Toruń. Festiwalowe lato

W Toruniu w lipcu odbędą się aż trzy festiwale - Letni Festiwal Grozy, festiwal teatrów ulicznych Bulwar i debiutujące w Toruniu Lato Filmów, impreza, którą przeniesiono z Kazimierza Dolnego.

«Lipiec będzie najmocniejszą częścią wielkiego projektu "Toruńskiego Lata Kulturalnego", którego celem jest przyciągniecie latem do miasta turystów z Polski i świata - zapowiedzieli we wtorek (14 czerwca) organizatorzy.

Toruń chce zmienić swój obraz z "miasta wycieczkowego", w którym głównymi gośćmi są wycieczki szkolne, na miasto będące letnim centrum kultury.

Najpierw planowany jest festiwal grozy. Impreza ma promować atmosferę gotyckiego Torunia poprzez użycie nietypowych i różnorodnych środków wyrazu.

- Toruń to gotyk. Gotyk to groza. W ciągu czterech dni Toruń stanie się sferą grozy, ale podanej raz na śmieszno, raz na straszno, zgodnie z naszym mottem "Kopernik też się bał" - informują organizatorzy festiwalu.

Impreza obejmie pokazy azjatyckich horrorów, prezentacje filmów w gotyckich piwnicach, performance grozy, występy DJ'ów oraz promocję literatury grozy i fantasy z Andrzejem Pilipiukiem i Łukaszem Orbitowskim na czele.

Festiwal Zdarzeń Ulicznych Bulwar jest festiwalem stawiającym na teatr uliczny i performance. - Przekonujemy, że Toruń to naturalna scena teatralna z wielką przyszłością - powiedział Radosław Smużny z organizującego Bulwar alternatywnego Teatru Wiczy. Gwiazdami Bulwaru będą norweska formacja Stella Polaris i słoweńska Ana Munro.

W tym roku debiutuje w Toruniu festiwal filmowy i artystyczny Lato Filmów. Impreza odbywa się po raz 11. Poprzednie 10 edycji miało miejsce w Kazimierzu Dolnym.

Organizatorzy filmowego festiwalu chcą przyciągnąć widzów ponad setką pokazów prezentujących przeboje festiwalowe i kinowe ostatnich 4 lat. Oprócz tego odbędzie się m.in. przegląd filmów izraelskich i czeskich.

Główny konkurs festiwalowy wyłoni film "z najlepszym scenariuszem", zaś imprezie mają towarzyszyć panele dyskusyjne, wystawy i koncerty. Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli już Andrzej Krauze i Krystyna Feldman.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego