powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Częstochowa. Festiwal Działań Performatywnych OFFsceniczny

Po sześciu latach przerwy powraca Festiwal Działań Performatywnych OFFsceniczny, który jest jedyną tego typu imprezą w Częstochowie.

Miasto ma swoje festiwale teatralne, nie posiada jednak imprezy promującej sztuki wizualne takie jak performance czy instalacje. Te dziedziny sztuki są, podobnie jak teatr, źródłem wiedzy o człowieku i świecie, są formą dialogu między twórcą i odbiorcą. Festiwal OFFsceniczny ma być nie tylko okazją do zaobserwowania zjawisk występujących we współczesnej sztuce, ale nade wszystko ma stać się płaszczyzną dyskusji i jednym z fundamentów kulturalnej edukacji społeczeństwa.

Podczas Festiwalu pragniemy zaprezentować działania uznanych artystów tworząc jednocześnie przestrzeń dla twórców będących dopiero na początku swej artystycznej drogi. Chcemy, aby ta impreza stała się platformą łączącą jednych i drugich, miejscem wymiany myśli i doświadczeń.

Bądźcie z nami, dyskutujcie, wywracajcie znaczenia do góry nogami, dajcie się wciągnąć w świat zaproszonych na festiwal artystów.

Organizatorem Festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Częstochowie przy współpracy z Centrum Promocji Młodych Muzeum Częstochowskiego.

Wychodząc z inicjatywą organizacji Festiwalu Stowarzyszenie pragnie współtworzyć częstochowską przestrzeń kulturalną. Działając na rzecz swoich podopiecznych chce realizować projekty o charakterze integracyjnym, w których uczestniczyć może każdy, bez względu na wiek, wykształcenie czy stopień sprawności fizycznej i umysłowej. Stowarzyszenie otwiera się w ten sposób na działalność inną niż stricte "pomocowa". Poprzez tego typu działania osoby niepełnosprawne mają bowiem możliwość wykazać się aktywnością na rzecz ogółu społeczeństwa i poczuć się jego integralną częścią.

Jednym z takich działań są organizowane przez Stowarzyszenie Warsztaty Artystyczne w których udział wziąć może każdy zainteresowany.