Warszawa. Dziś debata "Co z tym teatrem?" w Gazecie

W środę 25 kwietnia o godz. 17 "Gazeta" zaprasza na debatę "Co z tym teatrem?". Po ostatnich protestach twórców i widzów o komercjalizacji scen publicznych, zarządzaniu nimi i cięciach budżetowych będą mówić m.in. minister Bogdan Zdrojewski, Maciej Nowak i Olgierd Łukaszewicz.

W ostatnich tygodniach polskie teatry stały się miejscem burzliwych dyskusji i protestów. Ponad 4 tysiące ludzi teatru i widzów podpisało się pod apelem "Teatr nie jest produktem / widz nie jest klientem". Protestują przeciwko próbom komercjalizacji scen publicznych, nieprzejrzystym metodom zarządzania i wyłaniania dyrektorów, cięciom budżetowym.

Jak rozwiązać napiętą sytuację? Jak obronić teatry publiczne przed degradacją artystyczną i finansową? W jaki sposób uniknąć politycznych i towarzyskich nominacji dyrektorskich? Czy teatrowi potrzebna jest oddzielna ustawa? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu scenami? - O tym właśnie będą dyskutować twórcy, samorządowcy i przedstawiciele ministerstwa kultury.

Udział w debacie potwierdzili:

- Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

- Bartosz Frąckowiak, dramaturg i reżyser,

- Agata Grenda, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu,

- Maciej Nowak, szef Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie,

- Olgierd Łukaszewicz, aktor, prezes ZASP.

Debata, którą poprowadzi Roman Pawłowski, odbędzie się we środę 25 kwietnia w siedzibie "Gazety Wyborczej", ul. Czerska 8/10 w Warszawie, początek o godz. 17. (wejście od Czerniakowskiej)

Telefon do organizatorów: 22 555 43 05

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego