Gdański Teatr Szekspirowski

13-01-2005
12-11-2014
Niedociągnięcia w Teatrze Szekspirowskim
Jestem bardzo pozytywnie nastawiona do Teatru Szekspirowskiego. Jednak moja pierwsza w nim wizyta mocno mnie rozczarowała - pisze czytelniczka portalu Trójmiasto.pl. Jej zdaniem teatr nie jest dziś przyjazny publiczności.
04-10-2014
Jak powstała antracytowa szkatuła
Dla jednych ten budynek jest celnym, pięknym dziełem sztuki i współgra z przeszłością. Innych denerwuje, bo kojarzy się z grobowcem Tutenchamona - o niedawno otwartym Gdańskim Teatrze Szekspirowskim pisze Bożena Aksamit w Gazecie Wyborczej.
20-09-2014
Jerzy Limon: Szekspir, Flamandowie i inni
- Gabarytowo jest to średniej wielkości teatr. Ale budżet nie jest jeszcze ustalony! W każdym razie to dzięki wsparciu urzędów mamy zagwarantowane kilka milionów złotych rocznie na koszty stałe, czyli utrzymanie budynku i pensje etatowych pracowników, ale o resztę musimy wciąż walczyć - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w rozmowie z Piotrem Wyszomirskim w Teatrze.
20-09-2014
Otwarcie GTS: Zawinił Makbet?
Za nami uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Inaugurację wzbogaciły pojedynki hiszpańskich fechtmistrzów, widowisko w wykonaniu Akrobatycznego Teatru Tańca Mira Art oraz Triumfalny Przemarsz Gdańszczan przez teatr. Nie obyło się jednak bez kłopotów. Całe zajście dyrektor GTS Jerzy Limon określił jako winę Donalda Tuska, który w swoim przemówieniu wymienił imię Makbeta, co według teatralnego przesądu przynosi nieszczęście - pisze Tomasz Rozwadowski w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
20-09-2014
Tradycja, piękno i chaos na otwarciu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Podczas otwarcia Teatru Szekspirowskiego dla publiczności mieliśmy zarówno szermiercze nawiązania do czasów Szekspira, jak i pełen gracji pokaz możliwości współczesnej techniki i teatru. Szkoda, że na ocenie całego widowiska ciążą niedociągnięcia organizacyjne - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
19-09-2014
Gdańsk. 4,5 tys. widzów na otwarciu Teatru Szekspirowskiego
W piątek wieczorem otwarty zostanie Gdański Teatr Szekspirowski - nowoczesny obiekt, jedyny od kilkudziesięciu lat w Polsce budynek teatralny w całości wybudowany od fundamentów. Podczas otwarcia o godz. 21.30 każdy chętny będzie mógł przejść przez najnowocześniejszy teatr w Europie.
19-09-2014
Gdańsk. Ewakuacja podczas otwarcia Teatru Szekspirowskiego
Ewakuacja po alarmie bombowym przerwała uroczystą ceremonię otwarcia Gdańskiego Teatr Szekspirowskiego, w której udział brał m.in. Donald Tusk.
19-09-2014
Gdańsk. Minister Omilanowska na otwarciu Teatru Szekspirowskiego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska powiedziała, że piątkowe otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń tej jesieni w kulturze w kraju. Uważa, że placówka tworzy nową jakość teatralną w Polsce.
19-09-2014
Szekspirowska szkatułka na teatralne klejnoty
Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który dziś zostanie otwarty, to dowód na to, że warto mieć szalone marzenia. Ideę budowy rzucił przed laty profesor Jerzy Limon - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
19-09-2014
To będzie nowa wizytówka Gdańska
Sierpień i wrzesień upływają w Gdańsku pod znakiem wielkich inwestycji. 30 sierpnia otwarcia doczekało się Europejskie Centrum Solidarności, 19 września zostanie udostępniony mieszkańcom, turystom, gościom Gdański Teatr Szekspirowski. - Zrealizowany projekt odchodzi od sztampy, to nie jest rekonstrukcja, ale architektura wchodząca w XXI wiek. Cały obiekt jest echem dawnego miasta, które w środku, w centrum ma rzecz najważniejszą - teatr, sztukę - mówi Prof. Jerzy Limon, dyrektor GTS.
19-09-2014
Gdańsk. Premier Tusk na otwarciu Teatru Szekspirowskiego
- Gdańsk zasługuje na najpiękniejszy i najnowocześniejszy teatr w Europie i w takim dzisiaj jesteśmy - powiedział Donald Tusk podczas oficjalnego otwarcia Teatru Szekspirowskiego. Po ok. godzinie uroczystość ze względów bezpieczeństwa została przerwana przez BOR.
18-09-2014
Gdańsk. Jutro otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Już 19 września otwarty zostanie Gdański Teatr Szekspirowski - nowoczesny obiekt, jedyny w Polsce budynek teatralny z otwieranym dachem, który umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu. GTS będzie pełnił funkcję centrum sztuk i wydarzeń o międzynarodowym zasięgu.
18-09-2014
Szekspir wraca do Gdańska
W piątek otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a w sobotę pierwsze przedstawienie - "Hamlet" z londyńskiego teatru Shakespeare's Globe. Budynek zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi. Powraca obawa, że nowo otwarty efektowny budynek nie będzie miał środków na działalność. Problemy ma chociażby białostocka opera - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
17-09-2014
Gdańsk. Teatr Szekspirowski otworzy się pojutrze
Otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędzie się w piątek, 19 września. W programie inauguracji, m.in.: pojedynki hiszpańskich fechtmistrzów, widowisko w wykonaniu Akrobatycznego Teatru Tańca Mira Art oraz Triumfalny Przemarsz Gdańszczan przez teatr.
13-05-2014
Nie tylko Szekspir
- Jesteśmy tak zwaną wspólną instytucją kultury. Gdański Teatr Szekspirowski został powołany do życia przez trzy ciała: Samorząd województwa pomorskiego, Miasto Gdańsk i Fundację Theatrum Gedanense. Organizacyjnie jesteśmy przypisaniu Miastu, ale Gdańsk nie ma nad nami pełni władzy. Miasto na przykład nie może powoływać dyrektora instytucji bez zgody Fundacji. To będzie teatr impresaryjny. Jednym ze sztandarowych naszych programów będzie "Lato z Szekspirem" . Program skierowany turystów, którzy przyjadą do Gdańska i będą chcieli zobaczyć szekspirowską sztukę w szekspirowskim teatrze - mówi prof. Jerzy Limon w Gazecie Świętojańskiej.
24-04-2014
Gdańsk. Pudzianowski otworzył dach nad Szekspirem
W środę późnym wieczorem odbyło się pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Po raz pierwszy w murach teatru, który zostanie otwarty we wrześniu, zasiadła publiczność.
24-04-2014
Open it, czyli folklor miejski i szekspirowski
Niewątpliwie wczorajsze wydarzenie ujawniło nową, ciekawą przestrzeń na Starym Mieście. Fasada Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i mury oraz dach z pewnością nie wyczerpały swoich możliwości kreacyjnych i mam nadzieję, że wiele razy nam jeszcze "zagrają". Były jednak zauważalne mankamenty. Z pewnością zabrakło też reżysera całości - o widowisku "450 Urodziny Szekspira: Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu" pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
24-04-2014
Triumf sztuki nad człowiekiem
Jubileuszową 450. rocznicę urodzin Williama Szekspira w Teatrze Szekspirowskim uczczono widowiskiem poświęconym narodzinom - zarówno człowieka, jak i sztuki oraz samego teatru, który za pół roku stanie się jedną z wizytówek kulturalnych Trójmiasta. Sama impreza skończyła się nagle, pozostawiając spory niedosyt, tym bardziej, że artyści nie wyszli do braw - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
23-04-2014
Gdańsk. Widowisko "Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu" u Szekspira
Dziś wieczorem będzie można po raz pierwszy zobaczyć rozsuwany dach nowego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Waga dachu jest tak ogromna, że do rozchylenia jego dwóch części będzie potrzeba prawdziwego herosa, w którego rolę wcieli się Mariusz Pudzianowski.
23-04-2014
Otwarty teatr z otwartym dachem
- Chcemy prezentować najciekawsze polskie sceny. Rozpoczniemy od Teatru Narodowego, którego spektakle będziemy pokazywali w listopadzie, przez pięć kolejnych weekendów. Jesteśmy też już po słowie z Teatrem Polskim z Wrocławia, z Teatrem im. Modrzejewskiej z Legnicy oraz z krakowskim Teatrem Starym. Dyrektorowi Janowi Klacie bardzo się spodobał pomysł, by do Gdańska przywieźć jego nowości - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
23-04-2014
Gdańsk. Teatr Szekspirowski dedykowany Solidarności
Twórca budowanego w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego Renato Rizzi uważa, że rolą architektury jest dziękowanie i wyrażanie wdzięczności. Włoski architekt swoje dzieło dedykuje polskiej Solidarności.
22-04-2014
Gdańsk. Otworzą dach teatru na 450. Urodziny Szekspira
Czy najsilniejszy człowiek w Polsce zdoła otworzyć dach nowego gdańskiego teatru, czy fizyczna siła będzie musiała szukać wsparcia w Sztuce? Na te pytania odpowie niezwykłe widowisko zaplanowane w Gdańsku z okazji 450. urodzin Williama Szekspira.
18-04-2014
Na świecie nie ma drugiego takiego teatru
Wyjątkowa budowla nie tylko w skali Europy, ale i świata. A to w dużej mierze przez otwierany dach, który umożliwi organizowanie spektakli przy świetle dziennym. Gdański Teatr Szekspirowski - bo o nim mowa - to niezwykła konstrukcja architektoniczna - pisze Ewa Karendys w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
17-04-2014
Gdańsk. Pudzianowski otworzy dach u Szekspira
23 kwietnia o godz. 21.30 okazji 450 Urodzin Szekspira nastąpi Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
16-04-2014
Otworzą dach Teatru Szekspirowskiego. GTS obchodzi 450 Urodziny Szekspira
- Nie ma drugiego teatru na świecie, który ma otwierany dach. To wielkie osiągnięcie inżynieryjne, ale też rozwiązanie bardzo funkcjonalne, umożliwiające grę w czasie dnia pod gołym niebem. Wedle życzenia architekta Renato Rizziego dach pokryty jest miedzianą, patynowaną blachą. Otwiera się od środka na zewnątrz, posiada stalową konstrukcję - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
15-04-2014
Gdańsk. Otwarcie dachu u Szekspira z Pudzianowskim i aktorami
23 kwietnia w Gdańsku odbędzie się pierwsze publiczne otwarcie dachu nad Teatrem Szekspirowskim. Konstrukcję za pomocą liny ma otwierać były mistrz świata strong man - Mariusz Pudzianowski.
15-04-2014
Gdańsk. Trzy tysiące osób na otwarciu dachu teatru
Trzy tysiące osób ma zobaczyć 23 kwietnia pierwszy pokaz otwarcia dachu na budowanym w Gdańsku Teatrze Szekspirowskim. Unikatowa w skali światowej konstrukcja umożliwi wystawianie spektakli pod gołym niebem.
14-04-2014
Gdańsk. "Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu" u Szekspira
Ma 400 metrów kwadratowych, waży 80 ton i jest pokryty patynowaną, miedzianą blachą. Będzie otwierał się w ciągu czterech minut. To dach powstającego w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego. Taka konstrukcja pozwoli grać spektakle pod gołym niebem.
29-01-2014
Gdańsk. Dach dla Szekspira
Gdański Teatr Szekspirowski będzie słynął m.in. z wyjątkowego otwieranego dachu. Wykonawca właśnie zakończył jeden z najbardziej skomplikowanych etapów - montaż 60-tonowej ruchomej konstrukcji.
20-05-2013
Teatr ujrzymy niezwykły
- W Polsce nie można wiernie odtworzyć teatru szekspirowskiego. Inny klimat, który utrudnia występy w drewnianym budynku, prawo budowlane, które nie pozwala na wznoszenie drewnianych budynków publicznych powyżej dwóch pięter, przepisy przeciwpożarowe itd. A poza tym kto by chciał w takim teatrze występować? Bez światła, bez wody, aparatury scenicznej, bez ogrzewania? - rozmowa z prof. Jerzym Limonem, dyrektorem Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.
18-03-2013
Niezwykły gdański teatr
- Zrealizowano około czterdzieści procent inwestycji. Prace zewnętrzne, tak zwane betony, są już na ukończeniu, ale teatr to jednak skomplikowana maszyneria. Szczególnie u nas, gdzie będzie bardzo złożony system zapadni, umożliwiający rozmaite kształtowanie przestrzeni widowni i sceny. Liczymy, że do końca lutego przyszłego roku teatr będzie gotowy. Chcemy go otworzyć w lipcu 2014 roku - mówi prof. JERZY LIMON, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
15-01-2013
Gdańsk. NDI S.A. dokończy budowę Teatru Szekspirowskiego
Gdański Teatr Szekspirowski wybrał NDI S.A. jako generalnego wykonawcę na dokończenie budowy prestiżowej inwestycji w Gdańsku.
14-01-2013
Dwa wielkie gmachy i dużo małych grantów - budżet Gdańska na kulturę
Mniej dotacji, więcej grantów, ogromne środki na dwie kluczowe inwestycje - to najważniejsze zmiany związane z tegorocznym budżetem Gdańska na kulturę. Opowiada o nich Anna Czekanowicz, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury, w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
11-10-2012
Londyn. Gdański Teatr Szekspirowski w King's College
W październiku i listopadzie Gdański Teatr Szekspirowski zaprezentuje w Europie wystawę "Teatr dwóch czasów", prezentującą historię powstania w Gdańsku teatru szekspirowskiego. Pierwsza prezentacja - w Londynie.
24-07-2012
Gdańsk. Opóźnienia na budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Planowany czas zakończenia robót budowlanych Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został ustalony na 30 listopada 2012 r. Dziś wiemy, że prawdopodobnie prac nie uda się ukończyć na czas.
14-03-2012
Gdańsk. Teatr Szekspirowski rośnie na Głównym Mieście
Jeszcze w tym roku zobaczymy surową bryłę i konstrukcję unikalnego w skali Polski dachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. W wakacje przyszłego roku czarna, wyłożona klinkierem bryła teatru wpisze się w panoramę Głównego Miasta.
20-02-2012
Gdańsk. Ambermedia wypromuje Gdański Teatr Szekspirowski
Agencja Ambermedia rozpoczyna obsługę jednej z najbardziej prestiżowych inwestycji kulturalnych w Polsce w ostatnich latach - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
25-11-2011
Gdańsk. Już budują Teatr Szekspirowski
W cieniu inwestycji drogowych wre praca przy Teatrze Szekspirowskim. Na placu przy ul. Bogusławskiego pojawiły się właśnie dwa gigantyczne dźwigi, a wkrótce stanie trzeci.
09-05-2011
Gdańsk. Stara zajezdnia dla Theatrum Gedanense?
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa na Dolnym Mieście od kilku lat niszczeje nieużywana. Przestrzenią zainteresowała się Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski, dzięki którym w hali odbędzie się spektakl "Kochankowie z Werony" Williama Szekspira. Czy wydarzenia kulturalne mogłaby częściej witać przy Kurzej? Mogłaby, ale...
08-03-2011
Gdańsk. Rosjanie i Szwedzi na XV Festiwalu Szekspirowskim
Gdański Teatr Szekspirowski stanie się ważnym europejskim centrum sztuki, będzie też siedzibą międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Tegoroczny odbędzie się od 29 lipca do 7 sierpnia. Zobaczymy m.in. spektakle rosyjskie: "Miarka za miarkę" Teatru im. Wachtangowa z Moskwy oraz "Hamleta" i "Króla Leara" Teatru Nikołaja Kolady z Jekaterinburga.
07-03-2011
Gdańsk. Pierwszy spektakl na placu budowy GTS
"Triumf ognia, ciał i maszyn" to pierwsze wydarzenie, które w sobotę wieczorem zainaugurowało budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Za dwa lata będzie to najnowocześniejszy teatr w Polsce.
05-03-2011
Gdańsk. Widowisko na budowie
Rusza budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jego budynek ma się stać nową wizytówką miasta. Pierwsze spektakle będzie można obejrzeć w połowie 2013 roku, a już dziś na budowie widowisko "Triumf ognia, ciała i maszyn"
05-03-2011
Pierwszy teatr III RP
Będzie to najnowocześniejsza scena w Polsce i pierwszy teatr dramatyczny w III RP wybudowany od fundamentów. Zaprojektowany przez Włocha Renato Rizziego odwoływać się będzie do funkcjonującej w mieście od początku XVII w. teatru elżbietańskiego (czyli z niezadaszoną sceną) - przed rozpoczynającą się w poniedziałek, 7 marca, budową Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej.
04-03-2011
Gdańsk. "Balet buldożerów" na rozpoczęcie budowy GTS
Balet buldożerów, wizyta Makbeta i wiedźm oraz pirotechniczna wizualizacja gmachu teatru towarzyszyć będą rozpoczęciu budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Warto więc wybrać się w sobotę na plac budowy (wejście od ul. Zbytki) o godzinie 18.30. Wstęp jest wolny.
28-01-2011
Londyn. Gdańszczanie u Księcia Karola
W dniach 25-26 stycznia Prezes Fundacji Theatrum Gedanense zaprosił grono Mecenasów i Przyjaciół Fundacji do Londynu gdzie w środę 26 stycznia wieczorem odbyła się w uroczysta kolacja z udziałem Patrona Fundacji Theatrum Gedanense JKW Księcia Walii.
27-01-2011
Londyn. Książę Walii odwiedzi Gdańsk?
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprosił księcia Walii Karola do odwiedzenia Gdańska i otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, będącego nowoczesną rekonstrukcją oryginalnego budynku z XVII wieku służącego jako Szkoła Fechtunku.
26-01-2011
Londyn. Wizyta u księcia Karola ws. Teatru Szekspirowskiego
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes Fundacji Theatrum Gedanense prof. Jerzy Limon przedstawią w środę w Londynie podczas spotkania z księciem Walii Karolem plan budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.
13-10-2010
Teatr Szekspirowski - to będzie nowa wizytówka Gdańska
To będzie najnowocześniejsza scena teatralna w Polsce. Budowa Teatru Szekspirowskiego ruszy na początku przyszłego roku, a na jej realizację jest aż 15 chętnych. Pierwsze przedstawienia za niewiele ponad dwa lata - piszą Katarzyna Włodkowska i Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
12-10-2010
Gdańsk. 15 firm chce zbudować Teatr Szekspirowski
15 firm chce zbudować Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Do kolejnego etapu przetargu przejdzie osiem z nich. Jeżeli nie będzie kolejnych odwołań - które już opóźniły budowę teatru o ponad miesiąc - wykonawcę poznamy do końca listopada.
26-08-2010
Nadrabiamy kulturalne zaległości
- W ostatnich ośmiu latach, chodzi o dwie ostatnie kadencje, jeżeli chodzi o samorządy lokalne Gdańska, Gdyni i Sopotu, chociaż też np. Wejherowa, Słupska i innych miast województwa, ale również samorządu wojewódzkiego, kultura stała się rzeczywistym priorytetem. Wystarczy, że powiem, że budżet kultury województwa pomorskiego wzrósł w ciągu tych lat o 270 procent, czyli prawie 4 razy tyle, co 8 lat temu - mówi Gazecie Świętojańskiej online Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UM.
16-06-2010
Aktorzy do niego przyjechali
JERZY LIMON to anglista, pisarz, teatrolog, człowiek teatru, menedżer. Człowiek, który często ma dobre pomysły, a te pomysły potrafi wcielać w życie.
08-01-2010
Rok 2009 w teatrze
Przyznanie Europejskiej Nagrody Teatralnej reżyserowi Krystianowi Lupie, premiera "Tanga" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Teatru Szekspirowskiego - to niektóre z najważniejszych wydarzeń w polskim teatrze w 2009 r. W mijającym roku odeszli wybitni artyści polskiej sceny, m.in. Marek Walczewski i Zbigniew Zapasiewicz.
16-09-2009
Mleko się rozlało, a kiedyś wykipi
Środowisko gdańskich architektów zorganizowało w ub. tygodniu gorącą debatę o Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Przybyli na nią przeciwnicy i zwolennicy tego projektu - pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
15-09-2009
Abramowicz do Limona
Gdański Teatr Szekspirowski stanie częściowo na miejscu, gdzie wznosiła się Wielka Synagoga, duma gdańskich Żydów. "Zapomnieli" o tym przewodnicy i niektórzy z historyków, nie pamiętają gdańszczanie. To dobry moment, by i to "zapomnienie" poszło w niepamięć - w liście do Jerzego Limona, dyrektora GTS pisze Mieczysław Abramowicz.
15-09-2009
Chwała aktorom!
Z męczącą popularnością świetnie poradził sobie Cezary Pazura, który włączył rozwrzeszczaną ("Czaruś!!! Czaruś!!!") publiczność do wspólnego mówienia monologu Błazna z "Króla Leara". Osiągnął tym efekt niebywały! Jedna z nastolatek odeszła w końcu od sceny, mówiąc: Ten monolog znam już na pamięć - o gdańskim happeningu "Aktorzy przyjechali" pisze Gabriela Pewińska w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
15-09-2009
Gdańsk. Ćwiczenia Chyry z Szekspirem
Jednym z kilkudziesięciu aktorów występujących w poniedziałkowym widowisku plenerowym "Aktorzy przyjechali" był Andrzej Chyra. - Mam nadzieję, że na Gdański teatr Szekspirowski nie już będziemy musieli czekać kolejnych osiemnastu lat - mówi.
15-09-2009
Gdańsk mówi: Szekspir!
Ponad siedem tysięcy widzów oglądało wczoraj blisko stu aktorów w widowisku plenerowym "Aktorzy przyjechali!", przygotowanym przez Andrzeja Wajdę. Pokaz poprzedził uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej.
15-09-2009
Gdańsk mówił Szekspirem
Andrzej Chyra nie przerywając gry rozdawał autografy, Andrzejowi Sewerynowi partnerowała na scenie para butów, a Zbigniewowi Olszewskiemu owczarek. Tłumy Gdańszczan obejrzały w poniedziałek widowisko plenerowe "Aktorzy przyjechali!", które poprzedziło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
15-09-2009
Gdańsk. Teatr Szekspirowski a synagoga
W dniu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pisarz Mieczysław Abramowicz zaapelował na łamach "Gazety" o upamiętnienie stojącej w tym samym miejscu przed II wojną światową synagogi [na zdjęciu]. - Pomysł bardzo dobry, ale synagoga nie stała na naszej działce - uważa dyrektor GTS-u Jerzy Limon
15-09-2009
To nie był teatr
- Profesor Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, bardzo mocno podkreśla, że istniała tradycja przedstawień szekspirowskich. Co to oznacza dokładnie, nie precyzuje. Natomiast z jego książki wynika jasno, że nie ma na to dowodów, żadnych zachowanych w dokumentach przekazów. Również w publikacjach innych ekspertów, znawców tematu stan wiedzy jest taki sam. Nie zachowały się żadne przekazy historyczne podające nam konkretną sztukę Szekspira, którą rzeczywiście zagrano w XVII-wiecznym Gdańsku - mówi Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
14-09-2009
Budujemy Gdański Teatr Szekspirowski!
List otwarty Dyrektora Naczelnego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzego Limona.
14-09-2009
Gdańsk. Kamień węgielny pod Szekspira
Pierwsze przedstawienie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczymy za trzy lata. Ma to być najnowocześniejsza scena w Polsce. W poniedziałek zostanie wmurowany kamień węgielny pod tę inwestycję.
14-09-2009
Gdańsk. Kamień węgielny pod budowę Teatru Szekspirowskiego
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Teatru Szekspirowskiego odbyła się w poniedziałek w Gdańsku. Uczestniczyli w niej premier Donald Tusk i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Prace budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku.
12-09-2009
Gdańsk. Rusza budowa Teatru Szekspirowskiego
Rusza budowa najnowocześniejszej sceny teatralnej w Polsce. W poniedziałek wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [projekt na zdjęciu].
09-09-2009
Gdańsk. Wmurują kamień węgielny pod budowę GTS
W Gdańsku rozpoczyna się budowa Teatr Szekspirowskiego. 14 września wmurowany zostanie kamień węgielny, a uroczystość uświetni artystyczna akcja "Aktorzy przyjechali!", podczas której około 100 aktorów odczyta fragmenty utworów Szekspira.
22-05-2009
Gdańsk. Oddalono skargę dotyczącą budowy GTS
Gdański Teatr Szekspirowski uprzejmie informuje że dnia 22 maja 2009 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok oddalający skargę Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku.
30-03-2009
Gdańsk. Otwarcie Teatru w Oknie
Pierwszy w Polsce Teatr w Oknie otwarto dziś w Gdańsku. Od czerwca do września, dwa razy w tygodniu, prezentowane w nim będą m.in. etiudy sceniczne, happeningi oraz minikoncerty.
20-03-2009
Prawda o teatrze "elżbietańskim"
Jedynym sposobem usunięcia kontrowersji [wokół budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego] będzie zbudowanie tego gmaszyska gdzie indziej. Nie na cyplu Wyspy Spichrzów, bo tam nie ma miejsca, a poza tym nie powinno się rezygnować z odbudowy spichlerzy (przystosowanych do nowych funkcji). Najlepsze byłyby Długie Ogrody, np. działka dawnego Teatru Wilhelma (o ile jest wolna). Dalsze wzbogacanie oferty kulturalnej w tym rejonie, blisko Akademii Muzycznej i Filharmonii byłoby logiczne i korzystne dla miasta - pisze prof. Andrzej Januszajtis w Naszym Gdańsku, miesięczniku Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk".
12-03-2009
Teatr elżbietański w Gdańsku mistyfikacją?
Spór dotyczący budowy wielkiego, nowoczesnego budynku, tzw. teatru elżbietańskiego w Gdańsku, nabrał nowych barw. Okazuje się, że w świetle najnowszych badań istnienie teatru szekspirowskiego w mieście nad Motławą jest zwykłą mistyfikacją. Czy w takim razie władze miejskie i samorządowe będą upierać się przy dotychczasowej lokalizacji teatru, która degraduje zabytkową przestrzeń gdańskiej Starówki? - pyta Waldemar Rekść w Naszym Dzienniku.
28-02-2009
Towarzystwo z pasją do protestów
Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego: - Działania pana Korzeniowskiego mogą mieć tylko jeden cel. Najwyraźniej nie chce on, by w Gdańsku powstał teatr Szekspirowski, a miasto straciło 50 mln zł dotacji z Unii Europejskiej. Teatr Szekspirowski nie jest jedyną inwestycją oprotestowaną przez Korzeniowskiego - piszą Jowita Kiwnik i Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
23-02-2009
Gdańsk. Widowisko Wajdy na otwarcie GTS
We wrześniu tego roku planowane jest w Gdańsku wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Teatru Elżbietańskiego [Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - e-teatr.pl].
20-02-2009
Gdańsk. Konflikt wokół lokalizacji Teatru Szekspirowskiego
Spór dotyczący lokalizacji i kształtu architektonicznego Gdańskiego Teatry Szekspirowskiego miał się w czwartek zakończyć. - Nie wycofujemy zastrzeżeń - stwierdził nieoczekiwanie prezes gdańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Tomasz Korzeniowski, który od miesięcy protestuje przeciwko budowie przy ul. Bogusławskiego.
18-02-2009
Warszawa. Najważniejsze inwestycje kulturalne 2009
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił dziś posłom z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu najważniejsze inwestycje realizowane obecnie przez jego resort. - Staraliśmy się o sprawiedliwy podział środków pomiędzy regionami - zapewnił Zdrojewski.
11-02-2009
Krucjata kustosza przeciw Teatrowi Elżbietańskiemu
Jest taki stary dowcip o Bogu i Hiobie. Bóg razi Hioba kolejnymi nieszczęściami, gdy Hiob pyta: Za co? Wszechmogący uśmiecha się tajemniczo. W końcu, gdy Hiob traci dosłownie wszystko, na pytanie: Dlaczego? Bóg odpowiada: A bo ja ciebie Hiobie nie lubię. Mam wrażenie, że na podobnej logice opiera się krucjata kustosza Bazyliki Mariackiej Tomasza Korzeniowskiego przeciw budowie Teatru Elżbietańskiego na parkingu między ulicami Za Murami i Podwalem Przedmiejskim - pisze Bożena Aksamit w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
07-02-2009
Gdańsk. Nowa lokalizacja dla Teatru Szekspirowskiego?
Przeniesienie budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Wyspę Spichrzów proponuje konserwator Tomasz Korzeniowski. - A może przenieść na Wyspę Spichrzów Bazylikę Mariacką? - ironizuje Krzysztof Król, odpowiedzialny za inwestycję.
06-02-2009
Gdański Teatr Szekspirowski - lubić czy nie lubić?
W 2012 r. mieszkańcy Trójmiasta będą mogli oglądać spektakle w gmachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To wyjątkowe przedsięwzięcie, bo w Polsce od lat 70. nie buduje się teatrów, a samo wmurowanie kamienia węgielnego skłoniło Andrzeja Wajdę do przygotowania plenerowego widowiska. Ale inwestycja ma też przeciwników - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
05-02-2009
Gdańsk. 50 mln złotych dla Teatru Szekspirowskiego
4 lutego na konferencji prasowej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił, że Gdański Teatr Szekspirowski dostanie dofinansowanie w wysokości 50 mln złotych z Unii Europejskiej na budowę swojej siedziby.
05-02-2009
Gdańsk-Sopot. Miliony z UE na teatr i operę
W tym roku ruszą w Trójmieście dwie wielkie i długo oczekiwane inwestycje: budowa Teatru Szekspirowskiego i modernizacja Opery Leśnej.
29-12-2008
Rok 2008 w polskim teatrze
Ogłoszenie przez UNESCO roku 2009 "Rokiem Grotowskiego", obchody 175. rocznicy inauguracji Teatru Wielkiego w Warszawie, 80. rocznicy stołecznego Teatru Ateneum czy 35. rocznicy powołania Polskiego Teatru Tańca, przekazanie Instytutowi Teatralnemu dokumentacji ZASP za Granicą w Londynie - to najważniejsze wg PAP wydarzenia teatralne 2008 roku.
18-11-2008
Gdańsk. Setki milionów na kulturę
Budowa Teatru Szekspirowskiego, rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście, projekt "Galeria Zewnętrzna Miasta" - to tylko niektóre przedsięwzięcia kulturalne zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska na lata 2009-2013.
03-11-2008
Gdańsk. Budowa teatru szekspirowskiego od wiosny?
Gmach teatru szekspirowskiego nie wpłynie negatywnie na historyczną panoramę Gdańska - uznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ale dopiero za kilka miesięcy okaże się, czy inwestycję dofinansuje UE.
01-08-2008
Gdańsk. Japończycy otworzą Festiwal Szekspirowski
Siłą Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego od samego początku miała być różnorodność prezentowanych spektakli, jednak brak jasnego klucza programowego często okazywał się słabością. W sobotę w Trójmieście startuje 12. edycja Festiwalu.
06-05-2008
Gdańsk. Jeden krok w stronę Teatru Elżbietańskiego
Teatr Szekspirowski dostał od miasta 3 mln zł, dzięki czemu ma większe szanse na unijną dotację.
21-02-2008
Gdańsk. Teatr Szekspirowski na Euro 2012
Gdański Teatr Szekspirowski to nowa pomorska instytucja kultury, która wczoraj została oficjalnie powołana do życia. Jej głównymi zadaniami będzie budowa nowego budynku teatru elżbietańskiego w Gdańsku oraz organizacja corocznego Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.
21-02-2008
Mamy Gdański Teatr Szekspirowski
- Nie buduje się teatrów ot tak - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - To święto, jakby fundowanie katedry, rzecz niebywała. Niektórym wydawało się, że budowa Teatru Elżbietańskiego to idea szalona. Dzisiaj niedowiarkowie przekonują się, że jak najbardziej realna - o uroczystości powołania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pisze Grażyna Antoniewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
20-02-2008
Gdańsk. Teatr Szekspirowski powołany
Gdański Teatr Szekspirowski - to nazwa powołanej w środę nowej instytucji kulturalnej. Czwarta w Gdańsku placówka teatralna nie ma jeszcze siedziby.
19-02-2008
Gdańsk. Umowa w sprawie Teatru Szekspirowskiego
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz Prezes Fundacji Theatrum Gedanense profesor Jerzy Limon podpiszą w środę, 20 lutego, umowę, na mocy której utworzona zostanie nowa instytucja kultury - Gdański Teatr Szekspirowski.
28-12-2007
Gdańsk. Prezydent i marszałek wybudują teatr szekspirowski
Za parę tygodni powstanie w Trójmieście nowa ważna instytucja kultury - Gdański Teatr Szekspirowski. Jej głównymi zadaniami będzie organizacja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego i odbudowa budynku teatru elżbietańskiego.
04-08-2007
Wielka konfrontacja szekspirowskich szkół
- Z którym bohaterem Szekspira najbardziej się pan utożsamia? - pyta Jerzego Limona, dyrektora Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku Tadeusz Dąbrowski na łamach Dziennika. - Z żadnym. Nie mam takich ciągot.
16-08-2006
Gdańsk jest teatrem
Wszystko zaczęło się w roku 1990, kiedy prof. Jerzy Limon, anglista i szekspirolog, natrafił w Gdańsku na ślady jedynego w Polsce teatru elżbietańskiego. Zafascynowany odkryciami szekspirolog utworzył Fundację Theatrum Gedanense, której głównym celem stała się rekonstrukcja dawnej sceny. Obecnie trwają prace, które umożliwią realizację wyłonionego w konkursie projektu architektonicznego, autorstwa Włocha, Renato Rizzi - pisze Anna Berestecka w Tygodniku Powszechnym.
04-08-2006
Gdańsk. Nowy teatr już za pięć lat
- Teatr to będzie niezwykły - tymi słowami rozpoczął w czwartek prof. Jerzy Limon, prezes fundacji Theatrum Gedanense, spotkanie w Nadbałtyckim Centrum Kultury, podczas którego po raz pierwszy publicznie zaprezentowano ostateczny projekt budynku gdańskiego teatru elżbietańskiego.
02-08-2006
Gdańsk. Teatr elżbietański
Ocierający się o sferę science fiction pomysł zbudowania (zrekonstruowania) w Gdańsku teatru z epoki Szekspira krok po kroku zbliża się do sfery realności.
31-05-2006
Gdańsk. Projekt teatru elżbietańskiego zakwestionowany
Wojewódzki konserwator zabytków zakwestionował projekt budowy teatru elżbietańskiego autorstwa weneckiego architekta Renato Rizziego [na zdjęciu]. Nie spodobała się zabudowa wokół teatru.
