca współczesnego, klasycznego, jogi oraz tańca żydowskiego i flamenco składają się na program Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego, która ruszy wkrótce w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie.
14-07-2008
Szczecin. Happening "Królowe Nocy szukają swoich tenorów"
Zainteresowanie jakie wzbudził wśród mieszkańców Szczecina heppening promujący koncert "Królowe Nocy", który 2 sierpnia odbędzie się na dziedzińcu zamkowym, zachęca nas do zorganizowania go raz jeszcze.
14-07-2008
Wrocław. Teatr Polonia na placu Gołębim
Warszawski teatr Krystyny Jandy zagości na wrocławskim rynku w ramach Festiwalu Wrocław Non Stop. "Lament na placu Konstytucji" [na zdjęciu] to spektakl oparty na tekście "Lament" Krzysztofa Bizio.
12-07-2008
Kraków. Rusza letnia scena Opery Kameralnej
Przybywa Krakowowi kolejna letnia scena, tym razem na dziedzińcu Krakowskiej Opery Kameralnej przy ul. Miodowej 15, czyli na tak modnym Kazimierzu. A zaprasza już w tę niedzielę o godz. 20.30 na widowisko muzyczne "Zapomniane bramy" [na zdjęciu].
12-07-2008
Wrocław. Performerzy "zatańczą" na wieży kościoła
W niedzielę na wieży kościoła św. Elżbiety będzie miał miejsce niezwykły pokaz akrobatyczny. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi znana z wielu międzynarodowych festiwali hiszpańska grupa teatralna Deambulants.
11-07-2008
Warszawa. Letni przegląd w Laboratorium Dramatu
Od jutra do 18 lipca w Laboratorium Dramatu można obejrzeć trzy spektakle: "Absynt", "Maestro" i "Malambo".
10-07-2008
Białystok. "Lato w teatrze" zawitało do BTL-u
Od poniedziałku w Białostockim Teatrze Lalek powstaje profesjonalna inscenizacja "Kopciuszka", którą przygotowują... amatorzy. Dzisiaj był płacz i zgrzytanie zębów, czyli przydział ról - mówi ze śmiertelnie poważną miną Andrzej Beya-Zaborski [na zdjęciu], aktor BTL-u, reżyser "Kopciuszka". - Oczywiście wszyscy chcieli być Kopciuszkami i królewiczami, a zabrakło chętnych do zagrania myszek.
10-07-2008
Warszawa. Opera dla najmłodszych
Seans operowy, treningi śpiewu pod okiem wirtuozów oraz możliwość uczestniczenia w chóralnym śpiewaniu - to tylko niektóre atrakcje Dziecięcych Ogrodów Muzycznych, które odbywać się będą w każdy czwartek lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego.
10-07-2008
XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz w Busku Zdroju
Tegoroczny XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz w Busku Zdroju był zdominowany przez sztukę wokalną. Wystąpiło wielu znakomitych śpiewaków z Polski: Barbara Kubiak, Anna Lubańska, Elżbieta Towarnicka, Eugenia Rezler, Wiesław Ochman, Adam Szerszeń, Ryszard Wróblewski, Dariusz Stachura, oraz z zagranicy: Gwendolyn Bradley i Janusz Wolny. Obok nich pojawiła się spora grupa młodych wokalistów, uczniów średnich szkół muzycznych - podsumowuje Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
09-07-2008
Ciało walczy z perkusją
Hubert Petit-Phar uczył się tańca u Maurice'a Bejarta, legendy francuskiej neoklasyki baletowej. Jego zespół wystąpił w Łodzi ze spektaklem "Nuances 3 - vois ou je vis" gromadząc w Teatrze Nowym niemal pełną widownię. Tego samego wieczoru dwa przedstawienia taneczne - "Crossroads" i "The Point of no Return" - pokazała rosyjski Natalia Kasparova Dance Company. Spektakle zagrano na międzynarodowym festiwalu Łódzka Fiesta Taneczna - pisze Monika Wasilewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
09-07-2008
Gdynia. Wakacje z Teatrem Muzycznym
W tym roku Teatr Muzyczny w Gdyni przygotował wyjątkową wakacyjną propozycję dla najmłodszych "Lato w Teatrze".
09-07-2008
Letni projekt teatralny dla dzieci i młodzieży
Białystok, Gdynia, Jelenia Góra, Olsztyn. Rusza zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego letni projekt teatralny dla dzieci i młodzieży.
09-07-2008
Sejny. Rozpoczyna się "Lato w Pograniczu"
Muzyka żydowska w wykonaniu Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, spektakle teatralne oraz jazz zagoszczą tego lata w Białej Synagodze w Sejnach na Suwalszczyźnie. We wtorek wieczorem rusza "Lato w Pograniczu".
09-07-2008
Srebrna Góra. IV Spotkania Cyrkowo-Teatralne
Jutro rusza festiwal cyrkowy w Srebrnej Górze - Środkowoeuropejskie Spotkania Cyrkowo-Teatralne. Popisy kuglarzy awansowały już do rangi sztuki
09-07-2008
Warszawa. Wakacje za kulisami Opery Narodowej
Wycieczka za kulisy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej [na zdjęciu] i koncerty muzyki z całego świata w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Po raz pierwszy dzieci spędzające wakacje w mieście mają szansę na wzięcie udziału w kilku cyklach muzycznych.
08-07-2008
Katowice nie są pustynią
- Prowadzenie kultury to nie kupowanie worka gwoździ, nie można sugerować się tylko niższą ceną - mówi nowa naczelniczka wydziału kultury w katowickim magistracie. Nie ukrywam, że to sposób myślenia, który będę chciała zmienić. Bo w Katowicach są twórcy, ludzie z pomysłami. Trzeba tylko umieć ich wysłuchać. Jeśli koncepcja będzie dobra, to trzeba tylko pomóc w jej realizacji - rozmowa z Edytą Sytniewską w Gazecie Wyborczej - Katowice.
08-07-2008
Warszawa. Laboratorium Dramatu gra w lipcu
Laboratorium Dramatu nie poddaje się wakacyjnemu marazmowi i zaprasza na sześć wieczorów ze współczesnymi polskimi sztukami.
07-07-2008
Elbląg. III Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem
14 lipca rozpoczną się III Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie, podczas których obejrzeć będzie można cztery tytuły z repertuaru elbląskiego Teatru: "Kolacja dla głupca", "A-na-wa-s spłyną obłoki" (na zdjęciu), "Cafe Sax" oraz "Policję".
07-07-2008
Jelenia Góra. Wakacje na scenie
W niezwykły sposób spędzą nadchodzące dwa tygodnie młodzi ludzie, którzy skorzystali z oferty Teatru Jeleniogórskiego. Będą realizować niecodzienny projekt, którego wielkim finałem będzie przedstawienie wystawione na deskach "Norwida"!
07-07-2008
Kulturalne lato w mieście już... zwodowane
Było pięknie, będzie jeszcze piękniej - tak można podsumować plenerowe atrakcje artystyczne minionego weekendu. Pierwsze w cyklu imprez kulturalnych, jakie miasto zaplanowało na tegoroczne lato. Teatralne czy baletowe spotkania na ulicach Częstochowy to dla nas nowość. Trzeba mieć nadzieję, że przyzwyczają się oni do plenerowych atrakcji i wyglądać ich będą niecierpliwie, szukając informacji, co, gdzie i kiedy będzie się działo - pisze Tadeusz Piersiak w Gazecie Wyborczej - Częstochowa.
07-07-2008
Nudnawe rozliczenie z PRL-em
"Faceci to gady!" - monodram Zbigniewa Pacury na Przeglądzie Letnia Scena Forum w Łodzi. Pisze Monika Wasilewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
07-07-2008
Wrocław. Lato z Teatrem na Bruku
Zagrać w sztuce z samym Charlie Chaplinem? Zobaczyć jak buduje się rekwizyty teatralne ze szczotek, wiader i kijów? We Wrocławiu trwa Lato z Teatrem Na Bruku.
05-07-2008
Warszawa. Szlagiery operetkowe w Teatrze na Wodzie
W najbliższą niedzielę w Teatrze na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się pierwszy z trzech letnich koncertów z cyklu "Salonik Warszawski. Operetki czar" organizowany przez Zarząd Oddziału Warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich.
04-07-2008
Białowieża. "Kolacja na cztery ręce" w Restauracji Carskiej
Wszystko jest możliwe - nawet spotkanie barokowych kompozytorów, Bacha i Haendla, w Carskiej Restauracji w Białowieży. Ciekawą propozycję ma dla widzów Teatr Dramatyczny. W sobotę na spektakl "Kolacja na cztery ręce" zaprasza właśnie do Białowieży, do restauracji stylizowanej na czasy, gdy połową Europy władał car.
04-07-2008
Częstochowa. "Ostatni marsz" Teatru Prawdziwego z Bielawy
Ten spektakl oglądali już widzowie w Anglii, Grecji, Niemczech, Belgii, Holandii i Włoszech. Teraz kolej na nas.
04-07-2008
Katowice. Od jutra Letni Ogród Teatralny
Spektakle, koncerty, występy kabaretów oraz przedstawienia dla dzieci wypełnią program wakacyjnych weekendów w Katowicach w ramach 10. Letniego Ogrodu Teatralnego (LOT).
04-07-2008
Łódź. Weekend z kulturą
Weekend w Łodzi i okolicach zapowiada sporo atrakcji. Szczególnie ciekawa jest oferta muzyczna.
04-07-2008
Sejny. Kulturalne lato w Ośrodku Pogranicze
Zaczęła się kanikuła, koniecznie trzeba jechać do Sejn. Przez cały lipiec i sierpień mnóstwo tam koncertów, spektakli i spotkań. Zaprasza Ośrodek Pogranicze.
03-07-2008
Lądek Zdrój. Trwa Lato Baletowe
Międzynarodowy Festiwal Tańca - X Lądeckie Lato Baletowe jest imprezą cykliczną, o zasięgu międzynarodowym. Miejscem wydarzenia jest urokliwy Lądek Zdrój, najstarsze uzdrowisko w Polsce i jedno z najstarszych w Europie.
02-07-2008
Dolny Śląsk. Festiwale teatralne i cyrkowe w plenerze
Kiedy zaczynają się wakacje teatry się zamykają, a aktorzy wychodzą na ulice - w piątek na Dolnym Śląsku startuje sezon festiwali plenerowych.
02-07-2008
Kraków. Premiera i przegląd przedstawień Teatru Mumerus
5 i 6 lipca o godzinie 20 Stowarzyszenie Teatr Mumerus zaprasza na premierę spektaklu plenerowego "Jarmark cudów" na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego (Kraków, ul. Krakowska 46, wejście od. ul Trynitarskiej), a od 6 do 10 lipca na przegląd wszystkich premier Teatru Mumerus zrealizowanych w latach 2005 - 2008.
02-07-2008
Łódź. Letnia Scena Forum od dziś
W Śródmiejskim Forum Kultury rozpoczyna się dziś przegląd Letniej Sceny Forum. Do końca wakacji, dwa razy w tygodniu można oglądać spektakle, recitale i programy kabaretowe. Większość - o miłości...
02-07-2008
Szczecin. "Eine kleine" w schronie pod dworcem
W dniach 1-6 lipca spektakl "Eine kleine" będzie prezentowany w schronie pod Dworcem Głównym PKP w Szczecinie.
02-07-2008
Wrocław. Teatry na festiwalu Wrocław Non Stop
Choć na tegorocznym Wrocławiu Non Stop możemy oglądać głównie artystów z zagranicy, wystąpią także Wrocławianie. W najbliższych dniach możemy oglądać weteranów festiwalu - Grupę Ad Spectatores i formację Scena Witkacego.
02-07-2008
Zielona Góra. Kuglarze i akrobaci rządzą na deptaku
Zielonogórskie Lato Muz Wszelakich rozpoczął festiwal BuskerBus. Na deptaku stanęło sześć przystanków. Na każdym sztukmistrze, muzycy i akrobaci.
01-07-2008
Gdańsk. Polonia z "Lamentem" na Festiwalu Gwiazd
To będzie 13. edycja, ale trzecia odbywająca się w Trójmieście. Festiwal Gwiazd rusza 3 lipca, a program czterodniowej imprezy kipi aż od wielkich wydarzeń artystycznych i rozrywkowych, wystaw, spektakli, przeglądów, koncertów. No i gwiazd, oczywiście, z których te największe to w przypadku kina Roman Polański, a muzyki - Krzysztof Penderecki.
01-07-2008
Kraków. V Białoprądnicki Teatr Ogrodowy
Nawiązanie do idei teatru ogrodowego powstałego w okresie baroku. W poniedziałkowe wieczory lipca i sierpnia w parkowej scenerii dworku wystawiane są różnorodne spektakle - komediowe, liryczne i muzyczne, z ciekawą scenografią oraz efektami audiowizualnymi.
01-07-2008
Poznań. Zamkowe lato z muzyką i teatrem
Z początkiem lata muzyka i taniec przenoszą się w plener - czyli na Dziedzińce CK Zamek. I na pewno będzie warto się tam wybrać, bo ciekawych propozycji muzycznych i teatralnych na pewno tam nie zabraknie.
01-07-2008
Toruń. Bydgoska "Carmen" w Fosie Zamkowej
Pod gołym niebem, obok średniowiecznych murów, zaprezentuje się Carmen.
01-07-2008
Warszawa. Letnia Scena Muzyczna w CBA
Letnia Scena Muzyczna 2008 to już trzecia edycja projektu muzycznego, goszczącego na scenach Centralnego Basenu Artystycznego w Warszawie. W tym roku muzyka popłynie nurtem: "wrocławskim" - gośćmi będą laureaci 29. Przeglądu Piosenki Aktorskiej Wrocław 2008; jazzowym - zespół Tigrita Project i Trzy Dni Później; soulowo-funkowym - wspaniali DJ-e z całej Polski; salsowo - taneczno - filmowym - m.in. Buena Vista Social Club, Habana Blues i Noce z salsą oraz niespodziankowym.
01-07-2008
Wrocław. Ciekawy projekt Rimini Protokoll na Wrocław Non Stop
Niezwykły projekt teatralny przywieźli na festiwal Wrocław Non Stop artyści z niemieckiej formacji Rimini Protokoll. Jesteśmy w nim równocześnie widzami i aktorami dwuosobowego spektaklu.
30-06-2008
Dzień Wiesława Ochmana
Pierwszy dzień XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. K. Jamroz w Busku Zdroju należał bez reszty do tego znakomitego artysty śpiewaka od samego początku związanego z tą imprezą. To właśnie między innymi jemu zawdzięcza ona swoją renomę i rangę artystyczną - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
30-06-2008
Łódź. Letnia Scena Forum
Po raz dziesiąty idzie w górę kurtyna Letniej Sceny Forum. Tradycyjnie w wakacyjne środy i czwartki, żeby nie zabierać szansy na weekendowe wyjazdy i działkowy relaks, Śródmiejskie Forum Kultury czeka na widzów. Oferta obejmuje małe formy teatralne i kabaretowe.
29-06-2008
Kraków. W Nowym premiera Młodej Sceny Letniej
29 czerwca kolejna premiera w ramach Młodej Sceny Letniej: "Podsłuch" na podstawie "Tam, gdzie kląska wilga" i "Podsłuchu" Herberta Bergera reżyserii Marii Spiss.
28-06-2008
Wrocław. Kulturalne lato
Lato w mieście? Tylko wyjątkowy maruda może narzekać. Właśnie zaczyna się wielotygodniowy maraton koncertów, spektakli, wystaw i filmów
27-06-2008
Gdańsk. XII Feta poważna i zaangażowana
Kilkadziesiąt spektakli w ciągu pięciu dni - w połowie lipca rusza XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Tym razem program imprezy zdominują przedstawienia dotykające istotnych problemów naszego świata.
27-06-2008
Gdynia. Scena Letnia w Orłowie bez premiery
Po raz pierwszy od 13 lat, odkąd na plaży w Gdyni Orłowie działa Scena Letnia Teatru Miejskiego, nie będzie premierowego spektaklu. Widzowie muszą zadowolić się ubiegłorocznymi przedstawieniami i powtórkami imprez towarzyszących.
27-06-2008
Kraków. Festiwal debiutów w Barbakanie
Premierą opery "Wesele Figara" [na zdjęciu] Mozarta w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej rozpocznie się dziś w Krakowie Festiwal Barbakan.
27-06-2008
Kraków. Od jutra Festiwal Kultury Żydowskiej
Od 20 lat na Kazimierzu spotykają się wielbiciele kultury żydowskiej z całego świata. Cel organizatorów krakowskiego festiwalu pozostaje niezmienny: przede wszystkim uczyć.
27-06-2008
Łódź. X wakacje z lalkami u Pinokia
27-06-2008
Olsztyn. Demoludy, festiwal postsowieckiego teatru
Katarzyna Figura z monodramem "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" [na zdjęciu] według prozy Oksany Zabużko będzie reprezentować Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Demoludy. Strefa tożsamości".
27-06-2008
Wrocław. Festiwal Wrocław Non Stop od niedzieli
W niedzielę [29 czerwca] zaczyna się wielkie wrocławskie święto - festiwal Wrocław Non Stop.
27-06-2008
Z ulicznej sztuki da się żyć
Buskerów łączy swoboda, kapelusz i dobra zabawa. Wszędzie gdzie się pojawiają, wywołują rogale na buziach dorosłych i głośny śmiech dzieciaków. - Żyjemy w ponurym kraju, gdzie istnieje obowiązek noszenia nosa na kwintę. Musimy powolutku kruszyć ten mur. I tak dobrze, że nie ma większych problemów z publicznością - mówi Jerzy Dąbkowski, szczudlarz z Jelcza-Laskowic w Nowej Trybunie Opolskiej.
26-06-2008
Bydgoszcz. Kulturalne lato w mieście
Występy teatrów ulicznych, popisy bluesmanów, koncerty jazzowe, spektakle dla dzieci i spotkania z poezją - bydgoskie instytucje kulturalne zapraszają na Artystyczne Lato.
26-06-2008
Łódź. Teatralne wydarzenia lata
Choć w okresie wakacyjnym łódzkie sceny pustoszeją, teatromani nie będą musieli wyjeżdżać, żeby zobaczyć ciekawe spektakle dobrych zespołów. Latem startuje w mieście kilka teatralnych imprez i przeglądów.
24-06-2008
Katowice. Letni Ogród Teatralny także dla najmłodszych
Otwarto już listę zapisów na bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży organizowane w ramach 10 edycji Międzynarodowego Letniego Ogrodu Teatralnego.
24-06-2008
Kraków. Teatr na Festiwalu Kultury Żydowskiej
Po ubiegłorocznej przerwie do programu festiwalu powraca teatr - zobaczymy cztery przedstawienia.
23-06-2008
Busko-Zdrój. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz
Sopranistka Gwendolyn Bradley będzie jedną z gwiazd XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, który rozpocznie się w sobotę w Busku-Zdroju.
23-06-2008
Bytom. Atrakcje tegorocznej Konferencji Tańca
Występy zespołów i artystów z całego świata, warsztaty egzotycznych technik tanecznych, otwarty konkurs street dance - to tylko niektóre atrakcje XV Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, które odbędą się od 29 czerwca do 12 lipca w Bytomiu.
23-06-2008
Grube ryby", czyli rarytas, ciastko z Kremem!
Krystyna Janda przygotowuje w Teatrze Polonia na 28 czerwca premierę "Grubych ryb" Michała Bałuckiego. Dlaczego zdecydowała się na tę sztukę? Jakie ma następne plany? Co będzie się działo latem na placu Konstytucji? - opowiada Dorocie Wyżyńskiej w Gazecie Wyborczej, dodatku Warszawa.
23-06-2008
Lublin. Po nocy sztukmistrzów
Efektownym akcentem zakończył trwający od piątku do niedzieli pierwszy Festiwal Sztukmistrzów w Lublinie.
23-06-2008
Łańcut. Zapisy na Warsztaty teatralne "Doznania II
21 lipca - 3 sierpnia
23-06-2008
Warszawa. Manifest Esther Vilar na placu Konstytucji
Po sukcesie "Lamentu na placu Konstytucji" Teatr Polonia zaprasza latem na kolejne przedstawienie uliczne, tym razem będzie to sztuka "Starość jest piękna"
23-06-2008
Zamość. Ruszyło Lato Teatralne
Do 6 lipca trwał będzie na Rynku Wielkim w Zamościu festiwal spektakli plenerowych Zamojskie Lato Teatralne.
21-06-2008
Lublin. Pierwszy Festiwal Sztukmistrzów
Barwnym korowodem z placu Litewskiego do namiotu cyrkowego na błoniach pod Zamkiem rozpoczął się w piątek wieczorem pierwszy, trzydniowy Festiwal Sztukmistrzów w Lublinie.
21-06-2008
Niepołomice. "Baron cygański" na hipodromie
Cygańskie rytmy i wiedeńskie walce, wielkie namiętności i małe intrygi - tak będzie wyglądała plenerowa premiera operetki "Baron cygański" Johanna Straussa, przygotowana przez Operę Krakowską, w ramach XII Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. Spektakle odbędą się w plenerze, na hipodromie obok zamku w Niepołomicach, w cztery kolejne wieczory: 21,22,23,24 czerwca, o godz. 20.
21-06-2008
Sopot. Lato Pintera w Atelier
To już piętnaste Lato Teatralne sceny Atelier w Sopocie. W tym roku mija też 19 lat, odkąd teatr został powołany do życia przez Andre Ochodlo. - Za rok wielki jubileusz. Zobaczymy, czy się spotkamy, wszystko w rękach Boga - mówi twórca, spoglądając w punkt między niebem a sufitem.
21-06-2008
Wrocław. Legendy miasta z Bajkobusa
Nieszczęśliwa czarownica, ludwisarz wyrabiający najpiękniej brzmiące dzwony czy niewinny czeladnik, którego mistrz zabił w gniewie, to bohaterowie zbioru "Mostek Czarownic. Baśnie wrocławskie" Mariusza Urbanka. W niedzielę aktorzy Teatru Lalek pokażą spektakl oparty na tych legendach.
21-06-2008
Wrocław. Zawitał "Buskerbus"
Akrobaci, magicy, śpiewający performersi, mimowie i specjaliści od puszczania baniek mydlanych. To tylko garstka spośród siedemdziesięciu artystów ulicznych, którzy przyjadą do Wrocławia w ramach 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej "Buskerbus".
21-06-2008
Kraków. Wyjazdy teatrów
Zaczyna się sezon letnich festiwali teatralnych - oto, gdzie w najbliższym czasie można zobaczyć krakowskie przedstawienia.
21-06-2008
Poznań. Odliczanie przed startem Malty
Finałowe odliczanie przed startem 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" 2008 rozpoczęte. Już w poniedziałek multikulturowy klosz na sześć dni przykryje stolicę Wielkopolski. Zamieni miasto w stolicę światowej sztuki.
20-06-2008
Kraków. Wkrótce Przegląd Teatrów Jednego Aktora
Po raz ósmy już - bo też pomysł się co roku sprawdza - Nina Repetowska [na zdjęciu] wraz ze swoim Krakowskim Teatrem Faktu zaprasza na Przegląd Teatrów Jednego Aktora. W jego ramach od 1 do 29 lipca, w kolejne wtorki i czwartki, pokazanych zostanie dziewięć spektakli, w tym osiem kobiecych monodramów.
20-06-2008
Szczecin. IX Festiwal Artystów Ulicy
150 artystów z 12 krajów zagości na miejskich placach, skwerach, w parkach i teatrach. 2 lipca rozpoczyna się w Szczecinie IX Festiwal Artystów Ulicy.
20-06-2008
Warszawa. Letnie premiery Teatru Polonia
Teatr Polonia nie zwalnia tempa. Na wakacje planuje dla swoich widzów dwie premiery: "Grube ryby" i "Starość jest piękna".
20-06-2008
Warszawa. Ósma edycja festiwalu Ogrody Muzyczne
Ósmą edycję festiwalu Ogrody Muzyczne opanowała Francja. A początek zapowiada się iście królewski. Na koncercie inauguracyjnym wystąpi chór Accentus, pierwszą prezentowaną operą będzie XVIII-wieczna "Platea" Rameau.
19-06-2008
Bytom. Noc Świętojańska z plenerową "Halką"
Urząd Miejski w Bytomiu, Opera Śląska, Bytomskie Centrum Kultury oraz Dolomity - Sportowa Dolina zapraszają na Bytomską Noc Świętojańską, imprezę, która jest uwieńczeniem Święta Miasta.
19-06-2008
Kraków. Rusza Festiwal Ars Cameralis
Widowiskiem muzycznym "Świtezianki" - według "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, będącym muzyczno-poetycką wyprawą nad jezioro Świteź - rozpocznie się jutro w Krakowie V Letni Festiwal Krakowskiej Opery Kameralnej "Ars Cameralis".
19-06-2008
Kraków. Teatry grają także latem
Sezon teatralny powoli się kończy, co nie znaczy, że latem nie będzie czego oglądać. Panował będzie repertuar lżejszy, odpowiedni na upalne wieczory. I przedstawienia w plenerze.
19-06-2008
Wrocław. Nowy letni festiwal
Już prawie dwustu wykonawców zgłosiło się do udziału w nowym wrocławskim festiwalu. I ciągle zgłaszają się kolejni.
19-06-2008
Zielona Góra. Lato Muz Wszelakich
Kolejne lato w Zielonej Górze muzy spędzą pracowicie. Grasować będą w okolicy deptaka, czasami przejdą się do Amfiteatru czy Zaułku Artystów. 1 lipca oficjalnie rusza Lato Muz Wszelakich
18-06-2008
Częstochowa. Rusza letnia scena przed "Sieniem"
Wyremontowana III Aleja stanie się miejscem letnich imprez plenerowych. Wprawdzie nie codziennie - jak zbyt optymistycznie zapewniali zimą magistraccy urzędnicy - ale w weekendy na pewno nie będzie wiać nudą.
