powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Wkrótce V Buskers Festival

W dniach 28-30 czerwca odbędą się V Międzynarodowe Spotkania Artystów Ulicznych Bydgoszcz Buskers Festival 2012.

Odbywający się od 2008 roku Bydgoszcz Buskers Festival to spotkanie międzynarodowej społeczności wędrownych artystów zwanych "buskerami". Na festiwal składają się koncerty, pokazy, przedstawienia i happeningi prezentowane na ulicach Bydgoszczy. Podczas nich podziwiać można niewiarygodne wręcz popisy cyrkowców, klaunów, muzyków, akrobatów, kuglarzy i wielu, wielu innych adeptów sztuki ulicznej. Na festiwalu gościliśmy już artystów z całego świata, m.innymi z Anglii, Niemiec, Austrii, Włoch, Bułgarii, Argentyny, Boliwii, Szwajcarii, Hiszpanii, Japonii, Australii, USA, Ukrainy i Kanady.

Festiwal ze swoją oryginalną formułą eksponującą otwartość i dostępność dla widza, międzynarodową obsadą i szczególną medialnością wzbogaca kulturalny pejzaż Bydgoszczy, tworząc nowy estetyczny wizerunek przestrzeni publicznej. Na kilka dni przekształca ją w tętniące życiem miejsce spotkań i zabawy. Jest przez to znakomitym uzupełnieniem dla innych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Bydgoszczy w zamkniętych salach.

Oprócz ustalonych festiwalowych przystanków (Amfiteatr przy Mostowej, Focus Mall Bydgoszcz), w 5-tej edycji festiwalu buskerzy mają pełną swobodę przemieszczania i występów w centrum Bydgoszczy, a wystąpią m. innymi:

David Cassel (Kanada) komik-teatr uliczny

Elkote (Chile) - komik-akrobata

Familia Flamini (Chile) cyrk uliczny

Waldini Chalupa (Chile) clown-kuglarz

Menzo Menjunjes (Argentyna) clown-komik

Tincho Fontalicio (Argentyna) - komik, cyrkowiec, uliczny grajek

Maurangas (Argentyna) - aktor-akobata

Mark Di Giuseppe (Włochy)- uliczny grajek

El gran Enano (Urugway)- komik-akrobata

Irena i Natalia Jewtuszok (Ukraina)- duet bandurzystek

Teatr Pantomimy Mimo (Polska) - teatr

Just Edi Show (Polska) - komik-ekwilibrysta

Duo Saparrastroski (Argentyna)

Duo Defectuoso (Chile)

Premysl Vecerek & Jiri Skalik (Czechy)

Irena i Natalia Jewtuszok (Ukraina)

Folk Strit Trio (Polska)

Arabeska (Polska)

Fully Fit (Polska)

Agnieszka Rak (Polska)

Chris Marco (Polska)

***

Misja festiwalu:

Idea festiwalu ulicznego, którego główną cechą jest interaktywność odwołuje się do takiego rozumienia kultury, która będąc bazą do nawiązywania współpracy i kontaktów międzyludzkich staje się ważnym czynnikiem rozwoju społecznego. Udział artystów z całego świata czyni go otwartym na odmienne tradycje i czerpanie z różnych, często odległych kulturowo źródeł. Dodatkowo, przez fakt wykorzystania zabytkowych przestrzeni miejskich do prezentacji sztuki ulicznej, projekt realizuje założenia Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego dotyczące promocji dziedzictwa kulturowego. Miejsca gdzie znajdują się zabytkowe obiekty ożywają za sprawą artystów i podążającej za nimi publiczności. Dla wielu jest to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z zasobami dóbr kultury materialnej regionu, a ponieważ wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny projekt zapewnia równy dostęp do sztuki wszystkim mieszkańcom regionu, także z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Festiwal, poprzez międzynarodowy charakter, promuje województwo kujawsko-pomorskie wśród regionów Europy, wpisując się w Narodową Strategię Rozwoju Kultury zachęcającą do tworzenia innowacyjnych projektów upowszechniania kultury, które będąc swoistymi "produktami turystycznymi" mogą służyć promocji Regionu i Polski.

Jacek Herzberg