Rok 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta

06-02-2008
26-02-2009
Wrocław. "Odra" z Herbertem
Najnowszy numer "Odry" jest nie tylko do poczytania, ale też do posłuchania, bo dołączono do niego płytę CD ze suitą poetycko-muzyczną "Podróż Pana Cogito" Józefa Świdra do wierszy Zbigniewa Herberta w wykonaniu Wrocławskich Kameralistów Cantores Minores Wratislavienses.
14-01-2009
Jak wypadł w Trójmieście Rok Herberta?
Ogłoszenie roku 2008 (dziesiąta rocznicę śmierci) Rokiem Zbigniewa Herberta było jedną z trafniejszych uchwał sejmowych w sferze kultury. Rok ten bowiem pokazał, że pamiętających o formule-przykazaniu Herberta "Bądź wierny. Idź" jest wielu i wciąż przybywa. Choć każde miasto Trójmiasta czciło Herberta po swojemu, ja najbardziej chwalę Sopot - pisze Tadeusz Skutnik w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
02-01-2009
Gorzów Wlkp. Zapasiewicz czyta Herberta
Płyta "Zbigniew Herbert w Gorzowie" to wiersze autora "Pana Cogito" w mistrzowskich interpretacjach.
20-12-2008
Gorzów Wlkp. Teatr wydał płytę z poezją Herberta
19-12-2008
Gorzów Wlkp. Promocja płyty dla Herberta
W piątek(19 grudnia) o godz. 18 u zbiegu ul. Sikorskiego i Herberta (dawna ul. Fornalskiej) odbędzie się uroczystość związana z oficjalnym nadaniem gorzowskiej ulicy imienia Zbigniewa Herberta.
17-12-2008
Gorzów Wlkp. Płyta dla Herberta
W ramach obchodów Roku Herberta Teatr im. Osterwy przygotował specjalną płytę z utworami poety "Zbigniew Herbert w Gorzowie".
09-12-2008
Odkrywanie Herberta
W tym roku do udziału w Szkole Kultury Polskiej zaprosiliśmy młode osoby polskiego pochodzenia. Pamiętać też trzeba, że Herbert urodził się i do dwudziestego roku życia mieszkał we Lwowie. Scenariusz opiera się o dialogowane wiersze Zbigniewa Herberta dotyczące polskości i Polski. Wiersze ułożone w formie dramatu narodowego posłużą do budowania napięcia i interakcji między uczestnikami warsztatów - mówi ANNA KOWALSKA, koordynatorka Szkoły Kultury Polskiej, o Herbertowskich warsztatach teatralnych.
09-12-2008
Warszawa. Konferencja zamykająca Rok Herberta
"Herbert na językach" - taki tytuł będzie nosiła trzydniowa konferencja naukowa zamykająca imprezy związane z obchodzonym właśnie Rokiem Herberta. Odbędzie się ona od 10 do 13 grudnia w warszawskiej Bibliotece Narodowej i w Instytucie Badań Literackich.
25-11-2008
Toruń. Koncert dla Herberta
Toruńscy artyści na koncercie w Dworze Artusa oddadzą cześć Zbigniewowi Herbertowi [na zdjęciu].
02-10-2008
Lublin. Pan Cogito w Alchemii
Dziś (2 października) o godz. 17 w klubie literackim Alchemia odbędzie się spotkanie fanów Herberta [na zdjęciu].
25-09-2008
Kielce. Warsztaty teatralne i plastyczne z Herberta
Proza poetycka Zbigniewa Herberta będzie tematem warsztatów plastycznych i teatralnych, które rozpoczynają się w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
25-09-2008
Rogoźno. Rusza wędrujący festiwal "Z Herbertem po kraju"
Najważniejszym punktem programu będzie pokaz spektaklu "Słowo Herberta", podczas którego utwory poety recytował będzie Krzysztof Kolberger [na zdjęciu] , na fortepianie/ organach zagra Robert Grudzień.
11-09-2008
Skąd te głosy? Herbert i teatr
- Dramaty Herberta, zwłaszcza w latach 90., wydawane były z ogromną ilością błędów, które powodowały, i nadal powodują, prawdziwe zakłócenia w ich odbiorze - zaznaczył prof. Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr", podczas szóstej już, a pierwszej po wakacyjnej przerwie, debaty herbertowskiej. Spotkanie przygotowała w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie Biblioteka Narodowa - pisze Izabela Borańska w Naszym Dzienniku.
08-09-2008
Wrocław. Pan Cogito jeździ tramwajem
Fragmenty poezji Zbigniewa Herberta [na zdjęciu] mogą od tego tygodnia czytać pasażerowie wrocławskich tramwajów.
08-08-2008
To tylko usterki...
Zirytowały mnie psujące się telebimy na warszawskim placu Krasińskich podczas spektaklu "Rekonstrukcja poety" - rzekomej kulminacji Roku Herbertowskiego. Wściekłem się na uciążliwy pogłos i fatalne nagłośnienie. A potem zrobiło mi się jeszcze bardziej przykro, bo uświadomiłem sobie, że fiasko multimedialnego spektaklu nie jest przecież zjawiskiem odosobnionym - pisze Jacek Wakar w Dzienniku - dodatku Kultura.
31-07-2008
Gdańsk-Gdynia. Zaśpiewają wiersze Zbigniewa Herberta
Obchodzony właśnie Rok Zbigniewa Herberta w 10 rocznicę jego śmierci zainspirował Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra i G.O.K. Sinfonietta Nordica, aby zorganizować wydarzenie poświęcone Księciu Poetów, które łącząc słowo i muzykę wprowadzi publiczność w intymny świat jego poezji.
29-07-2008
Herbert w multimedialnej sieczce
Plenerowa "Rekonstrukcja poety" miała udowodnić, że nowe media mogą podkreślić siłę wielkiej poezji. Nic z tego. Spektakl na warszawskim Placu Krasińskich stał się kompromitacją. Artystyczną, techniczną i organizacyjną - pisze Jacek Wakar w Dzienniku.
29-07-2008
Patriota kochający miłością surową
Na placu Krasińskich w Warszawie w przeddzień 10. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta odbyło się widowisko multimedialne zatytułowane "Herbert: rekonstrukcja poety". Wśród przybyłych na nie gości znalazła się Katarzyna Herbert, żona poety - pisze Joanna Kozłowska w Naszym Dzienniku.
28-07-2008
Herbert krzyczący na pl. Krasińskich
Nic bardziej niszczącego dla poety niż rocznice i jubileusze. Plenerowe widowisko medialne "Rekonstrukcja poety" zorganizowane w 10. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta było więc wielkim sprawdzianem dla organizatorów. Sprawdzian został zdany pomyślnie - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
28-07-2008
Warszawa. Rocznica śmierci Herberta
Dziś mija 10. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta [na zdjęciu], jednego z najwybitniejszych polskich poetów ubiegłego wieku, dramatopisarza i eseisty.
26-07-2008
Warszawa. Młodzi artyści dla Herberta
Możdżer, Chyra, Liber - młodzi artyści uczczą 10. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta multimedialnym widowiskiem plenerowym. Co bliskiego znaleźli w poezji piewcy starożytności? Jak odczytują jego uniwersalne przesłanie?
09-06-2008
Warszawa. Tramwaj Herberta
- W maju aktorzy scen warszawskich recytowali wiersze Zbigniewa Herberta w specjalnym zabytkowym tramwaju - Naszym tramwajem przejechało się około 800 pasażerów. Rozdaliśmy im kilkaset broszurek z wierszami Herberta - mówi reżyser Maciej Rayzacher.
04-06-2008
Siena. Festiwal twórczości Herberta
Od 7 do 9 czerwca w Sienie we Włoszech odbędą się uroczystości upamiętniające 10. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta [na zdjęciu].
28-05-2008
Wrocław. Minifestiwal herbertyczny
"Minifestiwal herbertyczny", a także debata o tradycji krytyki to propozycje w programie wrocławskiej odsłony ogólnopolskiego festiwalu Pora Poezji, który rozpoczyna się w najbliższy piątek.
26-05-2008
Kraków. Herbert w Teatrze Nowym
W Teatrze Nowym (ul. Gazowa21) w środę o godz. 19.15 odbędzie się premiera "Jaskini filozofów" Zbigniewa Herberta w reżyserii Piotra Siekluckiego.
24-05-2008
Kraków. Herbatka z Herbertem
Przez cały maj klienci zamawiający herbatę w wybranych lokalach Krakowa otrzymują wydrukowane na kartonikach wiersze Zbigniewa Herberta [na zdjęciu].
16-05-2008
Warszawa. Andrzej Ferenc czyta Herberta
Noc Muzeów to ostatnia szansa na zobaczenie wyjątkowej, multimedialnej wystawy rysunków Zbigniewa Herberta i Cypriana Norwida "Norwid - Herbert. Inspiracje śródziemnomorskie". O godz. 22.00 rozpocznie się główna atrakcja wieczoru - Andrzej Ferenc zaprezentuje interpretację wierszy Zbigniewa Herberta i Cypriana Norwida. Wstęp na wystawę i wieczór poezji - wolny.
26-04-2008
Szczecin. Weekend z Herbertem
"Wspominamy Herberta" - program
23-04-2008
Szczecin. "Wspominamy Herberta"
"Wspominamy Herberta" - cykl imprez poświeconych Zbigniewowi Herbertowi. Poetę będziemy wspominali wystawami, filmami, koncertami, spektaklami, a nawet chlebem, monetami i przy śniadaniu.
27-03-2008
Gorzów Wlkp. O Herbercie i Maciejewskim w Teatrze Osterwy
Dwaj bohaterowie gorzowskiej sceny zagoszczą dziś w teatrze. W poezji Zbigniewa Herberta, niegdyś kierownika literackiego teatru w Gorzowie, odnajdziemy też zmarłego aktora Aleksandra Maciejewskiego [na zdjęciu].
26-03-2008
Gorzów Wlkp. Elegia na Dzień Teatru
27 marca o godz. 19.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, zapraszamy na wieczór poświęcony naszemu zmarłemu przyjacielowi, aktorowi Alikowi Maciejewskiemu [na zdjęciu]. Zaprezentowany zostanie film opowiadający o Aliku pt. "Czerwiak" autorstwa Moniki Kowalskiej i Zbigniewa Sejwy. Przedstawia on długoletnie zmagania Aleksandra Maciejewskiego o uzyskanie polskiego obywatelstwa.
10-03-2008
Wrocław. FeTa z Herbertem
Już niebawem startuje dziewiąta edycja Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich - FeTa. W tym roku poświęcona ona będzie twórczości Zbigniewa Herberta.
19-02-2008
Warszawa. Rozpoczął się Rok Herberta
Czterogodzinnym multimedialnym programem pt. "Lirykożercy. Herbert" zainaugurowano w poniedziałek wieczorem, w warszawskim Teatrze Narodowym Rok Zbigniewa Herberta.
18-02-2008
Lublin. Wraca Pan Cogito Zbigniewa Zapasiewicza
Dziś w Warszawie, jutro w Lublinie zacznie się Rok Herberta [na zdjęciu].
18-02-2008
Trójmiasto zapomniało o Księciu Poetów
Dom rodziny Zbigniewa Herberta stoi w Sopocie. Do tej pory nie ma na nim choćby marnej tabliczki. Sopot już dawno stracił był szansę zostania stolicą kultu Herberta na rzecz Kołobrzegu. Co za obciach! Gdyni Herbert, prawdę mówiąc, nigdy nie kręcił. Gdańsk zaś najbardziej kręci sam siebie, ma zresztą żywego Grassa - pisze Tadeusz Skutnik w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
18-02-2008
Warszawa. Dziś wieczorem o Herbercie
Dziś wieczorem w Teatrze Narodowym rozpoczną się obchody Roku Zbigniewa Herberta. Podczas trwającego trzy godziny wyjątkowego wydarzenia mieszkańcy stolicy będą mogli zwiedzać przygotowane instalacje "Lirykożercy. Herbert" ukazujące różne aspekty życia i twórczości autora "Pana Cogito".
18-02-2008
Warszawa. Oficjalna inauguracja Roku Herberta
Minister kultury zainauguruje 18 lutego obchody Roku Herberta w Teatrze Narodowym w Warszawie. W jego ramach odbędą się wystawy i prezentacje ukazujące twórczość poety.
16-02-2008
Warszawa. Lirykożercy w Narodowym
Poezja Herberta w wersji multimedialnej. W widowisku poświęconym twórczości Zbigniewa Herberta wezmą udział młodzi artyści, aktorzy, Dj-e i Vj-e - specjaliści od tworzenia wizualizacje na żywo do wszystkich typów muzyki.
09-02-2008
Warszawa. Obchody Roku Herberta
"Nie będzie gromnic i śpiewu, będą lonty i huk" - plany obchodów Roku Herberta wyglądają obiecująco. Czy uda im się wymknąć z gorsetu konwencji?
07-02-2008
Warszawa. Przed inauguracją Roku Herberta
W niedzielę, 10 lutego Jakub Rebelka, twórca komiksów, pomaluje słup ogłoszeniowy w centrum Warszawy. Wydarzenie to będzie zapowiedzią oficjalnej inauguracji Roku Herberta, która odbędzie się 18 lutego.
06-02-2008
Warszawa. Lirykożercy zabiorą widzów w świat Herberta
Autor "Trenu Fortynbrasa" pisał, że "Tej garstce która nas słucha należy się piękno/ ale także prawda/ to znaczy - groza". 18 lutego w Teatrze Narodowym w Warszawie zainaugurowany zostanie Rok Zbigniewa Herberta.
10-01-2008
Szczecin. Rok Herbertowski w 13 Muzach i teatrach
Rok 2008 to rok Zbigniewa Herberta [na zdjęciu]. Szczecińskie instytucje kultury włączą się w obchody ku czci wybitnego poety, organizując specjalne okolicznościowe imprezy.
03-01-2008
Kołobrzeg-Szczecin. Obchody Roku Herberta
Rok Herberta Kołobrzeg uczci premierą programu "Wersety panteisty" z udziałem Anny Dymnej, a szczeciński zespół Rykoszept nagra płytę do słów poety.
10-12-2007
Kraków. "Kochane zwierzątka" na Rok Herberta
Pisał o podróżach, doskwierającej mu biedzie, a nawet o tym, że nie stać go na spodnie. Zbigniew Herbert znany jest jako wielki, natchniony poeta i moralista. Mniej kojarzy nam się z rubasznym poczuciem humoru, a w ogóle prawie nic nie wiemy o tym, co sądził o życiu codziennym i otaczającej go rzeczywistości.
07-12-2007
Kraków. Listy Herberta na scenie PWST
Listy Zbigniewa Herberta [na zdjęciu] do przyjaciół Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich stały się podstawą spektaklu "Kochane zwierzątka", przygotowanego w krakowskiej PWST. Premierowe przedstawienie odbędzie się w poniedziałek.