Sopot. Rusza sezon w Teatrze Atelier

[Spektakl przedpremierowy] sztuki Austriaka Holgera Schobera "Superman nie ¿yje" w re¿yserii André Hübnera-Ochodlo otworzy we wtorek kolejny sezon sopockiego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

«Będzie to już 19. z rzędu Lato Teatralne w Atelier. Tradycyjnie na jego repertuar złożą się spektakle dramatyczne, recitale i koncerty. Na scenie zorganizowane zostaną także Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską oraz odbędzie się II etap konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej.

Jednak Teatr Atelier rozpocznie dziś działalność spektaklem bardzo mocnym, nie przypominającym w niczym typowego komediowo-muzycznego klimatu większości polskich teatralnych scen letnich. "Superman nie żyje" [na zdjęciu] to współczesny dramat o dwojgu fanów komiksów, których łączy także uczucie i uzależnienie od narkotyków. Główne role w zagra dwójka aktorów Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie: Marta Honzatko (znana z głównej roli kobiecej w filmie "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł") oraz Maciej Półtorak. Towarzyszyć im będzie na scenie Jacek Krawczyk z Sopockiego Teatru Tańca.

- Od samego początku działalności budowaliśmy repertuar nie kierując się tym, co może się dobrze sprzedać - zastrzega André Hübner-Ochodlo, dyrektor Teatru Atelier i jednocześnie reżyser sztuki "Superman nie żyje". - Przygotowuję wyłącznie premiery tekstów, które mocno mnie poruszają, na które mam ochotę poświęcić parę miesięcy swojego życia. Sztuka młodego dramatopisarza Holgera Schobera opowiada o wielkiej miłości oraz uzależnieniu. I o tym, jak miłość może pociągnąć drugą osobę na drogę ku śmierci. Bohaterowie, którzy fascynują się komiksem, eksperymentują z tylidyną - mocnym lekiem znieczulającym, podawanym na Zachodzie chorym na raka, który w Polsce jest zakazany. Po zażyciu leku wydaje im się, że są nieśmiertelni i mają supermoce, tak jak bohaterowie komiksów.

W następnych tygodniach w Teatrze Atelier - obok choćby znanego już "Szarego Anioła" Moritza Rinke z wyśmienitą Joanną Bogacką - znalazły się premiery gorzkiej komedii "Weisman i Czerwona twarz - żydowski western" Georga Tabori'ego (to sztuka, w której Żyd i Indianin spierają się na nieszczęścia swojego narodu - premiera 29 lipca) czy koncertu "Layla. New Yiddish Songs" w wykonaniu André Ochodlo & Odem's Trio (koniec sierpnia). Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera spektaklu muzycznego "Satanorium" Jerzego Satanowskiego, który uświetni 40-lecie pracy artystycznej tego kompozytora. Ochodlo: - Satanowski jest z nami od samego początku: od 1989 roku, zanim jeszcze ruszyło Lato Teatralne Teatru Atelier. To wyśmienity kompozytor teatralny i filmowy, cieszy nas to, że chciał obchodzić swój jubileusz właśnie u nas. W spektaklu wystąpią wspaniałe gwiazdy, m. in. Stanisława Celińska, Justyna Szafran czy Mirosław Czyżykiewicz.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego