Szczecin. Benefis "Pana Sułka" w Polskim

Krzysztof Kowalewski, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórca ról komediowych w "Misiu" i "Brunecie wieczorow± por±", bohater radiowego cyklu "Kocham Pana, Panie Sułku" obchodzi dzi¶ 75 urodziny. W sobotę w Teatrze Polskim w Szczecinie odbędzie się jego benefis

«Zagrał około 100 ról w polskich filmach i serialach. Na dużym ekranie debiutował w 1960 r. niewielką rolą w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Dużą popularność przyniosły mu role komediowe, np. w "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978), "Miś" (1980), "Wyjście awaryjne" (1982), "Rozmowy kontrolowane"(1991).

Kowalewski znany jest również słuchaczom radiowym, jako niezapomniany Pan Sułek w satyrycznym słuchowisku autorstwa Jacka Janczarskiego, pt. "Kocham Pana, Panie Sułku".

Pan Sułek, "starszy bęcwał w młodym wieku" (jak postać tę określił sam Kowalewski), pojawił się na antenie radiowej Trójki w 1973 roku. Od początku towarzyszyła mu Pani Eliza (w tej roli Marta Lipińska). Na każde jej: - "Kocham Pana, Panie Sułku", Sułek odpowiadał nerwowym: - "Cicho!" Kowalewski, pytany w jednym z wywiadów, na czym jego zdaniem polega wielka popularność tej w gruncie rzeczy mało sympatycznej postaci, odparł: - Socjologowie określiliby to krótko: czar chama.

Benefis Krzysztofa Kowalewskiego w sobotę w Teatrze Polskim to okazja do spotkania z wybitnym aktorem, wspomnień o stworzonych przez niego kreacjach teatralnych, filmowych i radiowych, o kolegach aktorach, reżyserach, z którymi pracował i o kulisach aktorstwa. Nie zabraknie zabawnych opowieści. Artysta przeczyta fragmenty opowiadań Sławomira Mrożka, Jerzego Dobrowolskiego, Michaiła Zoszczenki. Całość spotkania dopełnią fragmenty filmów i spektakli teatralnych, w których Krzysztof Kowalewski stworzył niezapomniane kreacje.

W sobotę w Teatrze Polskim spotkanie poprowadzi satyryk i felietonista Michał Ogórek. Poczatek o godz. 19. Bilety kosztują 50 zł. Grupowe zamówienia pod numerem telefonu 603 94 78 72.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego