powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Tarnów. "Babcia mówi pa pa" na inaugurację Małej Talii

Od 26 maja do 11 czerwca będzie trwał IV Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia organizowany przez Tarnowski Teatr. Kilkaset dzieci z Tarnowa i okolic będzie miało okazję zobaczyć cztery bajki, które będą prezentowane zarówno na Dużej Scenie teatru jak i w pobliskich miejscowościach.

Na początek prapremiera spektaklu "Babcia mówi pa pa" w reżyserii Agaty Biziuk. Reżyserka spektaklu wraz z Agnieszką Makowską napisały tę sztukę specjalnie dla Tarnowskiego Teatru. Od początku wiedziałam, że nasza premiera na Małą Talię powinna być nowoczesnym spektaklem dla dzieci, który zachęci małych Tarnowian do wizyt w teatrze, pokaże, jak duże jest w teatrze znaczenie wyobraźni i dobrego tekstu. A ten- autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej- jest świetny, mądry, pełen humoru i przede wszystkim szanujący młodego widza, rozumiejący jego potrzeby. Podglądam próby i wiem, że będzie to duża produkcja, nad którą pracuje mnóstwo osób- choreograf, scenograf, muzycy (trzyosobowy zespół będzie występował na żywo!). Bez wątpliwości- będzie to nasza superprodukcja - mówi Ewelina Pietrowiak dyrektor artystyczna Solskiego.

IV edycja Festiwalu odbywa się w ramach projektu Cztery Talie Roku, dlatego też spektakle prezentowane są nie tylko na deskach Solskiego, ale również w ośrodkach kultury mniejszych miejscowości ,tak by teatr "dotarł" do jak najszerszej młodej publiczności. Podczas ponad dwutygodniowego Festiwalu najmłodsi będą mogli obejrzeć cztery spektakle prezentowane na Dużej Scenie Solskiego oraz w Bochni, Brzesku i Szczucinie.

Nie zawiodą się także sympatycy tarnowskiego amatorskiego Teatru Tuptusie bowiem właśnie z myślą o nich przygotowany został wieczór teatralny pod nazwą "Tuptusie dzieciom". Również ubiegłoroczna produkcja Tarnowskiego Teatru, "Mały książę" po raz kolejny przypomni najmłodszym o miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Podobnie jak w poprzednich edycjach formuła Festiwalu MAŁA TALIA zakłada ocenę każdego ze spektakli przez mieszane jury: dziecko oraz osobę dorosłą. Pamiątkowe nagrody-statuetki zostały przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych pod opieką Piotra Burdzyńskiego.

A już 26 maja prapremiera spektaklu "Babcia mówi pa pa", historia o tym jak poradzić sobie z odejściem osoby, która rozumiała nas w pół słowa? Jak odnaleźć babcię, która pewnego dnia po prostu znika- i ani rodzice, ani zabawki nie są w stanie powiedzieć, co się stało? Czy Krzyś odnajdzie babcię? Czy rodzice staną na wysokości zadania i zmierzą się z tym, że babcia "powiedziała papa"? I co do tego wszystkiego ma Komandos, Miś, Owieczka i Lalka?