powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Spotkanie z izraelską tancerka i choreografką

6 lipca w Galicja Jewish Museum odbędzie się performance Riny Schenfeld - tancerki, choreografki, twórczyni tańca współczesnego w Izraelu i przyjaciółki Piny Bausch. 8 lipca w Cafe Młynek - spotkanie z Riną Schenfeld, a w Nowohuckim Centrum Kultury - prowadzone przez nią warsztaty taneczne.

Rina Schenfeld - legenda światowej sceny tanecznej, tancerka i choreografka o polskich korzeniach. Ikona tańca współczesnego w Izraelu. Przyjaciółka Piny Bausch i współpracowniczka Marty Graham. W Krakowie w najbliższych dniach będą aż trzy okazje, aby poznać bliżej jej twórczość i osobiście spotkać się z artystką.

6 lipca w piątek w scenerii wystawy "Śladami Pamięci" znajdującej się w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się spektakl "Zatańczyć z Chopinem w Galicji" - wielowymiarowa podróż łącząca sztukę tańca, muzyki, multimediów, poezji i cieni. Będzie to specjalna wersja multimedialnego przedstawienia "Rokdim Chopin" (Tańcząc Chopina) stworzonego przez Rinę Schenfeld z okazji 50-lecia na scenie. Spektakl oparty na muzyce Chopina i Bacha oraz wierszach napisanych przez samą tancerkę, wzbogaca taniec rytmem myśli i melodii. Zestawienie obrazów ukazujących bolesne wspomnienia żydowskiej historii w Polsce, muzyki najpopularniejszego polskiego kompozytora i własnej wrażliwości artystki otworzy przed publicznością jeszcze kolejne drzwi do pytań o własną tożsamość. Spektakl odbędzie się w języku polskim (z dostępnym tłumaczeniem tekstu na język angielski). Bilety w cenie 50 i 30 zł (ulgowy) dostępne są w Żydowskim Muzeum Galicja.

8 lipca w niedzielę Rina Schenfeld w Nowohuckim Centrum Kultury poprowadzi warsztaty taneczne. Zajęcia prowadzone przez Rinę oparte są na nowatorskim podejściu do pracy z obiektami. Jej technika pokazuje, jak pracując z obiektem możemy stworzyć nowy język tańca współczesnego. Uświadamia jak interakcja z przedmiotem może wpłynąć na nasze ciało, ruch, balans oraz ekspresję. Zajęcia łączą technikę tańca współczesnego z elementami tańca klasycznego. Udział w warsztatach: 69 PLN (studenci 59 PLN). Informacje o warsztatach można uzyskać pod adresem mailowym office@beitkrakow.pl i numerem telefonu +48 666 924 999. Projekt jest wspierany przez Ambasadę Izraela w Warszawie.

Również 8 lipca o godzinie 19 w Cafe Młynek przy Placu Wolnica 7 odbędzie się otwarte spotkanie z Schenfeld, która opowie m.in. o swojej twórczości, tańcu współczesnym w Izraelu, związkach z Polską, a także przyjaźni z Piną Bausch. Rozmowę poprowadzi Natalia Wilk. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.