04-08-2005
Nasz gdański teatr elżbietański
Istnieje realna szansa, że Trójmiasto w ciągu kilku lat - do roku 2009 - wzbogaci się o kolejny gmach teatru. I to nie byle jaki: ma to być współczesna rekonstrukcja sceny typu elżbietańskiego, która istniała w Gdańsku przed czterystoma laty - pisze Mirosław Baran.
20-06-2005
Gdańsk. Będą pieniądze na teatr elżbietański?
Fundacja Theatrum Gedanense w piątek [17 czerwca], w warszawskiej Fabryce Trzciny, otworzyła Festiwal I love Gdańsk. Prezentacjom osiągnięć towarzyszy wystawa dotycząca gdańskiego teatru elżbietańskiego.
23-02-2005
Gdańsk. Wokół teatru szekspirowskiego
No to mamy pat w teatrze "Elżbietańskim", który ma być rekonstruowany na przedmurzu starego Gdańska, w historycznym miejscu swego istnienia. Dzieło sztuki - jeden z projektów - dostało się w młyny paragrafów lub łagodniej: pod kamień szlifierski spraw formalnych.
21-02-2005
Gdańsk. Konkurs na teatr szekspirowski oprotestowany
Rozstrzygnięty w styczniu br. międzynarodowy konkurs architektoniczny na rekonstrukcję teatru "elżbietańskiego" w Gdańsku został natychmiast oprotestowany przez krakowskiego architekta Michała Szymanowskiego. Brał w nim udział i przegrał.
14-02-2005
Gdańsk. Przyjaciele i wrogowie Renato Rizziego
Prezentacja projektu weneckiego architekta Renato Rizziego, dotycząca przyszłego teatru elżbietańskiego oraz terenów wokół niego, odbyła się w piątek [11 lutego] w siedzibie Rady Miasta Gdańska. Włoski architekt ma jednak wielu wrogów.
12-02-2005
Gdańsk. Renato Rizzi przedstawił projektu teatru elżbietańskiego
Swoją koncepcję teatru elżbietańskiego, który powstać ma w Gdańsku, przedstawił włoski architekt Renato Rizzi. Jest on twórcą jednego z nagrodzonych projektów w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na teatr szekspirowski w Gdańsku.
11-02-2005
Gdańsk. Prezentacja projektu teatru szekspirowskiego
W piątek 11 lutego gościć będzie w Gdańsku profesor Renato Rizzi z Wenecji, laureat Nagrody Specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na teatr szekspirowski, organizowanym przez Fundację Theatrum Gedanense.
19-01-2005
Gdańsk. Protest w sprawie teatru szekspirowskiego
Unieważnić konkurs na projekt teatru elżbietańskiego! - domaga się Michał Szymanowski, architekt z Krakowa. Jego zdaniem jury dopuściło się karygodnych błędów.
14-01-2005
Gdańsk. Projekty teatru szekspirowskiego w Zielonej Bramie
W Zielonej Bramie do 20 stycznia oglądać można wystawę Projektów Architektonicznych zgłoszonych na Konkurs na Teatr Elżbietański w Gdańsku. Wystawa czynna jest codziennie od 11 do 18. Wstęp wolny.
13-01-2005
Gdańsk. Teatr szekspirowski za 30 milionów
Dlaczego choć konkurs na projekt teatru elżbietańskiego w Gdańsku został formalnie rozstrzygnięty, dalej nie wiadomo, jaki budynek ostatecznie ma być zbudowany?
12-01-2005
Taka piękna idea
- Kiedy prof. Jerzy Limon tworzył fundację [Theatrum Gedanense], poprosił, żebym się przyłączył. Jak mogłem odmówić, skoro to taka piękna idea. Moja młodość jest związana z Gdańskiem. Tutaj Zygmunt Hübner wprowadził mnie do teatru - mówi ANDRZEJ WAJDA, juror międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt teatru elżbietańskiego.
11-01-2005
Elżbietański teatr gdański
Wielki konkurs na projekt teatru elżbietańskiego w Gdańsku rozstrzygnięty. Triumf odnieśli architekci brytyjscy i Włoch Renato Rizzi. To na podstawie ich koncepcji ma powstać współczesna wersja stojącej w okolicach ul. Bogusławskiego przez kilkaset lat Szkoły Fechtunku.
11-01-2005
Szekspir wraca do Gdańska
Od wczoraj [10 stycznia] wiadomo, jak będzie wyglądać nowy budynek gdańskiego teatru elżbietańskiego. Zwycięzcą międzynarodowego konkursu architektonicznego, w którym brało udział 47 zespołów z 12 krajów (najwięcej zgłoszeń nadeszło z Polski, Niemiec i W. Brytanii), jest Renato Rizzi z Wenecji, kierujący zespołem, w którym pracuje m.in. dwoje młodych polskich projektantów, Agnieszka i Jakub Gondek.
11-01-2005
Jerzy Limon - przyjaciel księcia
- Najtrudniej być prorokiem we własnym kraju - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, chwaląc JERZEGO LIMONA, prezesa Fundacji Theatrum Gedanense. - Wielu ludzi mówiło Limonowi, że nie zbuduje tu teatru, że to wszystko nie ma sensu. A tu proszę - słowo stało się ciałem.