Ten zielony mężczyzna

- Znaleźliśmy bardzo ładne miejsce w ogródku kawiarni Młody Byron, za Dworkiem Sierakowskich w Sopocie. Jutro inauguracja, więc budujemy scenę. To magiczne miejsce - są leżaki, piasek, jak na plaży. Widzowie, siedząc przy kawie, herbacie lub drinku, będą mogli oglądać przedstawienie lub koncert - mówi reżyser ADAM NALEPA, jeden z inicjatorów Sceny Letniej.

«Z reżyserem Adamem Nalepą [na zdjęciu] o planach Sceny Letniej Fundacji Teatru BOTO rozmawia Grażyna Antoniewicz:

Startuje Scena Letnia - wspólne przedsięwzięcie Fundacji Teatru BOTO, kawiarni Młody Byron oraz Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

- Znaleźliśmy bardzo ładne miejsce w ogródku kawiarni Młody Byron, za Dworkiem Sierakowskich w Sopocie. Jutro inauguracja, więc budujemy scenę. Jest to Scena Letnia, a zatem gramy pod gołym niebem. Choć na wszelki wypadek, gdyby padało, mamy zadaszenie. To magiczne miejsce - są leżaki, piasek, jak na plaży. Widzowie, siedząc przy kawie, herbacie lub drinku, będą mogli oglądać przedstawienie lub koncert.

Zobaczymy nie tylko spektakle Fundacji Teatru BOTO.

- Przede wszystkim będą to spektakle naszych przyjaciół czy znajomych, którzy się zgodzili przyjechać do Sopotu i zagrać za niewygórowane pieniądze. Mamy nadzieję, że ze sprzedaży biletów i różnych akcji uda nam się zgromadzić fundusze na przyszłoroczne teatralne lato. Jeżeli oczywiście ten projekt się przyjmie.

Fundację BOTO dofinansowują Urząd Marszałkowski oraz miasto Sopot, które tego lata jest patronem Sceny Letniej. Ale pieniądze wystarczają jedynie na produkcję przedstawień, a nie na ich granie.

Kogo podczas tego lata ujrzymy na Scenie Letniej?

- Startujemy jutro ze sztuką "Zielony mężczyzna" Jakuba Roszkowskiego. Potem zaplanowaliśmy recital młodej wokalistki Meli Koteluk. Przyjadą znani aktorzy... Tatiana Sosna-Sarno i Arkadiusz Janiczek, którzy zagrają w komedii "Kukła" (Teatr IMKA}. Będzie recital Anny Guzik. To premiera, a tytuł roboczy jak na razie "Wielkie damy piosenki". Liczymy, że przybędzie wiele osób na koncert rockowy Pawła Małaszyńskiego z zespołem Cochise. Ciekawie się zapowiada spektakl "Dziewictwo", w reżyserii Grzegorza Sierzputowskiego, w którym zagrają studentki Teatru Politechniki Warszawskiej. Australijsko-polską aktorkę Jolantę Juszkiewicz zobaczymy w monodramie "Matka", według Witkacego. Oczywiście, będą też inne ciekawe trójmiejskie przedstawienia, pokazy filmowe, improwizacje aktorskie, kabarety, koncerty oraz czytania.

Podobno pojawi się na Scenie Letniej Katarzyna Figura.

- Weźmie udział w Warsztatach Contemplative Art Academy, prowadzonych przez Jagę Hupało i zaplanowanych na sierpień.

Przyjechał Pan dwa dni temu z Krakowa. Reżyseruje Pan w Teatrze Starym "Chłopców" Grochowiaka, premiera 29 września. Co dalej?

- Rozpoczynam próby w Warszawie do "Edypa", a potem znowu mój ukochany Teatr Wybrzeże. Cieszę się na to teatralne lato w Sopocie, bo wiele ciekawych rzeczy będzie się tu działo.

Scena Letnia w Sopocie, Dworek Sierakowskich, ul. Czyżewskiego 12»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego