Co dalej z TVP i nową ustawą medialną?

25-04-2008
21-03-2016
Teatr według konserwatystów
- Zależy nam na obecności klasyki, bo w niej zapisany jest nasz wspólny kod kulturowy, który w ostatnich dziesięcioleciach najpierw bagatelizowaliśmy, potem zaczęliśmy się go wstydzić, a teraz ulatnia nam się z pamięci. To dlatego, jak sądzę, nie potrafimy się dzisiaj dogadać, nie tylko w Polsce - mówi Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury, w rozmowie z Jackiem Kopcińskim w miesięczniku Teatr.
09-01-2016
Łódź. Protest KOD w obronie wolnych mediów przed ośrodkiem TVP
W sobotę Komitet Obrony Demokracji organizuje protesty w Warszawie i przed regionalnymi ośrodkami TVP w całym kraju. W Łodzi zaplanowano flash mob w obronie wolnych mediów przez ośrodkiem TVP przy ul. Narutowicza 13.
08-01-2016
TVP. List prezesa Janusza Daszczyńskiego do pracowników
Kilka godzin po podpisaniu noweli medialnej przez prezydenta Dudę i opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw szef telewizji publicznej wysłał list do pracowników TVP.
08-01-2016
TVP. Redaktor naczelny "Frondy" nowym szefem TVP Kultura
Mateusz Matyszkowicz, redaktor naczelny "Frondy", redaktor "Teologii Politycznej" i szef jej portalu następcą Katarzyny Janowskiej na stanowisku dyrektora TVP Kultura - podaje "Rzeczpospolita".
08-01-2016
Warszawa. Jacek Kurski prezesem TVP
Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał w piątek na stanowisko prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk - poinformował dziś na Facebooku wiceminister kultury Krzysztof Czabański.
05-01-2016
Katarzyna Janowska, b. dyrektor TVP Kultura: Nie chcę nakładać sobie kagańca
- Nie wyobrażam sobie, że miałabym z kimś konsultować zawartość programu - mówi Katarzyna Janowska, do końca ubiegłego roku dyrektor TVP Kultura. W piątek razem z innymi szefami anten publicznej telewizji podała się do dymisji. To reakcja na nowelizację ustawy medialnej autorstwa PiS.
04-01-2016
Co będzie z TVP Kultura pod rządami PiS
Katarzyna Janowska, dyrektorka TVP Kultura, w sylwestra odeszła ze stanowiska. Nowego dyrektora wyznaczą politycy PiS. Trudno oczekiwać, że kanałem pokieruje ktoś o podobnych do Janowskiej predyspozycjach, ktoś otwarty na nowe zjawiska i pozbawiony ideologicznego zacietrzewienia - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
02-01-2016
TVP. Dyrektor TVP Kultura żegna się z widzami. "Nie lękajcie się"
Katarzyna Janowska szefowała TVP Kultura przez cztery lata. W piątek ogłosiła, że zrezygnowała z funkcji dyrektora. To prawdopodobnie także koniec programu publicystycznego "Hala odlotów", który niespełna miesiąc temu otrzymał nagrodę Grand Press.
31-07-2013
Warszawa. Resort kultury zakończył prace nad założeniami do ustawy medialnej
- Prace re­sor­tu kul­tu­ry nad za­ło­że­nia­mi do usta­wy me­dial­nej zo­sta­ły za­koń­czo­ne - po­wie­dział mi­ni­ster kul­tu­ry Bog­dan Zdro­jew­ski. Za­kła­da­ją one re­zy­gna­cję z re­je­stra­cji od­bior­ni­ka ra­dio­we­go i te­le­wi­zyj­ne­go i opła­tę tylko i wy­łącz­nie za prawo do ścią­gnię­cia sy­gna­łu ra­dio­we­go lub te­le­wi­zyj­ne­go.
16-07-2013
Kraj. Media publiczne jako jedyne w Europie utrzymują się głównie z reklam
Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym reklamy są głównym źródłem finansowania mediów publicznych - wynika z raportu Europejskiej Unii Nadawców. W 2011 r. reklamy stanowiły średnio 10,5 proc. przychodu nadawców europejskich, w przypadku polskich było to 55 proc.
04-07-2013
Teatr dla każdego
- Warunkowo dodam 1,5 miliona złotych rocznie na teatr Grzegorza Jarzyny - deklaruje minister kultury w rozmowie z Jackiem Cieślakiem.
20-06-2013
Warszawa. Założenia do ustawy medialnej nie później niż w połowie lipca
Prace nad założeniami do ustawy medialnej zostały w ministerstwie kultury zakończone, przedłożymy je do konsultacji nie później niż w połowie lipca - zapowiedział minister kultury podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu.
28-03-2013
Warszawa. List do Prezydenta RP w obronie mediów publicznych
Wypracowanie modelu mediów publicznych jest równie ważne jak zabezpieczenie finansowe ich funkcjonowania. Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji - napisali członkowie rad programowych TVP, PR i PAP w liście do Bronisława Komorowskiego.
26-02-2013
Warszawa. Środowiska kreatywne apelują do premiera
Dnia 25 lutego w Kancelarii Premiera złożony został tekst Apelu reprezentantów środowisk kreatywnych do Prezesa Rady Ministrów, Pana Donalda Tuska z dnia 16.02.2013, wraz z 471 podpisami. To największa akcja środowisk twórczych od lat.
22-10-2012
TVP. Prezes Braun za powszechną opłatą od gospodarstw
Prezes TVP Juliusz Braun uważa, że najlepszym sposobem finansowania mediów publicznych byłaby powszechna opłata, wnoszona przez każde gospodarstwo domowe. Komercjalizacja TVP1 i TVP2 oznaczałby rezygnację z uniwersalnych programów dla szerokiej widowni - ocenił Braun w rozmowie z PAP.
22-10-2012
Warszawa. Minister Zdrojewski o mediach publicznych
Dopiero w 2014 roku wejdą w życie zmiany w sprawie mediów publicznych. Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski powiedział w radiowej Jedynce, że jeszcze w tym roku czeka nas decyzja w sprawie w sprawie kierunku tych zmian.
08-10-2012
Telewizja publiczna jest nam niezbędna
- Żaden, nawet najinteligentniejszy prezes TVP nie jest w stanie od wewnątrz zmienić obecnego idiotycznego systemu. Trzeba to rozwalić i stworzyć od nowa, dopóki jeszcze jest z czego i dla kogo - mówi Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka filmowa, członkini ruchu społecznego Obywatele Kultury.
04-10-2012
TVP. Jesienią bez Teatru TV na żywo
W jesiennej ramówce TVP1 nie znajdzie się żaden spektakl Teatru Telewizji realizowany na żywo - przyznaje Piotr Radziszewski, szef Jedynki. Powodem jest kryzys finansowy TVP. Nadawca chce zacząć szerszą dyskusję o przyszłości telewizyjnej sceny.
04-10-2012
TVP. Straty, kredyty, zmiany
Prezes TVP Juliusz Braun powiedział w środę, że strata finansowa spółki może być większa niż planowane na ten rok 60 mln zł. Telewizja publiczna stara się o kredyt obrotowy na 70 mln zł. Niedługo zarząd TVP wybierze formę sprzedaży siedziby redakcji informacyjnych.
20-07-2012
Warszawa. Powstaje nowa ustawa medialna
TVP bez reklam, samoopodatkowanie się prywatnych nadawców, stworzenie Funduszu Misji Publicznej - to niektóre z rozwiązań branych pod uwagę w ramach prac nad projektem nowej ustawy medialnej - zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
02-07-2012
Warszawa. Apel o ratowanie mediów publicznych
Prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia Juliusz Braun i Andrzej Siezieniewski zaapelowali do polskich władz o uregulowanie finansowania mediów publicznych. Bez tego nie będzie możliwe realizowanie przez nich tzw. misji.
17-05-2012
TVP i Polskie Radio. Spółki są w katastrofalnej sytuacji finansowej
TVP i Polskie Radio są w katastrofalnej sytuacji finansowej - alarmowali w środę prezesi spółek na posiedzeniu senackiej komisji kultury. Polskie Radio rozważa zaprzestanie nadawania na falach długich, a TVP ograniczenie produkcji, zwłaszcza w ośrodkach regionalnych.
03-03-2012
Misja w dobie internetu
Czy media publiczne przetrwają w obecnej postaci w czasach ekspansji internetu i telewizji komercyjnych? Medioznawcy i szefowie TVP oraz politycy zastanawiali się nad tym na międzynarodowej konferencji ''Modele mediów publicznych w Polsce i Europie'' pod patronatem prezydenta. Diagnozy były skrajnie różne.
08-12-2011
Warszawa. Konieczna zmiana finansowania mediów publicznych
TVP i Polskie Radio to jedyne w Europie media publiczne, których finansowanie ze środków publicznych maleje. Zmiana sposobu zbierania środków na ich funkcjonowanie jest niezbędna - przekonywali uczestnicy czwartkowej debaty w Collegium Civitas.
10-11-2011
Seks, przemoc czy misja
- Żeby dzisiaj realizować misję kulturalną, musi być wola polityczna i pomysł, jak z wielkiego molocha TVP zrobić mniejszego, któremu można zapewnić społeczne warunki finansowania - tak aby kierownictwo nie musiało liczyć na kilka milionów widzów każdego programu, ale aby wystarczał jeden-dwa miliony, a może i mniej - rozmowa z prof. Tomaszem Gobanem-Klasem.
26-10-2011
Warszawa. Debata o mediach publicznych
Media publiczne są w Polsce potrzebne i powinny wyznaczać pewne standardy, w tym etyczne i estetyczne - uznali uczestnicy debaty, poświęconej przyszłości telewizji publicznej w kontekście planowanej nowelizacji ustawy medialnej.
10-10-2011
Raport z misji
Po latach jarmarcznej degrengolady do telewizji publicznej wróciła kultura. Na razie jednak za próby przywrócenia misji TVP płaci spadkiem oglądalności - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
10-09-2011
Chleb nasz powszedni
Sławomir Mrożek wrócił do pisania. W wywiadzie dla wrześniowego "Playboya" przyznaje, że skończył sztukę. Nosi tytuł "Karnawał i pierwsza żona Adama" i jest o seksie. O temacie zaczął autor myśleć jeszcze w Meksyku, ale wtedy był, jak mówi, za młody - Wacław Krupiński w Kulturałkach nie tylko o Mrożku.
23-08-2011
TVP. Więcej kultury w jesiennej ramówce
Na antenę Jedynki wraca Teatr Telewizji, będzie też więcej filmów dokumentalnych oraz pasmo edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Nowością w Dwójce mają być programy o tematyce kulturalnej. TVP przedstawiła w poniedziałek jesienną ramówkę.
21-07-2011
Warszawa. Senacka komisja kultury za ustawą o działalności kulturalnej
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła kilka poprawek do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jedna z nich przywraca zapis obligujący pracownika artystycznego do uzyskiwania zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.
15-07-2011
Odczepcie się od TVP Kultura
Prezes telewizji Juliusz Braun odwołał kojarzonego z prawicą szefa TVP Kultura. I chociaż mi z nim nie po drodze, bronię Krzysztofa Koehlera - pisze Paweł Goźliński w Gazecie Wyborczej.
15-07-2011
Warszawa. List otwarty do prezesa TVP Juliusza Brauna
Uważamy, że sposób odwołania Krzysztofa Koehlera jest kolejnym dowodem na to, jak pilna jest potrzeba uchwalenia nowej ustawy o mediach publicznych, która oprócz odpolitycznienia i niezależności programowej Polskiego Radia i Telewizji Polskiej zagwarantuje także transparentność procedur oraz promowanie kompetencji i rzetelności - pisz sygnatariusze listu.
15-07-2011
Warszawa. Ludzie kultury pytają Brauna o zmiany kadrowe w TVP Kultura
Przedstawiciele środowisk twórczych wystosowali list otwarty do prezesa TVP Juliusza Brauna, w którym pytają o powody odwołania z funkcji dyrektora TVP Kultura Krzysztofa Koehlera i powierzenie tego stanowiska b. redaktor naczelnej "Przekroju" Katarzynie Janowskiej.
30-06-2011
Teatr Telewizji musi kosztować
Raz w miesiącu powinna być premiera Teatru Telewizji. Państwo płaci dziesiątki milionów złotych na utrzymanie teatrów w całej Polsce, które mają widownię znacznie mniejszą niż jeden spektakl telewizyjny - mówi Juliusz Braun, prezes TVP.
01-06-2011
Bruksela. Abonament ma finansować tylko misję TVP
Zdaniem Komisji Europejskiej nasz system jest niezgodny z unijnym prawem. Skargę w tej sprawie złożył m.in. TVN. Czy abonament może być nielegalną pomocą publiczną?
28-03-2011
Sztuka, kołtunie!
- W Polsce nie ma problemu finansowej niedostępności kultury. To mit, że kultura jest droga, że ludzie nie chodzą do filharmonii, nie czytają, nie chodzą do teatru, bo ich na to nie stać - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski. Rozmowa z Piotrem Najsztubem we Wprost.
22-03-2011
Misja TVP: prawdy i fikcje
We właśnie ogłoszonym sprawozdaniu TVP twierdzi, że w 2010 roku wydała na misję 1 mld 627 mln zł. Gdzie ta misja, skoro kanał stricte misyjny TVP Kultura dostał z tego tylko 14 mln zł? Rozmowa z Tomaszem Gobanem-Klasem, kierownikiem Katedry Komunikowania i Mediów Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
10-03-2011
Mniej tandety, więcej misji w TVP
- Może się uda uruchomić procesy ratujące telewizję przed tandetą - mówi p. o. prezesa TVP Juliusz Braun w rozmowie z Agnieszką Kublik.
10-03-2011
Warszawa. Ustawa twórców do kosza
Po ostatnich decyzjach związanych z TVP nie ma już złudzeń, że ustawa medialna, przygotowywana przez tzw. środowiska twórcze nie doczeka się finału w tej kadencji sejmu, a nawet w ogóle.
02-03-2011
Rzeszów. Tejkowski wrócił do gry w TVP
Przemysław Tejkowski z fotela dyrektora rzeszowskiego teatru spadł prosto na fotel członka zarządu TVP. Nie wiadomo tylko na jak długo. Może tylko na kilka dni?
01-03-2011
Warszawa. Zmiany w TVP?
Nie będziemy podejmować żadnych gwałtownych decyzji. Na nowo musimy zapoznać się ze stanem spółki - powiedział Przemysław Tejkowski, który od wtorku po półrocznej przerwie na nowo pełni obowiązki członka zarządu TVP. - My też jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją - dodał.
22-02-2011
Warszawa. Ustawy kulturalne priorytetowe
Ministrowie rządu Donalda Tuska potwierdzają, że premier chce, aby ich resorty skoncentrowały się na rzeczach najważniejszych, a nie na dziesiątkach aktów legislacyjnych. Politycy PO zapewniają, że reformy będą kontynuowane.
11-02-2011
Nigdy nie będę ministrem kultury
- Jesteśmy społeczeństwem konserwatywnym, słabo wykształconym, którego większa część mieszka poza dużymi ośrodkami. Jedyny realny dostęp do treści kultury to dla większości Polaków wciąż telewizja. Zwłaszcza telewizja publiczna - rozmowa z Agnieszką Holland we Wprost.
29-01-2011
Warszawa. TVP nie reaguje na apel o ratunek dla Teatru TV
Pod naszym apelem podpisało się w piątek kolejne tysiąc osób. A władze TVP nadal milczą. Nasze ponowne próby skontaktowania się z władzami telewizji publicznej okazały się nieudane - telefony milczały.
22-12-2010
Gdzie ta misja telewizji publicznej?
Po przeczytaniu informacji dotyczącej usunięcia z ramówki Teatru Telewizji, a od marca o jego powrocie, ale po godzinie 22, zadaję pytanie osobom odpowiedzialnym z TVP: gdzie jest ta misja, jaką ma spełniać telewizja publiczna? - list czytelniczki do redakcji Rzeczpospolitej.
22-12-2010
Zachwyty i rozczarowania teatralnego roku
Najważniejsze było "Ciało Simone" Krystiana Lupy z Małgorzatą Braunek w roli uduchowionej aktorki, która ma zagrać Simone Weil, żydowską intelektualistkę zafascynowaną Chrystusem - miniony rok w teatrze podsumowuje Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
17-12-2010
TVP. Koniec Teatru TV?
Jeszcze w październiku zdawało się, że poniedziałkowa scena odbije się od dna. Dziś nie wiadomo, czy przetrwa.
17-12-2010
Teatr TV już niepotrzebny
Poprzednie ekipy na Woronicza traktowały instytucję, z której byliśmy dumni w świecie i Europie, jako listek figowy skrywający całkowitą indolencję w realizacji misji. W czasach odmóżdżonej telewizji nawet listek nie jest potrzebny - sytuację Teatru TV komentuje Jacek Lutomski w Rzeczpospolitej.
27-10-2010
TVP jednak z misją?
- Na jej antenie musi być miejsce na wysoką kulturę, to jest poza dyskusją. Po co nam telewizja publiczna, która jest de facto telewizją komercyjną? Mamy przecież stacje komercyjne, które zresztą w produkcji komercji są lepsze niż TVP. Więc istnienie TVP jako jeszcze jednej, tylko trochę gorszej stacji komercyjnej na dłuższą metę po prostu nie ma sensu - rozmowa z Krzysztofem Luftem w Gazecie Wyborczej.
21-09-2010
Rok po Kongresie Kultury. Bilans
- Żadnej instytucji podległej ministerstwu nie dotyka problem spadku nakładów. Mogę natomiast sypać przykładami znacznych zwyżek, zwłaszcza w odniesieniu do instytucji poszerzających swoją aktywność. Innym problemem są tegoroczne ograniczenia nakładów na kulturę w trzech dużych miastach i jednym województwie - z ministrem Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Jacek Cieślak.
12-08-2010
Warszawa. Twórcy pracują nad nową ustawą medialną
Twórcy odbiorą politykom media publiczne. Telewizyjne archiwa oddadzą widzom. To wszystko podatnika będzie kosztować tylko 8 zł miesięcznie.
03-08-2010
Misjonarze z Woronicza (gwiazdy tańczą na wodzie)
1,731 mld zł w ubiegłym roku nie poszło na marne. Kwiat polskiej inteligencji z Woronicza przy pomocy tych skąpych środków rokrocznie ziszcza Polaków obraz własny, kształtując kulturę duchową narodu, codziennie tworząc nowe, lepsze jutro już dziś, na antenie TVP - programy misyjne. Felieton Jana Klaty w Tygodniku Powszechnym.
25-06-2010
Warszawa. Kandydat Kaczyński za mecenatem państwa w kulturze
Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek podczas debaty na temat kultury, że w Polsce w tej sferze potrzebny jest mecenat państwowy. Opowiedział się też za ustawowym zapisaniem określonego poziomu finansowania kultury i nauki.
23-06-2010
Warszawa. Apel do Marszałka Komorowskiego
15-06-2010
Moniuszko, Popiełuszko i misja
Skoro w programach TVP nie znalazła się nawet mała wzmianka o Konkursie Moniuszkowskim, o sukcesie Polek i Polaków, o Moniuszce i Chopinie, znaczy to, że misja jest w innym miejscu. Gdzie? - zastanawia się Bronisław Tumiłowicz w Przeglądzie, relacjonując Konkurs Wokalny im. Moniuszki.
14-06-2010
Szybko zmienić media
Skoro jest szansa na to, aby media publiczne odebrać sitwie i zwrócić ku społeczeństwu, warto przypomnieć, po co te media są i czym nie są. Nie jest to naturalne miejsce dla polityków, nawet jeśli uważają, że ich przemyślenia warte są codziennej obecności przed kamerą. Media publiczne są natomiast miejscem dla dobrych filmów, dokumentów, reportaży, teatru, koncertów różnych gatunków muzyki. No i dla książek - pisze Marek Beylin w Gazecie Wyborczej.
14-06-2010
Środowiska twórcze walczą o radiową Dwójkę
Plany prezesa Polskiego Radia Jarosława Hasińskiego zakładające przeróbkę Programu 2 Polskiego Radia ze stacji kulturotwórczej na rozgłośnię ograniczającą się do puszczania płyt budzą stanowczy sprzeciw środowisk twórczych - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
11-06-2010
Uzdrowić publiczne media
- Utarła się moda, żeby instytucjami związanymi z kulturą zarządzali menadżerowie. Natomiast konsekwencje jednostronnego wykształcenia i zadań menadżerów spowodowało, że nasze kino, teatr i inne dziedziny kultury w komercyjnym tyglu zatraciły powinność humanistycznego, artystycznego wpływu na produkcje, jakie powstają - z posłem PO Kazimierzem Kutzem, rozmawia Anita Czupryn z Polski - Metropolii Warszawskiej.
31-05-2010
Agnieszka Holland: Mediami rządzą ludzie niekompetentni
- PO chce szybko wprowadzić nowelizację ustawy medialnej, aby móc potem w sposób legalny zmienić zarządy w spółkach medialnych. I to mi się, szczerze mówiąc, średnio podoba, bo to jest powtórzenie manewru PiS z 2005 r. Gdybyśmy mieli gwarancję, że to jest tymczasowe, dopóki nie zostanie uchwalona nasza ustawa, to bym się nie oburzała. Ale nie mamy takiej gwarancji - rozmowa z Agnieszką Holland w Polsce.
17-04-2010
Kto dostanie skarb TVP
Telewizyjne archiwum z materiałami powstałymi od początku istnienia TVP to jej ostatnia przewaga nad telewizjami komercyjnymi. Plany co do jego przyszłości właśnie się ważą - inną ich wizję ma minister kultury, a inną twórcy przygotowujący projekt nowej ustawy medialnej - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
19-03-2010
Twórcy: TVP zaorać i stworzyć od nowa
Andrzej Wajda: TVP jest tak droga w utrzymaniu, że musi nadawać reklamy i zdejmie z Dody majtki bez namysłu. To głos Andrzeja Wajdy w debacie "Bitwa o media publiczne", którą wczoraj zorganizowała Fundacja im. Stefana Batorego. Debata dotyczyła projektu całkowicie nowej ustawy medialnej, tzw. projektu twórców. Jego autorami są: reżyserka Agnieszka Holland, publicysta Jacek Żakowski, plastyk Iwo Zaniewski i producent telewizyjny Maciej Strzembosz. To członkowie Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, który powstał podczas wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej - pisze Agnieszka Kublik w Gazecie Wyborczej.
18-03-2010
TVP Kultura. Ratunkowe środki na emisję programów
Zarząd TVP przyznał dodatkowe fundusze stacji TVP Kultura, dzięki czemu tymczasowo przywrócono produkcję jej kilku stałych programów - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
18-03-2010
TVP Kultura. Koehler i Tejkowski o wiosennej ramówce
- Kilka programów TVP Kultura, których emisja została zawieszona z powodów ekonomicznych, wracają na antenę. Będą to m.in. "Trzeci punkt widzenia" i "Tygodnik kulturalny - poinformował dyrektor anteny Krzysztof Koehler. Wiosenną ramówkę TVP Kultura zaprezentowano dziś podczas konferencji prasowej w Warszawie.
16-03-2010
TVP i PR. Sprawozdanie z wykorzystania abonamentu
1 mld 730 mln zł wyniosły koszty misji publicznej TVP w 2009 r.; z abonamentu spółka otrzymała ponad 300 mln zł. Polskie Radio otrzymało w 2009 r. z abonamentu ponad 172 mln zł, a koszt działalności wyniósł ponad 269 mln zł - podały zarządy obu spółek.
10-03-2010
Warszawa. Katastrofalna sytuacja TVP
- TVP walczy o zachowanie płynności finansowej. Plan oszczędnościowy zakłada m.in. zwolnienia grupowe, wysyłanie pracowników na bezpłatne urlopy, czasowe zawieszenie działalności trzech kanałów tematycznych - poinformował prezes TVP Romuald Orzeł.
03-03-2010
TVP. Czy będą pieniądze na misję?
TVP Kultura i TVP Historia nie mają pieniędzy. O przyszłości i finansowaniu stacji zdecyduje wkrótce zarząd.
03-03-2010
Warszawa. Nie dla projektu ustawy medialnej twórców
Niedawno Donald Tusk chwalił pomysły twórców ustawy medialnej, a Lech Kaczyński nie wykluczał swego poparcia. Dziś politycy nie zostawiają na projekcie suchej nitki. Komitet Obywatelski Mediów Publicznych, w skład którego wchodzą twórcy, zaakceptuje dziś swój projekt ustawy medialnej. Ale poparcia rządu nie dostanie.
14-01-2010
Telewizja 2010
Rok 2010 będzie decydujący dla TVP. Albo zostanie przeforsowana nowa, przygotowywana przez twórców ustawa medialna, która ma ambicję media publiczne odpolitycznić, albo też będziemy świadkami degrengolady radia i telewizji rozdrapywanych przez PiS i SLD - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
02-01-2010
Polskie Radio. Dziennikarze Trójki protestują w liście do premiera
Kilkudziesięciu dziennikarzy radiowej "Trójki" protestuje przeciwko odwołaniu dyrektor Magdy Jethon. I zastąpieniu jej Jackiem Sobalą. - Polskie Radio stanowi dobro społeczeństwa, nie zaś jakiejkolwiek partii - napisali w liście do premiera i marszałka Sejmu
30-12-2009
Warszawa. Nowi szefowie radiowej Trójki i Dwójki
Jacek Sobala został nowym szefem radiowej Trójki, zastąpił na tym stanowisku Magdalenę Jethon. P.o. szefa Programu II PR została Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, która zastąpiła Pawła Milcarka.
19-12-2009
Warszawa. Romulad Orzeł prezesem TVP
Romuald Orzeł jako prezes oraz Przemysław Tejkowski, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch - to skład nowego zarządu TVP, który w nocy z piątku na sobotę wybrała Rada Nadzorcza spółki.
17-12-2009
Rzeszów. Tejkowski poległ w TVP?
Nie zostałem zaproszony na ponowne rozmowy z radą nadzorczą. Domniemam więc, że poległem - mówi Przemysław Tejkowski [na zdjęciu].
16-12-2009
Kim pan jest, panie Tejkowski?
Aktor, dyrektor rzeszowskiego teatru, kolega Joachima Brudzińskiego z PiS-u od czasów wspólnego ministrantowania - czy PRZEMYSŁAW TEJKOWSKI będzie prezesem TVP? Rozstrzygało się to wczoraj w późnych godzinach wieczornych
16-12-2009
Toksyczna telewizja publiczna
Przestałem wierzyć w możliwość naprawy molocha przy Woronicza. Zamiast dywagować nad uzdrowieniem instytucji nie do uleczenia, trzeba zastosować wobec niej opcję zerową. Czyli rozwalić i na zgliszczach zbudować nową - pisze Jacek Wakar w dzienniku Gazecie Prawnej.
15-12-2009
Warszawa. Dzisiaj decyzja ws. prezesa TVP?
Ale kto? Orzeł czy Tejkowski [na zdjęciu]? Decyzja ma zapaść dziś wieczorem. Bo wczoraj prawa strona rady nadzorczej TVP nie dogadała się w tej sprawie z lewą
15-12-2009
Warszawa. Dzisiaj decyzja ws. prezesa TVP?
Ale kto? Orzeł czy Tejkowski [na zdjęciu]? Decyzja ma zapaść dziś wieczorem. Bo wczoraj prawa strona rady nadzorczej TVP nie dogadała się w tej sprawie z lewą
12-12-2009
Warszawa. Jacek Karnowski coraz bliżej fotela szefa TVP?
Na przesłuchaniach kandydatów do zarządu telewizji publicznej najlepiej wypadli ci z doświadczeniem medialnym.
11-12-2009
Rada Nadzorcza TVP ustawiła konkurs na prezesa telewizji?
Przemysław Tejkowski i Jacek Karnowski, wymieniani jako najważniejsi, bo cieszący się poparciem PiS kandydaci na fotel szefa TVP, nie mogliby wziąć udziału w konkursie na to stanowisko, gdyby Rada Nadzorcza TVP w nadzwyczajny sposób nie złagodziła kryteriów stawianych kandydatom - donosi Newsweek.pl
10-12-2009
Rzeszów. Czy dyrektor teatru zostanie prezesem TVP?
- Wszystko w rękach rady nadzorczej - mówi Przemysław Tejkowski [na zdjęciu]
10-12-2009
Aksamitna rewolucja w mediach
- Nie chodzi o to, by TVP stała się kanałem Kultura bis, by wyłącznie propagowała trudne formy i wyższe wartości. Kluczem jest jakość. Rozrywka - oczywiście, ale wartościowa, dobrze zrobiona. Niech nikt mi nie mówi, że kultura popularna, by znaleźć odbiorców, musi być tandetna - mówi Agnieszka Holland, reżyserka, członkini Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, w rozmowie z Agnieszką Kublik z Gazety Wyborczej.
09-12-2009
Rzeszów-Warszawa. Tejkowski coraz bliżej fotela prezesa TVP
Szefem TVP będzie dyrektor teatru w Rzeszowie, do zarządu wejdą Romuald Orzeł, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.
07-12-2009
Rzeszów-Warszawa. Tejkowski kandydatem na szefa TVP?
Rada nadzorcza telewizji odrzuciła 22 kandydatów ubiegających się o miejsce we władzach TVP. W konkursie zostało 28 osób
02-12-2009
Warszawa. Consensus ws. nowej ustawy medialnej?
Prezydent Lech Kaczyński skłonny jest podpisać nową ustawę medialną, a politycy PO nieoficjalnie deklarują jej poparcie.
01-12-2009
Media publiczne, do trzech razy sztuka
Twórcy odbiorą politykom media publiczne. Telewizyjne archiwa oddadzą widzom. To wszystko podatnika będzie kosztować tylko 8 zł miesięcznie. Nad takimi założeniami nowej ustawy medialnej pracuje od września grupa twórców - pisze Agnieszka Kublik w Gazecie Wyborczej.
16-11-2009
Archiwizja bez misji
Bez premier filmów. Teatrów Telewizji. Nowych seriali. Dokumentów. Programów dla dzieci. To najbliższa przyszłość telewizji publicznej. Ocaleją tanie i zyskowne seriale jak "M jak miłość" - piszą Agnieszka Kublik i sub w Gazecie Wyborczej.
16-11-2009
TVP. "Hurtownia" z Grabowskim zamiast "Pegaza"
W połowie grudnia program kulturalny "Pegaz" zniknie z ekranu telewizyjnej "Jedynki".
15-10-2009
Warszawa. Są środki dla TVP i Polskiego Radia
Premier Donald Tusk poinformował w środę, że zostaną przekazane środki budżetowe na funkcjonowanie TVP Kultura i Programu II Polskiego Radia. Zgodnie z uchwałą rządu, minister kultury otrzyma 4 mln zł z rezerwy budżetowej na dofinansowanie projektu "Audycje radiowe i telewizyjne - misja publiczna" realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.
19-09-2009
Gdynia. Media publiczne krytykowane podczas forum polskich filmowców
Media publiczne, szczególnie telewizja publiczna, są zarządzane fatalnie, upartyjnione i nie wypełniają swych celów ustawowych, misji publicznej - mówiła w sobotę reżyser Agnieszka Holland podczas Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Gdyni.
17-09-2009
Kutz: W sprawie telewizji Platforma słusznie stoi z boku
- Twórcy nie mają pojęcia o nowej ustawie! Krytycznie wypowiadali się nie twórcy, ale pracodawcy. I nie o kulturę tu chodziło, lecz o szmal - reżyser i poseł Kazimierz Kutz o sytuacji TVP i ustawie medialnej.
15-09-2009
TVP. Jest już platforma cyfrowa
Telewizja Polska uruchomiła bezpłatną część satelitarnej ogólnopolskiej platformy cyfrowej.
09-09-2009
Warszawa. Głosowanie nad ustawą medialną w Sejmie
Na rozpoczetym dziś, trzydniowym posiedzeniu Sejmu, posłowie zdecydują o dalszych losach ustawy medialnej.
07-09-2009
Warszawa. Faworyt na prezesa telewizji bez szans
Jak się dowiedział "Dziennik", PiS i SLD planują powołanie zarządu tymczasowego, który wyczyści TVP z ludzi Farfała, a dopiero później rozpisze konkurs na nowe władze.
20-08-2009
O co walczy Kazimierz Kutz?
Niebezpieczna jest swoboda, z jaką Kazimierz Kutz zmienia role. Raz wypowiada się jako twórca, by za chwilę mówić już jak polityk. I niestety jego wypowiedzi jako polityka pełne są zawoalowanych gróźb. Kutz polityk szantażuje środowisko, że naśle kontrolę na PISF i zweryfikuje ustawę o kinematografii. Chce również dać ministrowi swego rządu narzędzia administracyjnej ingerencji w działalność stowarzyszeń twórczych i organizacji autorskich (o tym mówi zachwalana przez Kutza ustawa o prawie autorskim) - pisze Maciej Strzembosz w Gazecie Wyborczej.
18-08-2009
Opóźniamy triumf rozrywki
- Ludzie powszechnie się przyznają do kanału Kultura, bo to taki znak, że się należy do "klubu", natomiast tak naprawdę nie zawsze nas włączają. I nie dziwię się im. Są dni, kiedy mam ochotę zobaczyć np. "Rambo": bywa, że wolę zanurzyć się opowiedzianym na nowo micie o Heraklesie niż wchodzić w przestrzeń francuskich dylematów kobiety po czterdziestce - mówi Krzysztof Koehler, dyrektor TVP Kultura.
17-08-2009
Kulturalne taczki
Najpierw główne kanały telewizyjne uwolniono od programów misyjnych - ocalały one w antenach tematycznych. Teraz przyszła kolej na ich likwidację. Rzeczywistym powodem tej decyzji jest lekceważenie kultury, która z perspektywy polityków okazuje się dziedziną pozbawioną strategicznego znaczenia - pisze Grzegorz Jankowicz w Tygodniku Powszechnym.
13-08-2009
Degrengolada, czyli jak ustrzelić Kazimierza Kutza
Kutz jest wielkim reżyserem z wielkim dorobkiem, ma prawo wypowiadać swoje sądy, choćby nam się nie podobały. Lecz zamiast rzucać się na niego z energią wygłodniałej sfory, warto pomyśleć, czy w tym, co mówi, nie ma czegoś wartościowego. Czy nie ma bolesnej dla nas prawdy? - reżyser Piotr Szulkin zabiera głos w polemice Kazimierza Kutza i Janusza Kijowskiego dotyczącej ustawy medialnej.
11-08-2009
Warszawa. Społeczna zbiórka pieniędzy na Trójkę
Ruszyła społeczna zbiórka pieniędzy "na rzecz kulturotwórczej działalności" radiowej Trójki. Zbiórkę prowadzi założony przez słuchaczy Komitet Miłośników Trójki. Zebrane pieniądze mają wspierać promowanie przez Trójkę młodych artystów i "kreowanie wartościowych przedsięwzięć".
10-08-2009
Gwoździem po szybie
Ja stoję po stronie interesu społecznego; zawsze tak było, a jako poseł przysięgałem na te wartości. I nic mnie od takiej postawy nie odwiedzie, nawet flekowanie Janusza Kijowskiego, który jako wiceprzewodniczący branżowego SFP roli się tej podjął - Kazimierz Kutz odpowiada na tekst Janusza Kijowskiego.
08-08-2009
Zniszczycie media, pożrą was szakale
Ratowanie mediów publicznych to dla PO wielki sprawdzian z wiarygodności i wyobraźni. Na razie Platforma, lekceważąc te media, wspiera Polskę jako pustynię rządzoną przez szakale. Ale niech wie: was też zjedzą - pisze Marek Beylin w Gazecie Wyborczej.
06-08-2009
Dyktatura półinteligentów
Dla polityków PO "kultura" i "sztuka" to pojęcia bardzo miłe, ale nie konieczne. Są jak muzyczka kwartetu smyczkowego umilająca grillowanie kiełbasy na działce - pisze w Rzeczpospolitej Witold Orzechowski, reżyser, producent i scenarzysta.
06-08-2009
PO nie odwraca się od twórców
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której pieniądze z budżetu, i to naprawdę wielkie, są wydawane za pośrednictwem decyzji politycznych na konkretne programy TV - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
06-08-2009
Zobaczysz to tylko w TVP
Telewizja publiczna to nie PGR, uprawiać ziemniaki każdy może, znacznie trudniej jest znaleźć stację gotową nadawać programy realizowane dotychczas przez TVP i pisze Dorota Macieja w Gazecie Wyborczej.
05-08-2009
Kijowski do Kutza: Kaziu, nie świruj!
Podobnie jak Ciebie "ogarnia mnie pusty śmiech", kiedy czytam te wszystkie nonsensy, pomówienia i banialuki, którymi rzucasz na prawo i lewo. Gdybyś to robił jako reżyser, skandalista Larry Kutz - byłoby śmiesznie. Kiedy to robisz jako polityk - jest groźnie. Przypomnę Ci więc, że sam, z własnego wyboru, już dawno zmieniłeś swój beret. Jesteś dziś twórcą nieaktywnym, od wielu lat za to aktywnym politykiem. Politykiem, który w środowisku filmowym zasłynął bezkrytycznym forsowaniem programów partii lub ugrupowań, które reprezentowałeś, czy to w Sejmie czy w Senacie, nie zawsze w interesie twórców - list Janusza Kijowskiego, prezesa SFP i dyrektora olstyńskiego Teatru im. Jaracza, do reżysera i posła Kazimierza Kutza.
04-08-2009
Kutz: potrzebna jest nowa ustawa medialna
- Trzeba TVP doprowadzić do szybkiego upadku i szykować zupełnie inną ustawę, opartą na zupełnie nowej filozofii mediów publicznych - mówi Kazimierz Kutz w rozmowie z Agnieszką Kublik z Gazety Wyborczej.
04-08-2009
Misja za burtą!
- Obecnie panuje w telewizji przekonanie, że z okrętu, który przecieka, należy wyrzucić rzeczy niepotrzebne do przetrwania. Na pełnym morzu kultura nie jest potrzebna... Środowiska kulturalne zaczynają się dystansować do polityki rządu, bo z racji uprawianej profesji potrafią dostrzec druzgocące skutki, jakie dla naszej przyszłości ma antykulturalny wariant doktryny liberalnej - mówi Krzysztof Koehler, były kierownik TVP Kultura w Tygodniku Powszechnym.
03-08-2009
TVP. Pietkiewicz za Farfała?
Według informacji serwisu Newsweek.pl nowym szefem TVP zostanie Janusz Pietkiewicz [na zdjęciu]. Dni obecnego p.o. prezesa są już policzone - Piotr Farfał żegna się ze stanowiskiem.
01-08-2009
Potrzebna nowa ustawa medialna
Wszystkim nam zależy, by nowa ustawa - opracowana przez koalicję w konsultacji ze środowiskami twórczymi, naukowymi i organizacjami pozarządowymi - powstała jak najszybciej. To w tej chwili już jedyna droga, by skończyć z degrengoladą mediów publicznych, odebrać je rozmaitym politrukom, zatrzymać ich komercjalizację lub rozpad - pisze Agnieszka Holland w Gazecie Wyborczej.
31-07-2009
TVP Kultura. Dyrektor Koehler zwolniony
Jak dowiaduje się e-teatr, 31 lipca wygasa umowa o pracę dyrektora TVP Kultura Krzysztofa Koehlera (na zdjęciu). Zarząd TVP nie przeprowadził z zainteresowanym żadnej rozmowy, nie poinformował go też pisemnie o powodach nieprzedłużenia kontraktu.
28-07-2009
Warszawa. Twórcy przeciwko zawieszeniu nagród Cogito i Opus
Prezesi pięciu organizacji zrzeszających polskich twórców - pisarzy, muzyków i kompozytorów - protestują w rozesłanym we wtorek do mediów liście przeciw rezygnacji przez Polskie Radio i TVP z finansowania w tym roku Nagród Mediów Publicznych Cogito i Opus.
27-07-2009
Odejścia i tragifarsa
To nie był dobry tydzień, bo nagle odeszli: Bruno Miecugow [ojciec Grzegorza], Zbigniew Zapasiewicz i Leszek Kołakowski. Kraków, Warszawa, Oxford. Roczniki zmarłych oscylują wokół osiemdziesiątki, a więc w mojej geometrii czasoprzestrzennej, tylko Zbigniew Zapasiewicz młodszy - pisze Kazimierz Kutz w swoim felietonie w Gazecie Wyborczej - Katowice.
24-07-2009
Życzę panu publikacji naukowych ozdabianych proszkami do prania i podpaskami
Zrozumiałem, że my tej reformy, nie bujajmy się, własnymi siłami nie zrobimy. Każdy może być podejrzany o moralną korupcję, tak jak każdy może wystartować w "Szansie na sukces", co oznacza, że w media jest umoczony - o reformie mediów publicznych pisze Krzysztof Krauze w Gazecie Wyborczej.
24-07-2009
Gombrowicza i Masłowskiej nikt za nas nie nakręci
Zwrócono się do mnie z pytaniem, czy chciałabym ustosunkować się do artykułu Janusza A. Majcherka "Telemrzonki" . Ochotę mam średnią i wydaje mi się, że autor nie stworzył specjalnego pola do możliwej polemiki. Swój artykuł o mediach publicznych zaczyna od obrażenia i poniżenia tych twórców, którzy uważają najnowszą, przyjętą przez parlament ustawę medialną za szkodliwą, starają się więc dostępnymi metodami przekonać wszystkich, którzy zechcą ich słuchać (w tym prezydenta RP), do swoich racji - pisze AGNIESZKA HOLLAND w Gazecie Wyborczej.
20-07-2009
Warszawa. Minister Zdrojewski rezygnuje z urlopu
Minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] potwierdza informacje "Dziennika" - rezygnuje z wakacyjnego urlopu i pracuje nad rozwiązaniami korzystnymi dla radia i telewizji. Chodzi między innymi o ochronę archiwów mediów publicznych, a także poszukiwanie dodatkowych pieniędzy na programy kulturalne i edukacyjne.
18-07-2009
Telemrzonki
Artyści i twórcy wieszający się u prezydenckich klamek w intencji ratowania publicznych mediów zachowują się żałośnie, jak niegdyś pracownicy PGR, którzy też uważali, że państwowe gospodarstwa rolne muszą istnieć, by im dawać utrzymanie - w dyskusji o publicznych mediach głos zabiera Janusz A. Macherek w Gazecie Wyborczej.
18-07-2009
W trosce o kondycję kultury
Nie od dzisiaj narzekamy na kiepską kondycję polskiej kultury, która pogarsza się z roku na rok. Artyści odznaczają się słabą tężyzną fizyczną, co tu dużo gadać - większość z nich to po prostu zdechlaki. To wynik niesportowego trybu życia i nadużywania alkoholu. Większość nie potrafi się nawet unieść na drążku, co dopiero mówić o pompkach czy innych, bardziej wyrafinowanych ćwiczeniach, jak skłon w przód, pad prosty albo siad po turecku. Dlatego tak cenna jest najnowsza inicjatywa kierownictwa TVP polegająca na likwidacji kanału TVP Kultura i jego połączeniu z kanałem TVP Sport. Nareszcie ludzie kultury zaczną poważnie pracować nad swoją formą pod okiem prawdziwych specjalistów - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
18-07-2009
Co się stało z ludźmi Platformy?
- Rozczarowałam się premierem Tuskiem, a jeżeli chodzi o sprawy mediów, kultury i stosunek do artystów, ta ekipa wydaje się być bardzo arogancka. To mi przypomina Ludwika Dorna albo komuszków. Choć komuniści mieli trochę kompleks twórców, próbowali ich pozyskiwać. Na tym polega funkcja elit, żeby mówić głośno o tym, o czym cicho myślą ludzie. Ale jak pamiętam, na początku opozycji demokratycznej nie było inaczej. Ludzie w ogóle się boją, mają dziś dużo więcej do stracenia niż za komuny - mówi w rozmowie z Dziennikiem reżyserka AGNIESZKA HOLLAND
17-07-2009
TVP. Kanały TVP do likwidacji?
Zarząd TVP powołał likwidatorów TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Biełsat, TVP HD, TVP Sport, a także biura programowego, marketingu i promocji, ośrodka serwisu i biura zamówień publicznych.
15-07-2009
Warszawa. O mediach publicznych po ew. wecie prezydenta
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zamierza zorganizować cykl spotkań z ludźmi kultury poświęconych ocenie sytuacji mediów publicznych. Odbędą się one jeśli prezydent Lech Kaczyński zawetuje ustawę medialną.
14-07-2009
Przegrywamy z łomotem
U nas sztukę wysoką na odpowiednim poziomie uprawia nie wszędzie słyszalny radiowy Program II. Ostatnio stacja znalazła się w tak trudnej sytuacji, że z rozpaczy milczała przez minioną środę. Wszędzie można za to słuchać Programu I, który swe perły muzyczne emituje w poczuciu kulturalnej misji późnymi wieczorami - pisze Sławomir Pietras w swoim stałym felietonie w Angorze.
14-07-2009
Warszawa. Twórcy u prezydenta ws. ustawy medialnej
Wczoraj w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński przez trzy godziny rozmawiał z artystami o ustawie medialnej.
14-07-2009
Warszawa. Apel do władz RP w obronie radiowej dwójki
11-07-2009
Warszawa. OBWE apeluje do prezydenta ws. ustawy medialnej
Zaskakujący apel. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie prosi Lecha Kaczyńskiego, by skierował ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego. Ta ustawa nie zabezpiecza finansowej ani redakcyjnej niezależności mediów publicznych w Polsce - twierdzi OBWE.
09-07-2009
Dwójka powinna istnieć nawet kosztem Jedynki
- Oszczędności i funduszy na najbiedniejszą w polskim radiu Dwójkę szukałbym choćby w pensjach rad nadzorczych, licznych zarządów oraz KRRiT - mówi Andrzej Skworz, redaktor naczelny miesięcznika "Press" w rozmowie z Edytą Błaszczak z Metra.
09-07-2009
Warszawa. Komunikat ministra kultury ws. radiowej Dwójki
Trudną sytuację w radiowej Dwójce mogą rozwiązać jedynie władze Polskiego Radia i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - uważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu], który w środę przesłał komunikat w tej sprawie.
09-07-2009
Warszawa. Okrągły Stół ws. sytuacji w radiowej Dwójce
Na 22 lipca Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiada Okrągły Stół ws. sytuacji w II Programie Polskiego Radia.
08-07-2009
Warszawa. Polskie Radio protestuje i informuje
Do akcji protestacyjnej zapoczątkowanej przez Dwójkę Polskiego Radia przyłączają się wszystkie anteny publicznej rozgłośni. Akcja informacyjno-protestacyjna ma zwrócić uwagę opinii publicznej na trudną sytuację finansową PR.
07-07-2009
Warszawa. Zbierają opinie twórców ws. ustawy medialnej
Celem konsultacji jest uzyskanie opinii środowisk twórczych i medialnych dotyczących rozstrzygnięć zapisanych w ustawie, która czeka teraz na decyzję prezydenta - wyjaśnia szef klubu Lewicy Grzegorz Napieralski.
07-07-2009
Warszawa. Jutro protest zespołu Programu 2 Polskiego Radia
8 lipca radiowa Dwójka zamilknie na 24 godziny. To protest przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania jej misji.
06-07-2009
Warszawa. Radiowa Dwójka zamilknie w proteście na 24 godziny
W proteście przeciw dramatycznemu spadkowi finansowania 8 lipca radiowa Dwójka, emitująca audycje kulturalne, popularyzująca m.in. literaturę i muzykę poważną, jazzową, folkową - zamilknie na 24 godziny. W tym czasie, jak poinformowano na stronie internetowej stacji, na antenie podawany będzie jedynie komunikat o akcji.
04-07-2009
Kryzysem w kanały TVP
Telewizja Polska planuje zredukowanie niezależnych dotychczas kanałów tematycznych do redakcji, które będą podlegały jednemu dyrektorowi. Zmiany w TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Sport, TVP HD i Bełsat TV przeprowadzi szef telewizyjnego sportu, mistrz olimpijski Robert Korzeniowski - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
03-07-2009
Warszawa. Apel ludzi kultury o rozpatrzenie sprawozdania KRRiT
Twórcy apelują do marszałków Sejmu i Senatu o jak najszybsze rozpatrzenie w parlamencie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak podkreślają - odrzucenie sprawozdania jest wielce prawdopodobne - a to umożliwi niezwłoczne odwołanie obecnego zarządu TVP.
26-06-2009
TVP. Kultura i Historia do likwidacji?
Czy kulturalny kanał tematyczny TVP Kultura oraz dokumentalna stacja TVP Historia znikną z naszych telewizorów? Trwa zamieszanie związane z nową ustawą medialną, nad kanałami TVP zbierają się czarne chmury.
19-03-2009
Co dalej z TVP Kultura?
W środę do laski marszałkowskiej trafił projekt nowej ustawy medialnej. Pojawił się w niej zapis: "Telewizję publiczną tworzy spółka Telewizja Polska - Spółka Akcyjna , zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia". W ostatniej chwili politycy PO, PSL i SLD postanowili, że w tym miejscu dołożony zostanie zapis o jednej stacji tematycznej - TVP Info. Tym samym podważono gwarancję istnienia pozostałych kanałów tematycznych, w tym TVP Kultura, najbardziej misyjnej stacji w Polsce.
18-03-2009
Śpiewać w TVP nie każdy może
W telewizji konkursu nie pokażą... Roman Rogowiecki argumentuje, że nie będzie też emisji studenckiego festiwalu z Krakowa czy koncertów papieskich. To może rzeczywiście dać sobie już spokój z gadaniem o misji. Albo w ogóle z telewizją publiczną, w której na dodatek nie wiadomo, kto jest kim, wszyscy są albo pozawieszani, albo w trakcie zwolnień... - Jacek Antczak z Polski Gazety wrocławskiej komentuje sprawę koncertu finałowego PPA, kórego TVP nie będzie rejestrować.
02-03-2009
TVP. Misja czy oglądalność?
- Skończyło się robienie teatru w Teatrze TV. Nie ma świeżych pomysłów. To poszło w formę filmową, taki jest naturalny rozwój - mówi Sławomir Jóźwik, dyrektor Agencji Filmowej TVP, w rozmowie z Donatą Subbotko z Gazety Wyborczej.
18-12-2008
Misja w Radio TOK FM dofinansowana?
Teatr Radia Tok FM jest przedsięwzięciem deficytowym, być może jednak będzie mógł się ubiegać o dotacje z Funduszu Zadań Publicznych - pisze krz w miesięczniku Press.
19-11-2008
Warszawa. Twórcy wspierają obywatelski projekt ustawy medialnej
Wielkie nazwiska polskiej kultury, w tym m.in. Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Andrzej Wajda, patronują przygotowanemu przez środowiska twórcze obywatelskiemu projektowi ustawy medialnej. We wtorek ukonstytuował się w Warszawie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej.
07-10-2008
Warszawa. Nowy projekt ustawy o RTV
Publiczna opłata licencyjna pobierana co miesiąc od każdego Polaka - to propozycja stowarzyszeń twórczych na nowy rodzaj abonamentu radiowo-telewizyjnego
31-07-2008
Warszawa. Założenia ustawy medialnej u premiera
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu) powiedział, że przekazał premierowi założenia ustawy medialnej przygotowywanej w jego resorcie.
30-07-2008
Warszawa. Ministerstwo kultury pracuje nad projektem ustawy medialnej
Minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] poinformował, że założenia do przygotowywanego przez jego resort projektu ustawy medialnej będą gotowe jeszcze w tym tygodniu.
26-06-2008
Spektakle na własność
Niewiele jest rzeczy, którymi nasza publiczna telewizja pochwalić się może. I jest ich niestety coraz mniej. Jej dumą i uzasadnieniem dla konieczności płacenia abonamentu był i pozostaje Teatr Telewizji - pisze wk w Metrze.
10-06-2008
Warszawa. Projekt ustawy medialnej przy otwartej kurtynie
Minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu) zapewnił, że przygotowywany przez jego resort projekt ustawy medialnej będzie powstawał "przy otwartej kurtynie".
06-06-2008
Jak to miło porządną twarz malować
PO zrobiła sobie sztandar polityczny z likwidacji abonamentu. Urbański też sobie zrobił z abonamentu sztandar, tyle że w jego obronie. Przez ten abonament twórcy znaleźli się pośrodku bijatyki chłopców z placu Broni. A my bronimy telewizji jako instytucji publicznej, a nie sklepiku prezesa Urbańskiego czy posłanki Śledzińskiej-Katarasińskiej - mówi Agnieszka Holland.
27-05-2008
Minister Zdrojewski: TVP musi zostać publiczna
- Chcę jasno powiedzieć, że o prywatyzacji telewizji publicznej w ogóle nie może być mowy - mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski.
17-05-2008
Warszawa. Prezydent zawetował ustawę medialną
Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji zawetował w piątek prezydent Lech Kaczyński [na zdjęciu]. W tej ustawie są rozwiązania, które grożą komercjalizacją mediów publicznych - uzasadnił weto prezydent. Premier Donald Tusk uważa, że prezydent "jak niepodległości" broni "PiS-owskiej dominacji".
09-05-2008
Warszawa. "Solidarność" będzie demonstrować w obronie kultury
Podwyżki dla pracowników instytucji kultury, dofinansowanie konserwacji zabytków, utrzymanie zerowej stawki VAT na książki i czasopisma - m.in. te postulaty przedstawią w poniedziałek związkowcy z "Solidarności" ministrowi kultury.
08-05-2008
Warszawa. Spotkanie ludzi kultury i mediów u Prezydenta RP
O misji mediów publicznych, propozycjach likwidacji abonamentu oraz nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji rozmawiali dziś prezydent Lech Kaczyński i przedstawiciele świata kultury i mediów (na zdjęciu).
25-04-2008
Warszawa. Prezydent o ustawie rtv: będzie weto
Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Poprawki stanowią m.in., że minister skarbu będzie mógł w określonych przypadkach odwoływać członków władz mediów publicznych. Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział w piątek, że ustawę zawetuje.
24-04-2008
Warszawa. TVP, TVN i Polsat apelują o zachowanie abonamentu
Zachowanie systemu abonamentowego, ale zmodyfikowanego tak, by widzowie mogli go odliczać od podatku, proponują szefowie TVP, Polsatu i TVN we wspólnym piśmie do marszałka Sejmu.
15-04-2008
Nie zapominajcie o Teatrze TV
- Nie wie nasza młodzież, że kiedyś Teatr Telewizji należał do najlepszych na świecie. TVP nie pokusiła się, aby wydać na płytach najznakomitsze spektakle tego największego teatru. Ilu wybitnych aktorów jest już właściwie zapomnianych! - Sobczak i Szpak z Angory zabierają głos w dyskusji na temat abonamentu radiowo-telewizyjnego.
17-03-2008
Ostatnia misja
Według prezesa TVP wzorcowym przykładem misji telewizji publicznej była niedawna transmisja z uroczystości pogrzebowych Gustawa Holoubka na warszawskich Powązkach. Ponadgodzinną relację oglądało 1,5 mln widzów, co zdaniem Urbańskiego świadczy o tym, że TVP "wypełnia jakąś ważną dla ludzi potrzebę" - pisze Roman Pawłowski w Kronice Wypadków Kulturalnych Gazety Wyborczej.
06-03-2008
Abonament a Teatr TV
Propagandowym argumentem telewizji publicznej mającym świadczyć o jej wyjątkowości i niezastępowalności jest emisja spektakli teatralnych. Jeśli ktoś nie zauważył, to warto poinformować, że teatr telewizji znika jednak z anteny zastępowany teatrem faktu emitującym przeważnie zainscenizowane opowieści o heroiczno-martyrologicznych epizodach dwudziestowiecznej polskiej historii wpisane w projekt polityki historycznej zgodnej z ideologią PiS oraz programem edukacyjnym IPN - pisze Janusz A. Majcherek w dyskusji o likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego.