powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Ruszyła ogólnopolska akcja kulturalna "Dotknij teatru"

Ruszyła ogólnopolska akcja kulturalna "Dotknij teatru", zorganizowana z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru. W województwie mazowieckim potrwa od 23 marca do 1 kwietnia.

"Dotknij teatru" to różnorodne, specjalnie na tę okoliczność przygotowane działania: spektakle, spotkania, warsztaty, czytania, próby otwarte, wystawy, zwiedzanie kulis, czy projekcje, dzięki którym widzowie mają wyjątkową okazję poznania teatru "od kuchni". Artystom i animatorom kultury zaś akcja daje możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, zaprezentowania dotychczasowych projektów oraz poznania potrzeb i wrażliwości widowni.

Projekt "Dotknij teatru" został zainicjowany przez łódzkich artystów i animatorów kultury w 2010 roku. Koordynatorami tegorocznej edycji są: Teatr Nowy im. Dejmka w Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Teatr Nowy w Poznaniu. Zadaniem projektu jest promocja teatru w Polsce oraz zachęcenie publiczności do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

"To ważne, że teatry nie poprzestają na graniu spektakli, ale podejmują też działania upowszechniające teatr. Otwieranie się na publiczność to dowód na to, że teatry myślą perspektywicznie. Dzięki takim akcjom, jak Dotknij teatru, instytucje kultury wychowują sobie świadomą publiczność, która będzie znakomitym odbiorcą i partnerem do rozmowy, ale będzie też wymagająca wobec repertuaru i oferty teatralnej. Wymagający odbiorca będzie potrzebował teatru o wysokiej jakości artystycznej. Dlatego na takiej akcji zyskujemy wszyscy: zarówno teatr, który będzie miał bardziej świadomą publiczność, jak i widzowie, którzy będą mieli jeszcze lepszą ofertę teatralną."- podkreśla Magdalena Szpak, specjalista ds. pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W tegorocznej edycji "Dotknij teatru" weźmie udział ponad 100 podmiotów: teatrów instytucjonalnych, muzeów, ośrodków kultury, a także fundacji, stowarzyszeń, teatrów i artystów niezależnych z Górnego Śląska, Łodzi, Mazowsza i Wielkopolski.

Dotknij teatru ŚLĄSKIE | 15.03 -29.03

Dotknij teatru ŁÓDŹ | 17.03-29.03

Dotknij teatru MAZOWIECKIE | 23.03-1.04

Dotknij teatru WIELKOPOLSKIE | 24.03-31.03