powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Plakat Horowitza do "Korczaka"

Ryszard Horowitz, wybitny polski artysta, jest twórcą plakatu do musicalu "Korczak" Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki. Polska prapremiera tej inscenizacji planowana jest na 29 września, w drugi dzień uroczystej inauguracji nowego gmachu OiFP przy ul. Odeskiej w Białymstoku.

Plakat Ryszarda Horowitza jest utrzymany w szarej tonacji, zupełnie odmiennej od tego, do czego przyzwyczaił nas sam artysta w innych swoich pracach: pełnych barw i eksperymentów z formą i cyfrową fotografią.

Tutaj na pierwszym planie widzimy leżące na polnej drodze duże zdjęcie, portret samego Janusza Korczaka: pomięte, przydeptane - jakby tuż przed chwilą przeszedł po nim spieszący się gdzieś tłum. Na dalszym planie leżą na wpół zakopane w piasku fragmenty dwóch dziecięcych lalek - symbol dramatu człowieka, który choć poświęcił wszystko i tak nie był w stanie uratować tego co było dla niego najważniejsze - swoich małych podopiecznych.

Osobiste przeżycia Horowitza nadają jego dziełu niezwykły wymiar. Jako dziecko przeżył gehennę będącą udziałem wszystkich polskich Żydów w czasie Holokaustu. Przypomnijmy, że urodził się on w 1939 roku. Jako zaledwie kilkulatek był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jest jednym z najmłodszych ocalonych.

Dzisiaj Ryszard Horowitz należy do absolutnej światowej czołówki artystów. Od lat mieszka i tworzy w USA, w tym czasie wypracował swój rozpoznawalny styl, często mocno eksperymentalny. Był pionierem efektów specjalnych w fotografii. Od lat osiemdziesiątych w swoich pracach wykorzystuje możliwości, jakie dają techniki cyfrowe.

***

O musicalu "Korczak"

"Korczak" to najnowsza realizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki, zjawisko wyjątkowe na współczesnej scenie muzyczno-teatralnej.

Polska prapremiera spektaklu, przyjętego owacyjnie w ubiegłym roku na West Endzie, dotknie najczulszej tkanki w historii XX wieku - tematyki Holokaustu. Reżyser musicalu Roberto Skolmowski pragnie jednak mówić o Zagładzie w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka.

Musical został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka. Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

W czerwcu tego roku został też objęty honorowym patronatem UNESCO, jako pierwsza od wielu lat inscenizacja w Polsce.

Brytyjski pierwowzór musicalu "Korczak" Nicka Stimsona i Chrisa Williamsa został wyprodukowany przez Theatre Royal Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre. Zyskał wielkie uznanie krytyków i publiczności. Wśród entuzjastycznych opinii na temat wydarzenia, ukazały się między innymi takie: "Poruszająca i niesamowita historia", "Triumf nadziei nad śmiercią", "Podnoszący na duchu". Ten artystyczny mariaż okazał się niezwykle owocny - "Korczak" określany jest mianem spektaklu muzycznego o najwyższych walorach artystycznych.

Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszyć będą mu znani polscy artyści - śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielą się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie - Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne obejmie Tadeusz Płatek, autorem scenografii będzie Paweł Dobrzycki - jeden z najbardziej uznanych scenografów.

Do udziału w musicalu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej. W procesie prób i sesji warsztatowych będą one rozwijać swoje artystyczne talenty, zdobywając jednocześnie wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską.

Najbliższą próbą ich talentu będzie już planowany na 5 sierpnia koncert w pobliżu obozu zagłady w Treblince. Dokładnie w 70 rocznicę śmierci Janusza Korczaka w tym miejscu (informacja prasowa na ten temat wkrótce).

Więcej informacji na temat musicalu: http://www.korczakmusical.com