powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Białoprądnicki Teatr Ogrodowy

Już 1 lipca w malowniczym plenerze Dworku pierwsza odsłona tegorocznej edycji Białoprądnickiego Teatru Ogrodowego, który naprzemiennie z Letnimi Koncertami Kameralnymi, wypełniać będzie każdą wakacyjną niedzielę.

***

W programie

Niedziela, 1 lipca, godz. 19.00

TEATR BARAKAH

GARDEROBA

Krakowski Teatr BARAKAH, działający pod egidą Fundacji Dziesięciu Talentów na Rzecz Teatru Barakah, został założony w 2004 roku przez dwie artystki teatru: Anę Nowicką i Monikę Kufel. Absolwentki PWST. Teatr pozwala sobie na twórczą fuzję kultur, religii, charakterów czy problemów. Stąd też częsty groteskowy styl, tragikomiczność.

"Garderoba" to spektakl o tym , co w teatrze dla widza jest niedostępne, nieodgadnione i osnute tajemnicą. O tym, o czym może wiedzieć tylko ktoś, kto mógł ukryć się za jego kulisami. W tym konkretnym zaś przypadku - w damskiej garderobie. A tym kimś był sam autor i reżyser sztuki - Miro Prohazka, który niemalże całe dzieciństwo spędził u boku swej matki - aktorki, w krętych zakamarkach teatralnych kulis.

Reżyseria: Miro Prohazka

Występują: Lidia Bogaczówna, Beata Wojciechowska

Czas trwania: 1 godz. 20 minut

Wstęp wolny

Niedziela, 22 lipca, godz. 19.00

TEATR PROSCENIUM

TEATRALNY HYDE PARK

Działalność Teatru zainaugurowała w 1998 roku premiera spektaklu "Metamorfozy Teatru Pijana Sypialnia" w reżyserii znakomitej artystki - Ziuty Zającówny. Teatr powstał przy Galerii Teatralnej scenografów Anny i Tadeusza Smolickich. Jest to nieformalna grupa profesjonalnych aktorów należąca do Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych, pracująca z inicjatywy Ziuty Zającówny - reżysera wszystkich projektów artystycznych.

Publiczność w Dworku będzie mogła zobaczyć specjalnie dla niej przygotowany spektakl, który tymczasem ukrywa się pod tajemniczym "Teatralnym Hyde Parkiem".

Reżyseria: Ziuta Zającówna

Występują: Justyna Orzechowska, Anna Piróg, Barbara Szałapak, Ziuta Zającówna, Włodzimierz Jasiński, Karol Piotr Zapała

Wstęp wolny

Niedziela, 5 sierpnia, godz. 19.00

TEATR STUDIO MOBILE

SCENARIUSZ DLA TRZECH AKTORÓW

Spektakl "Scenariusz dla trzech aktorów" wg tekstu Bogusława Schaeffera pod tym samym tytułem to, określając w największym skrócie, kabaret teatralny. Tekst, napisany pod koniec lat sześćdziesiątych, skrzy się tak nieprawdopodobnie aktualnym dowcipem językowym, sytuacyjnym, że aż momentami trudno uwierzyć, że ma już tyle lat.

Prosta historia o nieudanej próbie zrobienia spektaklu przez dwóch aktorów i reżysera pełna jest przezabawnych gagów, zarówno tych napisanych przez Schaeffera, jak i (uwaga!), improwizowanych na żywo przez wykonawców. To wszystko, plus konwencja spektaklu polegająca na ciągłym dialogu, a nawet współpracy z publicznością składa się na niezwykły urok spektaklu, który udziela się tej publiczności od pierwszych minut.

Reżyseria: Piotr Warszawski

Występują: Marek Pyś, Maciej Ferlak, Marian Bodziony

Czas trwania: 1 godz. 10 minut

Wstęp wolny

Niedziela, 19 sierpnia, godz. 19.00

KRYSTYNA PODLESKA

MÓJ BOSKI ROZWÓD

Krystyna Podleska ukończyła Webber Douglas Academy of Dramatic Art na Gloucester Road w Londynie. Występowała w Teatrze POSK w Londynie (1967-92). Pod koniec lat 90. powróciła do Polski i m.in. występowała w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie (1998-99, 2002, 2005). Polskim widzom doskonale znana jest z roli Aleksandry Kozeł w filmie Stanisława Barei "Miś".

"Mój boski rozwód" opowiada wzruszającą, ale i pełną optymizmu historię kobiety po przejściach. Mąż porzucił ją dla pięknej Meksykanki, córka wyprowadziła się do narzeczonego, a matka - zimna i krytyczna - nieskora jest do współczucia. Do wypełnienia pustki Angela ma tylko psa i telefon. Jej zabiegi, by na powrót stać się atrakcyjną i szczęśliwą, są tak zabawne i widowiskowe, że skromny monodram zyskuje rozmach sztuki o wieloosobowej obsadzie.

Reżyseria: Jerzy Gruza

Występuje: Krystyna Podleska

Czas trwania: 1 godz. 10 minut

Wstęp wolny

LETNIE KONCERTY KAMERALNE

Niedziela, 8 lipca, godz. 16.00

JAZZ BAND BALL & JOYCE LYLE

Jazz Band Ball Orchestra powstał w latach 60. w Krakowie. JBBO cieszą się niesłabnącą sławą na całym świecie. Od 25 lat regularnie występują na festiwalu Sacramento Jazz Jubilee, a w USA prężnie działa fanklub zespołu.

Joyce Lyle karierę zaczynała występując w sztukach muzycznych z grupą Pro Dance Company. W kolejnych latach śpiewała chórki dla Natalie Cole, Barry'ego White'a, Arethy Franklin czy Quincy Jonesa. Następnie koncertowała i nagrywała w Monachium i Stuttgarcie. W 2001 roku zaczęła współpracę z zespołem gospel - The Jackson Singers. Obecnie śpiewa i nagrywa ze swoim własnym chórem gospel, The Joyce Singers.

Wystąpią: Joyce Lyle (vocal), Jan Kudyk (trąbka), MarekMichalak (puzon), Jacek Mazur (saksofon tenorowy, klarnet), Wojtek Groborz (piano), Teofil Lisiecki (kontrabas), Wiesław Jamioł (perkusja)

Niedziela, 15 lipca, godz. 16.00

ORKIESTRA STRAUSSOWSKA OBLIGATO

Zbigniew Kawalec (skrzypce), Maria Kawalec (skrzypce), Orest Bryliński (wiolonczela), Grzegorz Frankowski (kontrabas), Jerzy Sobeńko (piano), Zbigniew Witkowski (flet), Leszek Żurek (perkusja)

Repertuar Orkiestry, na który składają się walce, polki, miniatury, serenady, fokstroty, tanga, muzyka węgierska, bałkańska, hiszpańska, włoska i polska, pozwoli trafić w gusta i oczekiwania nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Każdy koncert "Obligato" jest starannie przygotowywany przez założyciela i kierownika artystycznego zespołu - Jerzego Sobeńkę, zawiadującego grupą wybitnych muzyków umiejętnie przekazujących swoje zafascynowanie fenomenem muzyki wiedeńskiej szerokiej rzeszy melomanów.

Niedziela, 29 lipca, godz. 16.00

TRIO REVIRADO

Grzegorz Frankowski (kontrabas), Piotr Kopietz (bandoneon), Jacek Bylica (fortepian)

To muzycy niewymagający dodatkowych rekomendacji. Wystarczy wspomnieć, że Grzegorz Frankowski - szef i założyciel zespołu - to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, uczeń Michaela Wolfa, a obecnie muzyk orkiestry Capella Cracoviensis. Nagrał dwie płyty z muzyką Astora Piazzolli i miniaturami klasycznymi. Ponadto ma na swoim koncie liczne występy i nagrania muzyki Piazzolli z czołowymi przedstawicielami tanga na świecie, jak Mossallini, Binelli czy Gerber. W Polsce występuje na stałe z takimi gwiazdami jak Kevin Kenner, Waldemar Malicki czy Jorgos Skolias. Z kolei Piotr Kopietz należy do wąskiego grona muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim - bandoneonie. Jest też jedynym w Polsce artystą koncertującym na francuskiej akordinie. Jacek Bylica, członek legendarnej grupy Ewy Demarczyk, od wielu lat związany jest z projektami z tangiem w roli głównej w Polsce. Połączenie w jednym zespole wykonawców o tak różnych zainteresowaniach muzycznych daje możliwość naturalnej syntezy odmiennych gatunków i stylów. Najpełniejszą realizację takiej syntezy muzycy Trio Reviradio znaleźli w twórczości Piazzolii, którego utwory zaprezentują podczas lipcowego koncertu w Dworku.

Niedziela, 12 sierpnia, godz. 16.00

BANSHEE CELTIC BAND

Banshee to zespół grający nowoczesną muzykę celtycką. Doskonale radzi sobie z fuzją tradycyjnych brzmień irlandzkich, szkockich i bretońskich z nowoczesnymi aranżacjami i porywającym rytmem. Skoczne jigi i reele oraz przeplatające je piękne, nostalgiczne ballady mogą tylko zachwycić.

Wystąpią: Piotr Bielecki (vocal, gitara), Karol Wilkoszewski (instrumenty perkusyjne), Kasia Szklarz (skrzypce), Łukasz Bajorski (gitara, harmonijka ustna, djembe), Miłosz Pawski (gitara basowa), Przemek Gałek (flet irlandzki)

Niedziela, 26 sierpnia, godz. 16.00

POPOŁUDNIE Z OPERĄ I NIE TYLKO...

Koncert w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej: Jana Migały (baryton), Michała Kutnika (baryton), Kristiny Kutnik (fortepian)

"Popołudnie z operą i operetką" zakończy cykl letnich spotkań w otaczającej Dworek scenerii. W koncercie usłyszymy arie i duety z operetek oraz musicali takich, jak: Księżniczka Czardasza, Skrzypek na dachu, Człowiek z La Manchy, My Fair Lady czy Baron Cygański. Dworska altana rozbrzmiewać będzie również tego popołudnia pieśniami, które na stałe weszły do repertuaru największych światowych śpiewaków: Granada, O sole mio, Sorrento, Oczy czarne. Wymienione tytuły to tylko przedsmak repertuarowych propozycji, które wykonane zostaną przez artystów na stałe związanych z Operą Krakowską: Kristinę Kutnik, Michała Kutnika i Jana Migałę, występującego równocześnie w roli prowadzącego spotkanie. Stałych bywalców cyklu koncertów "Spotkania z operą i nie tylko " zapewniamy, że będzie jak zwykle wspaniale, natomiast słuchaczy, która po raz pierwszy odwiedzą dworską altanę muzyczną już dzisiaj utwierdzamy w przekonaniu, że nie będą z pewnością żałować tego popołudnia.

_________________________________

Letnie Koncerty Kameralne oraz Białoprądnicki Teatr Ogrodowy to festiwale, które na trwałe wpisały się w kulturalną mapę Krakowa i od lat w malowniczym plenerze Dworku gromadzą liczną publiczność. Koncerty i spektakle to zawsze interesujące propozycje z krakowskiego, polskiego i światowego "podwórka", stanowiące wachlarz różnorodnych tematów muzycznych i teatralnych, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. W bogatym programie koncertów odnaleźć można zarówno klasyczne brzmienia (kompozytorzy wiedeńscy, arie operowe i operetkowe), jak i brzmienia akustyczne, czy tradycyjny i współczesny folk. W ogrodowej altanie, gdzie mieści się scena, wystąpiło dotychczas wiele znakomitych zespołów i solistów z Polski i zagranicy. Białoprądnicki Teatr Ogrodowy nawiązuje do idei teatru ogrodowego, powstałego w okresie baroku. Dla uciechy dworzan i gości odwiedzających dwór przygotowywano lekkie, miłe dla oka i ucha spektakle, często o zacięciu humorystycznym. Były to najczęściej spektakle małoobsadowe, wymagające skromnej scenografii i opracowania muzycznego. W Dworku Białoprądnickim każdego lata wracamy do tej tradycji. Zainteresowanie Białoprądnickim Teatrem Ogrodowym jest ogromne. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym je jest fakt, iż okres letni to okres kiedy drzwi większości teatrów zostają dla publiczności zamknięte. Dworek Białoprądnicki wychodzi na przeciw ich potrzebom zapewniając szereg doskonałych spektakli. Na wszystkie koncerty i spektakle wstęp jest bezpłatny.