Lublin. Noc kultury, sztuka cyrkowa, festiwale filmowe latem

Europejska Konwencja Żonglerska połączona z festiwalem Carnaval Sztukmistrzów oraz polsko-ukraińska Noc kultury to największe imprezy kulturalne planowane latem w Lublinie.

«35. Europejska Konwencja Żonglerska (European Juggling Convention), rozpocznie się w Lublinie 28 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Konwencja po raz pierwszy będzie zorganizowana w Polsce. - Weźmie w niej udział około trzy tysiące artystów kuglarzy - powiedziała PAP Joanna Reczek, prezes Fundacji Sztukmistrze, która jest głównym organizatorem Konwencji.

- To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie środowiska żonglerów, artystów szeroko pojętego kuglarstwa, Nowego Cyrku, artystów ulicy, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Uczestniczą w nim artyści z całego świata - zaznaczyła.

Konwencja Żonglerska będzie towarzyszyć festiwalowi Carnaval Sztuk-Mistrzów, który jest organizowany w Lublinie od 2010 r. Na festiwal przyjadą żonglerzy, mimowie, akrobaci, kuglarze, artyści cyrkowi,clowni, monocykliści, artyści teatru ulicy, teatru ognia. Zaplanowano warsztaty m.in. żonglowania, akrobacji, chodzenia na linie. Będą też organizowane zawody żonglerów. Wiele gier i pokazów dla publiczności odbywać się będzie na placach i ulicach miasta.

Wcześniej, w nocy z 2 na 3 czerwca, lublinianie i turyści będą mogli uczestniczyć w wielu imprezach kulturalnych podczas organizowanej po raz szósty w tym mieście Nocy kultury. Tematem wiodącym tegorocznej edycji będzie współpraca polsko-ukraińska. "Podczas Nocy kultury, na tydzień przed inauguracją EURO 2012, chcemy pokazać bogatą i fascynującą kulturę naszych sąsiadów, z którymi my współpracujemy na co dzień. Nasze narody łączy coś więcej niż piłka nożna" - powiedziała Joanna Wojciechowska z Warsztatów Kultury w Lublinie, koordynatora programu Nocy Kultury.

Program Nocy kultury ma być opublikowany pod koniec kwietnia. Znaleźć się w nim mają m.in. projekty prezentujące najnowszą, nowoczesną sztukę Ukrainy, ale też prezentacje odwołujące się do ukraińskiej historii i kultury ludowej.

Podczas Nocy kultury otwarte będą placówki i instytucje kulturalne, w których prezentowany będzie specjalny program m.in. spektakle, wystawy, prezentacje, koncerty. Na kilku scenach ustawionych w plenerze na terenie miasta koncertować będą różne zespoły m.in. rockowe, gospel, klezmerskie, folkowe; na ulicach miasta zaprezentują się kuglarze, tancerze, malarze, performerzy.

Połączeniem dawnego jarmarku kupieckiego ze współczesnym jarmarkiem kulturalnym ma być organizowany w dniach 16-19 sierpnia 6. Jarmark Jagielloński w Lublinie.

Ulice Starego Miasta w Lublinie wypełnią stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego - m.in. tkactwa, rzeźby, malarstwa, koronkarstwa, plastyki obrzędowej, wikliniarstwa, garncarstwa, kowalstwa. Towarzyszą temu warsztaty tańca i rzemiosła ludowego, koncerty muzyki folkowej, spektakle, turnieje rycerskie, dawne gry i zabawy. Na jarmarku swoją twórczość prezentują wystawcy i artyści zza wschodnich granic Polski.

W wakacje, na przełomie lipca i sierpnia, w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbędzie się 6. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", którego dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka. Festiwal przyciąga każdego roku tłumy widzów, a w jego programie znajdują się m.in. liczne spotkania ze znanymi artystami, aktorami, reżyserami. "Pełny program przedstawimy na początku maja" - powiedziała PAP rzecznik festiwalu Alicja Myśliwiec.

Dużym powodzeniem cieszy z się roku na rok festiwal Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu - urokliwym miasteczku położonym na Roztoczu. Tegoroczna, trzynasta, edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3-12 sierpnia. Rektor Letniej Akademii Filmowej Piotr Kotowski już zapowiedział, że podczas festiwalu pokazane będą m.in. filmy braci Paolo i Vittorio Taviani oraz filmy związane z postacią Marguerite Duras.

Tradycyjnie na festiwalu w Zwierzyńcu można będzie oglądać filmy rzadko wyświetlane w polskich kinach. W tegorocznej edycji widzowie zobaczą m.in. filmy z Kuby, Haiti, Dominikany, Jamajki a także kreskówki wykorzystywane w propagandzie różnych systemów totalitarnych»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego