powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bolesławiec. "Mizantrop" na otwarcie Teatru Starego

W piątek 23 marca galowy spektakl "Mizantropa" Moliera w wykonaniu legnickiego Teatru Modrzejewskiej otworzy bolesławiecki Teatr Stary. Jednak pierwsi widzowie pojawią się w teatrze już dzień wcześniej.

Po trwającym kilka lat remoncie, który kosztował 7 milionów złotych i był największą inwestycją bolesławieckiego starostwa powiatowego, teatr powraca do Bolesławca. To wielkie święto w tym mieście, bo jeszcze w 2007 roku zabytkowy budynek trzeba było zamknąć z powodu grożącego mu zawalenia.

Historia bolesławieckiego teatru liczy 155 lat. Powojenna była jednak historią powolnego upadku i utraty znaczenia tego miejsca, w którym teatry występowały sporadycznie i coraz rzadziej. Starostwo chce zmienić tę sytuację. Zakończony remont obiektu to początek planu artystycznego ożywienia miasta.

- Dziś lepiej budować, niż remontować. A remontować zabytkowy budynek pod opieką konserwatorską to naprawdę wielkie wyzwanie. Mamy w sobie jednak naturalny szacunek i rodzaj pokory do tego, co cenne i wiekowe, chociaż chcieliśmy także, by w Starym Teatrze nie zabrakło powiewu współczesności. Tak duża inwestycja z powiatowego budżetu, przy niewielkim wsparciu pieniędzy z zewnątrz, to rzadkość - mówi starosta bolesławiecki Cezary Przybylski.

Dwa gościnne występy legnickiego teatru z kostiumowym "Mizantropem" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz spotkały się z niespotykanym zainteresowaniem. Ufundowane przez starostwo bezpłatne wejściówki rozeszły się w 10 minut! Nie starczyło ich dla wszystkich chętnych.

To jednak nie koniec. Już teraz wiadomo, że teatralny budynek, który jest częścią Młodzieżowego Domu Kultury im. St. Wyspiańskiego, co najmniej raz w miesiącu gościł będzie profesjonalne sceny. W zmodernizowanym obiekcie będą realizowane także inne wydarzenia kulturalne i artystyczne oraz zajęcia w pracowniach: teatralnej, wokalnej i tanecznej MDK.

Program otwarcia Teatru Starego w Bolesławcu:

22 marca, godz. 19.00 "Mizantrop" Moliera - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy

23 marca, godz. 18.00 Uroczyste otwarcie Teatru Starego "Mizantrop" Moliera - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy

24 marca, godz. 18.00 "Kwiat paproci" - Studio Aktorskie Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu

25 marca, godz. 16.00 "Marzenia do spełnienia" - Wrocławska Scena Młodego Widza Twister

27 marca, godz. 18.00 "Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Starym" - Maraton Teatralny