18-06-2008
Kraków. Baw się latem na Rynku
Tegoroczne wakacje najlepiej spędzić na...krakowskim Rynku Głównym i w jego okolicach. W kalendarzu imprez kulturalnych pod Wawelem aż kipi od ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu.
17-06-2008
Białystok. Kompania Doomsday rusza w świat
Kompania Doomsday tradycyjnie zaczyna letni objazd. Już w piątek 19 czerwca w Rzymie na Roma Teatro Festival zostanie zaprezentowany spektakl "Kąsanie" - zaproszony tam jako laureat Tczewskich Zdarzeń - jest to pokaz specjalny.
17-06-2008
Łódź. Wakacje z lalkami
10. jubileuszowa wystawa "Wakacje z lalkami" w Teatrze Pinokio jest największą do tej pory. - Kierowałam się emocjami. To lalki, do których mam najwięcej serca - mówiła na wernisażu kuratorka ekspozycji, Elżbieta Iwona Dietrych, scenograf Pinokia.
17-06-2008
Międzyzdroje. "Gala Gwiazd" w hołdzie Gustawowi Holoubkowi
Odsłonięcie ławki poświęconej pamięci Gustawa Holoubka będzie najważniejszym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu "Gala Gwiazd", który odbędzie się w dniach 1-4 lipca w Międzyzdrojach.
17-06-2008
Olsztyn. W lipcu Festiwal "Demoludy"
Od 8 do 11 lipca w olsztyńskim teatrze im. Jaracza będzie odbywał się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy. Strefa tożsamości". Oprócz polskich teatrów zaprezentują się teatry z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Litwy i Mołdawii.
13-06-2008
Kraków. Dziewiąty sezon Letniej Sceny przy Pompie
15 koncertów - od dziś do 27 lipca - odbędzie się na Scenie przy Pompie Teatru im. J. Słowackiego.
13-06-2008
Szczecin. Sylvia Plath w Kanie i we wsi Stawno
"Najcudowniejszą rzeczą na świecie jest cień, miliony ruchomych kształtów i zaułków cienia. Cień w szufladach biurek, w walizkach, pod domami, pod kamieniami, pod powiekami ludzi, pod ich uśmiechami. I jeszcze długie, długie kilometry cienia po ciemnej stronie naszego globu
12-06-2008
Białystok. W niedzielę otwarcie Piwnicy Lalek
W żadnym polskim teatrze nikt z zewnątrz nie może buszować po składzie lalek i dekoracji. A w Białostockim Teatrze Lalek bezkarnie będzie można czynić to już od niedzieli. I wszystkiego dotykać! Otwarte magazyny teatralne to pierwszy taki projekt w Polsce.
12-06-2008
Bydgoszcz. Opera Nova na walizkach
Sztuka w Księstwie Luksemburskim i pod gołym, toruńskim niebem - Opera Nova pożegna tegoroczny sezon w podróży. "Madama Butterfly" [na zdjęciu] i "Carmen" podbiją publiczność - zapowiada bydgoski zespół.
12-06-2008
Kraków. Letni Festiwal Opery w plenerach
Plenerowa premiera "Barona cygańskiego" Johanna Straussa na Zamku w Niepołomicach [na zdjęciu]. "Rigoletto" Giuseppe Verdiego z Andrzejem Dobberem - gwiazdą największych scen operowych świata w roli tytułowej. Najsłynniejsze arie operowe wykonywane przez wybitnych polskich solistów na dziedzińcu Zamku Wawelskiego.
12-06-2008
Warszawa. Festiwal Sztuki Otwartej Wisłostrada
Z Maciejem "Maćko Korbą" Cierlińskim rozmawia Marcin Flint. W piątek i sobotę na Cyplu Czerniakowskim usłyszymy, co potrafi wirtuoz liry korbowej, towarzyszyć będzie teatrowi tańca mufmi. Życie Warszawy rozmawia z nim o Festiwalu Sztuki Otwartej Wisłostrada, ale też o zgrzytających mechanizmach, demonizmie Syrenki i spodziewanych niespodziankach.
12-06-2008
Warszawa. Lato w stolicy
Na 25 tys. dzieci, które nie wyjeżdżają nigdzie na wakacje, czekają w mieście zajęcia sportowe i plastyczne, a także darmowe wycieczki na basen i do zoo. W lipcu na dziedzińcu Zamku Królewskiego w ramach "Dziecięcych Ogrodów Muzycznych" odbywać się będą pokazy opery Ravela "Dziecko i czary".
11-06-2008
Kraków. Letni Festiwal Opery
XII Letni Festiwal Opery Krakowskiej rozpoczyna się w niedzielę. Dwanaście festiwalowych wieczorów - do 11 lipca - wypełnią przedstawienia w plenerze i w teatrze, z gościnnymi występami gwiazd.
11-06-2008
Kraków. Młoda Scena Letnia w Nowym
Od 2006 roku Teatr Nowy organizuje letni festiwal teatralny młodego teatru.
09-06-2008
Szczecin. Nadciąga uliczny karnawał
Będą egzorcyzmy i kobieta o dwóch głowach, pojawią się Musafir i Mitsoura, a miejskie place nabiorą metafizycznego charakteru za sprawą... gwiazd Pasa Oriona. To nie żaden cyrk dziwolągów ani główne wątki powieści fantastycznej, to nadciąga Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy, który od 2 do 5 lipca zawładnie Szczecinem.
06-06-2008
Łódź. Wakacje z lalkami u Pinokia
Czyżby lalki z łódzkiego Teatru Pinokio znowu nie zasłużyły na wakacje? Nic z tych rzeczy. Intensywnie popracują do końca lipca, a w sierpniu udadzą się na zasłużony odpoczynek.
05-06-2008
Opole. Wkrótce projekt Ocean miasta
14 czerwca w Opolu odbędzie się projekt autorstwa francuskiego tancerza Pierra Deloche Ocean Miasta. Polska premiera projektu miała miejsce w Krakowie 20 października [na zdjęciu], uczestniczyło w nim 180 osób.
05-06-2008
Szczecin. Warsztaty Kany i Stella Polaris
Norweska grupa teatralna Stella Polaris [na zdjęciu] od trzech lat odwiedza Szczecin i bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Artystów Ulicy. Zaprzyjaźni z Teatrem Kana w tym roku zaprosili szczecinian do udziału w projekcie artystycznym, zainspirowanym odkryciem najstarszych grobów królów wikingów.
04-06-2008
Katowice. Opera i balet w parku Kościuszki
To już czerwcowa tradycja, że jeden weekend w Katowicach spędza się w "operze pod chmurką", czyli w parku im. T. Kościuszki. Dzieje się tak za sprawą cyklicznych "Katowickich Spotkań Opery, Baletu, Operetki", które w tym roku odbędą się w dniach od 6 do 8 czerwca.
04-06-2008
Słupsk. 100-osobowy "Amadeusz" na placu Zwycięstwa
Tak wielkiego przedsięwzięcia jeszcze w historii słupskiej sceny nie było. Rozpoczęły sie próby do przedstawienia pt. "Amadeusz". Historię konfliktu dwóch kompozytorów - Salieriego i Mozarta - zobaczymy w sierpniu.
02-06-2008
Łódź. Teatralne wakacje w Manufakturze
Wszystkich, którzy pamiętają kapitalne plenerowe spektakle zeszłego lata, Manufaktura zaprasza w wakacje na jeszcze większe wydarzenia teatralne. W dwa miesiące letniej kanikuły Rynek stanie się sceną cyklu plenerowych przedstawień "Przyjaciele Nowego wychodzą na ulice".
31-05-2008
Poznań. Eko Malta
Czy sztuka może powstrzymać topnienie lodowców? Owszem, jeśli akcję masowego gaszenia żarówek uznamy za spektakl.
28-05-2008
Poznań. Nowy spektakl Strefy Ciszy na Malcie
Od ich ostatniej premiery - spektaklu "Nauka latania" - minęły dwa lata. Wtedy posadzili widzów na więziennych pryczach i nakarmili ich... chrupkami kukurydzianymi. Czym zaskoczą nas tym razem? "Salto Mortale" Teatru Strefa Ciszy zobaczymy po raz pierwszy 25 czerwca, podczas festiwalu Malta.
26-05-2008
Poznań. Program i budżet 18. Malty ujawnione
Czym zaskoczy i zachwyci nas tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta? Spektaklem w tramwaju lub parku, finałowym koncertem Elvisa Costello? Lada dzień ruszy sprzedaż biletów na osiemnastą edycję imprezy.