Częstochowa. II Noc Kulturalna

25 czerwca już po raz drugi odbędzie się częstochowska Noc Kulturalna. Gwiazdą będzie legendarny Septeto National [na zdjęciu]. O atrakcje zadbało 11 instytucji kulturalnych oraz ponad 20 pubów i restauracji.

«W tę wyjątkową noc, z jednym karnetem za 8 zł, będzie można wziąć udział w około 60 wydarzeniach kulturalnych odbywających się w teatrze, filharmonii, muzeach, galeriach, pubach, kawiarniach i restauracjach, a także w plenerze. Będzie to noc, podczas której miasto będzie śnić na jawie

I Noc Kulturalna - 24 października zeszłego roku - okazała się ogromnym sukcesem. Częstochowianie do późnych godzin odwiedzali placówki kultury, bawili się w pubach, a miasto do rana kipiało życiem. Wiele było jednak osób, które nie dostały się do wybranego miejsca na imprezę.

- Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji - przyznała wówczas Małgorzata Nowak z OPK "Gaude Mater" współorganizującego program. - W przyszłym roku zrobimy Noc Kulturalną w czerwcu. Będziemy wówczas mogli zaproponować więcej imprez plenerowych, które będzie mogło obejrzeć znacznie więcej widzów.

I tak się stało. W tym roku oferta została znacznie poszerzona. Imprez jest więcej o 40, a może nawet 50. Ze względu na szerokie grono odbiorców charakter wydarzeń będzie bardzo zróżnicowany.

- Zamknięcie programu przeciągało się, bo wciąż zgłaszali się organizatorzy ze swoimi propozycjami - mówi Karolina Kuźniak ze Stowarzyszenia "Poto", które współorganizuje Noc Kulturalną. - Ostatecznie zamknęliśmy afisz na początku czerwca.

Teraz afisze z drukarni trafiły na ulicę. Wiadomo już, że będą koncerty - od jazzu, przez gospel, blues i muzykę klasyczną, po szanty. Zaplanowano wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii, pokazy filmów, wernisaże, happeningi, sztuki teatralne, spotkania z twórcami, wieczory poezji, imprezy klubowe... Nie zabraknie nawet tak oryginalnych wydarzeń, jak pokaz tradycyjnego tańca indyjskiego. Jedną z gwiazd II Nocy Kulturalnej ma być legenda muzyki son - kubański zespół Septeto National, który wystąpi na Starym Rynku. Wcześniej zagra tam i zaśpiewa Joszko Broda z węgierskimi przyjaciółmi.

W tym roku organizatorzy zadbali również o najmłodszych uczestników imprez.

- Dzieci będą mogły uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym, obejrzeć pokazy szczudlarzy lub wziąć udział w happeningu - dodaje Kuźniak. - Mamy nadzieję, że ten jeden raz rodzice pozwolą im pójść spać nieco później. Wydzielona strefa dla dzieci będzie funkcjonować w parku 3 Maja.

Noc z 25 na 26 czerwca będzie jedyną, podczas której można zwiedzić muzeum o północy, posłuchać nad ranem w parku klubowej muzyki czy pójść na pokaz filmów z taperką dwie godziny po północy.

16 czerwca rozpoczyna się sprzedaż 12 tys. karnetów na Noc. Najpierw trafią do instytucji kultury. Wolontariusze zaczną też rozdawać w centrum Częstochowy ulotki z programem. Jest ich 40 tys., powinny więc znaleźć się w każdym domu. Już od poniedziałku działa strona internetowa: www.nockulturalna.org, na której znajdą się szczegółowe informacje o imprezach.

Imprezie patronuje "Gazeta Wyborcza"»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego