powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sopot. Teatry w nadmorskich ogródkach

W poniedziałek, 4 lipca, rozpocznie się II edycja Sopockiego Ogrodu Teatralnego organizowanego przez Sopocką Scenę Off de BICZ. Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

Jest to przegląd spektakli teatralnych w ogrodach kawiarni położonych w pasażu nadmorskim Sopotu - w Klubie Sfinks i Rucoli Domu Claaszena przy Muzeum Sopotu oraz w nowopowstałej Sopockiej Scenie Artystycznej Classic w Krzywym Domu na Monte Cassino.

Inspiracją letniego projektu Off de BICZ jest tradycja z przełomu XIX i XX wieku, kiedy do stolicy zjeżdżali w lecie artyści, aby w ogrodach kawiarni i restauracji prezentować swoje spektakle. Organizatorom zależy, by Sopot stał się miejscem spotkania ze sztuką żywą, odważną i poszukującą, wykorzystującą rozmaite formy ekspresji. Sopocki Ogród Teatralny jest sporym wyzwaniem dla artystów, którzy muszą swoje spektakle dostosować do nowych, nietypowych przestrzeni. Spektakle będą się odbywały codziennie o godz. 19 w Sopockiej Scenie Artystycznej Classic, o godz. 20 w Klubie Sfinks, a w Rucoli Domu Claaszena o godz. 22.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, będzie królowała dobra literatura: Teatr Rondo ze Słupska przywiezie "Biały na białym" na podstawie "Miasta ślepców" José Saramago oraz "Elegię kresu" - monodram, nazwany przez twórców rapsodycznym, wg poezji Cwietajewej i Rilkego w wykonaniu laureatki wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej i 50. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Natalii Sikory [na zdjęciu].

Słupska Compania Banda Oszustów zaprezentuje "Boboka" wg Dostojewskiego, "Błogosławionego" wg "Józefa i jego braci" Tomasza Manna, "Ćmę" wg "Lotty w Weimarze" Tomasza Manna i "Obcego" wg Camus, Teatr Stajnia Pegaza - "A teraz Ja!" wg tekstów Gombrowicza i "Wszystkich" wg Saramago.

Nie zabraknie także tekstów współczesnych: Marek Brand z Teatru Zielony Wiatrak zaprezentuje swój autorski monodram "BRh+", Teatr From Poland - "Saksofonistę" - adaptację książek Jerzego Stuhra. Obejrzeć też będzie można spektakl "dr-lecter.blog.pl" na podstawie internetowego dziennika studentki medycyny.

Gwiazdą przeglądu będzie Marek Siatrski z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, który przedstawi monodram "Jak zjadłem psa" wg Jewgienija Griszkowca. Sitarski jest laureatem pierwszej nagrody na II Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Stara Prochoffnia w Warszawie oraz drugiej nagrody i nagrody organizatorów na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora WROSTJA we Wrocławiu.

Podczas Sopockiego Ogrodu Teatralnego nie zabraknie teatru tańca. "Viva la vida!" Teatru Okazjonalnego to widowisko inspirowane twórczością Fridy Kahlo, z projekcjami grafik Mateusza Skutnika.

Drugą edycję Ogrodu Teatralnego zakończy recital piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Marka Richtera.

Wortal e-teatr jest patronem Sopockiego Ogrodu Teatralnego.