Gustaw Holoubek patronem Teatru Dramatycznego w Warszawie

14-03-2008
31-01-2014
Kultura miejscem debaty o współczesności
- Chciałbym, żeby wydarzenia artystyczne warszawskiej kultury były głosem w debacie o współczesności. Pieniądze, procedury, ekonomia to oczywiście rzeczy ważne, zwłaszcza dla urzędnika państwowego, ale marzy mi się, by Warszawa była miejscem dyskusji z udziałem ludzi kultury - mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.
15-01-2014
Ministerstwo Kultury i "Szutki"
Skupię się na ostatniej, jakże głupiej i nieprzemyślanej, "szutce", do której przyczyniła się też pani prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Teatr Dramatyczny noszący imię Gustawa Holoubka ma być (lub już został) pozbawiony swojego wspaniałego patrona - mówi aktorka, Katarzyna Łaniewska.
14-01-2014
Warszawa. Tadeusz Słobodzianek o zmianie nazwy Dramatycznego
- Fakt, że w naszym teatrze sceny nazwane są im. Holoubka, Łomnickiego i Mikołajskiej, że istnieje sala prób imienia tragicznie zmarłego wybitnego reżysera Witolda Zatorskiego - to sposób na oddanie im wszystkim należnej czci i honoru - mówi dyrektor Teatru Dramatycznego Tadeusz Słobodzianek.
10-01-2014
Warszawa. List Witolda Sadowego do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz
Najwyższy czas aby autorytatywnie bez żadnych dyskusji przerwała Pani ten żałosny spektakl i przywróciła Teatrowi Dramatycznemu nazwisko Gustawa Holoubka - pisze Witold Sadowy do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.
09-01-2014
Stanął w obronie pamięci taty!
- Najwięcej nauczyłem się od ojca przy realizacji "Króla Edypa" dla Ateneum i Teatru Telewizji. Bałem się, że coś będzie nie tak, ale okazało się, że ojciec odbiera "Edypa" na tych samych młodzieńczych falach. Fantastyczne zawodowe przeżycie - wspomina JAN HOLOUBEK, syn wybitnego aktora.
04-01-2014
Warszawa. ZASP ws. odebrania imienia Gustawa Holoubka Teatrowi Dramatycznemu i Tadeusza Łomnickiego Teatrowi na Woli
Prosimy potraktować nasz list jako głos w publicznej debacie - pisze prezes Olgierd Łukaszewicz w imieniu ZASPu.
30-12-2013
Elżbieta Baniewicz: Forma "Kosmosu"
"Szkoda nerwów", "daj sobie spokój", "takie czasy" - słyszę od znajomych, gdy wymieniamy zdania po okropnym przedstawieniu, dziwnej decyzji władz, publicznej wypowiedzi kogoś ze znanych ludzi - pisze Elżbieta Baniewicz w Twórczości.
23-12-2013
Emocjonalna retoryka wyklucza debatę nad teatrem
Od kilku dni emocje w bufetach teatralnych i na Facebooku rozpala list senator Barbary Borys-Damięckiej (PO) do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie odebrania Teatrowi Dramatycznemu i Teatrowi na Woli imion ich patronów: Gustawa Holoubka i Tadeusza Łomnickiego - pisze Roman Pawłowski w felietonie w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
20-12-2013
Władze Warszawy walczą z dziedzictwem narodowym
Środowiska artystyczne żądają przywrócenia Teatrowi Dramatycznemu imienia wybitnego aktora Gustawa Holoubka. - Decydentom kultura kojarzy się z "imieninami u Zdzicha" lub pornolem w telewizji - mówi "Codziennej" Anna Chodakowska.
18-12-2013
Teatr sporu o mur graniczny - hity, kity i skandale 2013
To był rok zawirowań, demonstracji, skandali. Wydarzenia artystyczne trafiały się jak rodzynki - podsumowanie Jacka Cieślaka w Rzeczpospolitej.
17-12-2013
Magdalena Zawadzka: Dramatyczny już nie Holoubka
- Władze stanu wojennego w osobach towarzyszy Żygulskiego i Świrgonia wyrzuciły Gustawa Holoubka z Teatru Dramatycznego i zniszczyły wspaniałą scenę. W jej miejsce sklecono naprędce Teatr Rzeczypospolitej, dziwaczną hybrydę, która nie utrzymała się zbyt długo. Dziś, mam wrażenie, sytuacja się powtarza, tyle że teraz haniebne są poczynania stołecznych radnych - mówi Magdalena Zawadzka.
16-12-2013
List senator Barbary Borys-Damięckiej do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. odebrania Teatrowi Dramatycznemu imienia Gustawa Holoubka
16-12-2013
Warszawa. Urzędnicy przeproszą Magdalenę Zawadzką
Gustaw Holoubek (...) raczej nie odzyska patronatu nad Teatrem Dramatycznym przed... 2017 rokiem. Urzędnicy zamierzają jednak przeprosić żonę aktora Magdalenę Zawadzką (59 l.) za tę wpadkę.
12-12-2013
Dlaczego Holoubek nie może być patronem teatru?
Rada Warszawy w zeszłym roku połączyła Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka z Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Teraz obowiązuje jedna nazwa: Teatr Dramatyczny. Imiona patronów zniknęły. Z tą decyzją nie zgadza się m.in. syn wybitnego aktora Jan Holoubek.
12-12-2013
Warszawa. Co dalej z Dramatycznym?
Teatr Dramatyczny stracił nie tylko patrona, ale też świetny zespół i swoją pozycję. Właśnie teraz, gdy przybywa podpisów pod petycją o przywrócenie imienia Gustawa Holoubka, jest idealny moment, żeby władze miasta zajęły się przyszłością tego teatru.
03-12-2013
Holoubek zniknał z nazwy Dramatycznego. Wdowa oburzona
Czy kiedykolwiek jakiemukolwiek polskiemu teatrowi odebrano imię jego patrona? - pytała w piątkowym wydaniu "Super Expressu" Magdalena Zawadzka, wdowa po zmarłym aktorze Gustawie Holoubku. Jak się okazuje, już kilka miesięcy temu napisała list do radnych Warszawy, prosząc o wyjaśnienia, dlaczego z nazwy Teatru Dramatycznego zniknęło imię i nazwisko Gustawa Holoubka.
29-12-2008
Rok 2008 w polskim teatrze
Ogłoszenie przez UNESCO roku 2009 "Rokiem Grotowskiego", obchody 175. rocznicy inauguracji Teatru Wielkiego w Warszawie, 80. rocznicy stołecznego Teatru Ateneum czy 35. rocznicy powołania Polskiego Teatru Tańca, przekazanie Instytutowi Teatralnemu dokumentacji ZASP za Granicą w Londynie - to najważniejsze wg PAP wydarzenia teatralne 2008 roku.
07-06-2008
Warszawa. Gala w Dramatycznym
30-05-2008
Warszawa. Patron Gustaw Holoubek
Sukces Inicjatywy "Rz". Warszawscy radni przegłosowali wczoraj uchwalę nadającą Teatrowi Dramatycznemu imię Gustawa Holoubka. Decyzja była jednomyślna.
29-05-2008
Warszawa. Gustaw Holoubek patronem Dramatycznego
Warszawscy radni jednogłośnie podjęli w czwartek uchwałę zmieniającą nazwę warszawskiego Teatru Dramatycznego na: Teatr Dramatyczny Miasta st. Warszawy im. Gustawa Holoubka.
29-05-2008
Warszawa. Radni zagłosują za Holoubkiem
Dziś w południe w Teatrze Dramatycznym zapadnie decyzja o nadaniu mu imienia Gustawa Holoubka.
28-05-2008
Warszawa. Holoubek zostanie patronem Dramatycznego
Gustaw Holoubek zostanie patronem Teatru Dramatycznego. O nadaniu placówce imienia wybitnego aktora i reżysera zdecydują jutro stołeczni radni.
08-05-2008
Warszawa. W czerwcu Teatr im. Holoubka
Decyzja o nadaniu Teatrowi Dramatycznemu imienia Gustawa Holoubka [na zdjęciu] zapadnie na posiedzeniu Rady Miasta Warszawy 5 czerwca. Akcja, którą zainicjowała "Rz", zyskała poparcie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz wybitnych przedstawicieli teatru.
22-04-2008
Warszawa. Oświadczenie dyrekcji Teatru Dramatycznego
17-04-2008
Warszawa. Dramatyczny musi poczekać na patrona
Wbrew zapowiedziom na dzisiejszej sesji Rady Warszawy nie pojawi się temat nadania Teatrowi Dramatycznemu imienia Gustawa Holoubka [na zdjęciu].
19-03-2008
Warszawa. Holoubek patronem Dramatycznego
Wszystko wskazuje na to, że inicjatywa "Rzeczpospolitej" nadania stołecznemu Teatrowi Dramatycznemu imienia Gustawa Holoubka zmierza ku pomyślnemu finałowi.
14-03-2008
Oddać należny hołd
- Byłabym niezmiernie szczęśliwa, gdyby Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy nosił imię mego męża. W czasie jego dyrekcji teatr ten wspiął się nie tylko na najwyższy poziom w Polsce, ale i - zdaniem wielu znawców - w Europie - mówi MAGDALENA ZAWADZKA, aktorka, żona GUSTAWA HOLOUBKA.
14-03-2008
Warszawa. Gustaw Holoubek patronem Dramatycznego?
Inicjatywa "Rzeczpospolitej" dotycząca nadania warszawskiemu Teatrowi Dramatycznemu imienia Gustawa Holoubka spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Dziś poparła ją także rodzina zmarłego.
13-03-2008
Warszawa. Teatr im. Gustawa Holoubka coraz bliżej
Pomysł, żeby Teatr Dramatyczny w Warszawie otrzymał imię Gustawa Holoubka, zdobywa coraz więcej entuzjastów. Do naszej akcji włączają się znakomici aktorzy i reżyserzy, zdecydowane "tak" wyrazili również minister kultury oraz prezydent Warszawy
10-03-2008
Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka?
Naszym obowiązkiem jest zachować pamięć o Jego dziele. Role pozostaną zapisane na taśmach filmowych lub telewizyjnych, ale warto uhonorować również miejsce, w którym jako artysta osiągnął najwięcej. To Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, którym przez 11 sezonów kierował. "Rzeczpospolita" występuje z inicjatywą nadania stołecznej scenie imienia Gustawa Holoubka - pisze Jan Bończa-Szabłowski.