powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Projekt Scena Światoczuła

W Domu Kultury "Rakowiec" powstał projekt Sceny Światoczułej - otwartej dla teatru studenckiego, offowego, zaangażowanego.

SCENA ŚWIATOCZUŁA adresowana jest z jednej strony do studenckich i offowych teatrów, z drugiej - do młodego, poszukującego widza. Przy czym zakładamy, że o wieku naszych odbiorców nie stanowi metryka, ale ciekawość świata i otwartość na dialog z drugim człowiekiem.

Scena Światoczuła ruszy na 3 ważnych dla nas poziomach:

A. TEATR : GRAMY- spektakle teatru studenckiego, młodego i poszukującego

(X 2012 - VI 2013)

B. TEATR : NAŚWIETLAMY - dyskusja po spektaklu / forum wymiany myśli w Internecie

(X 2012 - VI 2013)

C. TEATR : UTRWALAMY - teatralne warsztaty edukacyjne dla pasjonatów teatru

(III-V 2013)

TEATR : GRAMY

Od października 2012 do maja 2013 na Scenie Światoczułej w Domu Kultury "Rakowiec" pokażemy 9 starannie dobranych spektakli. Interesuje nas teatr młody, poszukujący, offowy, zaangażowany, studencki. Taki, który może czerpać ze współczesnej dramaturgii, literatury, poezji. Taki, który chciałby mówić o istotnych problemach dotyczących nas wszystkich "tu i teraz". Taki wreszcie, który eksperymentuje, szuka własnego języka, zadaje pytania, wsadza kij w mrowisko, ale też umie się zabawić. Krótko mówiąc: teatr czuły na świat, który nas otacza i który nas kształtuje.

TEATR : NAŚWIETLAMY

Młody teatr poszukujący to coś więcej. Z czasem może się stać miejscem do życia, azylem, przestrzenią intymną. Chcemy o nim swobodnie porozmawiać, dlatego po każdym spektaklu zapraszamy do dyskusji w tym samym gronie widzów i twórców. Przedłużeniem naszych rozmów będzie Forum Światoczułych, założone w Sieci, otwarte na Wasze głosy, refleksje i uwagi. Forum ruszy od października 2012 r.

TEATR : UTRWALAMY

Żeby mówić i pisać o teatrze, nie wystarczą intuicja i emocje, niezbędna jest także wiedza. Podczas dyskusji po spektaklach oraz w ramach Forum Światoczułych będziemy chcieli rozpoznać Wasze potrzeby i zainteresowania. W pierwszym kwartale 2013 r. wszystkim chętnym zaproponujemy teatralne warsztaty edukacyjne, po których analiza obejrzanego spektaklu nie będzie już dla Was czysto teoretycznym zagadnieniem.

UCZESTNICY PROJEKTU

TEATRY OFFOWE i STUDENCKIE - zgłaszajcie się! Ta scena jest dla Was.

- każdy teatr nieprofesjonalny, studencki, offowy może się zgłosić do udziału w projekcie;

- komisja kwalifikacyjna dokonuje wyboru zgłoszeń na podstawie przesłanej dokumentacji (opis spektaklu, nagranie, zdjęcia, tekst sztuki) oraz indywidualnego kontaktu z twórcami;

- równocześnie komisja kwalifikacyjna DK "Rakowiec" może z własnej inicjatywy zaprosić teatr do udziału w projekcie;

- zespołom udostępniamy scenę DK "Rakowiec" na max. 2 próby przed przedstawieniem, w tym 1 próbę z akustykiem/oświetleniowcem;

- w ramach Sceny Światoczułej po spektaklu zespół teatralny bierze udział w moderowanej dyskusji z udziałem publiczności, tj. młodzieży oraz wszystkich otwartych na dialog na temat teatru.

ZOSTAŃ NASZYM WIDZEM

Scena Światoczuła to może być krok do prawdziwej samodzielności w myśleniu o teatrze. Krok w stronę otwartego wyrażania swojego zdania na temat spektaklu, który znajduje się bardzo blisko Ciebie. Wspólnie możemy poczuć, jak znika symboliczna czwarta ściana między widzem i aktorem. Jesteś uczniem, studentem lub bez względu na metrykę - widzem młodym duchem? To znaczy, że jesteś też naszym idealnym odbiorcą, gotowym do indywidualnego i osobistego spotkania z teatrem.

Zapraszamy na cykl niekonwencjonalnych, teatralnych seansów w DK "Rakowiec".

Prosimy o rezerwacje dla grup więcej niż 10-osobowych. Zachęcamy do stałej współpracy nauczycieli, uczniów i studentów.

Wstęp na przedstawienia jest wolny.

Zgłoszenia, pytania:

Joanna Wojdowicz, joanna.wojdowicz@oko.com.pl, tel. 22-823-66-97.

Organizator:

DOM KULTURY "RAKOWIEC"

filia Ośrodka Kultury Ochoty

02-114 Warszawa, ul. Wiślicka 8

tel. 22-823-66-97; 22-823-66-72

www.rakowiec.art.pl