powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Gob Squad na Open'erze

Nowy Teatr, obok "Aniołów w Ameryce", jako kurator programu teatralnego na Open'erze pokaże również performance międzynarodowego kolektywu teatralnego Gob Squad.

Gob Squad działa od 1994 roku. Od samego początku zespół interesował się nie tyle samym teatrem, co połączeniem performensu, happeningu, instalacji i filmu w konfrontacji z realnymi sytuacjami życiowymi. Dlatego też zespół daleki jest od realizowania swoich szalonych projektów w instytucjach artystycznych. W większości przypadków artyści wybierają raczej niekonwencjonalne miejsca: biuro w popularnym work center (Work, 1995), sklep z meblami (An Effortless Transaction, 1996), stację metra (15 Minutes To Comply, 1997), mini-bus (Where Do You Want To Go To Die, 2000) czy hotelowy pokój (Room Service, 2003). Poszukują sytuacji, w których toczy się prawdziwe życie miasta; gdzie prywatność zderza się z tym, co publiczne, a fikcja przenika się z rzeczywistością; szukają zdarzeń, poprzez które - dzięki swoim zdolnościom improwizacyjnym oraz nowym technikom multimedialnym - mogą obnażać absurdy nowoczesnego społeczeństwa, śmieszność i smutek, piękno i dziwactwo.

Po kilkunastu latach razem mówią o sobie tak:

"Gob Squad to siedmiogłowy potwór, artystyczny kolektyw, który ma siedmiu dyrektorów. Schizofreniczna tożsamość, wielorako zaburzona osobowość - biseksualna, bi-narodowa i bilingwistyczna. Hermafrodyta siedmiu kontrolowanych freaków. Grupa, rodzinny patchwork i socjalna utopia".

"Najnowszy projekt angielsko-niemieckiej grupy artystycznej Gob Squad (premiera w Berlinie w kwietniu 2011), który powstał w koprodukcji z belgijskim teatrem Campo, odniósł natychmiastowy sukces, i - jak możemy przeczytać na internetowej stronie zespołu - sprzedaje się szybciej niż jakakolwiek ich wcześniejsza produkcja. Spektakl, w którym występują belgijskie dzieci w wieku od dziewięciu do czternastu lat, objeżdża Europę, a wkrótce pokazany zostanie także w Korei. Jest ostatnią częścią trylogii Campo, którą tworzą spektakle z udziałem dzieci (dwa wcześniejsze w reżyserii Tima Etchellsa to Übung oraz That Night Follows Day), natomiast to pierwszy projekt międzynarodowego kolektywu, w którym nie występują sami jego twórcy." (Magda Stojowska, Didaskalia)

"(...) brytyjsko-niemieccy performerzy z Gob Squad w swoim przedstawieniu 'Before your very eyes' angażują grupę dzieci, które w różnych przebraniach prezentują kompletny zarys ludzkiego życia od młodości aż do śmierci - dla starszych widzów jest to kapitalna okazja, by z zewnątrz spojrzeć na swoje problemy egzystencjalne, młodszym ukazuje przestrzeń do samookreślenia" (Christian Rakow, www.nachtkritik.de)

http://www.gobsquad.com/

***

"Before your very eyes"

premiera kwiecień 2011

Koncepcja, design, reżyseria - Gob Squad (Johanna Freiburg, Sean Patten, Berit Stumpf, Sarah Thom, Bastian Trost & Simon Will)

Kostiumy: An Breughelmans & Gob Squad

Dźwięk: Sebastian Bark, Jeff McGrory & Gob Squad

Obsada w Gdyni: Fons Dhossche, Maurice Belpaire, Ramses De Ruyck, Robbe Langeraert, Tasja Doom, Zoe Breda, Aiko Vanparys

Produkcja: GOB SQUAD, BERLIN (DE) & CAMPO, GHENT (BE) / WWW.CAMPO.NU

Koprodukcja: Hebbel van Ufer, Berlin; Fft Düsseldorf; Noorderzon / Grand Theatre Groningen; Next Festival, Eurometropole Lille-Kortrijk-Tournai +Valenciennes; Künstlerhaus Mousonturm, Frankfurt