powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Zmarła Helena Włottkowska

Teatr Baj Pomorski w Toruniu z żalem informuje, że 22 kwietnia zmarła Helena Włottkowska, aktorka-lalkarka.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 27 kwietnia w Chojnicach.

Helena Włottkowska - aktorka-lalkarka, swoją karierę artystyczną związała z dwoma scenami lalkowymi - z Teatrem "Baj Pomorski" w Toruniu, gdzie pracowała na początku swej kariery od 1957 do 1963 roku oraz z Białostockim Teatrem Lalek, w którym była aktorką od 1963 do 1971 roku. W 1971 roku powróciła na toruńską scenę lalkową, gdzie pracowała niezwykle kreatywnie aż do emerytury w 1987 r. Przez kilka sezonów była także związana z Teatrem Lalek w Łomży.

Stworzyła wiele wybitnych kreacji lalkowych. Swoją pracą na scenie dawała przykład młodym pokoleniom lalkarzy. Jej działalność społeczna skupiała się na pracy w ruchu amatorskim, w którym służyła swoją radą i wsparciem jako konsultant i juror. Główne działania Heleny Włottkowskiej zawsze odbywały się poprzez Związek Artystów Scen Polskich, z którym była związana od 33 lat.

Była aktywnym, krytycznym odbiorcą i uczestnikiem Międzynarodowych Spotkań Teatrów Lalek w Toruniu, gdzie pełniła rolę Jurora z ramienia ZASP-u. Dzięki swojemu doświadczeniu, które łączyło znakomity warsztat i talent ze świeżym spojrzeniem na sztukę teatru, była niezastąpiona w pracach Jury. W 1985 r. została odznaczona Medalem 40-lecia PRL, w 1982 r. - otrzymała odznaczenie "Zasłużony Działacz Kultury", w połowie lat 60-tych uzyskała tytuł "Najpopularniejszej Aktorki w Białymstoku". W 2009 roku na wniosek toruńskiego Oddziału Związku Artystów Scen Polskich Prezydent Lech Kaczyński przyznał Helenie Włottkowskiej Złoty Krzyż Zasługi.