powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Jubilat Macias w "Człowieku z La Manchy"

To będzie wyjątkowy wieczór w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W sobotę 17 marca o godz. 18.30 e wystawiony zostanie znakomity musical "Człowiek z La Manchy". Na scenie jubileusz 30-lecia pracy artystycznej będzie świętował Zbigniew Macias, znakomity solista i dyrektor artystyczny

Opowiedziana muzycznie historia Don Kichota to jedna z najpiękniejszych legend. To wzruszająca opowieść o mądrości i głupocie, marzeniach i rzeczywistości, a także o życiu i teatrze. Musical Mitchella Leigha od lat cieszy się wielkim powodzeniem i grany jest na całym świecie. Jego wystawienie na scenie Teatru Muzycznego zostało docenione licznymi nagrodami. W sezonie 1997/1998 uznano go za wydarzenie artystyczne oraz nagrodzono trzema Złotymi Maskami. Otrzymali je: za reżyserię Waldemar Zawodziński, za scenografię Waldemar Zawodziński i Maria Balcerek oraz z najlepszą rolę męską w sezonie Zbigniew Macias.

To właśnie odtwórca roli Don Kichota Zbigniew Macias przy okazji wznowienia musicalu będzie miał swoje święto. Będzie to jubileusz 30-lecia pracy artystycznej tego znakomitego barytona. Od początków swojej kariery związany z Łodzią. Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował śpiew pod kierunkiem prof. Zdzisława Krzywickiego. Debiutował jeszcze podczas studiów na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, którego obecnie jest nie tylko solistą i reżyserem, ale i dyrektorem artystycznym. Był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od 1992 r. jest solistą Opery Narodowej w Warszawie. Występował na prestiżowych festiwalach operowych: w Xanten w Niemczech, Bregenz w Austrii, Carcassonne we Francji, Wexford w Irlandii i Beijing Music Festival w Chinach. Oprócz roli Don Kichota posiada w swoim repertuarze tak słynne role jak Tewiego w Skrzypku na dachu oraz Zorbę w musicalu o tym tytule. Jako reżyser zadebiutował w Nowym Teatrze w Słupsku - jego inscenizacja "Skrzypka na dachu" J. Bocka została owacyjnie przyjęta przez publiczność i znakomicie oceniona przez krytykę. W Teatrze Muzycznym w Łodzi wyreżyserował przedstawienia dwóch operetek F. Lehára: "Krainy uśmiechu", cieszącego się dużym powodzeniem u widzów, oraz "Wesołej wdówki", którego premiera była wydarzeniem: po raz pierwszy w Łodzi wystawiono operetkę w plenerze - na dziedzińcu Pałacu Poznańskich, na tle neobarokowej pałacowej fasady, a także musicalu L. Bernsteina Wonderful Town (premiera przygotowana na ponowne otwarcie teatru po generalnym remoncie).

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz tytułem Zasłużony dla Miasta Łodzi.